ساخت یویو
یویو یک وسیله اسباب بازی جالب و سرگرم کننده است که می توانید آن را در خانه با چوب یا درب بطری پلاستیکی به راحتی بسازید.

چگونه یویو درست کنیم ؟

درست کردن یویو سرگرم کننده و بسیار آسان است . ساده ترین راه برای ساخت این اسباب بازی کلاسیک و سرگرم کننده استفاده از یک جفت درب بطری است . با یک پیچ کوچک ، درها را به هم وصل کرده و به آن یک طناب نازک وصل کنید و سپس می ‎توانید به سلیقه خودتان آن را تزیین کنید. برای ساخت یک یویو زیبا تر نیز می ‎توانید از وسایل چوبی استفاده کنید . روش های مختلفی برای ساخت یویو وجود دارد که در این قسمت از نمناک به ارائه چند مورد از آن ها خواهیم پرداخت .

روش 1:ساخت یویو با استفاده از درب بطری

1. دو عدد درب بطری تهیه کرده و با استفاده از یک پیچ تقریبا ضخیم در مرکز هر دوی آن ها سوراخی ایجاد کنید که با چرخاندن پیچ در جهت عقربه های ساعت ، به راحتی می‎ توانید این کار را انجام دهید .

بعد از ایجاد شدن سوراخ ، پیچ را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید تا از درون سوراخ در بیاید و همچنین در صورتی که از درب بطری های فلزی استفاده می ‎کنید ، با استفاده از پیچ گوشتی قادر به ایجاد سوراخ درون آن خواهید بود .

در بطری

2. بعد از ایجاد کردن سوراخ درون درب های بطری، با استفاده از یک پیچ گوشتی، پیچی را به درون سوراخ هدایت کنید .

نحوه ساخت یویو

3. یک پلاستیک دایره ای شکل شفاف را در اطراف پیچ فرو رفته درون درب بطری قرار دهید که این امر به منظور ایجاد ناحیه ای برای پیچیده شدن ریسمان به دور یویو است و توجه داشته باشید که پیچ باید به اندازه کافی بزرگ باشد و حداقل از دهانه سوراخ 5/2 سانتی متر فاصله داشته باشد .

درست کردن یویو

4. یک ریسمان کنفی تهیه کرده و آن را به دور قطعه پلاستیکی اطراف پیچ گره بزنید و سپس باقی آن را به دور آن بپیچید .

آموزش ساخت یویو

5. درب بطری دیگر را بر روی قسمت انتهایی پیچ قرار داده و با استفاده از پیچ گوشتی آن را محکم کنید تا از یکدیگر جدا نشوند .

یویو با در بطری

پس از انجام این کار، می ‎توانید با استفاده از وسایل گوناگون یویو خود را تزئین کنید .

تزئین درب بطری یویو

1. درپوش های بطری را با استفاده از چسب داغ پر کنید . ابتدا یکی از درب ها را پر کرده و اجازه دهید که به مدت 2 الی 3 دقیقه به خوبی خشک شود و سپس فضای خالی درب بطری دیگر را پر کنید.

برای حفظ وزن یکنواخت چسب درون درب بطری می ‎توانید با استفاده ازیک چاقو سطح چسب را صاف و یکدست کنید و برای پاک کردن چسب از روی چاقو اجازه دهید که کاملا خشک شود و سپس آن را با مقداری الکل تمیز کنید .

ساخت یویو

احتیاط : هرگز هنگام کار با چسب تفنگی نوک آن را لمس نکنید زیرا به انگشتانتان آسیب وارد خواهد شد و همچنین از چسباندن نوک داغ چسب به وسایل پلاستیکی خودداری کنید .

2. درب بطری یا همان یویو را بر روی کاغذ رنگی قرار داده و با استفاده از یک مداد ، اندازه آن را رسم کنید و بعد از خشک شدن چسب ، کاغذ رنگی را بر روی درب بطری قرار دهید تا به آن بچسبد. برای این کار می ‎توانید از کاغذ های تزئینی مختلف استفاده کنید و برای سمت دیگر یویو نیز همین کار را تکرار کنید .

یویو با در بطری پلاستیکی

3. همچنین می ‎توانید برای محافظت بیشتر از کاغذ رنگی های بریده شده ، آن ها را به وسیله پلاستیک های شفاف و براق پوشش دهید تا از بروز پارگی و ساییدگی در آن ها جلوگیری شود .

مراحل ساخت یویو

روش2 :ساخت یویو چوبی

1. ابتدا بر روی یک تکه چوب ترجیحا تخته سه لایی ، اندازه یویو مورد نظر خود را طراحی کنید . سپس با استفاده از یک مته ، دایره های طراحی شده را برش دهید و همچنین می ‎توانید در صورت داشتن توانایی لازم برای بریدن دایره های چوبی از اره برقی نیز استفاده کنید . هنگام انجام این کار ، استفاده از عینک محافظ را فراموش نکنید و در صورت لزوم ، برای این کار از یک فرد با تجربه درخواست کمک کنید و نقطه مرکزی هر دو دایره چوبی را سوراخ کنید .

یویو چوبی

2. با استفاده از یک سمباده ، اطراف دایره های چوبی را به خوبی سمباده بکشید تا یک دست و صاف شوند و دایره ها را به خوبی با هم مقایسه کنید و سعی کنید تاهر دو دایره دارای ظاهر و اندازه یکسانی داشته باشند .

ساخت یویو چوبی

اختیاری : پس از انجام این کار می‎ توانید برای زیبا تر کردن ظاهر دایره های چوبی ، به آن ها روغن تونگ بمالید .

3. یک پیچ بلند تهیه کرده و آن را به درون یکی از دایره های چوبی وارد کنید .

درست کردن یویو چوبی

4. یک پلاستیک دایره ای شکل محکم در اطراف پیچ بچسبانید و توجه داشته باشید که بین پیچ و پلاستیک باید فاصله لازم وجود داشته باشد.

یویو با چوب

5. یک ریسمان کنفی تهیه کرده و آن را به دور پلاستیک دایره ای شکل گره زده و باقی آن را به دور آن بپیچید .

یویو دستی چوبی

6. دایره چوبی دیگر را بر روی پیچ قرار داده و آن را به خوبی محکم کنید تا دایره ها به خوبی به هم متصل شوند .

یویو دست ساز

7. در صورت تمایل ، یویو خود را تزئین کنید که برای انجام این کار می ‎توانید با استفاده از ماژیک های رنگی ، دو طرف یویو را تزئین کنید و همچنین می ‎توانید با استفاده از کاغذ های رنگی زیبا ، اطراف یویو خود را همانند درپوش های بطری تزئین کنید و به آن جلوه بیشتری ببخشید .

تزیین یویو چوبی

آموزش کامل ساخت یویو با در بطری پلاستیکی و چوب

3.5335
این مطلب مفید بود ؟232103
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : کاردستی
وبگردی