نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان بیماری وسواس و راههای درمان آن
وسواس ، وسواس اجباری
بیماری وسواس از جمله بیماری هایی است که هم خود شخص و هم اطرافیان را آزار می دهد. این بیماری دو نوع مختلف دارد وسواس اجباری و اختلال شخصیت وسواسی که در مورد آنها توضیح می دهیم.
بازدید : 131,815 نفر

بیماری وسواس و روش های درمان آن

دیگر این روزها همه وسواس را یکی از بیماری های روانی می دانند که رواج زیادی یافته است. شاید افراد زیادی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. شیوع آن به قدری است که به محض شنیدن آن بی اختیار یاد کسانی می افتیم که بیش از اندازه شست و شو می کنند. اما خوب است بدانید که وسواس یک بیماری است که انواع مختلف دارد و به طور کلی می توان آن را یک بیماری روان پزشکی نامید که منشأ اصلی آن اضطراب است وحتی موجب کاهش طول عمر افراد می شود.  

تکرار شست وشو نوعی وسواس محسوب می شود ولی مبحث وسواس فقط به این مقوله خلاصه نمی شود و اختلال وسواسی چند نوع دارد. وسواس بیماری مزاحم و مختل کننده زندگی فرد و اطرافیان اوست. در این مطلب به انواع وسواس و راه های درمانی آن اشاره خواهیم کرد.

بیماری وسواس و درمان آن

وسواس در شستشو

دکتر محمدرضا خدایی، روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در ضمیمه سیب روزنامه جام جم نوشت:قبل از ورود به بحث اختلال وسواسی، دو مورد را باید از هم جدا کرد. دو اختلال متفاوت وسواس اجباری و اختلال شخصیت وسواسی وجود دارد. این دو بیشتر مواقع با هم اشتباه گرفته می شوند.
 
اختلال شخصیت وسواسی: این افراد کسانی هستند که در زندگی معمولی انعطاف ناپذیر، سختگیر، ریزبین و حاشیه بین هستند. آنها در تصمیم گیری مرددند و خلاقیت کمی دارند و از وضعی که دارند پا را فراتر نمی گذارند و همیشه سعی می کنند از هر شرایط جدید و تحول در زندگی فاصله بگیرند. در جابه جایی مسکن، تغییر شغل و هر نوع تغییر موقعیتی، تصمیم گیری برای ازدواج و... انعطاف ناپذیرند، اما تشخیص اختلال شخصیت وسواسی به عهده پزشک است، زیرا همه افراد واقعا دچار اختلال شخصیت وسواسی نیستند و فقط علائمی از این اختلال ممکن است در آنها وجود داشته باشد.
 
معمولا چنین افرادی رفتارهایی از خود نشان می دهند که چندان برای مردم خوشایند نیست. آنها در جامعه به عنوان انسان های نچسب و خشک شناسایی می شوند، حتی بسختی دوست پیدا می کنند ولی اگر دوستی داشته باشند دوستی هایشان پایدار خواهد بود و همان طور که گفته شد اختلال شخصیت وسواسی ندارند.
 
وسواس اجباری:از بیماری وسواس به عنوان بیماری وسواسی جبری یاد می کنند. چون این اختلال به گونه ای است که فرد افکار و اعمالی را به طور تکراری انجام می دهد و با این که فرد خودش نیز می داند که رفتار ها و کارهایش تکراری است، ولی یک حس درونی اجباری به او می گوید که حتما باید این کار را انجام دهد، هر چند بر خلاف میل باطنی او باشد( البته گاهی هم میل باطنی در انجام کار تکراری وجود دارد). در ذهن این افراد مدام دستوری صادر می شود.
 
بیماری وسواس

انواع وسواس 

 
 
وسواس را می توان در چند نوع فکری، عملی یا فکری ـ عملی تقسیم کرد.
 
وسواس فکری : در این وسواس افکار مزاحم و تکرارشونده در ذهن وجود دارد. گاهی فرد حتی تلاش می کند چنین فکرهایی را از ذهنش بیرون کند، ولی باوجود تلاشش موفق نمی شود. افکار وسواسی در انسان ها وابسته به فرهنگ جامعه است. مثلا در فرهنگ ما افکار وسواسی ـ مذهبی بیشتر شایع است، بخصوص که وقتی افکار حالت تقدس به خود می گیرند، اما افکار وسواسی متنوع هستند.
 
گاهی این افکار وسواسی آسیب به دیگران را شامل می شود. مثلا فرد چاقویی به دست دارد و در ذهنش این فکر به وجود می آید که اگر چاقو به شکم فرزندش برخورد کند، چه خواهد شد. البته این کار را نمی کند ولی نحوه تفکرش باعث آزار او می شود.
 
همچنین افکار وسواسی جنسی نیز در ذهن بعضی افراد وجود دارد که در آن فرد بیمار در ذهن تصور می کند با فردی تماس جنسی برقرار می کند.
 
افکار وسواسی خرافه نیز نوع دیگری از وسواس فکری است، به این صورت که اگر مثلا سه قدم جلو یا عقب نگذارم اتفاق ناگواری ممکن است برای خانواده ام بیفتد؛ افکار بی پایه و اساسی که به هیچ وجه سندیت ندارد. یا موقعی که فلان لباس را به تن داشتم تصادف رخ داد و اگر باز هم این لباس را بپوشم تصادف دیگری اتفاق خواهد افتاد.
وسواس عملی: وسواس عملی ممکن است با زمینه افکار وسواسی توام باشد ولی گاهی هیچ ذهنیت فکری وجود ندارد و فرد به طور تکرارشونده و بدون فکر، عملی را انجام می دهد. اعمال وسواسی تکرار شونده، مزاحم ولی اجباری هستند. این بیماران خود را مکلف و موظف به انجام کاری می کنند. مثلا اعمال وسواسی مذهبی انجام می دهند تا جهنم نروند.
 
اعمال وسواسی هم تقسیم بندی دارد که شایع ترین نوع آن در فرهنگ ما نوع شست وشوست. وسواس شست وشو را باید از نظافت و تمیزی جدا کرد. بعضی از افراد ذاتا انسان های منضبط و تمیزی هستند و این مشکل محسوب نمی شود، اما افرادی که وسواس شست وشو دارند، عملکردشان در زندگی داخلی و جامعه دچار اختلال می شود به طوری که دیگران نسبت به کارهای او اعتراض می کنند. مثلا فرد خود را موظف می داند که حتما 10 بار لباسی را بشوید یا چند ساعت زیر دوش حمام بماند تا کاملا تمیز شود. (افراد دارای وسواس شست وشو معمولا عددی را برای تکرار عملشان دارند.) متاسفانه گاهی به وسواس شست وشو هم رنگ و لعاب مذهبی می بخشند. خوب است بدانیم آیه ای در قرآن وجود دارد که تاکید می کند «از شر وسواس به خدا پناه ببریم.»
 
علت و درمان بیماری وسواس

بیماری وسواس و عوامل آن

 
وسواس قرینه گی نیز نوع دیگری است که در آن فرد دارای وسواس، نظم دادن غیرعادی است. یعنی اگر کتابخانه ای داشته باشد همه کتاب ها باید به طور میلی متری کنار هم قرار گیرند و ساعت ها برای این کار وقت صرف می کنند و اگر به کمد لباس آنها نگاه کنیم بندرت بتوان چنین چینش را در بوتیک لباسی پیدا کرد.
وسواس کنترل کردن نیز وسواسی است که در آن بیمار بشدت کنترل گر است. در را قفل می کند ولی چندین بار باید آن را کنترل کند تا خیالش آسوده شود. شیر گاز را بسته ولی چندین بار به آشپزخانه بر می گردد تا شیر گاز را کنترل کند.
اما وسواس های عملی دیگری هم وجود دارند که کمتر شایع هستند. مثل دست زدن به ماشین در حال حرکت، شمردن ساختمان های متعدد یا یادداشت کردن پلاک های ماشین در ذهن، وسواس در خرید (این افراد وسایلی را به شکل افراطی خریداری می کنند که شاید حتی نیازی هم به آن نداشته باشند و معمولا بعد از خرید از این کار خود پشیمان می شوند). وسواس کندن مو (تنش برای کندن موی سر یا موی صورت)، وسواس قمار، وسواس آتش افروزی و...

علت وسواس

 همان طور که گفته شد وقتی از یک فکر یا عملی به عنوان وسواس یاد می شود که فرد باعث اختلال در زندگی خود و دیگران شود بنابراین درمان این افراد ضرورت پیدا می کند. همچنین باید گفت احتمال ابتلای افراد وسواسی به افسردگی و حتی اقدام به خودکشی وجود دارد.
محققان علت های زیادی را برای این بیماری برشمرده اند. ولی نقش ژنتیک در بروز وسواس پررنگ است. عوامل دیگر مانند عوامل تربیتی، رفتاری و اجتماعی نیز می تواند زمینه را برای اختلال وسواسی مهیا کند.
 

درمان وسواس

 بیماری وسواس تا 75 درصد قابل درمان است. اما موضوع درمان بستگی به نوع بیماری و مدت ابتلا به آن دارد. بنابراین 6 ماه تا یک سال می توان برای درمان وقت گذاشت، البته ناگفته نماند در صورتی که بیماری زندگی فرد را مختل کند و مریض دچار افت عملکرد شود پزشک با بستری کردن وی در بیمارستان زمینه بهبودی را فراهم می کند. اما در غیر این صورت درمان ها به شیوه سرپایی و با دارو صورت می گیرد. 
وسواس یک بیماری مزمن مزاحم و طولانی است که احتیاج به مشارکت و کمک بیمار، خانواده بیمار، روانپزشک و روان درمانگر دارد. درمان دارویی بیمار حتما باید توام با رفتاردرمانی و جلسات متعدد مشاوره باشد. دیدگاه فرد مبتلا به وسواس باید بتدریج تغییر کند. درمان های جدیدی به نام موج سوم روان درمانی هم وجود دارد که بسیار مفید است. در مواقع خیلی شدید هم لازم است بیمار شوک درمانی شود.
برای درمان وسواس، می توان از روان درمانی و رفتارشناختی کمک گرفت. در این روش، فرد به تدریج با عامل ترس رو به رو می شود و این تکرار به مرور از اضطراب فرد می کاهد. مثلا اگر فردی بر شست و شو اصرار دارد، شی آلوده را تصور می کند و آن را لمس می کند و پس از آن دست های خود را نمی شوید و تکرار این کار به تدریج اضطراب بیمار را کاهش می دهد. 

 

بیماری وسواس و راههای درمان آن

بیماری وسواس و راههای درمان آن
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 534
برگرفته از سلامت نیوز ,تیترآنلاین -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 457 77
برچسب ها :
نظر کاربران
Masuome

Masuome

سلام زن داداش من بیماری وسواسی داره روز و شب در حال شست و شو تمیزکاریه مصرف اب رو خیلی برده بالا چون بامادرم زندگی میکنه همه رو شاکی کرده خسته شدیم از دستش مادرش هم وسواسی داره قبول نمیکنه که مریضه فکر میکنه ما که زیاد حمام یا لباس هامون رو بیش از حد نمیشوریم کثیف هستیم بنظرتون باید چکار کنیم؟

پاسخ دادن 81 36
Gunel

Gunel

سلام من هم مشکلی وسواس را دارم چون یک کار چندین بار تکراری انجام میدهم و فکر میکنم انجام ندادم مثلا وقتی موبایلم را داخل دستکول خود میگذارم بعداز چند لحظه پیش خود فکر میکنم آیا موبایلم را داخل دستکول گذاشتم یانه چندین بار میبینم آیا موبایل است یانه و همچنان از نظر حافظه نمیتوانم چیزی را به یاد داشته باشم زود فراموشم میشود مثال اگر مادرم بگوید برو از آشپزخانه نان را بیآور میروم به آشپزخانه و فکر میکنم من بخاطر چی اینجا آمدم و دوباره میروم از مادرم میپرسم مرا بخاطر کدام کار فرستاده بودی و اطرافیانم بالایم میخند و این برایم رنج آور است

پاسخ دادن 28 15
نیوشا***

نیوشا***

سلام منم مثل شما هستم بعلاوه بدتر هیچ چیز تو خونه دلم نمیره و تا همه رو اب نکشم خیالم راحت نمیشه و چون با کارای من مخالفت میکنن نمیتونم کاری رو که میخوام انجام بدم واب بکشم خیلی سختمه نزدیک سه چهارساله اینجوریم امید وارم زود خوب بشم دعام کنید تو رو خدا وقتی ادمای دیگه رو میبینم واقعا حسرت میخورم به وسواسی نبودنشون

پاسخ دادن 31 10
...

...

من قبلاً انواع وسواسها رو داشتم سعی کردم بهشون توجه نکنم و توجه نکردم خیلی سخت بودالان با اینکه کاملا خوب نشدم اما حالم خیلی بهتر شده خداروشکر.

پاسخ دادن 17 4
فاطمه هستم

فاطمه هستم

هیچکس خودمونو درک نمیکنه

پاسخ دادن 30 4
aria

aria

سلام من خیلی با وسواس دستو پنجه نرم کردم.تا فهمیدم این بیماری چی هست و چگونه راه درمانشو بدست آوردم البته خودم به دست آوردم نه دکتر رفتم نه کسی کمکم کرد.وسواس وقتی به وجود میاد،که یه اتفاقی خیلی برامون مهمه و تمام کاری میکنیم که اون اتفاق بد نیافته...مثلا فرضن من از بیماری اگزما بی نهایت متنفرم و تمام کاری انجام میدم که این بیماری نگیرم،به خاطر همین تمام احتمالات حتی خیلی کوچیک که باعث این بیماری میشه رو از بین میبریم،حتی کوچکترین شک رو که باعث بیماری میشه هم باید از بین ببرم تا باعث آرامشم بشه اگر هم دست از وسواسی برداشتن هم بردارم به خودم میگم حالا حتما اون بیماری رو میگیرم،حالا فرق یه آدم عادی با یک آدم وسواسی..و راه درمان::: آدم عادی هم از بیماری اگزما میترسه یا از اتفاق بد...ولی آدم عادی احتمالات رو در نظر نمیگیره و فقط اونایی که دلایل اصلی اون اتفاق بد هستش رو در نظر میگیره ولی آدم وسواسی تمام احتمالات خیلی خیلی کوچیک تا بزرگ رو در نظر میگیره و توجه به این احتمالات کوچیک باعث بیماری وسواس میشه...باور کنید تو این دنیا نمیتوان به احتمالات کوچک در مورد بیماری ها توجه کرد...بلکه این احتمالات کوچک حتی باعث خسته و کلافه شدن ما میشود...و همین خستگی و کلافگی باعث میشود که احتمالات بزرگ که باعث اون اتفاق بد می شوند رو درست حسابی جلوگیری نکنیم...و هیچ وقت عذاب وجدان نگیرید و خودتون رو اذیت نکنید شما همه ی توانتون رو برای جلو گیری از اون اتفاق بد گذاشتین...این پیام رو گذاشتم که فقط باعث بشه به یکی مثل خودم کمکی کرده باشم..به امید موفقیت همه بیماران

پاسخ دادن 32 1
ازي

ازي

مرسي عالي بود

پاسخ دادن 4 4
آنا

آنا

سلام پسری دارم که در سن سیزده سالگی به شدت علایم وسواس از خود نشان داد البته از کودکی نشانه هایی داشت ولی خیلی کم رنگ.وسواس او بدین شکل است که به طور مداوم سوال میپرسد و جواب دلخواه خودش را میخواهد و اگر غیر از ان گفته شود ناراحت شده و میگوید حالم خوب نمیشود وباید همان چیزی که می خواهد بگویم و فقط با من به این شکل رفتار میکند.در حال حاضر دارو مصرف میکند. دکترش گفته وقتی در این سن ما را مجبور به مراجعه به روانپزشک کرده یعنی بیماری او ریشه دارد وباید تا آخر عمر دارو مصرف کند آیا نظر شما هم همین است یا راه درمان قطعی برایش وجود دارد؟

پاسخ دادن 15 4
على

على

وسواس با قرص زلفت ١٠٠ ميلى گرم به صورت مصرف يكبار در روز ظرف ٣ ماه خوب ميشه هر وقت خوب شديد مصرف ويتامين D و ويتامين B12 و ويتامين E رو تو برنامه غذاييتون بزاريد ديگه مبتلا نميشيد همه مريضى هاى روانى از عدم تعادل مس و روى در بدن حاصل ميشه و كمبود ويتامين در حقيقت خودمون اين بلارو با مصرف نا صحيح غذا سر خودمون مياريم

