گیاه پپرومیا ابلق
گیاه پپرومیا ابلق گیاه زینتی است که طرفداران زیادی دارد و می توان از آن در تزیینات خانه استفاده کرد برای نگهداری از این گیاه دانستن این شرایط لازم است.

پرورش و نگهداری از گیاه پپرومیا ابلق

گیاه پپرومیا ابلق ، گیاهی تزئینی با تنوع رنگی بسیار زیادی می ‎باشد. این گیاه زیبا به منظور تزئین دکوراسیون منزل مورد استفاده قرار می ‎گیرد و در ترکیب با سایر گیاهان سرپوشیده جلوه زیادی به منزل شما خواهد بخشید.

این گیاه که متعلق به مناطق آمریکای جنوبی می‎ باشد، از خانواده فلفل بوده و اغلب در زیر درختان رشد می ‎کند. این گیاه دارای 1600 گونه مختلف است و دارای تعداد برگ های زیاد و شاخه های ضخیمی است . شکوفه های سفید و سبز این گیاه در اواخر بهار ظاهر می ‎شوند و تا فصل پاییز ماندگارند . ارتفاع این گیاه به ندرت به بیش از 30 سانتی متر می ‎رسد .

این گیاه از رنگ های متنوعی مانند مشکی ، سبز ، قرمز ، قهوه ای و... برخوردار است . چنانچه در نمناک عنوان شده است دوره گلدهی این گیاه اوایل تابستان تا پاییز است و برگ های این گیاه عمدتا بیضی و وارونه بوده و نوک برگ ها معمولا صاف است .

نحوه مراقبت گیاه پپرومیا ابلق

این گیاه تنها یک گیاه تزئینی نیست بلکه برگ های آن تاثیر به سزایی در تصفیه هوای محیط دارد و قادر به کاهش فرمالدئید موجود در هوای منزل تا 47% می ‎باشد . به منظور مراقبت از این ویژگی خاص و همچنین شکوفایی بهتر این گیاه لازم است که منبع تغذیه ای مناسب حاوی مواد مغذی مورد نیاز گیاه و همچنین مکانی مناسب برای نگهداری از آن در نظر گرفته شود که در صورت برآورده کردن تمام نیاز های این گیاه بهترین شرایط برای رشد آن فراهم خواهد شد. 

انتخاب محل نگهداری گیاه پپرومیا ابلق

انتخاب محل نگهداری از این گیاه به این موضوع بستگی دارد که آیا شما از گونه های سبز رنگ این گیاه نگهداری می ‎کنید و یا گونه های رنگارنگ آن که گونه های سبز رنگ این گیاه به نسبت گونه های رنگارنگ آن نیازمند نور کمتری هستند و نباید آن ها را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داد و بهترین مکان برای نگهداری از این گونه ها، کنار پنجره هایی است که با پرده پوشیده شده اند.

گونه های رنگارنگ این گیاه نیازمند نور بیشتری هستند اما در این مورد نیز باید از قرار دادن گیاه مورد نظر در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید .

گیاه پپرومیا ابلق را می ‎توانید در طول تابستان در نقطه ای بیرون از فضای منزل خود نگهداری کنید اما باید دقت کنید که محل نگهداری آن در نقطه ای سایه دار باشد .

این گیاه باید در دمای بین 18 تا 23 درجه سانتی گراد نگهداری شود و نباید برای مدتی طولانی در ناحیه ای با دمای پایین تر از 15 درجه سانتی گراد بماند.

 گیاه پپرومیا ابلق

خاک مناسب گیاه پپرومیا ابلق

برای پیشگیری از مرطوب ماندن بیش از حد خاک گیاه که به نوبه خود منجر به پوسیدگی ریشه ها می ‎شود باید به خاک همراه با بستر مناسب توجه ویژه ای داشت . بستر های حاوی شن و ماسه و زغال سنگ نارس برای این گیاه بسیار مناسبند و سبب حفظ مواد معدنی و همچنین جلوگیری از رطوبت بیش از حد خاک می ‎شوند و همچنین علاوه بر وجود بستر مناسب برای خاک، باید از گلدان های دارای زهکشی مناسب استفاده کرد. 

آبیاری گیاه پپرومیا ابلق

گیاه پپرومیا ابلق متعلق به مناطق گرم و مرطوب است و باید برای پرورش و نگهداری این گیاه در خانه به این نکات توجه کرد.

  •  بستر گیاه نباید خیلی خشک و یا خیلی مرطوب باشد .
  •  این گیاه قادر به تحمل کم آبی تنها برای مدت کوتاهی می ‎باشد.
  •  در حالت ایده آل بهتر است سطح خاک خشک شود تا آبیاری بعدی انجام پذیرد.
  •  برای آبیاری گیاه بهتر است از آب ولرم و ترجیحا بدون آهک استفاده کنید.
  •  آب باران نیز گزینه مناسبی برای آبیاری گیاه پپرومیا ابلق می‎ باشد.
  •  آبیاری این گیاه با آب شیر بهتر است و قبل از استفاده از آب، اجازه دهید که به مدت یک روز در محیط اتاق باقی بماند .
  •  خشک شدن گیاه به دلیل نگهداری از آن در محیط های خشک ممکن است منجر به آلودگی آن به انگل شود .
  •  اسپری کردن آب به صورت گاه و بی گاه به برگ های گیاه باعث حفظ رطوبت مورد نیاز آن می ‎شود .

 - کود دهی گیاه پپرومیا ابلق

این گیاه در سال اولی که کاشته می شود نیازی به کوددهی ندارد اما در سال های بعدیِ پرورش این گیاه بهتر است کوددهی در یک دوره چهار هفته ای از فروردین تا مرداد انجام گیرد .

استفاده از کود های کاکتی و همچنین کودهای معمولی برای گونه های سبز این گیاه مناسب است ؛ چرا که کوددهی در حجم بالا سبب آسیب رسیدن به گیاه پپرومیا ابلق خواهد شد .

کود دهی 

هرس کردن گیاه پپرومیا ابلق

از آن جایی که این گیاه از رشد کمی برخوردار است ، نیاز خاصی به هرس کردن آن وجود ندارد . کافیست برگ های خشک شده و زرد شده گیاه را از آن جدا کنید تا زیبایی و جلوه بیشتری داشته باشد . 

تعویض گلدان گیاه پپرومیا ابلق

از آنجایی که بستر این گیاه بعد از مدتی ضعیف می ‎شود، هر 2 و یا 3 سال یکبار نیازمند تعویض گلدان است . زمان ایده آل برای انجام این کار فصل بهار و ماه های فروردین و اردیبهشت است .

از آنجایی که این گیاه دارای ریشه های کوتاه و متراکمی است ، نیازمند گلدان خیلی بزرگی نخواهد بود .

گلدانی در اندازه متوسط و دارای سوراخ های زهکشی برای این گیاه مناسب است .

از آن جایی که این گیاه به خشکی و رطوبت بیش از حد حساس است ، لازم است توجه ویژه ای به ایجاد بستر مناسب قابل نفوذ برای بقای گیاه داشته باشید .

در ابتدا بستر گیاه که حاوی شن های درشت و خاک رس است را درون گلدان ریخته و سپس آن را در مرکز گلدان قرار داده و سپس خاک را در اطراف آن قرار دهید و در آخر گیاه را آبیاری کنید .

گیاه پپرومیا باید همان گونه که درون گلدان قدیمی قرار داشت ، در گلدان جدید قرار بگیرد . 

خواب زمستانی گیاه پپرومیا ابلق

اگر گیاه پپرومیا ابلق، در طول تابستان در خارج از خانه نگهداری شده باشد باید به محض کاهش دما به زیر 15 درجه سانتی گراد، گیاه مورد نظر را به داخل منزل منتقل کنید که این گیاه معمولا به خواب زمستان نمی ‎رود و در شرایط دمایی مناسب از رشد مناسبی بهره مند خواهد شد.

به دلیل کمبود نور در زمستان ، رشد این گیاهان اندکی کند تر خواهد شد و در صورت کاهش دما به پایین تر از 15 درجه سانتی گراد ممکن است گیاه مورد نظر دچار خشکی شود . این گیاه در طول زمستان به میزان آب کمتری نیازمند است و از ماه مهر تا دی ماه نیازی به کوددهی گیاه وجود نخواهد داشت.

هوای خشک اتاق و کمبود نور در زمستان ممکن است منجر به خشک شدن و از بین رفتن برخی از برگ های این گیاه شود که برای جلوگیری از بروز این اتفاق، بهتر است برای آبیاری گیاه از آب گرم استفاده شود و همچنین باید دقت کنید تا در طول زمستان گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید زیرا این امر منجر به پوسیدگی ریشه آن می ‎شود.

 تکثیر گیاه پپرومیا ابلق

تکثیر گیاهان پپرومیا ابلق بسیار آسان است . برای قلمه زدن گیاه مورد نظر نیازمند بستر مناسب (ذغال سنگ نارس و ماسه سنگ)، فویل نفوذ پذیر سبک و یک چاقو یا قیچی تمیز هستید و بهتر است تکثیر این گیاهان در فصل بهار یا تابستان انجام شود .

تکثیر پپرومیا

روش قلمه زدن گیاه پپرومیا ابلق

برای تکثیر گیاه پپرومیا ابلق بهتر است فرآیند قلمه زنی از گیاهان بالغ انجام گیرد .

ابتدا یک یا چند قلمه به طول 5 الی 7 سانتی متر بریده می ‎شوند و سپس آن ها را درون آب و یا خاک قرار دهید تا ریشه های جدید ایجاد شوند.

خاک مورد نظر باید دارای مواد مغذی مورد نیاز گیاه بوده و همچنین سست باشد.

برای تسریع فرایند ریشه زنی ، می ‎توانید از پودر مخصوص ریشه زنی نیز استفاده کنید .

هر یک از قلمه ها باید حداقل دارای 2 الی 3 برگ باشند .

گلدان های مورد نظر باید ابتدا با بستر مناسب پر شده و سپس قلمه ها بر روی بستر قرار بگیرند و تا زمانی که ریشه های جدید ایجاد شوند ، بهتراست آبیاری گیاه به صورت حاشیه ای انجام شده و روی گلدان با فویل پوشانده شود .

فرایند ریشه زنی قلمه ها حدود 4 الی 6 هفته به طول می ‎انجامد، البته در صورتی که نور مناسب و غیر مستقیم و دمای حداقل 18 درجه سانتی گراد برای گیاه تامین شود و بعد از این که قلمه ها رشد کردند بهتر است فویل قرار داده شده بر روی گلدان را از روی آن بردارید و بسته به اندازه گیاه، می ‎توانید چندین قلمه را درون یک گلدان قرار دهید . 

قلمه زنی برگ گیاه پپرومیا ابلق

برای انجام این کار کافیست یک یا چند برگ قوی را که احتمالا در عمق شاخه ها وجود دارد با استفاده از یک تیغ تیز و استریل برش دهید . برگ در حالت ایده آل دارای ساقه ای به طول یک سانتی متر است و سپس آن ها را درون پودر ریشه زنی و متعاقبا در داخل گلدان دارای بستر مناسب قرار دهید. سطح خاک را با دقت فشار داده و مرطوب کنید و روی گلدان را با استفاده از یک فویل به مدت 2 هفته پوشش دهید .

در این نوع قلمه زنی نیز لازم است که گلدان مورد نظر را در نقطه ای گرم ، دارای نور غیر مستقیم آفتاب و دمای بین 18 تا 25 درجه سانتی گراد نگه داری کنید و بعد از گذشت 6 هفته، قلمه های مورد نظر ریشه دار خواهند شد و دیگر نیازی به پوشاندن گلدان با فویل وجود نخواهد داشت و فراموش نکنید که گلدان مورد نظر باید دارای بستر و زهکشی مناسب باشد .

 گیاه پپرومیا ابلق 

آفات گیاه پپرومیا ابلق

کنه های عنکبوتی

هوای گرم و خشک اتاق در فصل زمستان ممکن است سبب آلوده شدن گیاه به کنه های عنکبوتی شود . این موجودات به ویژه در زیر برگ ها قابل مشاهده خواهند بود به تدریج وجود لکه های نقره ای در برگ های مورد نظر در نهایت موجب زرد شدن و از بین رفتن آن ها می‎ شود .

با شستشو گیاه می‎ توان این آلودگی را تا حدود قابل توجهی کاهش داد و برای انجام این کار لازم است که بستر گیاه پوشانده شود .

استفاده ازکرم های تغذیه کننده و یا استفاده از روغن نیم نیز برای مقابله با این آفات راهکار مناسبی خواهد بود .

راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه پپرومیا ابلق + آفات

415
این مطلب مفید بود ؟123
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی