عوارض گل گاوزبان
گل گاوزبان یک گیاه پر خاصیت است و می تواند به درمان بسیاری از بیماری ها کمک کند، اما مصرف بیش از حد گل گاوزبان عوارض و خطرات جدی را به همراه دارد.

عوارض مصرف بیش از حد گل گاوزبان

گل گاوزبان یک گیاه علفی یک ساله است که به صورت دم کرده مصرف می شود ودر شهریور ماه گل می دهد . مصرف گل گاو زبان سبب درمان بسیاری از بیماری ها می شود و به عنوان یکی از پر مصرف ترین گیاهان در طب سنتی معمولا برای تصفیه خون ، ضد اضطراب، تپش قلب و ضد استرس تجویز می شود. این گیاه آرام بخش مزاجی سرد و معتدل دارد اما با همه خواص آن اگر بیش از حد مصرف گردد ، عوارض و مضرات جبران ناپذیری را برای بدن به همراه دارد که شما را در این بخش از نمناک با این مضرات آشنا خواهیم کرد.

مصرف زیاد گل گاوزبان و مسمومیت کبدی

گیاه گل گاوزبان علائم سوداوی را در بدن را کاهش می دهد و اثرات خواب آوری و آرامش بخشی را به همراه دارد، اما مصرف این گیاه بیش از یک ماه به طور مداوم مسمومیت کبدی را به همراه دارد.

مصرف بیش از حد گل گاو زبان و سرطان کبد

زیاده روی در مصرف گل گاو زبان به علت وجود آلکالوئید سبب افزایش ابتلا به سرطان کبد می شود.

عوارض گل گاوزبان

مضرات استفاده بیش از حد گل گاوزبان

مصرف بیش از حد گل گاو زبان و افزایش فشار خون

گل گاوزبان فشارخون را افزایش می دهد و مبتلایان به فشارخون بالا باید گل گاوزبان را درکنار لیمو ترش مصرف کنند تا اثر افزایش فشار خون را تا حدی کاهش دهند. همچنین ، افراد تنومند و پرخون که خشم یا اندوه پنهان دارند در هنگام افزایش فشارخون نباید گل گاوزبان را خودسرانه مصرف کنند زیرا جوشانده گاوزبان در چنین افرادی گاه ممکن است بسیار خطرناک باشد و بحران شدید فشارخون ایجاد کند.

مصرف بیش از حد گل گاو زبان و ناراحتی معده و دستگاه گوارش

مصرف بیش از حد گل گاو زبان سبب معده درد و اختلال در عملکرد دستگاه گوارش می شود. مصرف گل گاو زبان درد را در افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا افزایش می دهد.

تشدید درد در بیماران مبتلا به سنگ کلیه

مصرف گل گاوزبان برای بیماران مبتلا به ناراحتی سنگ کلیه ضرر دارد زیرا سبب تشدید درد و ناراحتی آنان می شود.

ضرر گل گاوزبان چیست؟

مضرات گل گاوزبان برای افراد مبتلا به ناراحتی سنگ کلیه 

قاعدگی با مصرف گل گاو زبان

مصرف بیش از پنج روز متوالی گل گاو زبان باعث عادت ماهانه در زنان می شود؛ بنابراین پس از پنج روز مصرف باید سه روز آن را مصرف نکرد و سپس دوباره مصرف کنید.

مضرات گل گاوزبان برای زنان باردار مضر است

در دوران بارداری مصرف گل گاوزبان برای خانم های باردار اصلا توصیه نمی شود زیرا به علت داشتن آلکالوئیدها سبب آسیب به جنین خواهد شد. زنان حامله بایستی از هرگونه مصرف خودسرانه انواع جوشانده ها یا دم کرده های گیاهی در بارداری خودداری کنند.

مضرات گل گاوزبان برای نوزادان و کودکان

گل گاو زبان حاوی مقادیری آلکالوئید است پس به همین دلیل مصرف آن برای نوزادان و کودکان به هیچ وجه توصیه نمی شود.

گل گاوزبان و مضرات آن

عوارض مصرف گل گاوزبان برای کودکان 

مضرات گل گاو زبان در دوران شیردهی

گل گاوزبان به علت داشتن آلکالوئید برای زنان شیرده مضر است و زنان باید در این دوران از مصرف آن اجتناب کنند.

 

عوارض جدی زیاده روی در مصرف گل گاوزبان به خصوص در بارداری

4.5264
این مطلب مفید بود ؟23826
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : گل گاوزبان
وبگردی