نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها آروغ زدن چیست و چرا اینقدر آروغ می زنیم؟
آروغ زدن ، دیر آروغ زدن نوزاد
باد گلو یا آروغ زدن واکنشی است که دستگاه گوارش به عبور معکوس گازهای معده نشان می دهد. می دانید چرا آروغ می زنیم؟ چرا نباید جلوی آروغ زدن را بگیریم ؟و اینکه آروغ زدن نوزاد چرا مهم است؟

نکات مهمی که باید درباره آروغ زدن بدانید

گاهی می گن آروغتو نگه دار و هر جایی اجازه نده که آروغ یا همان بادگلوت خارج بشه ولی این توصیه ی خوبی نیست چون آروغ زدن عملی مهم توسط دستگاه گوارش انجام میشه و نباید متوقف بشه. آروغ زدن غیر اردای ، بعد از خوردن غذا امری طبیعی محسوب می شه.
 

علت آروغ زدن چیست و چرا آروغ می زنیم؟

آروغ زدن، یکی از علامت های افزایش گاز شکم است که البته در بعضی موارد نیز بدون افزایش گاز شکم انجام می شود. در این میان عوامل زیادی می توانند زمینه ساز آروغ زدن باشند ولی مهم ترین آنها بلع هوا و تولید گاز زیاد در معده و روده است که در بیشتر مواقع در ایجاد این علامت نقش دارند. در واقع شایع ترین علل بلع مقادیر زیاد هوا (وضعیتی که به آن آئروفاژی گفته می شود) خوردن و آشامیدن سریع غذا، صحبت کردن همراه غذا خوردن، مکیدن مایعات با نی، داشتن دندان های نامناسب، سیگار کشیدن، جویدن آدامس، مصرف نوشیدنی های گازدار، وجود ترشحات بینی در سینوزیت مزمن و بیماری ریفلاکس یا برگشت اسید از معده به مری (در این وضعیت، بیمار به دنبال بلع مواد اسیدی برگشتی از معده مقداری هوا نیز بلع می کند) و... هستند. البته بلع هوا به طور طبیعی و ناخودآگاه در افراد موقع غذا خوردن و نوشیدن مایعات اتفاق می افتد ولی بعضی افراد به خصوص وقتی مضطرب باشند به طور مکرر و ناآگاهانه هوا را می بلعند و همین موضوع باعث ایجاد آروغ های پی درپی در آنها می شود.

دیر آروغ زدن نوزاد

آیا نباید جلوی آروغ زدن را بگیریم؟!

شاید این سوال برایتان پیش بیاید هنگامی که جلوی باد گلو را می گیریم این هوای خارج نشده باعث بروز بیماری یا مشکلات گوارشی می شود؟ در پاسخ باید گفت خیر؛ هوای بلعیده شده ای که توسط آروغ زدن خارج نمی شود وارد معده و روده شده و در روده جذب خواهد شد. حالا اگر مقدار هوای بلعیده شده، بسیار زیاد باشد تجمع این هوا در معده ممکن است احساس پری و فشار بعد از غذا را به همراه داشته باشد. از طرفی زمانی که فرد پس از غذا خوردن زیاد، طاقباز بخوابد هوای داخل معده را در ناحیه بین مری و معده، حس می کند و با آروغ زدن، قادر به خارج کردن هوا نیست. بنابراین اتساع حاد معده در اثر هوای بلعیده شده باعث ایجاد درد تیر کشنده در ناحیه شکم می شود.

نوزادان و آروغ زدن بعد از شیر خوردن

از آنجا که نوزادان هنگام شیر خوردن مقدار زیادی هوا می بلعند، خواباندن آنها بلافاصله پس از خوردن شیر، به اتساع معده، درد و ناراحتی آنها منجر می شود. بنابراین یکی از بهترین کارها در این مورد، بغل کردن نوزاد در حالت قائم و نواختن ضربه های ملایم به پشت اوست تا گاز معده خود را خارج کند و دچار نفخ و دل درد نشود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در مواردی که آروغ زدن ادامه دار یا بدون علت خاصی بوده یا همراه با علائم دیگر مثل سوزش سردل، درد سینه، آروغ بدبو، استفراغ و هر گونه ناراحتی شکمی باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا اگر آروغ نشانه مشکلات گوارشی است، تحت درمان قرار بگیرید. در هفته آینده بیشتر به این موضوع می پردازیم.

آروغ زدن چیست و چرا اینقدر آروغ می زنیم؟

آروغ زدن چیست و چرا اینقدر آروغ می زنیم؟
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 47
برگرفته از جام جم /ن
این مطلب مفید بود ؟ 42 5
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف