بیماری وسواس
وسواس فکری، عقاید ، افکار ، عمل یا تصویر های ذهنی هستند که مزاحم و نامناسب می باشد که موجب اضطراب و پریشانی می شوند و راه های درمانی مختلفی دارد.

دلیل اختلال او سی دی و راه چاره برای مبتلایان به وسواس فکری و عملی

در مواردی که به طور منظم به عقب بر گردیم و دوباره چک کنیم که آهن جدا شده یا ماشین شما قفل شده، نرمال و طبیعی است اما اگر از اختلال وسواسی-اجباری (OCD) رنج می برید، افکارهای وسواسی و رفتارهای اجباری به شدت در زندگی روزمره تان وارد می شود و تأثیر می گذارند مهم نیست چه کاری انجام می دهید، نمی توانید آنها را از خود دور کنید اما کمک در دسترس است. با درمان و استراتژی های موثری که در این بخش از سلامت روان نمناک خواهیم گفت ، می توانید خود را از افکار ناخواسته و درخواست های غیر منطقی خود، رها سازید و کنترل زندگی خودتان را در دست بگیرید اما قبل از هر چیز باید در مورد اختلال او سی دی و علائم آن بیشتر بدانید.

وسواس فکری

علل و علائم اختلال وسواس فکری 

اختلال وسواس فکری (OCD) ، او سی دی چیست؟

اختلال وسواسی-اجباری (OCD) ،یک اختلال اضطرابی است که با افکار غیر قابل کنترل، ناخواسته و رفتارهای متداول و رفتارهای تکراری، که احساس می کنید ، مجبورید تا آنها را انجام دهید. اگر شما OCD دارید، احتمالا متوجه شده اید که اندیشه های وسواس انگیز و رفتارهای اجباریتان غیر منطقی است، اما همچنان احساس می کنید که قادر به مقاومت در برابر آنها نیستید و نمیتوانید خود را از آنها رها سازید و OCD موجب می شود که مغز شما روی یک فکر و یا دلیل خاصی بماند برای مثال، ممکن است 20 بار اجاق گاز را چک کنید تا مطمئن شوید که خاموش است یا دستها را بشویید تا پوسته پوسته شوند در حالی که شما هیچ لذتی از انجام این رفتارهای تکراری نمی برید، آنها ممکن است برخی از راه های آزاد سازی از اضطراب های ناشی از افکارهای وسواسی را پیشنهاد کنند. ممکن است، سعی کنید از شرایطی که علائم را به وجود می آورند، یا بدتر میکنند، فرار کنید اما متاسفانه موفق نمی شوید.

اما در عین حال ،می تواند اینگونه به نظر برسد که هیچ راهی برای فرار از وسواس و اجبارهایتان وجود ندارد ، راه های بسیاری از مواردی وجود دارد که می توانید برای کمک به خودتان و به دست آوردن کنترل افکار و اعمالتان، اعمال کنید.

انواع اختلال او سی دی یا همان وسواس فکری

 • اکثر افراد مبتلا به اختلال وسواس یا او سی دی OCD ،در یکی از دسته های زیر قرار می گیرند:
 • شستشوگرهایی که از آلودگی می ترسند آنها معمولا مجبور به تمیز کردن یا شستن دست ها هستند.

وسواس فکری و عملی

وسواس به شستن دست ها از انواع اختلالات وسواس فکری

 • چک کننده ها :بارها و بارها چیزهایی را بررسی می کنند (اجاق گاز خاموش، درب قفل شده و غیره) که آنها با آسیب یا خطر در ارتباط هستند.
 • شکاکان و گناهکاران:می ترسند که همه چیز به درستی انجام نشده باشند یا به طور کامل، و از پی آنها حوادثی رخ دهد و یا برای آن کارها، آنها را مجازات و تنبیه کنند.
 • شمارنده ها و تنظیم کننده ها :به نظم و تقارن وسواس دارند ، آنها ممکن است در مورد اعداد، رنگ ها یا ترتیبات، حساس باشند.
 • محتکران :میترسند که اگر چیزی را دور بریزند، اتفاق بدی رخ بدهد آنها اجبارا چیزهایی را که نیازی به استفاده از آنها ندارند، ذخیره می کنند .آنها همچنین ممکن است از اختلالات دیگری مانند افسردگی، PTSD، خرید اجباری، کتلتومیا، ADHD، کندن پوست یا از اختلالات تیک رنج ببرند.

علائم و نشانه های اختلال وسواس فکری و عملی  او سی دی OCD

فقط به این دلیل که شما افکار وسواسی یا رفتارهای اجباری دارید، به این معنا نیست که اختلال وسواس فکری داریدبا داشتن OCD، این افکار و رفتارها موجب پریشانی های بزرگی در افراد می شوند، زمان زیادی را به خود اختصاص می دهند(حداقل یک ساعت در روز) و در زندگی روزمره و روابط شما دخالت می کنند اکثر افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری، دارای جفتٍ وسواس ها و اجبارها هستند، اما برخی از افراد مبتلا فقط یکی از آنها را تجربه می کنند.

افکار، تصاویر و یا تحریکات ناخواسته ای هستند که بارها و بارها در ذهن شما رخ می دهند شما نمی خواهید این افکار و نظریات را داشته باشید، اما نمی توانید آنها را متوقف کنید متاسفانه، این افکار وسواسی اغلب، مزاحم و منحرف کننده هستند. اجبار ها، رفتارهایی هستند ،که شما احساس می کنید مجبور هستید که به طور مداوم انجام دهید. معمولا، اجبار ها در تلاش هستند تا وسوسه ها را از بین ببرند برای مثال، اگر از آلودگی و ناپاکی ها میترسید، ممکن است کارهای تمیزکاری دقیق تری را انجام دهید با این حال، حس خوبش زیاد طول نمی کشد.

در حقیقت، افکار وسواسی، معمولا قوی تر می شوند و کاراهای مرتبط رفتارهای اجباری و هم خود رفتارهای اجباری اغلب در نهایت منجر به اضطراب می شوند، زیرا آنها دشوارتر و وقت گیرتر هستند. این چرخه مضر و زشتی، از OCDنشات میگیرد.

علائم وسواس فکری

راه های پیشگیر و درمان اختلال وسواس فکری OCD

افکار عمومی وسواسی در OCD 

 • ترس از آلودگی با میکروب ها یا خاک و یا افراد آلوده و مریض
 • ترس از دست دادن کنترلشان و آسیب رساندن به خود یا دیگران
 • افکار و تصاویر مزاحم و ناخواسته جنسی یا خشونت آمیز
 • تمرکز بیش از اندازه بر عقاید مذهبی یا اخلاقی
 • ترس از دست دادن یا عدم داشتن چیزهایی که ممکن است نیاز داشته باشند.
 • نظم و تقارن ، این ایده که همه چیز باید همین الان وجود داشته باشند، خرافات، توجه بیش از حد به چیزی، به عنوان خوش شانسی یا بد شانسی تعبیر می شوند.

رفتارهای فرد مبتلا به اختلال وسواس فکری و او سی دی OCD 

چک کردن بیش از حد چیزها، مانند قفل ها، وسایل و سوئیچ ها

مدام چک کردن چیزهایی که عاشقشان هستید تا مطمعن شوید که امن هستند.

شمارش، ضربه زدن، تکرار بعضی از کلمات، یا انجام سایر کارهای بی معنی برای کاهش اضطراب.

زمان زیادی را صرف شستن یا تمیز کاری کردن.

جمع کردن خرت و پرت ها مانند روزنامه های قدیمی و یا ظروف مواد غذایی خالی .

علائم اختلال وسواس و OCD در کودکان

در حالی که شروع اختلال وسواسی-اجباری معمولا در دوران نوجوانی یا بزرگ سالی اتفاق می افتد، بچه های جوان تر نیز گاهی اوقات علائمی را دارند که شبیه OCD است. با این حال، نشانه های اختلالات دیگر مانند ADHF، اوتیسم و ​ سندروم ​توریت نیز می تواند مانند اختلال وسواسی-اجباری باشد، بنابراین قبل از هر تشخیص، آزمایش کامل پزشکی و روانشناسی ضروری است.

