لکه روی پا
لکه های تیره روی پا به علت ازدیاد ملانین در آن قسمت از پوست ایجاد می شود عواملی که موجب تحریک ملانین می شوند را شناسایی کنید و از آن ها دوری کنید.

علت لکه های تیره روی پا چیست و درمان آن چگونه است؟

اگر لکه های تیره ای روی پای خود دارید، بدانید که تنها نیستید و این اتفاق زمانی می افتد که در این قسمت از پوست ملانین زیاد است. ملانین ماده ای است که باعث رنگ دهی به پوست می شود و هرچقدر میزان آن بیشتر باشد، پوست شما تیره تر است.

نقاط تیره و کک و مک می تواند برای تمام تناژهای پوستی اتفاق بیافتد و همچنین ممکن است که این لکه ها فقط روی پا باشد و در هر نقظه از بدن ظاهر شود و راه های زیادی برای روشن کردن این نواحی وجود دارد و در بعضی از موارد می توان از شدت آن ها نیز جلوگیری کرد.

در این قسمت از سلامت نمناک نگاه دقیق تری به این نوع لکه ها می اندازیم زیراممکن است اسپات های تیره رنگ روی پوست پا علائم هشداردهنده ای به شما بدهد. 

علل لکه های تیره روی پا چیست؟

موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد لکه های تیره روی پوست پای فرد شود و این لکه ها را باید به سرعت بررسی کرد زیرا ممکن است علت های جدی داشته باشد. 

خطر نور آفتاب

پوست شما از طریق تولید ملانین به نور آفتاب واکنش نشان می دهد و البته که بعضی از قسمت های پوست، ملانین بیشتر و بعضی دیگر ملانین کمتری تولید می کند و در معرض نور خورشید قرار گرفتن به مقدار زیاد می تواند علت ایجاد لکه های تیره شود.

علت لکه پا

علت به وجود آمدن لکه های قهوه ای در ساق پا چیست؟ 

افزایش رنگ دانه ها بعد از التهاب

اگر مشکلاتی مثل آکنه، اگزما یا آسیب به پوست را داشته اید، احتمالا التهاب پوست را تجربه کرده باشید و می تواند باعث افزایش ملانین شود و این نوع لکه ها بین افراد با پوست تیره بیشتر است. 

دیابت

بعضی از افراد مبتلا به دیابت در برابر انسولین مقاوم هستند و این اتفاق باعث می شود که پانکراس آن ها به اندازه مناسب انسولین تولید نکند و در نتیجه، مقدار اضافی انسولین وارد جریان خون می شود و این موضوع می تواند نقاط تیره را مخصوصا در اطراف گردن ایجاد کند و معمولا لک های در اثر دیابت در پاها ایجاد نمی شوند.

ارث و ژن

اگر این نوع لکه ها به دلیل ارث و ژن ها باشد، احتمال افزایش آن ها به مرور زمان بیشتر است و در قسمت التهابات خارش ایجاد می شود که نشان دهنده دفاع طبیعی خود پوست با این لکه هاست. 

- عفونت های قارچی، باکتریایی ، فولیکولیت، وکس کردن یا نیش حشره در کودکان می تواند عامل ایجاد این لکه ها باشد. 

- واریس ایجاد شده در اثر دیابت نیز می تواند باعث ایجاد نقاط تیره در پوست شود که معمولا در قوزک پا بیشتر است که مشکلات شدید پوستی، اثرات جانبی داروها، و کم آبی نیز جزء دلایل رایج لکه های تییره در قوزک، انگشتان و ساق پا می باشد. 

ملانوما

ملانوما نوعی سرطان پوستی است و معمولا این نوع مشکل در صورت آقایان بیشتر از جای دیگر است و شکل های مختلفی دارد و برای تشخیص باید آزمایش هایی را نزد متخصص انجام دهید.

ملانوما می تواند از طریق خال های روی پوست نیز افزایش پیدا کند و همانطور که در سلامت نمناک گفته ایم این خال ها ویژگی های خاصی دارند که شامل موارد زیر می باشد:

- شکل و زاویه نامشخص دارند

- چند رنگه هستند

- خارش یا خونریزی دارند

- بزرگ تر از یک دو و نیم سانت هستند

- رنگ، سایز و شکل آن ها تغییر می کند 

سایر علل لکه روی پا

بیماری آدیسون:

آدیسون یک نوع بیماری است که می تواند باعث افزایش رنگدانه ها شود، مخصوصا اگر فرد در معرض آفتاب و استرس قرار بگیرد و این اتفاق باعث می شود که زانوهای شما تیره تر باشد. 

عفونت تینئا:

این نوع عفونت قارچی می تواند پوست را تیره تر یا روشن تر کند که معمولا روی بالای بدن و بازوهای فرد اتفاق می افتد و این نوع عفونت معمولا پاهای شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد و اگر برزنه کرده باشید، این لکه ها بیشتر از همیشه نمایان خواهد شد.

درمان های خانگی و طب سنتی برای رفع لکه های تیره روی پوست پا

ضدآفتاب

ضد آفتاب به تنهایی نمی تواند این لکه ها را روشن کند اما می تواند از تیره تر شدن انها جلوگیری کند. همچنین از ایجاد لکه های جدید نیز جلوگیری می کند.

از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید و اگر پاهای شما در معرض آفتاب قرار می گیرد، باید از ضدآفتاب با اس.پی.اف 30 یا بالاتر استفاده کنید که ضد آفتاب کمک می کند تا خاصیت مواد دیگر برای روشن کنندگی پوست افزایش پیدا کند. 

آلوئه ورا

آلونین یک ماده فعال در آلوئه ورا است که در روشن کنندگی پوست تاثیر دارد، اگرچه که هنوز هیچ اطلاعات ثابت شده ای برای روشن کردن این لکه های تیره توسط آلوئه ورا وجود ندارد.

لوسیون ها و ژل های آلوئه ورا می تواند از خشک کردن پوست و آفتاب سوختگی جلوگیری کند و همچنین می توانید برگ آلوئه ورا را باز کنید و آن را مستقیم به محل بزنید.

آلوئه ورا

از بین بردن لکه های قهوه ای روی پا 

موثرترین مواد طبیعی برای رفع لکه روی پا

آب لیمو مخلوط شده با روغن نارگیل

آب لیمو به طور تخصصی در محو کردن عمل می کند و یکی از امن ترین روش ها برای نقاط تیره می باشد و حتی می توانید برای تاثیر بیشتر آن را با روغن نارگیل مخلوط کنید.

3 قاشق غذاخوری روغن نارگیل و نصف قاشق چای خوری آب لیمو را با یکدیگر مخلوط کنید و 20 دقیقه بعد از مخلوط کردن آن را روی پوست بگذارید و سپس آن را با آب گرم شستشو دهید. 

ماست

ماست یکی از طبیعی ترین روش ها برای خلاص شدن از لکه های تیره در پا است و علت آن هم وجود لاکتیک اسید در ماست است که می تواند مثل یک متخصص برای روشن کردن این قسمت های تیره کمک کند و برای تاثیر بیشتر یک دوم قاشق چای خوری آرد و زردچوبه و یک قاشق چای خوری آب لیمو را با ماست مخلوط کنید و سپس ماده را به محل مورد نظر بزنید. 

خیار

خیار نیز یکی دیگر از مواد موثر برای روشن کردن لکه های تیره می باشد و فقط کافیست آن را خرد کنید و در قسمت مورد نظر بگذارید و حداقل 15 دقیقه آن را روی محل نگه دارید و بعد با آب گرم شستشو دهید و اگر این کار را به صورت روتین انجام دهید، می توانید تاثیر آن را مشاهده کنید. 

زردچوبه

زردچوبه یکی دیگر از مواد طبیعی است که مناسب چنین مشکلاتی می باشد. می توانید آن را در هر قسمت از بدن حتی صورت بزنید و برای تاثیر بیشتر آن را با شیر مخلوط کنید و بعد از خمیر شدن به محل مورد نظر بزنید و می توانید هر روز از این ماده استفاده کنید. 

ماساژ عسل و روغن زیتون

عسل و روغن زیتون در کنار هم باعث رطوبت دهی به پوست می شود و اگر این لکه های تیره در نتیجه پوست خشک، چین و چروک باشد، این ماساژ می تواند به از بین بردن لکه های تیره کمک کند. قبل از دوش گرفتن، محل مورد نظر را با این دو ماده ماساژ دهید. 

اسکراب روغن نارگیل و جو

هیچ چیز بهتر از مواد طبیعی برای پوست به کار نمی آید. جوی دو سر یک ماده عالی برای از بین بردن سلول های مرده پوست است و پوستی صاف و درخشان را به شما تحویل می دهد و روغن نارگیل نیز پوست را مرطوب می کند و هرگونه اثر خستگی پوست را از بین می برد. 

پوست پرتقال

پرتقال غنی از ویتامین c است، مخصوصا اگر آن را خشک کرده باشید و بعد به پوست بزنید. پودر پوست پرتقال را با آب و عسل مخلوط کنید و خمیر به دست امده را به محل مورد نظر اعمال کنید. 

روغن کرچک

روغن کرچک حاوی ویتامین c بالایی است و ویژگی های آن می تواند نقاط تیره پوست را بهبود ببخشد. یک پارچه و پد نخی را بردارید و به محل مورد نظر بزنید و از این روغن می توانید به طور روزانه هم استفاده کنید و بهترین کار این است که روغن را به قسمت های بدن بزنید و شب تا صبح با ان بخوابید.

روغن کرچک

درمان های خانگی برای لکه روی پا 

دوغ کره ای

این ماده یکی از بهترین درمان های خانگی برای از بین بردن لکه های تیره پوست است.می توانید مقداری آب و کشک را نیز به این ماده اضافه کنید و بعد به پوست بزنید و برای نتیجه بهتر و روشن شدن پوست، هر روز از این مخلوط استفاده کنید. 

کره کاکائو

شاید از رنگ این ماده و خواصش تعجب کنید اما کره کاکائو یکی از بهترین مواد طبیعی برای روشن کردن لکه ها وزخم های تیره در پوست است.این ماده می تواند پوست را به طور عمقی تمیز کند و برای زخم های قدیمی نیز کمک کننده است.

کره کاکائو را به صورت حرکات دایره ای شکل روی پوست ماساژ دهید و سپس با آب شستشو دهید و برای نتیجه سریع تر دوبار در روز این کار را انجام دهید. 

سرکه سیب

سرکه سیب خواص بسیار زیادی دارد و در این مورد نیز کارساز است. قطعا با این ماده می توانید رنگ پوست را در قسمت های آسیب دیده به رنگ طبیعی برگردانید و قبل از استفاده کمی در آن آب بریزید تا رقیق تر شود. سرکه سفید یک سفید کننده طبیعی است و به پوست آسیب نمی زند. 

درمان لکه های تیره روی پا با طب مدرن 

درمان با لیزر

به دلیل پیشرفت علم و روش های زیبایی مختلف، متخصصان پوست از لیزر استفاده می کنند و رنگدانه ها را مورد هدف قرار می دهند و لیزر می تواند ملانوسیت هایی را حذف کند که باعث ایجاد لکه های تیره در پوست ساق، زانو، یا روی پا و ران شده است.

ممکن است طبق تجویز پزشک به چند جلسه برای درمان نیاز داشته باشید و یکی از مزایای درمان با لیزر این است که رنگدانه ها عمقی تر مورد هدف قرار می گیرند و می توانید با یک متخصص با تجربه برای بهترین نوع درمان لیزری مشورت کنید. 

میکرونیدلینگ

پزشکان از رولرها برای میکرونیدلینگ استفاده می کنند و با استفاده از آن می توانند آسیب های سطح پوست را درمان کنند. این نوع روش باعث افزایش کلاژن ها می شود که به طور اتوماتیک رنگدانه ها را کم می کند و معمولا برای از بین بردن این لکه های تیره با این روش به سه یا چهار جلسه نیاز است. 

میکرو درمابراسیون

اگر لکه های تیره روی پوست شما شدید باشد، می توانید از این درمان استفاده کنید. از این تکنیک می توانید برای لایه برداری و از بین بردن سلول های مرده استفاده کنید و در نتیجه پوست شما روشن تر می شود و البته که این روش نمی تواند لکه های تیره را از ریشه بکند. 

رادیوفرکوئنسی

تکنولوژی رادیوفرکوئنسی نیز می تواند رنگدانه های ایجاد شده و اضافی را از بین ببرد و زخم آنها را بهبود ببخشد. 

داروها

داروها می تواند لکه های تیره را بهبود ببخشد که البته تاثیر آن ها متفاوت است. مثل همیشه بخش سلامت نمناک توصیه می کند که قبل از استفاده از هر نوع دارویی باید با متخصص پوست مشورت کنید و از دارویی استفاده کنید که کاملا امن باشد.

رفع لک پوستی

آیا لکه های روی پا از بین می روند؟

راهکارهایی برای جلوگیری از لکه های تیره روی پوست

درست است که برای این مشکلات راه های درمانی وجود دارد اما بهترین کار این است که از ایجاد آن ها جلوگیری کنید و کارهایی را انجام دهید که شما را مطمئن کند در آینده با این نوع لکه ها مواجه نخواهید شد. 

- از برداشتن خال ها، زخم ها و هر نوع التهاب دوری کنید تا لکه های تیره روی پوست شما ایجاد نشود.

- بیش از حد در معرض آفتاب قرار نگیرید.

- اگر طولانی مدت بیرون از منزل هستید، دوباره بعد از دو ساعت صورت خود را بشویید و ضد آفتاب بزنید.

- حداقل دو بار در روز پوست خود را مرطوب کنید تا آب کافی به پوست برسد و از تیرگی آن جلوگیری شود.

- یک الی دو بار در هفته از لایه بردارهای پوست برای تمیز شدن آن استفاده کنید.

- از محصولات شیمیایی کمتری استفاده کنید که ممکن است اثرات جانبی ناخواسته را برای شما به وجود بیاورد.

- حتما برای درمان با پزشک مشورت کنید و سوابق پزشکی خانواده را به او اطلاع دهید.

لکه تیره ظاهر شده روی انگشت پای من چیست؟

لکه تیره روی انگشت پا می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که شامل سن بالا، قرار گرفتن در معرض نور، مشکلات پوستی، نارسایی های ژنتیکی یا حتی واکنش بدن به دارویی خاص می باشد.

سریعا برای تشخیص و درمان به متخصص پوست مراجعه کنید. 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

لکه های تیره معمولا نگران کننده نیستند اما شاید بخواهید برای اطمینان به پزشک مراجعه کنید.اگر در مورد ظاهر ناخوشایند این لکه ها نگران هستید، با پزشک خود در مورد بهترین روش موثر برای درمان آن صحبت کنید.

نشانه هایی که باید در صورت مشاهده آنها به پزشک مراجعه کنید، شامل موارد زیر است:

- لکه های رشد کرده که صاف نیستند.

- خال هایی که از نظر ظاهری تغییر کرده اند.

- لکه های تیره روی کف دست، انگشتان دست، کف پا، انگشتان پا، دهان، بینی، واژن یا مقعد.

- و در نهایت هرگونه علائمی از تغییر و تیره شدن غیر عادی پوست. 

لکه تیره روی پا نشانه چیست و چطور درمان می شود؟

462
این مطلب مفید بود ؟5012
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : womensok / healthline / makeupandbeauty / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی