نمناک بهداشت و سلامتسلامت خانواده آلودگی هوا و تاثیر آن بر جسم و روان ما
آلودگی هوا ، زمان آلودگی هوا
آلودگی هوا مشکلی است که امروزه همه افراد را در شهرهای بزرگ و صنعتی درگیر کرده است و اثرات مخربی بر جسم و روان انسانها دارد. آلودگی هوا می تواند انسان را افسرده کند.

آلودگی هوا با جسم و روان ما چه می کند؟

آلودگی هوا را باید جدی گرفت چون این معضل باعث بیماری های جسمی و روانی بسیاری شده است و گاها باعث مرگ برخی افراد می شود.

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که حتی نفس کشیدن هم ممکن است برای سلامت مضر باشد؟ بله، نفس کشیدن در هوای آلوده می تواند بر جسم و روان ما تاثیر مخرب داشته باشد. اگر در هوای آلوده شهرهای بزرگ تنفس می کنید باید این را به شما بگوییم که نفس کشیدن در آلودگی می تواند عامل بسیاری از مشکلات شما از جمله استرس و اضطراب باشد. این روزها که به آرامی پا در فصل های سرد سال می گذاریم بیشتر از همیشه با آلودگی هوا در شهر های بزرگ روبه رو ایم. با ما همراه باشید تا بیشتر از عوارض تنفس در این هوا بدانید.

 
آلودگی هوا با جسم و روان ما چه می کند؟

آلودگی هوا چطور عصبی تان می کند؟
تحقیقات نشان می دهد آلودگی هوا می تواند باعث عصبانیت، زودرنجی، پرخاشگری و کم تحملی شود. کسانی که در هوای آلوده تنفس می کنند نسبت به دیگران آستانه تحمل پایین تری دارند، کم تحمل تر هستند و زودتر عصبانی می شوند. این افراد ممکن است با کوچک ترین موضوعی ناراحت شوند یا پرخاش کنند.

محققان چه می گویند؟
- ارتباطات اجتماعی افراد در زمان آلودگی هوا نسبت به قبل ضعیف تر می شود. افرادی که در معرض آلودگی هوا قرار دارند با دیگران ارتباط چندانی برقرار نمی کنند؛ بنابراین آلودگی هوا می تواند بر روابط و دوستی های انسان ها هم موثر باشد.
-آلودگی هوا می تواند تمرکز را کاهش دهد. کسانی که در شهرهای آلوده صنعتی تنفس می کنند ممکن است برای تمرکز کافی مشکل داشته باشند. عناصر موجود در هوای آلوده می تواند قدرت تمرکز انسان را کاهش دهد.
- کسانی که در معرض آلودگی هوا قرار دارند، هنگام رانندگی عجول تر و بدخلق تر می شوند. اگر احساس می کنید عجول و بدخلق هستید و صبر و طاقت رانندگی در خیابان های شهر را ندارید می توانید تا حدی آن را به هوای آلوده شهر مرتبط بدانید.
- در شرایط آلودگی هوا ، افراد درباره سلامت جسم و روان خود نگرانی های زیادی پیدا می کنند؛ یعنی کسانی که در هوای آلوده نفس می کشند ممکن است دائم سلامت خود را مورد ارزیابی قرار دهند. این افراد تصور می کنند بیمار شده اند زیرا ممکن است برخی علائم مانند خستگی، بی حوصلگی، تپش قلب و. . را در خود احساس کنند؛ بنابراین ممکن است نسبت به وضعیت جسمی و سلامت خود نگرانی بیشتری نسبت به گذشته احساس کرده و برای اطمینان از وضعیت جسمی شان به پزشک مراجعه کنند.
افسرده تر می شوید

یک فرد افسرده، همیشه دنیا را غبارآلود می بیند. هنگام آلودگی هوا دنیا در نظر بیمار افسرده غبار آلودتر و تیره و تارتر می شود. به علاوه قدرت تصمیم گیری او ضعیف تر می شود و احساس می کند که بی انرژی، بی حوصله و خسته است. این عوامل سبب می شوند که افسردگی و علائم آن با شدت بیشتری بروز یابد.

آلودگی هوا و تاثیر آن بر جسم و روان ما


علائم اضطراب شدیدتر می شود

در شرایط آلودگی هوا افراد مضطرب نیز نگرانی های بیشتری نسبت به آینده را تجربه می کنند. به علاوه بعضی علائم جسمی مانند تپش قلب نیز به طور شدیدتری بروز می کند، یعنی نگرانی و تپش قلبی که در افراد مضطرب تجربه می شود در هوای آلوده بیشتر خود را نمایان می سازد.

خود بیمار انگاری سراغ تان می آید

مبتلایان به وسواس هم به احتمال زیاد در آلودگی هوا نگرانی های مضاعفی پیدا خواهند کرد. چنین افرادی همیشه به جسم خود توجه زیادی دارند و در شرایط آلودگی هوا ، دائما فکر می کنند که بیمار شده اند. همین احساس سبب تشدید بیماری وسواس در آنها می شود و دچار نوعی «خود بیمارانگاری» خواهند شد؛ یعنی شخص می پندارد که بیمار است و حتی ممکن است مراجعات مکرر به پزشک داشته باشد؛ البته افراد عادی هم ممکن است در هوای آلوده نگران وضعیت سلامت خود باشند و به پزشک مراجعه کنند اما افراد وسواسی بیش از حد نرمال این کار را انجام می دهند؛ یعنی حتی در صورتی که پزشک تایید کند که بیماری خاصی وجود ندارد، افراد وسواسی باز هم نسبت به این قضیه نگران خواهند بود.

عوارض جسمی آلودگی هوا

افراد در هوای آلوده به طور مداوم خسته و بی حوصله هستند و حالت گیجی و منگی به آنها دست می دهد. اگر با وجود استراحت کافی احساس می کنید که خسته هستید و حوصله انجام کارهای خود را ندارید، شاید در این میان بتوانید آلودگی هوا را مقصر بدانید.

آلودگی هوا و بیماری هایی که ایجاد می کند


یادگیری دانش آموزان کاهش می یابد

در آلودگی هوا درصد عناصر هوا تغییر کرده و میزان اکسیژن کاهش می یابد. همین امر سبب می شود تا حدی توجه و تمرکز دانش آموزان کم شود. علاوه بر این، ممکن است آنها زودرنج، کم تحمل، بی حوصله و پرخاشگر شوند و بیش از پیش احساس خستگی کنند. همه اینها سبب می شود تا حدی یادگیری دانش آموزان کاهش یابد. مسلما زمانی که اکسیژن هوا کم باشد، احساس خستگی مضاعف خواهد بود و بالطبع آن خستگی فرصت یادگیری را می گیرد. به علاوه میزان تمرکز هم در شرایط آلودگی هوا کاهش می یابد که همین قضیه می تواند بر یادگیری دانش آموزان موثر باشد و آن را کاهش دهد.

آلودگی هوا و تاثیر آن بر جسم و روان ما

آلودگی هوا و تاثیر آن بر جسم و روان ما
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11
برگرفته از برترین ها-/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 9 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف