نمناک بهداشت و سلامتسلامت خانواده این مدل خوابیدن برای شما بهتر است!
خوابیدن ، پوزیشن خواب
حالت های مختلف خوابیدن اثرات مختلفی روی سلامتی دارد بنابراین باید بهترین شیوه خوابیدن را متناسب با شرایط بدنتان انتخاب کنید.
بازدید : 2,489 نفر

رایج ترین پوزیشن خوابیدن را بشناسید

خوابیدن یکی از ضروری ترین نیاز های انسان است و نحوه خوابیدن تاثیر زیادی در کیفیت خواب دارد . مدل های مختلفی برای خوابیدن وجود دارد اما بهترین شیوه خوابیدن شیوه ای است که در آن احساس آرامش کنید و آسیبی متوجه بدنتان نشود.

رایج ترین پوزیشن خواب، دراز کشیدن به پهلوست. 57 درصد از افراد حداقل خواب خود را در این پوزیشن شروع می کنند. 17 درصد روی کمر و 11 درصد نیز روی شکم می خوابند. باقی افراد هم هر شب پوزیشن خواب خود را تغییر می دهند.

اما بهترین شیوه برای خوابیدن چیست؟

مدل خوابیدن

بهترین مدل خوابیدن بستگی به شرایط بدنی شما دارد

اگر دچار گردن درد هستید
سعی کنید موقع خوابیدن گردنتان را در موقعیت خنثی نگه دارید. از روی شکم خوابیدن اجتناب کنید و چند بالش در دور و برتان قرار دهید تا گردنتان در موقعیت بهتری قرار بگیرد. بالش را بالای شانه های تان نگه دارید. علاوه بر این بعضی متخصصان پیشنهاد می کنند که از یک حوله نرم لوله شده برای حمایت بیشتر از گردن استفاده کنید.

 مدل خوابیدن

انتخاب مدل خوابیدن

اگر دچار آپنه خواب هستید یا خر و پف میکنید
به پهلو یا شکم بخوابید تا مانع از بسته شدن راه حلق به واسطه زبان شوید که تنفس کردن را مختل می کند. برای اینکه نچرخید و طاق باز نخوابید می توانید یک توپ تنیس را پشت کمر و زیر لباس خوابتان قرار دهید.
اگر سوزش سر دل دارید
چند تا بالش زیر سر تان قرار دهید تا کمی شیب به تختان بدهید جوری که بالاتنه تان بالاتر از پایین تنه باشد. در غیر این صورت به پهلو دراز بکشید.
اگر دچار التهاب پلانتار هستید
اگر مبتلا به التهاب پلانتار هستید لازم است که موقع خواب پا و قوزکتان را در موقعیت آرامش قرار دهید التهاب کف پا ممکن است به دلیل دویدن های طولانی یا نداشتن کفش با قوس مناسب ایجاد شده باشد. از پیچاندن خودتان داخل ملحفه ها هم جدا بپرهیزید.

 مدل خوابیدن

این مدلی خوابیدن برایتان بهتر است

اگر کمر درد دارید
طاق باز بخوابید و برای حفظ قوس طبیعی بدن یک حوله نرم را زیر زانو و یک بالش کوچک را در قسمت گودی کمرتان جای دهید. به طور معمول محققان به کسانی که کمردرد دارند توصیه می کنند که حتما روی کمرشان دراز بکشند.
خوابیدن به شکم باعث ناراحتی کمر و گردن میشود ولی اگر مجبور هستید بهتر است یک بالش کوچک زیر شکمتان قرار دهید تا مانع از کشیدگی عضله شوید.
اگر زانو درد دارید
اگر به پهلو دراز می کشید برای حمایت بیشتر یک بالش کوچک بین دو تا پای خود قرار دهید. این پیشنها به درد کسانی که دچار زانو درد هستند یا از ناراحتی های لگنی رنج می برند نیز می خورد. خوابیدن در حالت جنینی نیز برای مبتلایان به تنگی کانال ستون فقرات توصیه می شود.
اگر دچار درد شانه هستید
اگر شانه تان درد می کند از خوابیدن به پهلو اجتناب کرده و به کمر دراز بکشید. یا اگر به پهلوی مخالف دراز می کشید یک بالش بزرگ مماس با قفسه سینه قرار داده و دست دردناک را روی آن بگذارید درست مثل اینکه موقع خواب کس دیگری را در آغوش دارید!

این مدل خوابیدن برای شما بهتر است!

این مدل خوابیدن برای شما بهتر است!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از نی نی سایت / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف