کاشت هسته انبه در گلدان

کاشت هسته انبه در گلدان + آموزش تصویری

کد مطلب : 70692تعداد نظرات : 7 نظرزمان مطالعه : 3 دقیقه
با کاشتن هسته ریشه دار شده انبه شما می توانید به یک گیاه انبه خانگی زیبا و مقاوم دست یابید، درختان انبه عمری طولانی دارند، میوه های انبه در دمای 22-18 می توانند به طور کامل برسند.

روش کاشت هسته انبه در گلدان

می توانید یک درخت انبه را با استفاده از هسته در گلدان پرورش دهید تا آن را کوچک و قابل مدیریت نگه دارید ( مثلا 8 تا 10 فوت )، یا می توانید آن را در زمین مثل یک درخت بزرگ بکارید کافیست مراحل صحیح  کاشت هسته انبه در گلدان را به سبکی که در این بخش از نمناک می گوییم انجام دهید.

پوست انبه خشک با دانه داخل آن ، چاقو کند ، دستمال کاغذی ،ماژیک ،پلاستیک ،ظرف در دار 

مراحل کاشت انبه

مرحله 1 : 

وقتی مقدار زیادی گوشت انبه را از پوسته آن جدا کردید، ته آن را با چاقو جدا و آن را در آفتاب به مدت 1 تا 2 روز قرار دهید تا خشک شود. پوست را به طرف دیگر برگردانید تا کاملا خشک شود. 

کاشت انبه

مرحله 2: 

با استفاده از یک چاقوی کند هسته را به دقت باز کنید مراقب باشید تا به دانه آسیب نرسانید. به آرامی پوست را با دستان باز کنید. 

پرورش انبه

مرحله 3: 

هنگامی که به دقت پوست را باز کردید، بسیار خوب است هسته را کاملا از گوشت جدا کنید ؛ داخل هسته آن باید مایل به زرد و شاداب به نظر برسد نه قهوه ای ؛ پوست را از هسته جدا نکنید اگر به راحتی با پوست لمس نمی شود. 

مراحل کاشت انبه

مرحله 4:

یک ورقه کاغذ را با آب؛ مرطوب کنید نه آن قدر مرطوب که باعث پوسیدگی شود. 

کاشت انبه در خانه

آن را فشار دهید و هسته را ببندید. هسته پیچیده را در کیسه قرار دهید و آن را محکم ببندید و سپس کیسه را در ظرف پلاستیکی قرار دهید. حتما کیسه و ظرف تان را برچسب گذاری کنید. 

کاشت و پرورش انبه

این ظرف ، به گلخانه ی قابل حمل تبدیل می شود که می توانید آن را درون کشو تاریک و یا هر مکان تاریک دیگر قرار دهید که مزاحمتی برایش ایجاد نشود. 

روزی یک بار به هسته ها نگاه کنید تا مطمئن شوید مرطوب هستند نه خیس . 

 مرطوب کردن هسته انبه

مواد مورد نیاز : 

کود ، خاک گلدان خوب زهکشی شده ، گلدان ، آب 

لوازم مورد نیاز

نهال انبه در مراحل اولیه بسیار آسیب پذیر است بنابراین بهتر است در ابتدا بذر را در یک گلدان پرورش دهید تا بتوانید نوردهی ، دما را کنترل کنید. 

مرحله 5 

گلدان را 2 / 3 با خاک گلدان ، کود پر کنید تا به خوبی زهکشی شود و سپس خاک را با آب خیس کنید. 

آب دادن به انبه

مرحله 6 

بعد از این که آب به اندازه کافی زهکشی می شود ، هسته انبه را در قسمت صاف قرار دهید و به آرامی با 1/8اینچ خاک بپوشانید و به آرامی فشار دهید. همیشه هنگام کاشت مراقب باشید چون نمی خواهید هیچ یک از ریشه های ظریف و یا رشد جدید هسته را بشکنید.گلدان را بیرون زیر بخشی از نور خورشید قرار دهید زمانی که هیچ شانسی برای یخ زدن وجود ندارد.

 هسته انبه در گلدان

گیاه انبه

تا دو سه ماه دیگر نهال انبه باید بتواند آفتاب کامل را تحمل کند. نیاز به تغذیه روزانه ندارد که برای مراحل اولیه لازم است.برخی از برگ ها نهال تخمی بنفش هستند در حالی که برخی دیگر سبز روشن هستند. حداقل 5 تا 8 سال طول می کشد تا یک درخت انبه میوه دهد در حالی که پیوند آن سه تا چهار سال طول می کشد. 

درخت های انبه بزرگ تر و قوی تر از درخت های گلخانه ای هستند و یک سیستم ریشه ای فناناپذیر دارند. آن ها در رشد تاخیر دارند اما ارزش انتظار را دارد.

آموزش تصویری کاشت هسته انبه در گلدان مرحله به مرحله+عکس

4.31745
این مطلب مفید بود ؟1499246
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
7 نظر به ثبت رسیده است
معین1398-03-15
سلام و خسته نباشید چند روز باید هسته داهل پلاستیک بمونه تا ریشه کنه و اینکه بهد گلدان باید توی چه دما و رطوبتی باشه ک اسیب نبینه
788229
اسماعیل1398-04-24
سلام.من هسته انبه را توی شیشه نوشابه کاشتم وبعدازهشت روز به اندازه چهار سانتیمتر رشد کرد.
239110
رامین1398-05-15
سلام ،این همه کار نیاز نیست کافیه یه هسته رو که از پوسته جدا کردید رو در یک لیوان آب بندازید جوری که سر باریکش به اندازه نیم سانت از آب بیرون بمونه و هر روز یا دو روز در میان آبشو عوض کنید و در دو هفته هسته ریشه میزنه و چند روز بعدش هم جوانه میزنه و صبر کنید حدودا بیست سانتیمتر رشد کنه بعد توی خاک سبک همراه با مخلوط کود بکاریدش
48564
طاهره1398-05-09
سلام من هسته انبه رادوروزدرآب بعدهم لای دستمال مرطوب جوانه دارکردم بعدهم داخل شیشه سس نگهداشتم الان بعدازدوهفته شش تابرگ داره وسرسبزهست نمیدونم به گلدان منتقلش کنم یانه میشه راهنمایی کنید
33997
فرزاد ۶۹1398-05-13
سلام منیک دانه کاشتم توگلدان که به مرحله ای رسیده که سرشو از زیر خاک بیرون میاره اون جوانه برگهاشو خشک میشه نمیدونم علتش چیه لطفا راهنماییم کنید ممنون
372129
ژیکال1398-06-05
سلام من هسته رو جدا کردم وهموگ موقع تو گلدان کاشتم بعد یه هفته سبز شد همچنان توی گلدان جلو پنجره به رشدش ادامه میده
18538
بهراد1399-05-08
من هسته انبه رو گذاشتم داخل لیوان اب و گذاشتم تو افتاب هر چند روز یکبار ابشو عوض می کردم تا اینکه جوانه زد
409
وبگردی