ویروس اچ آی وی
ویروس اچ آی وی همانطور که باعث ضعف سیستم ایمنی بدن میشود اثرات مخربی روی مغز انسان نیز دارد.

آیا ویروس اچ آی وی روی مغز تاثیر میگذارد

ویروس اچ آی وی همانطور که به سیستم ایمنی بدن حمله می کند و موجب تخریب سیستم دفاعی بدن میشود، روی مغز نیز تاثیر میگذارد و موجب تخریب مغز میشود.

ایدز یا "نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی بدن" بیماری غیر قابل درمانی است که از طریق تماس خون یا مایعات درونی بدن فرد بیمار با خون افراد سالم منتقل می شود. طی این بیماری، "ویروس نقص ایمنی انسان" موسوم به ویروس اچ آی وی سیستم دفاعی بدن را به شدت تضعیف می کند تا حدی که فرد توان مقابله با بیماری های جزئی را نداشته و در نهایت به علت بیماری های عفونی یا قارچی جان خود را از دست می دهد.

تاثیر ویروس اچ آی وی بر مغز و علائم آن

تاثیر ویروس اچ آی وی بر مغز , محققان دریافته اند که ویروس نقص ایمنی انسانی اچ آی وی (HIV)، مغز را نیز در همان مراحل اولیه ابتلا به عفونت تحت تاثیر قرار می دهد. از مدتها پیش مشخص شده بود که مبتلایان به ویروس اچ آی وی، علائم شناختی منفی از قبیل افسردگی و فراموشی را نیز تجربه می کنند؛ با این حال معلوم نبود که آیا این مشکلات به دلیل بیماریهای جسمی بیماران ایجاد شده , یا ویروس نقص ایمنی بدن باعث شکل گیری آنها شده است. بر اساس نتایج تحقیقی که جزئیات بیشتری از آن در مجله AIDS منتشر شده، استفان دپله سیس، محققی از دانشگاه استلنبوش Stellenbosch University افریقای جنوبی گفت:“تحقیقات ما نشان می دهد که اچ آی وی بر مغز اثرگذار است و این علائم شناختی فقط ناشی از احساس بیماری، خستگی و افسردگی نیست”.

ویروس اچ آی وی

اثبات تاثیر ویروس اچ آی وی روی مغز انسان

او و همکارانش در این دانشگاه با استفاده از تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی * (fMRI) که نوعی اسکن عصبی دسته بندی می شود، فعالیت مغزی مبتلایان به اچ آی وی را با کسانی مقایسه کردند که به این ویروس مبتلا نبودند.

*تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی Functional magnetic resonance imaging به اختصار fMRI:این روش فعالیت مغز را از طریق تغییرات مربوط به جریان خون اندازه گیری می کند.

شرکت کنندگان مبتلا به اچ آی وی مثبت در این پژوهش در وضعیت سلامت روانی و جسمی خوبی بودندو دارویی مصرف نمی کردند. همچنین هنوز درمان موسوم به ضد رتروویروسی* (ART) را شروع نکرده بودند.

ویروس اچ آی وی

ویروس اچ آی وی روی مغز انسان نیز تاثیر میگذارد

* درمان ضد رتروویروسی Antiretroviral:درمان ضد رتروویروس یا رتروویروسی نوع اصلی درمان HIV یا ایدز می باشد , که البته شفابخش نیست اما از بیمار شدن فرد برای سالها جلوگیری می کند. درمان شامل داروهایی است که بایستی روزانه و تا آخر عمرمصرف شود.

این داروها سرعت تکثیر و تولید ویروس HIV در بدن را آهسته می کنند.

نتایج بررسی حاکی از کاهش جریان خون در یکی از بخشهای زیرقشری جلویی مغز موسوم به striatal طی انجام وظایفشان بود.آنها همچنین جریان خون و فعالیت کمتری در منطقه ای از مغز داشتند که با جنبه های مربوط به انگیزه و پاداش مرتبط است.

د پله سیس تاکید کرد:“بر اساس نتایج، این فرضیه مطرح است که چنین روندی می تواند باعث شود, بیماران انگیزه ای کافی برای مصرف دارو یا حتی بیداری از خواب پیدا نکنند”.

مشکلات ناشی از تاثیر ویروس اچ آی وی بر مغز

3.67
این مطلب مفید بود ؟52
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت آنلاین _ باشگاه خبرنگاران / م.ف
برچسب : بیماری ایدز
وبگردی