نزدیک بینی چشم
نزدیک بینی چشم علاوه بر بزرگسالان در کودکان نیز شایع است و علتش می تواند ژنتیک و کم خارج شدن از منزل باشد و با عینک، لنز و جراحی درمان می شود.

نزدیک بینی چشم چیست و چگونه درمان می شود؟

نزدیک بینی شرایط دیدی است که در آن شما می توانید اشیایی که نزدیک هستند را به وضوح ببینید، اما اشیا دورتر تار می شوند و این مشکل هنگامی رخ می دهد که شکل چشم شما باعث خم شدن نادرست پرتوهای نور شود (نادیده گرفته می شود)، و تصاویر در شبکیه متمرکز شوند، به جای اینکه روی شبکیه متمرکز شوند.

نزدیک بینی ممکن است به تدریج یا به سرعت شروع شود، که اغلب در دوران کودکی و نوجوانی بدتر می شود. نزدیک بینی در خانواده ها ارثی است و یک معاینه چشم اولیه میتواند نزدیک بینی را تایید کند که شما می توانید با عینک، لنزهای تماسی یا جراحی انکساری دیدتان را درست کنید ، در پاسخ به سوالات شما کاربران نمناکی در مورد نزدیک بینی چشم توضیحات کاملی در بخش سلامت نمناک در این مورد بیان خواهیم کرد.

جلوگیری از نزدیک بینی چشم

بررسی علل و علائم نزدیک بینی چشم و راه درمان آن 

علائم نزدیک بینی چشم:

علائم نزدیک بینی ممکن است عبارتند باشند از:

 • تاری دید هنگام نگاه کردن به اشیاء دور
 • نیاز به کوچک کردن یا تقریبا بستن پلک ها برای به وضوح دیدن
 • سردرد ناشی از خستگی چشم
 • دشوار دیدن هنگام رانندگی، به ویژه در شب

نزدیک بینی اغلب برای اولین بار در دوران کودکی و معمولا بین سال های اولیه تحصیلی در نوجوانان تشخیص داده می شود.

دوربینی چشم

نزدیک بینی چشم چه نشانه هایی دارد؟

یک کودک با نزدیک بینی چشم ممکن است:

 • به طور مداوم چشمش را لوچ و تنگ کند.
 • باید به تلویزیون، صفحه نمایش فیلم یا جلوی کلاس درس نزدیکتر بنشینید.
 • به نظر می رسد که از اشیاء دور بی اطلاع هستند .
 • چشمان خود را زیاد می بندند.

نزدیک بینی کودکان

علائم نزدیک بینی چشم در کودکان 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:

اگر در دیدن واضح چیزهای دور مشکل دارید که رسما نمی توانید یک کار را همانطور که دوست دارید درست انجام دهید، و یا اگر کیفیت دیدتان برای لذت بردن از فعالیت ها کاهش یافته، به چشم پزشک مراجه کنید.او می تواند درجه نزدیک بینی شما را تعیین و گزینه های خود را برای اصلاح دیدتان معرفی کند.در صورتی که این موارد را تجربه می کنید، به دنبال مراقبت های پزشکی اضطراری باشید:

ظهور ناگهانی بسیاری از شناورها در دیدتان - پراکندهای کوچک که به نظر میرسد در دیدتان شنا می کنند. چشمک نور در یک یا هر دو چشم - مانند یک سایه در زمینه دید شما اینها علائم هشدار دهنده جدایی شبکیه است که یک عارضه نادر از نزدیک بینی می باشد.جدایی شبکیه یک اورژانس پزشکی است و زمان برایش بسیار مهم است.

خطای انکساری چشم

نزدیک بینی چشم چیست و برای آن چه باید کرد؟ 

آزمایش منظم برای نزدیک بینی چشم:

از آنجا که همیشه به آسانی مشخص نمی شود که با دیدتان دچار مشکل شده اید، آکادمی آمریکایی چشم پزشکی توصیه می کند که فواصل زیر را برای آزمایش های منظم چشم انجام دهید:

بزرگسالان:

اگر در معرض خطر خاصی از بیماری های چشم مانند گلوکوم قرار گرفتید، هر یک تا دو سال بعد از 40 سالگی برای معاینات و آزمایشات به چشم پزشک مراجعه کنید.

اگر عینک و یا لنز نمی زنید، هیچ علائمی از مشکلات چشم ندارید و زیاد در معرض خطر ابتلا به بیماری های چشم مانند گلوکوم قرار ندارید و آزمایشات چشمی را در فواصل زیر انجام دهید:

 • تست اولیه در 40 سالگی .
 • هر دو تا چهار سال بین 40 تا 54 سالگی.
 • هر یک تا سه سال بین 55 تا 64 سالگی .
 • هر یک تا دو سال از شروع 65 سالگی .

آزمایشات لازم برای سلامت چشم

نزدیک بینی چشم دز بزرگسالان

اگر شما عینک یا لنز می زنید یا مشکلی داشته باشید که بر روی چشم ها نظیر دیابت تأثیر می گذارد، احتمالا نیاز به مراقبت منظم چشمی داریداما اگر متوجه مشکلاتی در دید خود شدید، در صورتی که امکان دارد، حتما به چشم پزشک خود برای انجام تست هایی روی چشمتان مراجعه کنید برای مثال، دید تار ممکن است نشان دهد شما نیاز به تغییر نسخه تان دارید یا این می تواند نشانه ای از یک مشکل دیگر باشد. 

کودکان و نوجوانان:

کودکان باید برای بیماری های چشم مورد آزمایش شوند و دیدشان توسط متخصص اطفال، چشم پزشک، یک متخصص اپتومتری آزمایش شود.

 • سن 6 ماهگی
 • سن 3 سالگی
 • قبل از کلاس اول و هر دو سال در طول سال تحصیلی، باید معاینه شود.

سلامت چشم کودکان

نزدیک بینی چشم در کودکان و نوجوانان

چشم شما دو قسمت دارد که روی تصاویر متمرکز می شود:

 • قرنیه که شفاف است و در جلو چشم به شکل گنبدی است.
 • لنز یک ساختار روشن ، اندازه و شکل یک اسمارتیز است.

در یک چشم معمولی، هر یک از این عناصر تمرکزی دارای انحنای کاملا صافی مانند سطح سنگ مرمر هستند. یک قرنیه و لنز با چنین انحنای خمیدگی (انقباض) تمام نور ورودی را میگیرند تا تصویر به طور مستقیم بر روی شبکیه چشم، که در پشت چشم است، قرار بگیرد.

ساختار چشم

نزدیک بینی چشم و تحلیل چشم 

نزدیک بینی چشم و خطای انکساری :

اگر قرنیه یا لنز شما درست و صاف منحنی نباشد، اشعه های نور به درستی برگشت نمی خورند و شما یک خطای انکساری خواهید داشت.نزدیک بینی معمولا زمانی اتفاق می افتد که توپی چشم خود را بلند تر از حد نرمال باشد و یا قرنیه بیش از حد منحنی باشد. به جای تمرکز دقیق بر روی شبکیه، نور در مقابل شبکیه متمرکز شده و منجر به ظهور تارهای اشیای دور می شود. 

دیگر خطاهای انکساری ؛

علاوه بر نزدبک بینی، دیگر خطاهای انکساری عبارتند از:

دوربینی:

این اتفاق زمانی می افتد که توپی چشم شما کوتاه تر از حد طبیعی است یا قرنیه شما کمی بیش از حد خمیده است.این اثر مخالف نزدیک بینی است. در بزرگسالان، هر دو اشیا نزدیک و دور، تار هستند.

آستیگماتیسم:

این اتفاق زمانی می افتد که قرنیه یا لنز شما در یک جهت منحرف تر باشد. آستیگماتیسم اصلاح نشده بینایی شما را مختل می کند.

آستیگماتیسم چیست

 نزدیک بینی چشم و خطاهای انکساری

عوامل خطر نزدیک بینی چشم

برخی عوامل خطر ممکن است احتمال ایجاد نزدیک بینی را افزایش دهند، مانند:

ژنتیک در نزدیک بینی چشم:

نزدیک در خانواده ها موروثی است. اگر یکی از والدین شما نزدیک بین است، خطر ابتلا به این بیماری در شما افزایش می یابد. این خطر اگر دو والدین نزدیک بین باشند، بیشتر هم می شود.

عوامل نزدیک بینی

بروز نزدیک بینی چشم به علت ژنتیک

مطالعه و کارهای نزدیک علت نزدیک بینی چشم:

افرادی که زیاد مطالعه می کنند، می نویسند یا کارهای زیاد کامپیوتری انجام می دهند ممکن است در معرض خطر نزدیک بینی باشند. مقدار زمانی که صرف بازی های الکترونیکی یا تماشای تلویزیون می کنید نیز می تواند نقش داشته باشد. حتی با نزدیک مطالعه کردن با افزایش نزدیک بینی همراه است.

شرایط محیطی نزدیک بینی چشم:

برخی مطالعات از این ایده حمایت می کنند که کم خارج شدن از منزل ممکن است شانس ایجاد نزدیک بینی را افزایش دهد.

