نمناک سبک زندگیتناسب اندام آیا چاقی ارثی است
چاقی ، ژنتیک
عامل ارث در بروز چاقی موثر است. مواردی مانند سوخت و ساز پایین، عدم سوخت و ساز کامل چربی و تمایل زیاد بدن برای استفاده از کربوهیدرات ها (مواد قندی) از علل ژنتیکی چاقی است.

آیا ارث و ژنتیک عامل اصلی چاقی است

به انباشته شدن غیر عادی چربی در بدن چاقی می گویند. زمانی که کالری دریافتی بیشتر از کالری مصرفی باشد، به چربی تبدیل شده و در بدن ذخیره می شود.

همین طور که زندگی روزمره پیچیده و پیچیده تر می شود، سبک زندگی مردم نیز، دستخوش تغییرات قابل توجهی می گردد. این تغییرات، مشکلات بد و جدیدی را با خود به همراه آورده، که ترسناک ترین آن چاقی است. نه تنها اشخاص پیر، بلکه میان سالان و جوانان نیز در معرض ابتلا به این بیماری هستند. این بیماری از این جهت ترسناک است که زندگی عادی را از هر جهتی تحت تأثیر قرار می دهد. علاوه بر این، چاقی شما را در مسیری می اندازد که شانس برگشتنتان کم است. از این رو ضروری است که همیشه از چاق شدن بر حذر باشید.

عوامل مختلفی وجود دارد که منجر به چاقی می شود. اما یکی از آن عوامل که اخیرا مورد توجه زیادی قرار گرفته است ژنتیک است. خیلی از اشخاصی که چاق هستند، حتی برخی از کسانی که اضافه وزن هم ندارند، در شگفتند که آیا واقعا چاقی ارتباطی با ژن دارد یا خیر. بسیار خب، پاسخ این است:بله البته! اگر چه ژن در کل تعیین کننده ی این نیست که فرزندی که والدینش چاق هستند، اضافه وزن داشته باشد. اما با این حال ممکن است فرزندی استعداد چاقی را از پدر یا مادرش به ارث ببرد. تحقیقات نشان داده اند که 6٪ تا 85٪ جمعیت بر اساس ژن هایشان در خطر بدست آوردن اضافه وزن می باشند.

چاقی

چاقی

همچنین مطالعات نشان داده اند که تغییرات و دگردیسی ها در ژن هر شخص اشتها و سوخت و ساز بدن وی را تنظیم می کنند. به زبان ساده تر، ژن درباره ی عادات غذا خوردن فرد و میزان سوخت و ساز بدنش تعین تکلیف می کند. هنگامی که این ژن ها هورمون های نامتعادلی را آزاد می کنند، این احتمال وجود دارد که به نسل بعدی نیز منتقل شوند. از این رو همانطور که ممکن است تا به حال دیده باشید، برخی از کودکان که والدین چاقی دارند، از همان ابتدای کودکی دارای اضافه وزن هستند.

هنگامی که درباره ی چاقی صحبت می کنیم، عادات غذایی خانواده را نیز نمی توان نادیده گرفت. اعضای یک خانواده معمولا عادات غذایی مشابهی دارند (افراد چاق چه عاداتی دارند؟). اگر آن ها عادات غذایی مشترکی مانند خوردن فست فود به جای غذاهای سالم داشته باشند، یا اینکه دارای مشکلات سلامتی ناشی از بد غذا خوردن باشند، آنگاه ممکن است که اکثر افراد آن خانواده چاق باشند. پس اگر یک همه ی اعضای یک خانواده اضافه وزن داشته باشند، دلیل بر ژنتیکی بودن آن عارضه نخواهد بود.

در نهایت باید بدانید حتی اگر شخصی به خاطر دلایل ژنتیکی چاق باشد، این بدین معنا نیست که وی نمی تواند این وضعیت را تحت کنترل در بیاورد. اگر هر فردی سبک زندگی سالمی را پی بگیرد و عادات غذایی سالمی داشته باشد، به راحتی می تواند وزنش را تحت نظر داشته و بیماری های مختلفی را از خود دور نگاه دارد.

آیا چاقی ارثی است

آیا چاقی ارثی است
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از کوکا -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف