متین ستوده
“متین ستوده” از جمله بازیگران جوان تلویزیون است که بیشتر با سریال میکاییل شناخته شد و به تازگی در سریال غیرعلنی به ایفای نقش پرداخت در ادامه گفتگوی ما را با این بازیگر جوان و خوش آتیه را میخوانید.

 گفتگوی خواندنی با متین ستوده

متین ستوده با اغلب کارگردان های مطرح تلویزیون مثل سیروس مقدم، مهدی فتحی، ابوالحسن داوودی، محمدرضا آهنج و... همکاری داشته است.

او بازیگر مستعد وجوان سینما و تلویزیون دانش آموخته آموزشگاه بازیگری امین تارخ است و در سریال هایی همچون سه دونگ سه دونگ، سریال چمدان، سریال فاخته، راستشو بگو، زمانه، زمین انسان ها و عملیات 125 بازی کرده است.

بازی های ستوده در سریال هایی مثل میکائیل و غیرعلنی نشان از پیشرفت بازیگریش در قالب نقش های متفاوت دارد که اغلب زنانی پرتحرک و جسور هستند.

شخصیت هایی که با تنش درونی جذابی بین انتخاب کردن عاقلانه و احساسی تردید دارند. با متین ستوده درباره مسائل مختلف بازیگری و نقش هایی که بازی کرده است گفت وگویی کرده ایم.

پس از یک دهه فعالیت با حضور در سریال هایی مثل میکائیل یا غیرعلنی حضورتان به عنوان یک بازیگر مستعد جوان تثبیت شد . چقدر به این موضوع اذعان دارید؟

می توانست بهتر از این هم باشد و علاقه دارم در یک فیلم خوب سینمایی همبازی کنم. شاید وقت چنین حضوری در آینده نزدیک باشد.

از خردسالی در تلویزیون به عنوان بازیگر فعالیت می کنید. تلویزیون خانه اصلی شماست؟

من با تلویزیون بازیگری را شروع کرده ام و تعصب ویژه ای به آن دارم و فرزند تلویزیون هستم .پدرم هم به عنوان فیلمبردار سال ها در تلویزیون فعالیت کرده است و علاقه دارم در سایر مدیوم ها هم تجربه بازیگری داشته باشم.

برخی از کارهای تلویزیونی مخاطبان میلیونی دارد. داشتن این تعداد مخاطب چقدر برای شما حائز اهمیت است؟

از روزی که وارد عرصه بازیگری شدم، آخرین مساله مورد اهمیت برایم شهرت بود، اما جایی با شهرت و تبعاتش روبه رو شدم.

البته نوع جنسش با شهرتی که سوپراستارها دارند متفاوت است. این تبعات هم در فضای مجازی بود و هم در بطن جامعه.

متین ستوده و بهنوش طباطبایی

بعد از بازی در کدام سریال چنین شرایطی برای شما به وجود آمد؟

بعد از حضور در سریال یادآوری این مساله آغاز شد و به تدریج مردم من را می شناختند و متوجه شدم با چه مسئولیت سنگینی مواجه هستم و بارها با واکنش صمیمی مردم روبه رو شدم که انگار سال هاست من را می شناسند.

شهرت باعث محدود شدن حضورتان در جامعه و این که برای مثال نتوانید با وسایل نقلیه عمومی تردد کنید، نشد؟

من هنوز با مترو برخی از کارهایم را انجام می دهم و دوست دارم در کنار مردم باشم.

برای ایفای نقش هایی که بازی می کنید از مشاهدات زندگی مردم عادی هم استفاده می کنید؟

بله، معمولا در نقش هایی که بازی کرده ام از مابه ازاهای ذهنی خود استفاده کرده ام. برای مثال سریال غیر علنی فضای طنز دارد و سراغ دانسته های ذهنیم در مورد این نوع دختران رفتم.

آیا از دخترانی از جنس ریحانه شناخت داشتید؟

کم و بیش، تلاش کردم برای بازی در این نقش قالب متفاوتی را دنبال کنم. به همین خاطر دقیق رفتار دخترانی که تند تند صحبت می کنند را دیدم و این تلاشم به این جهت بود که از قالب شخصی خود دور شوم و ریحانه غیرعلنی متفاوتی را ارائه کنم.

معمولا شخصیت هایی را بازی می کنید که آرام و با طمانینه هستند؟

بله و البته تلاش کردم نقش ریحانه با کاراکترهایم در میکائیل و یادآوری متفاوت باشد و در ضمن خیلی گل درشت و اگزجره به نظر نرسد و بابت این قضیه خیلی احتیاط کردم.

برزو ارجمند و بهاره رهنما سوار بر تجربه شان بودند و بک گراند طنز بازی کردن داشتند، درحالی که من چنین تجربه ای نداشتم.

در سه دونگ سه دونگ در کار طنز بازی کرده بودید؟

فضای کار متفاوت بود، نقش ریحانه لب مرز بود و نگران نظرات مخاطبان بودم که نگویند چرا متین ستوده کار طنز بازی کرده است. در ادامه اعتماد به نفسم زیاد شد و نقش را ایفا کردم.

متین ستوده و برزو ارجمند

آیا تند تند صحبت کردن ریحانه در فیلمنامه وجود داشت یا شما آن را پیشنهاد دادید؟

من این ویژگی را پیشنهاد دادم و مهرداد خوشبخت استقبال کرد.

به نظر می رسد بیشتر تمایل دارید نقش های درونگرا را بازی کنید؟

جنس بازی من درونی است. البته نقش های درونی فشار زیادی را به بازیگر تحمیل می کنند و من در غیرعلنی خیلی رهاتر از سریال میکائیل بودم.

در کارهای پلیسی زن ها چه جایگاهی در ایجاد درام دارند؟

در سریالی مثل میکائیل شخصیت زن های قصه روند تاثیر گذاری در داستان دارند و در خیلی از اتفاقاتی که رخ می دهد یک پای قضیه هستند.

به نظرم شخصیت زن های قصه پرداخت مناسبی داشتند و فراخور داستان کنش مند هم عمل می کردند و می توانستند با برخوردهای بیرونی که انجام می دهند شرایط را تغییر بدهند

و مسیر داستان و کنش شخصیت های مرد را مورد بازنگری قرار دهند و در پایان قصه هم می بینیم مهری باوجود ضربه های روحی که متحمل شده به زندگی عادیش برمی گردد.

مــعـمولا در کارهایی که بازی مــی کنید مثل سریال فاخته نقش دختران مثبت و مهربان را بازی می کنید. آیا به این دلیل در سریال میکائیل بازی کردید که نقش مهری خاکستری بود؟

قبل از بازی در میکائیل کمتر نقشی بازی کردم که به طور کامل قابلیت های بازیگریم را نشان بدهد. یکی از خواسته هایم در بازیگری همکاری با سیروس مقدم بود و خوشبختانه این اتفاق رخ داد.

نقش مهری نقش متفاوت و چالش برانگیزی برایم بود و به صورت کامل و پرو پیمانی در فیلمنامه
نوشته شده بود.

سبک کاری و هدایت سیروس مقدم برای اغلب بازیگرانی که با او همکاری داشته اند جذاب و قابل توجه است؟

سبک کاری سیروس مقدم بواسطه تجارب ارزنده اش در مجموعه سازی بسیار پخته و کامل است.

به نظر شما زن ها در سریال میکائیل قربانی بودند؟

فکر می کنم زنان سریال میکائیل دارای اکت و انگیزه هستند و منفعل ندیدمشان و قربانی نیستند. مهری دنبال عشقش می رود و آگاهانه مسیرش را انتخاب می کند.

البته انتخابش نادرست است و خودش هم می داند و این کاری است که خیلی از دختران ایرانی انجامش می دهند و با انتخاب غلط همسر آینده شان به کج راه می روند.

 

متین ستوده

 

آیا دوست دارید در آینده بازهم نقش های کمدی بازی کنید؟

دوست دارم از قالب هایی که بازی کرده ام دور شوم و فرم های دیگری را در بازیگری تجربه کنم. در همین راستا در فیلم تلویزیونی بنام گلنار بازی کرده ام و در این سریال نقش یک پیرزن ملایری را بازی می کنم. نقشی که لهجه هم دارد.

شهرت را مخرب می دانید یا مفید؟

بسته به شرایط خود بازیگر دارد که شهرت را در زمان بلوغ فکری به دست آورده باشد یا قبل از آن .بازیگر باید جنبه شهرت داشته باشد.

برای قبول نقش هایی که برای بازی به شما پیشنهاد می شود چقدر با پدرتان مشورت می کنید؟

رابطه دوستانه ای با پدرم دارم و در مورد پیشنهادهای کاری با ایشان مشورت می کنم.

اگر با حضور شما در سریالی مخالفت کنند. بازی در سریال را قبول نمی کنید؟

بحث این حرف ها در میان نیست. ایشان نظراتشان را بیان می کنند و براساس این شرایط تصمیم می گیرم.

در این سال های اخیر چهره متفاوت و اکتیوتری از زنان ایرانی در سریال های تلویزیونی به تصویر درمی آید و شما چند نقش با چنین ویژگی هایی بازی کرده اید. چقدر به این موضوع اعتقاد دارید؟

شرایط زنان در جامعه تغییر پیدا کرده و در اغلب مسائل تصمیم گیری بر عهده زنان است و نسبت به گذشته حتی زنان را فعال در شغل های به ظاهر مردانه ای مثل رانندگی می بینیم.

من هم معمولا چنین شخصیت مستقلی دارم و طبیعی است این ویژگی به مجموعه های تلویزیونی اضافه می شود.

نکته حائزاهمیت دیگر در این بحث این است که هر نقشی که بازیگر ایفا می کند بخشی از خود واقعی بازیگر نیز به نقش اضافه می شود. البته این مساله ربطی به بایگرانی که نقش منفی بازی می کنند ندارد .

متین ستوده از مهری میکاییل تا ریحانه غیرعلنی + عکس

55
این مطلب مفید بود ؟50
برگرفته از جام جم سیما - / ک
وبگردی