موثرهای نزدیک بینی

نزدیک بینی چشم 

عوارض جانبی نزدیک بینی چشم:

نزدیک بینی با عوارض مختلفی از خفیف تا شدید همراه است، از جمله:

کاهش کیفیت زندگی در نزدیک بینی چشم:

نزدیک بینی اصلاح نشده می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد ؛ شما ممکن است قادر به انجام کاری آن گونه که دوست دارید، نباشید. و دید محدود شما ممکن است شما را از لذت بردن فعالیت های روزمره تان محدود کند.

عوارض نزدیک بینی

تاثیر نزدیک بینی چشم در روند زندگی 

خستگی چشم در نزدیک بینی چشم:

نزدیک بینی اصلاح نشده ممکن است سبب شود که چشم خود را برای حفظ فوکوس تنگ و چپ کنید که این می تواند منجر به ایجاد خستگی چشم و سردرد شود. 

نزدیک بینی چشم و اختلال در امنیت:

امنیت شما و دیگران ممکن است با مشکل دیدتان در معرض خطر قرار گیرد به خصوص اگر در حال رانندگی و یا استفاده از تجهیزات سنگین باشید. 

بار مالی نزدیک بینی چشم:

هزینه های لنزهای اصلاحی، تست های چشم و درمان های پزشکی می تواند به ویژه با یک وضعیت مزمن کوتاه مدت، افزایش یابد. کاهش دید و از بین رفتن دید نیز می تواند در بعضی موارد بر درآمد بالقوه اشخاص تاثیر بگذارد.

خطرات در نزدیک بینی

عوارض نزدیک بینی چشم چیست؟ 

مشکلات دیگر چشمی:

نزدیک بینی شدید شما را در معرض خطر کمی از جدایی شبکیه، گلوکوم، آب مروارید و میوپیک ماکولوپاتی - آسیب در ناحیه شبکیه مرکزی - قرار دهد. بافت در کره های چشم بلند و کشیده، و لاغر باعث اشک، التهاب، رگ های خونی جدید که ضعیف هستند و به راحتی خونریزی می کنند، و زخم شود. 

تشخیص نزدیک بینی چشم:

نزدیک بینی با یک معاینه چشم اولیه تشخیص داده می شود که شامل ارزیابی انکسار یا شکست و امتحان سلامت چشم است.ارزیابی انکسار یا شکست، تعیین می کند که آیا شما دچار مشکلات بینایی مانند نزدیک بینی یا دوربینی، آستیگماتیسم یا پیرچشمی هستید یا نه.

چشم پزشک شما ممکن است از ابزارهای مختلفی استفاده کند و از شما بخواهد به چندین لنز نگاه کنید تا فاصله و دید نزدیکتان را تست کنید.چشم پزشک شما احتمالا قطره ای در مردمک چشمتان میریزد تا سلامتی چشمتان را آزمایش کند. ممکن است با این کار پس از تست ها چند ساعت چشم شما حساسیت بیشتری به نور نشان دهد. دیلیشن اجازه می دهد که چشم پزشک شما دید گسترده تری را از داخل چشمتان مشاهده کند.

تشخیص نزدیک بینی

نزدیک بینی چشم چگونه تشخیص داده می شود؟ 

درمان نزدیک بینی چشم:

هدف استاندارد درمان نزدیک بینی، بهبود دید با تمرکز نور بر روی شبکیه از طریق استفاده از لنز های اصلاح یا جراحی انکساری است. مدیریت نزدیک بینی همچنین شامل نظارت منظم برای عوارض جانبی از جمله گلوکوم، آب مروارید، اشک و جداشدن شبکیه و آسیب به مناطق شبکیه مرکزی است.

لنزهای تجویزی نزدیک بینی چشم:

با استفاده از لنزهای اصلاحی، با انحنای قرنیه یا طول چشم تان بررسی می شود. انواع لنزهای تجویزی عبارتند از:

عینک نزدیک بینی چشم:

این یک روش ساده و ایمن برای بینایی است. لنزهای عینک بسیار وسیع است و شامل دید تک، دو طرفه، سه بعدی و چند ضلعی پیشرفته است.

لنزهای تماسی نزدیک بینی چشم:

این لنزها درست در چشمان شما قرار می گیرند. آنها با انواع مواد و طرح ها، از جمله نرم و سخت، قابل نفوذ در ترکیب با طرح های کروی، توری و چند ضلعی در دسترس هستند. از چشم پزشک خود در مورد مزایا و معایب لنزهای تماسی و آنچه که برای شما مناسب است، مشورت بگیرید.

