عادت بد
عادت های بد می تواند بر زندگی افراد تاثیرات مخرب و بدی بگذارند، بنابراین بهتر است تا برای ترک عادت های بد خود تلاش کنید و آن ها را کنار بگذارید.

عادات بدی که باید ترک شان کنید

همه ما عادت های بد زیادی داریم مثل خوردن پیتزا و غذا خوردن دیروقت، خوابیدن کم تر از 6 ساعت در روز، ورزش نکردن و غیره. این عادت ها می توانند بر سلامتی تاثیر بگذارند، نه تنها در کوتاه مدت بلکه در بلند مدت مشکل ساز می شوند. عادات بسیاری وجود دارند که می دانیم برای ما بد هستند، در حالی که بسیاری از آن ها را حتی نمی دانیم که بد هستند .

در این بخش از نمناک، عادات را لیست کرده ایم که سلامتی را به خطر می اندازند. باید بلافاصله پس از آن ها توقف کنید و زندگی را مثبت تر و سالم تر و شاد بسازید.

از امروز به بعد برای ترک این عادات خود تلاش کنید

دست کردن داخل بینی

این چیزی است که همه انجام می دهند و هرگز فکر نمی کنند که این کار می تواند به آسیب زننده باشد.، عادت تمیز کردن بینی بسیار نادرست است و حتی می تواند فرد را روانه بیمارستان کند. زمانی که چیزهای مختلفی را لمس می کنید، ممکن است حاوی باکتری ها و ویروس ها باشد و سپس همان انگشت را در بینی می برید و بدن را بیشتر در معرض عفونت قرار می دهید. اگر مکرر انگشت داخل بینی می برید بیشتر در معرض سرماخوردگی و آنفولانزا قرار می گیرید چون بسیاری از ویروس ها از طریق خلط به بدن می رسند.

خواب کمتر از 7 ساعت از عادات بد:

بسیاری از ما فکر می کنیم اگر بتوانیم روز را با حداقل ساعات بخوابیم خوب است. بسیاری زمانی که کار دارند تا دیر وقت، بیدار می مانند . بسیاری از دانش آموزان زمانی که به امتحانات نزدیک می شوند تا صبح بیدار می مانند. ما فکر می کنیم که همه چیز خوب است تا زمانی که هیچ گونه واکنش فیزیکی از اعمال خود را ببینیم. اما این درست نیست. اگر کم تر از شش ساعت در مدت زمان طولانی بخوابید، احتمالش زیاد است که ایمنی و دیگر فرایندهای بدنی را تضعیف کنید. زمانی که ایمنی ضعیف است، بنابراین توانایی بدن برای تولید مبارزان میکروب پس از آن بیشتر مستعد عفونت و امراض است. توانایی بدن برای مبارزه با آن ها نیز به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد. بنابراین توصیه می شود که هر روز حداقل 7 تا 8 ساعت بخوابید. این برای حفظ سلامت خوب ضروری است.

 خواب مناسب

اهمیت داشتن خواب مناسب 

ترک عادت منفی نگری:

"مثبت بمانید ، همه چیز خوب خواهد بود"، "مثبت نگری همه چیز است. زیرا مثبت گرایی صرفا به خاطر خطر نیست؛ در واقع نیاز به داشتن یک بدن سالم است. انسان نباید بر این واقعیت تاکید کند که آن ها خیلی تنها هستند، هیچ دوستی ندارند، در زندگی مشکلات زیادی دارند و غیره. این روش به شما استرس می دهد و استرس باعث واکنش های فیزیکی می شود چون می تواند ایمنی را تضعیف کند.

استفاده طولانی از هنزفری از عادت های بد:

در حال کار کردن، مطالعه کردن و.... بسیاری از ما عادت به استفاده مداوم از هنزفری به مدت چند ساعت داریم. این عادت واقعا بد است چون می تواند به شنوایی در طولانی مدت صدمه بزد.

اعتیاد به تلویزیون:

زمان تعطیلات یا آخر هفته همیشه به تلویزیون چسبیده اید اما اغلب بدون این که فکر کنید چقدر این عادت می تواند در طولانی مدت آسیب بزند. اگر ساعات زیادی را در جلوی تلویزیون سپری می کنید، بیشتر در معرض مشکلات قلب و چشم ها قرار می گیرید. هم چنین این عادت می تواند خطرات بیماری های قلبی، سکته و حتی چاقی را افزایش دهد. این کار شما را تنبل می کند و می تواند بر سطح چربی و قند تاثیر بگذارد.

 تماشا نلویزیون

اعتیاد داشتن به تماشای تلویزیون

پوشیدن کفش های پاشنه بلند از عادات بد: 

فکر می کنیم خوب است اگر بتوانیم با موفقیت خودمان را با یک جفت کفش پاشنه بلند حمل کنیم. اما این طور نیست. پزشکان می گویند پوشیدن کفش پاشنه بلند روزانه می تواند فرد را به درد کمر، درد مفاصل، آسیب های نخاعی و دیگر مسائل بهداشتی مرتبط مبتلا کند. اگر می خواهید بپوشید، دقت کنید که پاشنه ها بیش از 3 سانت نباشند.

حمل کیف سنگین از عادت های بد:

دوست داریم هر چیزی که ممکن است لازم داشته باشیم را همراهمان بیاوریم. از داروها تا روغن های معطر، نمی خواهیم از چیزیصرف نظر کنیم. اما باید به خاطر داشته باشیم که هرگز این کار را به قیمت سلامتی انجام ندهیم. وقتی کیف سنگین حمل می کنیم روی شانه و کمر فشار وارد می کنیم. بیشتر در معرض مشکلات دراز مدت مانند درد گردن، کمر قرار می گیریم. بنابراین، از انجام این کار اجتناب کنید.

خوابیدن با آرایش جز عادات بد:

بسیاری از اوقات زنان خسته و آماده برای رفتن به تخت خواب هستند. بسیاری این کار را بدون پاک کردن آرایش انجام می دهند. این عادت برای پوست خطرناک است چون می تواند منجر به مسدود کردن منافذ، لکه ها و آسیب پوست شود. پاک نکردن آرایش چشم، بدتر است چون چشم ها حساس تر هستند و محصولات قوی می توانند باعث از دست رفتن بینایی شوند اگر به آن ها اجازه ماندن داده شود.

 ترک عادت بد

خواب با آرایش را فراموش کنید

غذا خوردن زمانی که گرسنه نیستید:

پیش از این هم در بخش سلامت تغذیه در نمناک گفتیم که اگر الگوی غذایی تان تنظیم نشده باشد، علائم گرسنگی بدن وقتی باید باشند، حاصل نخواهد شد. در این روش، حتی زمانی که گرسنه نیستید، می توانید بخورید. اگر این کار را اغلب انجام دهید، بدن پر از کالری بیشتر می شود. اغلب غذاها نیز سالم نیستند. بنابراین، این عادت می تواند با ایجاد مشکلاتی از قبیل چاقی، بیماری های قلبی، دیابت، اسیدیته و غیره آسیب های جدی به سلامتی فرد وارد کند.

دروغ گفتن زیاد از عادت های بد: 

خوب، می دانیم که دروغ گفتن خارج از اخلاق است اما اگر عادت به دروغ گفتن زیاد داشته باشید، ممکن است بر سلامتی به روش منفی تاثیر بگذارد. این به این دلیل است که وقتی دروغ می گویید، در حالت استرس زا می مانید زیرا می ترسید که دروغ فاش شود. استرس باعث ایجاد اضطراب، سردرد و مشکلات دیگر می شود.

سیگار کشیدن را ترک کنید:

حتی اگر سیگاری نباشید و تفریحی بکشید، باز هم باعث لخته شدن خون می شود. این می تواند با جلوگیری از جریان صاف خون، پلاک ها را در شریان ها توسعه دهد. هم چنین فردی را تحت تاثیر قرار می دهید که با شما به شکل منفی زندگی می کند.

 سیگار کشیدن

سیگار کشیدن از عادت های بد 

دارو خوردن هر روز: 

نسلی هستیم که با خوردن قرص رشد می کند، افراد بیشتر قرص مسکن مصرف می کنند و هر روز برای کاهش سردرد تلاش می کنند. اما قرص خوردن به طور مداوم برای بدن خوب نیستند. ممکن است اثرات جانبی داشته باشند اگر به دفعات زیادی مصرف شوند. علاوه بر این، مصرف قرص در بلند مدت می تواند به طور دائم به کلیه آسیب بزند.

نخوردن صبحانه از عادات بد :

صبحانه می تواند مهم ترین وعده غذایی در طول روز باشد. اگر از آن صرف نظر کنید به طور منفی بر متابولیسم و ذخایر انرژی خود تاثیر منفی می گذارید. صبحانه ایده آل ترکیبی خوبی از کربو هیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها است.

خوردن غذاهای مضر را فراموش کنید:

همه می دانیم غذاهای کم ارزش بد هستند . اگر هر روز یا حتی دو بار در هفته از این غذاها بخورید، بدن در معرض خطر قرار می گیرد. این غذاها حاوی نسبت بسیار بالایی از شکر، مواد نگهدارنده، چربی و ادویه است. اگر بیش از حد هله وهوله بخورید، بیشتر در معرض مشکلاتی مثل دیابت، کلسترول بالا، مشکلات قلب و بسیاری دیگر قرار می گیرید. هم چنین غذاهای مضر شریان ها را سفت می کنند و رسوبات را در بدن افزایش می دهند. در نتیجه باید خوردن غذاهای ناسالم را متوقف کنید.

 غذاهای مضر

از خوردن غذاهای مضر اجتناب کنید 

جویدن ناخن از عادت های بد: 

بسیاری از مردم به طور مداوم ناخن های خود را می جوند و به عنوان وسیله ای برای گذر زمان یا زمانی که عصبی هستند استفاده می کنند. این عادت نه تنها ژست بدی است بلکه برای سلامتی فرد نیز بد است زیرا میکروب ها وقتی سطوح مختلفی را لمس می کنند و باکتری ها و ویروس ها به انگشتان چسبیده اند وارد دهان می شوند عادت جویدن ناخن می تواند باعث شود افراد بیشتر در معرض سرماخوردگی قرار بگیرند.

نداشتن رابطه جنسی:

بسیاری از مزایا در رابطه جنسی وجود دارد. زمانی که برای چند روز و حتی ماه ها رابطه جنسی ندارید ممکن است مشکلی در سلامتی وجود داشته باشد. میل جنسی کم می تواند ناشی از انواع دلایلی مانند کار و استرس باشد اما ماندن در این حالت می تواند چیز اشتباهی در سلامتی شامل تیروئید فعال، عدم تعادل هورمونی و یا حتی فشار خون بالا باشد.

خوردن با سرعت زیاد جز عادات بد : 

خوردن غذا با سرعت زیاد باعث می شود بدون آن که نیمی از آن را بجوید تمام آن را قورت دهید. این عادت واقعا بد است چون می تواند باعث گاز، اسیدیته و یا نفخ شود. نباید قبل از 20 دقیقه یک وعده غذا را تمام کنید.

 خوردن سریع

خوردن با سرعت زیاد خوب نیست

بیش از حد نگران آکنه بودن: 

بسیاری از دخترها بیش از حد در مورد نقاط ضعف پوست خود نگران هستند. آن ها می خواهند پوستی داشته باشند که عاری از لکه ها باشد. نگرانی مداوم باعث می شود که آن ها اغلب جوش و صورت را لمس کنند. در این فرآیند، آن ها فقط آن را بدتر می کنند که ممکن است منجر به التهاب و زخم شود.

بهانه تراشی از عادت های بد:

آیا عذر و بهانه است که شما را به چیزی که می خواهید می رساند؟ اگر پاسخ خیر باشد، باید توقف کنید. به کاری که انجام می دهید فکر کنید. آیا آن ها روی حال تمرکز کرده اند که نیاز دارید تغییر دهید، یا گذشته که باید رها کنید؟

خوردن بیش از حد گوشت قرمز:

شواهد قطعی ای وجود دارد که مصرف گوشت قرمز خطر سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد و شواهدی را نشان می دهد که خطر سرطان پستان، سرطان ریه، سرطان لوزالمعده و سرطان را افزایش می دهد.

 مصرف زیاد گوشت قرمز

ترک عادت های بد 

موکول کردن همه چیز به آخرین دقیقه :

با این کار نه تنها به موقع کارها را به اتمام نمی رسانید بلکه همیشه استرس برای به پایان رساندن آن دارید.

فرار از مشکلات از عادت های بد :

اگر این روش را حتی یک یا دوبار امتحان کرده اید، می دانید این روش کارساز نیست، بلکه فقط باعث می شود اوضاع بدتر شود. با این مشکل مواجه شوید، مشکل را حل و اصلاح کنید.

 

عادات بدی که باید ترکشان کنید چون به نفع خودتان است

4.5148
این مطلب مفید بود ؟13216
منبع : lifehack / lollydaskal / timesofindia.indiatimes / بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب /ن
برچسب : عادت های بد
وبگردی