پاسخ دادن 10 7
313

313

سلام . وسواس باعث پلاک مغز می شود اگر مغزتان برایتان مهم است ترک کنید
یاعلی
اللهم عجل لولیک الفرج

پاسخ دادن 7 3
علی

علی

سلام. همسر اینجانب و به همراه خانواده اش دچار این بیماری هستند و همه را به جز خودشون کثیف و نامراعات در انر بهداشت و تمیزی می دانند موقع ازدواج هیچ کس این مشکل را به ما نگفت و این اول مشکلات زندگی من شد اول همه باعث دوری من از خانواده ام و دوستانم شد و کم کم به این نتیجه رسیدم که تمام جوانی و زندگی ام را با این ازدواج تباه کردم هر روز آرزوی مرگ می کنم و از این وضع خسته شده ام مشاوره و این موارد را هم امتحان کرده ام و فقط نتیجه کوتاه مدت و بی اثر داشته چون با دو روز در کنار خانواده اش بودن همه چیزباز خراب می شود. حال دارای 2 دختر دوقلو شده ایم چه کنم آنها دچار این بیماری نشوند؟ آیا طلاق می تواند راه نجات زندگی خودم و دخترانم شود؟

پاسخ دادن 5 12
محمد

محمد

سلام.شما برای مشکل همسرتون به غیر از مشاور به روانپزشک هم مراجعه کردید یا نه.؟

پاسخ دادن 4 0
زهرا

زهرا

سلام من خیلی شدیدبه دستشویی وسواسم حس میکنم کل لباس وبدنم نجس است بعدش بایدبرم حمام ولباسامم بشورم خسته شدم

پاسخ دادن 27 12
محمد

محمد

البته بنده این را بگویم وسواسی به لطف خدای بزرگ و مهربان حتما خوب میشود انشاالله زیاد به حرف ای روان پزشکان و مشاوران گوش ندهید من برای گفته هایم دلایل متقن و مستند از ایات و روایات دارم ببینید تا بحال به هر دری سر زدید و نتیجه نگرفتید یا مو قتی بوده این دفعه حتما حتما حرف بنده رو گوش دهید و عمل کنید معجزه میشود همه تون خوب میشد اما به شرطی که سی دی سخنرانی را معرفی میکنم از اول تا اخر خوب گوش کنید و مو به مو به حرعاش عمل کنید حتما خوب میشد...سی دی سخنرانی ایت الله فاطمی نیا در مورد درمان وسواسی اینترنتم هست خواهشا چند بار این سخنرانی رو گوش کنید حتی بعضی این مشاورین و روان شناسان به این سی دی رو اوردن ....

پاسخ دادن 13 3
313

313

سلام . نظر همه مراجع بی اعتنایی است هرکه باید حرف مرجع تقلید خود را گوش دهد که همه مراجع تقلید اتفاق نظر در این مسئله دارند یکی از دلیل های علمی آن این است که در روانشناسی داریم که هر چه به آن توجه شود باعث تقویت آن می شود یاعلی اللهم عجل لولیک الفرج

پاسخ دادن 1 5
M@Abiy49629 gmail.co

M@Abiy49629 gmail.co

من دو بیماری دارم هم سینوزیت دارم وهم وسواس حدود 17 سال است .هیچکاری نمیتونم انجام دهم.به همه چیز وابسته ام به چیزها ولباسهای کهنه.به خانواده وهمه چیز.حتی باوجود 34 سال سن نتونستم ازدواج کنم.همه چیز میخواهم سرجای خودباشد.خیلی زجر میکشم.روزبه روزدارم بدتر میشوم.افسرده هم شدم.لطفا مرا راهنمایی کنید.با سپاس خیلی فراوان.

پاسخ دادن 0 2
مهدی

مهدی

سلام پیشنهاد من به شما و بقیه دوستان این هست که زیر نظر روانشناس بالینی و روانپزشک باشید

پاسخ دادن 0 1
وحید

وحید

سلام... من یک مدل وسواسی دارم... به این شکل که روی مالش ناخن روی سطح کاغذ یا شن و ماسه خیلی حساسم و مدام انجام این کار میاد تو ذهنم. یا مثلا مالش خودکار روی کاغذ به گونه آن که صدای خش خش ایجاد کنه... راهنماییم کنید!

پاسخ دادن 3 4
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف