زلزله ترکیه

دو زلزله 4.3 و 4.5 ریشتری ترکیه را لرزاند

تاریخ انتشار : 30 بهمن 1401کد مطلب : 72525تعداد نظرات : 1 نظر
مقامات دولت ترکیه امروز یکشنبه اعلام کردند صبح امروز دو زلزله شهرهای قهرمان ماراش و غازی‌آنتپ را لرزانده است.

مهر:به نقل از الجزیره، مدیریت مرکز حوادث اضطراری ترکیه (آفاد) اعلام کرد دقایقی پیش دو زلزله به بزرگی 4.3 و 4.5 ریشتری دو شهر زلزله‌زده قهرمان ماراش و غازی آنتپ را لرزانده است.

هنوز گزارشی درباره خسارت و تلفات احتمالی این دو زلزله اعلام نشده است.

مدیریت مرکز حوادث اضطراری ترکیه (آفاد) دیروز شنبه اعلام کرد تعداد جانباختگان زلزله اخیر به 40 هزار و 642 نفر افزایش یافته است.

در پی وقوع زلزله 7.7 ریشتری در مناطق جنوبی ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور دستور اعلام وضعیت اضطراری در 10 استان را صادر کرد که از چهارشنبه گذشته اجرایی شده. استان‌های «آدانا، آدیامان، دیاربکر، غازیانتپ، قهرمان مرعش، کیلیس، مالاتیا، عثمانیه، هاتای و سانلیورفا» 10 استانی هستند که در آنها اعلام وضعیت اضطراری شده است.

اعلام وضعیت اضطراری در منطقه‌ای موجب افزایش اختیارات مقامات محلی و نهادهای مجری قانون می‌شود و دولت نیز می‌تواند برای پیشبرد بهتر امور، اجرای برخی قوانین در این مناطق را تعلیق و یا قوانین جدید وضع کند.

بامداد دوشنبه زمین‌لرزه بزرگی مناطق جنوبی ترکیه و شمال سوریه را به شدت لرزاند. خبرگزاری فرانسه به نقل از مؤسسه لرزه‌نگاری آمریکا شدت این زمین لرزه را 7.9 ریشتر و در جنوب ترکیه اعلام کرده است.

اما مدیریت اضطراری و بلایای طبیعی ترکیه تائید کرد که زمین لرزه‌ای به بزرگی 7.4 ریشتر منطقه پازاردیک کوهرامانماراش در جنوب ترکیه را لرزاند. این سازمان ترکیه‌ای در بیانیه‌ای دوم خود اعلام کرد بزرگی این زمین‌لرزه 7.7 ریشتر بوده است.

هم‌زمان خبرنگار المیادین هم اعلام کرد که ساکنان استان‌های لاذقیه، حلب و حمص، تا دمشق در سوریه شدت این زمین لرزه بزرگ را احساس کردند. گفته شده در ساعات بامدادی، تعداد زیادی از ساکنان دمشق و استان‌های لاذقیه، حلب و حمص از ترس ترک خوردگی یا ریزش به خیابان‌ها ریختند.

انتهای پیام/م

دو زلزله 4.3 و 4.5 ریشتری ترکیه را لرزاند

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : زلزله
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی