چکاپ سلامتی در خانه
اگر شما فردی هستید که زمانی برای مراجعه به پزشک به دلیل معاینه و چکاپ سلامتی بدن خود ندارید می توانید با چند روش ساده در خانه از میزان سلامت خود با خبر شوید.

روش هایی که به کمک آن در خانه می توان سلامتی را چک کرد

گاها شاید برای شما پیش آمده باشد که به میزان بسیار زیادی سرتان شلوغ باشد و تنها چند ساعت زمان در طول شب برای استراحت داشته باشید و به همین علت هیچ فرصتی برای معاینه و چکاپ شاید در طول ماه نتوانید بدست بیاورید.اما جای نگرانی نیست و شما می توانید در طی چند مرحله چکاپ سلامتی، از میزان سلامتی خود مطلع شوید.

بنابراین اگر شما یکی از افرادی هستید که شاید به ندرت برای معاینه و چکاپ سلامتی وقت داشته باشید ، انجام و چک کردن مطالب ذیل یقینا می تواند گزینه مثبتی برای شما باشد که در صورت متعادل بودن وضعیت جسمانی دیگر نیازی به مراجعه به پزشک ندارید و در غیر اینصورت اگر با انجام مراحل ذیل نتیجه منفی شد باید به پزشک مراجعه نمایید تا درمان سریع برای شما صورت بگیرد.جزئیات بیشتر را در ادامه این مطلب از بخش بهداشت و سلامت نمناک خواهیم گفت.

چکاپ سلامتی

تست چکاپ سلامتی اعضای بدن در خانه

1. اندازه دور کمر

یکی از مهم ترین شاخص های تعیین سلامتی بدن،اندازه دور کمر است که می توانید آنرا در خانه تنها با یک متر ساده اندازه بگیرید.برای اندازه گیری تنها به یک متر ساده نیاز دارید و باید آنرا 2 الی 3 سانتی متر بالاتر از ناف نگه دارید و اندازه دقیق را بگیرید.بطور معمول این میزان برای خانم ها 88 سانتی متر و 102 سانتی متر در آقایان می بایست باشد.

اگر پس از چک کردن میزان دور کمر،عدد بدست آمده بیش از این میزان باشد خطر احتمال مبتلا شدن شما به دیابت نوع دوم بیشتر خواهد شد.جالب است بدانید که در کشور ژاپن ، نسبت به دور کمر بسیار حساس هستند که از سال 2008 قانونی برای جلوگیری از دور کمر زیاد تعیین شده است و افرادی که دور کمرشان بیشتر از حد مجاز است باید دوره های خاصی را بگذرانند تا کاهش وزن پیدا کنند.

چکاپ کامل سلامتی

روش صحیح اندازه گیری دور کمر برای سلامتی

2. مغز

مغز یکی از اصلی ترین ارگان های بدن می باشد و بنابراین چک کردن مغز در اولویت هاست می تواند به ما میزان سلامتی را نشان دهد.برای چک کردن مغز شما تنها به یک ورق کاغذ،مداد و یک دوست نیاز دارید.

در مرحله اول شما باید یک ساعت را با استفاده از مداد بر روی کاغذ رسم کنید و بعد از رسم کردن ساعت ساده و بدون عقربه از دوستتان خواهش کنید تا یک ساعتی را به شما اعلام نماید برای مثال 10 و 10 دقیقه.پس از اعلام زمان گفته شده،شما فورا شروع به کشیدن عقربه های ساعت کنید و بعد از کشیدن عقربه های ساعت آنرا پاک کرده و مجددا این تست را انجام دهید.

این آزمون یا تست می تواند ذهن را به میزان کافی به چالش بکشد.اگر شما در هر ازمون موفق به رسم صحیح عقربه های ساعت بر روی کاغذ شدید،لازم به ذکر است بگوییم که شما دارای مغزی سالم هستید و در غیر اینصورت باید به پزشک مراجعه نمایید.

چکاپ سلامت مغز

چک کردن سلامت مغز در خانه

3. ستون فقرات

برای اطلاع از میزان سلامتی ستون فقرات شما به دو ترازو نیاز دارید.دو ترازو را به صورت موازی در یک راستا قرار دهید و پای راستتان را بر روی ترازو سمت راست و پای سمت چپ بر روی ترازو سمت چپ قرار گیرد.

اینک شما دو عدد متفاوت یا برابر را مشاهده خواهید نمود.اگر این اعداد مساوی بودند یا تفاوت میان آنها کم بود،لازم بذکر است که شما کاملا سالم هستید و هیچ خطری شما را تهدید نمی کند و اگر تفاوت چشمگیری میان این دو عدد بودند،باید بدانید که استخوان های شما بنابر مشکلی میزانی جابجا شده اند و باید برای درمان فورا به پزشک مراجعه نمایید.

سلامت ستون فقرات

روشی ساده برای اطلاع از سلامت ستون فقرات

4. سیستم تنفسی

برای تعیین میزان سلامت سیستم تنفسی ، نیاز به یک کرنومتر دارید.آزمایش میزان سلامتی سیستم تنفسی بدین گونه است که ابتدا به مدت 30 ثانیه ضربان قلب خود را اندازه گیری کنید و سپس بنشینید و 3 نفس ساده بکشید و پس از نفس های ساده فورا کرنومتر را در دست بگیرید و تا هر چند ثانیه که برای شما ممکن است نفستان را نگه دارید،نگه دارید .پس از اندازه گیری میزان حبس کردن نفس در درونتان،نفس بکشید و اینک ضربان قلب خود را در مدت 30 ثانیه بشمارید.

نتیجه

میانگین حبس کردن نفس میان 40 الی 49 ثانیه است و اگر از این میزان کمتر بود مطلع شوید که سیستم تنفس شما در خطر است و اگر بیشتر از 49 ثانیه بود مطلع شوید که شما دارای سیستم تنفسی کاملا هستید.

محاسبه تعداد ضربان قلب

برای بدست آوردن و محاسبه باید از این فرمول استفاده نمایید :تعداد ضربان قلب در 30 ثانیه دوم (تقسیم بر) تعداد ضربان قلب در 30 ثانیه اول

اگر این عدد برابر با 1.2 یا کمتر بود نشان دهنده سلامت شما می باشد و اگر بیشتر از این عدد بود نشان دهنده وضعیت نامناسب سیستم قلب و عروق شما می باشد و باید به پزشک مراجعه نمایید.

چکاپ سلامت قلب و تنفس

تست میزان سلامت سیستم تنفسی و ضربان قلب

5. استخوان ها

به ناخن هایتان نگاه کنید،آنها می توانند در بیان میزان صحت و سلامت شما بسیار موثر باشند.اگر ناخن های شما به تازگی شکننده شده اند یا تکه های سفیدی بر روی آنها ایجاد شده است لازم است بدانید که میزان ویتامین هایی اعم از ویتامین B،آهن و یا حتی می تواند نشان دهنده پوکی استخوان شما باشد.

6. بینایی

برای اطلاع از میزان سلامتی دیداری شما می توانید تنها در یک آزمایش ساده از آن آگاهی کامل را بدست آورید.آزمایش بدین گونه است که شما باید 30 ثانیه به فریم یک پنجره با سایز نرمال نگاه کنید و سپس چشمانتان را ببندید.

بعد از اینکه چشمانتان را بستید مجددا باز کنید . اگر شما قاب و فریم پنجره را بطور تار و یا غیر موازی مشاهده کردید باید به پزشک مراجعه نمایید تا یک بار دیگر توسط او معاینه و چک آپ شوید و اگر بطور کاملا واضح و موازی مشاهده کردید ، لازم است ذکر کنیم که بینایی شما کاملا سالم است.

چک کردن سلامتی در خانه

روش انجام تست بینایی در خانه

7. شنیداری

برای اطلاع از میزان سلامتی شنیداری خود،تنها کافی است که با یکی از اعضای خانواده تان کمک بگیرید.آزمایش بدین گونه است که به میزان 5 الی 6 متر از یکدیگر دور شوید و با یکدیگر با صدای متوسط مکالمه کنید .

اگر کلمات را توانتسید به درستی تشخیص دهید،نشان دهنده آن است که شما کاملا از ناحیه گوش ها سالم هستید و جای هیچ نگرانی نیست ودر غیر این صورت باید به دکتر مراجعه نمایید تا آزمایش های لازم برای شما در نظر گرفته شوند.

چکاپ سلامتی اعضای بدن با چند روش ساده در خانه

4.314
این مطلب مفید بود ؟122
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ف.ن/ز.ت
برچسب : سلامت بدن
وبگردی