شیمی درمانی
طبق تحقیقات انجام شده در کودکان سرطانی داروهای شیمی درمانی ممکن است عصب گوش را ضعیف کرده و باعث کاهش شنوایی شوند.

شیمی درمانی چه عوارضی را به دنبال دارد؟

درمان کودکان مبتلا به سرطان، عوارض جانبی برای آنها به همراه دارد که کاهش شنوایی از جمله آنهاست. مشکلات شنوایی از عوارض بیماری سرطان است و در صورتی که به تأثیر داروهای شیمی درمانی بر کودکان مبتلا به سرطان توجه نشود، ممکن است دچار کم شنوایی یا ناشنوایی شوند.

بنابر اعلام روابط عمومی محک، داروهای شیمی درمانی ممکن است عصب گوش را ضعیف کرده و باعث کاهش شنوایی شوند. رادیوتراپی در ناحیه سر و گردن نیز می تواند روی شنوایی تأثیر گذاشته و باعث تجمیع مایع پشت پرده گوش شود و مشکلاتی را در زمینه شنوایی کودکان مبتلا به سرطان فراهم آورد. به همین خاطر کلینیک مشاوره ای گوش، حلق، بینی و شنوایی سنجی بیمارستان محک از سال 1393 افتتاح شده است تا با رصد مستمر شرایط شنوایی کودکان، میزان مشکلات آنها در این زمینه کاهش یابد تا با تشخیص زودهنگام از بروز مشکلات جلوگیری شده و کیفیت شنوایی کودکان حفظ شود.

 

 شیمی درمانی

کم شنوایی کودکان سرطانی عوارض شیمی درمانی

 در این کلینیک که با حضور پزشکان داوطلب اداره می شود، شنوایی کودکان پس از شیمی درمانی بررسی شده تا اگر به علت عارضه داروها دچار کاهش شنوایی شدند، بنا به تشخیص متخصصان آنکولوژی، داروها به داروی دیگر تغییر داده شوند و یا اقدامات تخصصی برای بهبود شرایط شنوایی صورت گیرد.

محک همواره در تلاش است تا با حمایت های درمانی و خدماتی همه جانبه، کیفیت زندگی کودکان مبتلا به سرطان را افزایش دهد. این سازمان در هفته جهانی ناشنوایان قدردان همه پزشکانی است که به صورت داوطلبانه این سازمان را در مسیر نیل به اهداف خود یاری می کنند و امیدوار است روزی برسد که درمان سرطان با عوارض کمتری برای فرزندان مان صورت پذیرد.

کاهش شنوایی یکی از عوارض شیمی درمانی

51
این مطلب مفید بود ؟10
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ایسنا/ی
وبگردی