لنز نزدیک بینی چشم

لنزهای درمانی برای نزدیک بینی چشم 

جراحی انکساری نزدیک بینی چشم:

جراحی انکساری نیاز به عینک و لنزهای تماسی را کاهش می دهد ، جراح چشم شما از یک پرتو لیزر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می کند که باعث کاهش نسخه تجویزی می شود و حتی پس از جراحی، ممکن است لازم باشد از عینک استفاده کنید.

لیزیک نزدیک بینی چشم:

با این روش، جراح چشم شما یک فلاپ نازک و چسبنده را روی قرنیه شما قرار می دهد و سپس وی از لیزر برای حذف لایه های داخلی قرنیه استفاده می کند تا قرنیه مسطح شده شده براشته شود. عمل جراحی لیزیک معمولا سریعتر است و باعث ناراحتی کمتری نسبت به سایر جراحی های قرنیه می شود.

لیزیک چشم

جراحی های لازم برای درمان نزدیک بینی چشم  

عمل لازک نزدیک بینی چشم:

جراح یک فلپ فوق نازک را فقط در محافظ خارجی قرنیه (اپیتلیوم) ایجاد می کند ، سپس وی از لیزر استفاده می کند تا لایه های بیرونی قرنیه را تغییر دهد، منحنی آن را مسطح می کند و سپس اپیتلیوم را جایگزین می کند.

این روش شبیه به لیزیک است، به جز اینکه که جراح اپیتلیوم را کاملا حذف می کند، سپس لیزر را برای تغییر شکل قرنیه استفاده می کند. اپیتلیوم جایگزین نمی شود، بلکه به طور طبیعی اش برمی گردد، مطابق با شکل جدید قرنیه شما.

با چشم پزشک خود در مورد عوارض جانبی احتمالی اش صحبت کنید، زیرا این روش برگشت پذیر نیست ، جراحی انکساری توصیه نمی شود تا زمانیکه شماره چشم نزدیک بینی تثبیت نشود.

لازک چشم چیست

درمان نزدیک بینی چشم با عمل لازک 

درمان برای کند شدن یا متوقف کردن پیشرفت نزدیک بینی چشم:

محققان و کارشناسان بالینی همچنان به دنبال رویکردهای موثرتری برای جلوگیری از نگرانی بدتر شدنش در طول زمان هستند. درمان هایی که بیشترین وعده ها را می دهند عبارتند از:

داروهای موضعی، آتروپین

قطره های آتروپین موضعی معمولا برای تشخیص گشاد شدن چشم است و اغلب به عنوان بخشی از آزمایشات چشمی و یا قبل و بعد از جراحی چشم استفاده می شود. آتروپین با دوز کم (0.01 اونس) نیز ممکن است سرعت پیشرفت نزدیک بینی را کاهش دهد. مکانیزم دقیق این اثر ناشناخته است.

درمان دوبینی

روش کند کردن پیشرفت نزدیک بینی چشم  

برای درمان نزدیک بینی چشم زمان بیرون بودن از خانه را افزایش دهید:

وقت گذراندن در خارج از منزل در دوران نوجوانی و سالهای اولیه سالخوردگی ممکن است خطر نزدیک بینی را کاهش دهد. محققان معتقدند که قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) می تواند ساختار مولکولی اسکلرا و قرنیه را تغییر دهد و به حفظ شکل طبیعی اش کمک کند. 

روش درمانی اورتوکراتولوژی برای نزدیک بینی چشم:

در این روش، لنزهای تماسی سفت و محکم گازی را چند ساعت در روز می گذارید تا منحنی چشم شما بیرون بیاید. سپس لنزها را کم مصرف می کنید تا شکل جدید را حفظ کنید. اگر این درمان را متوقف کنید، چشمتان به شکل سابقش برمی گردد.

لنز ارتوکراتولوژی

درمان نزدیک بینی چشم با لنز اورتوکراتولوژی  

لنزهای تماسی تغییر شکل دهی محیطی برای رفع نزدیک بینی چشم:

این نوع لنزهای تماسی، نور چشم را تصحیح می کند، در حالی که چشم هایتان را به طور مساوی در سمت (مجاورت) شبکیه خود متمرکز می کند. بعضی شواهد نشان می دهد این نوع اصلاح دید ممکن است موجب کاهش پیشرفت نزدیک بینی شود.

 

علل و علائم نزدیک بینی چشم در کودکان و بزرگسالان + روش های درمان

3.849
این مطلب مفید بود ؟3712
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : مشکلات چشم
وبگردی