وسواس فکری در کودکان

علائم اختلال وسواس فکری در کودکان 

درمان و رهایی از وسواس و اختلال او سی دی

توصیه 1

خود کمکی در OCD:یاد بگیرید، که چگونه در برابر OCD مقاومت کنید مهم نیست که چقدر عجیب و شدید نشانه های OCD ظاهر می شوند راه های بسیاری وجود دارند که می توانید به خودتان کمک کنید. یکی از قوی ترین استراتژی ها، حذف رفتارهای اجباری و آیین هایی است، که باعث حفظ وسواس های شما می شود.

از ترس های خود نترسید

به نظر، رفتارهای هوشمندانه ای برای جلوگیری این وسواس ها و اجبارها وجود دارند، و هرچه بیشتر به اجتناب از آن بپردازد، افکار وسواسی اش شدید تر و حساس تر می شود در عوض، هر چه خود را بیشتر به عوامل OCD نزدیک کنید، سپس سعی کنید در برابر قدرت حس شدیدی که بعد از انجام کار به دست می آورید، مقاومت کنید یا انجام کار را به تأخیر بیاندازید. اگر مقاومت کردن سخت شد، سعی کنید زمان مصرفی برای انجام آن کارها، را کاهش دهید. هر بار که خودتان را در معرض این اتفاق قرار می دهید، اضطراب شما باید کاهش یابد باور کنید که الان کنترل بیشتری داریدو در مقابل چیزی که شما فکر می کنید، کمتر می ترسید.

پیش بینی ضرورت های وسواس و OCD

با پیش بینی درخواست های اجباری، خود را قبل از اینکه آنها اتفاق بیفتد،آماده کنید برای مثال، اگر رفتار اجباری شما شامل چک کردن این است که درها قفل هستند یا نه، پنجره ها بسته شده اند یا دستگاه های خاموش شده اند، سعی در قفل کردن در داشته باشید یا دستگاهی را با توجهاتی خاص اول خاموش کنید ؛ یک تصویر ذهنی جامع درست کنید و پس از آن یک یادداشت ذهنی بردارید. به خودتان بگویید، پنجره در حال حاضر بسته اند، یا می توانم ببینم که اجاق گاز خاموش است. هنگامی که نیاز به بررسی بعد از هنگامی که ضرورت چک کردن آن کارها فرا برسد، برایتان آسان تر میشود که به آن فکرها و رفتارها برچسبی با این موضوع بزنید آنها فقط افکاری وسواسی هستند.

هواس خود را دوباره جمع کنید

هنگامی که در حال تجربه افکار و خواستارهای OCD هستید، سعی کنید توجه خود را به چیز دیگری متوجه سازید شما می توانید ورزش کنید، بدوید، پیاده روی کنید، موسیقی گوش دهید، مطالعه کنید، به گشت و گذار در اینترنت بروید، بازی ویدئویی انجام دهید، تلفنی با بقیه صحبت کنید یا کینکت بازی کنید .مهم این است که 15 دقیقه کاری را که از آن لذت می برید، انجام دهید، تا بتوانید پاسختان را به افکار وسواسی یا کارهای اجبار کننده تان ، متوقف کنید.

درخواستتان را دوباره ارزیابی کنید

در بسیاری از موارد، خواستار ها دیگر به همان اندازه شدید نخواهند بود سعی کنید آنها را برای یک دوره طولانی تر به تأخیر بیندازید هر چه زمان بیشتری آنها را به تاخیر بیندازید، احتمال بیشتری وجود دارد که آنها تغییر کنند.

وسواس فکری

ترس از آلودگی و مدام تمیز کردن از علائم مبتلایان به OCD

توصیه 2

افکار وسواسی خود را به چالش بکشید 

هر شخصی افکار یا نگرانی هایی را در طول زمان دارند اما اختلال وسواسی-اجباری سبب می شود، که مغز بر روی یک فکری خاص تحریک کننده خاصی غلبه کند، و مدام آن را تکرار کند. استراتژی های زیر می تواند به شما کمک کند تا این موضوع از بین برود.

افکار و نگرانی های وسواسی خود را بنویسید

یک دفتر و مداد همراه خود داشته باشید یا در لپ تاپ خود تایپ کنید، یا در گوشی هوشمند یا رایانه یا در تبلت تان ، هنگامی که وسواستان شروع می شود، آن زمان تمام افکار و یا اجبارهای خود را بنویسید. نوشتنتان را همچنان ادامه دهید، OCD، قصد دارد دقیقا همان چیزی را که فکر می کنید تایید کند، حتی اگر تکرار عبارات مشابه یا همین الزامات باشد.نوشتن همه ی اینها به شما کمک می کند، تا ببینید که چقدر وسواس های شما تکرار می شوند ، نوشتن عبارت مورد نظر برای صدها بار، کمک خواهد کرد که قدرت خود را از دست بدهند.نوشتن افکارتان کار بسیار سخت تری به نسبت فقط فکر کردن به آنهاست، بعد از اینکارها افکار وسواسی شما احتمالا به زودی ناپدید می شوند.

به جای تلاش برای سرکوب وسواس یا اجبار، یک دوره نگرانی OCD درست کنید

به جای تلاش برای سرکوب کردنشان که باعث پیشرفت آنها میشود ، یک یا دو دوره 10 دقیقه ای به عنوان "دوره نگرانی" برای خود کنار بگذارید و در آن می توانید وسواس را به اختصاص دهید. یک زمان و مکان مشخص را برایش انتخاب کنید (به عنوان مثال در اتاق نشیمن از ساعت 8:00 تا 8:10 و از ساعت 5:00 تا 5:10 بعد از ظهر) که قبل از زمان خوابتان باشد و باعث بی خوابی نشود در طول دوره نگرانیتان، تنها به افکار یا خواست های منفی تمرکز کنید.

سعی نکنید آنها را اصلاح کنید

و در پایان دوره نگرانی، چند نفس آرام بخش و عمیق بکشید، بگذارید افکار وسواسی یا کارهای واجبتان بروند، و به فعالیت های عادی خود برگردید با این کار، بقیه روزتان باید عاری از وسواس ها و اجبارها شود. هنگامی که در طول روز، افکار و یا اصرار به سراغتان می آید، آنها را یادداشت کنید و آنها را به دوره نگرانی خود به تعویق بیاندازید رسیدگی به آنها را ،برای زمانی دیگر، نگه دارید. در طول دوره نگرانی خودد به لیست نگرانی هایتان بروید و بر روی افکار و یا اصرارهایی که در طول روز نوشتید تمرکز کنید. اگر افکارتان هنوز شما را ناراحت می کنند، اجازه دهید وسواستان روی آنها را انجام دهید، اما فقط برای مقدار زمانی که برای مدت نگرانی خود اختصاص داده اید.

یک نوار از OCD خود تهیه کنید

وسواس فکوس خود را در مورد نگرانی خاص یا وسواستان را در دستگاه ضبط کننده، لپ تاپ یا گوشی هوشمند ضبط کنید افکار خود را دقیقا به همان تعداد و میزانی که به ذهنتان می رسد، بیان کنید صدا و نوار را برای خود پخش کنید، به مدت 45 دقیقه در هر روز، تا زمانی که گوش دادن به وسواس ها افکارتان حالتان را بد کند. به طور مداوم، با نگرانی و وسواس شما مواجه شدن، به تدریج باعث می شود کمتر مضطرب شوید پس از آن، میتوانید تمرین را برای یک نوع وسواس دیگرتان تکرار کنید.

توصیه 3

روش های طبیعی و ساده درمان وسواس فکری و عملی

تغییر سبک زندگی برای کاهش اختلال او سی دی - وسواس فکری و عملی 

یک شیوه زندگی سالم و متعادل، نقش مهمی در کاهش اضطراب، کاهش کارهای اجباری OCD، ترس و نگرانی در انجام آنها دارد.

به طور منظم ورزش کنید 

ورزش یک درمان طبیعی و موثر ضد اضطرابی است ،که به کنترل علائم OCD توسط تغییر ذهن در زمانی که افکار وسواسی و اجبار کننده وارد ذهنتان می شود، کمک می کند. برای دریافت حداکثری سود، سعی کنید 30 دقیقه یا بیشتر روزانه به ورزش های هوازی مثل ایروبیک بپردازید. ده دقیقه چند بار در روز موثر میتواند باشد، اگر به تکنیک های ورزشی که انجام می دهید خوب دقت کنید.

به اندازه کافی بخوابید

نه تنها اضطراب و نگرانی باعث بی خوابی می شوند، بلکه کمبود خواب نیز می تواند افکار و اضطراب را تشدید کند. هنگامی که شما به خوبی استراحت کنید، حفظ تعادل احساسات بسیار راحت تر است، و عاملی کلیدی در مقابله با اختلالات اضطرابی مانند OCD است.

خوابیدن

کمبود خواب اختلال وسواس فکری را افزایش می دهد

از الکل و نیکوتین اجتناب کنید 

الکل به طور موقت اضطراب و نگرانی را کاهش می دهد، اما در واقع فقط علایم اضطراب را از بین می برد.به طور مشابه، در حالی که ممکن است به نظر برسد سیگار آرام کننده است، ولی نیکوتین در واقع یک محرک قوی است.سیگار کشیدن باعث افزایش سطح اضطراب و علائم OCD می شود.

تکنیک های آرامش و ریلکسینگ را تمرین کنید

در حالی که استرس OCD را ایجاد نمی کند، ولی می تواند نشانه هایش را ایجاد کند یا آنها را بدتر کند مدیتیشن ذهنی، یوگا، تنفس عمیق و سایر تکنیک های آرامشی و ریلکسینگ می توانند به کاهش استرس کلی و میزان تنش، کمک کند و به شما در حل مشکلاتتان کمک کند برای بهترین نتایج، به طور منظم تمرینات آرامشی و ریلکسینگ را تمرین کنید.

تکنیک های آرامش

حفظ آرامش و ریلکسینگ برای کاهش استرس در OCD

توصیه 4

به دنبال حمایت و کمک بروید

او سی دی می تواند بدتر شود وقتی که شما احساس ضعف و تنهایی می کنید، بنابراین مهم است که یک سیستم پشتیبانی قوی در خود ایجاد کنید.هر چه بیشتر با دیگران در ارتباط باشید، احساس آسیب پذیری کمتری خواهید کرد ، فقط صحبت کردن در مورد نگرانی ها و اجبارهای هایتان باعث می شود آنها کمتر ترسناک دیده شوند.

با خانواده و دوستان خود در ارتباط بمانید وسواس و اجبار، می توانند زندگی شما را به انزوای اجتماعی سوق دهد.انزوای اجتماعی به نوبه خود علائم OCD شما را تشدید می کند پس بسیار مهم است که با خانواده و دوستانتان در ارتباط بمانید. رو در رو صحبت کردن در مورد نگرانی ها و افکار اجبار کننده تان می تواند، آنها را کمتر واقعی و کمتر ترسناک نمایان کند.

درمان او سی دی و اختلال وسواس فکری و عملی

درمان شناختی- رفتاری ،مؤثرترین درمان برای اختلال وسواس فکری است و شامل دو قسمت است:

 1.  در معرض قرار گرفتن و پاسخ پیشگیری
 2.  درمان اختلال شناختی

در معرض قرار گرفتن و پاسخ به پیشگیریها، تکرار در معرض قرار گرفتن منابع وسواس ها را برایتان به وجود می آورد ، از شما خواسته می شود، تا از رفتارهای اجبارکننده خود اجتناب کنید که معمولا برای کاهش اضطراب انجام می شود.برای مثال، اگر شما وسواس اجباری شستشو را دارید، از شما خواسته می شود که دستگیره درهای توالت عمومی را لمس کنید و بعد از آن دست هایتان را نشویید. همانطور که با اضطراب نشسته اید، فکر شستن دست ها به تدریج شروع به تولید می شود به این ترتیب، یاد می گیرید که شما برای رهایی از اضطراب خود نیازی به انجام آن کار ندارید شما کنترل برخی از افکار وسواسی و رفتارهای اجباری خود را دارید.

مطالعات نشان می دهد، که در معرض قرار گرفتن و پیشگیری از واکنش، می تواند در واقع مغزتان را دوباره آموزش دهد، که به طور دائم باعث کاهش علائم OCD می شود.درمان اختلال شناختی ،بر افکار فاجعه آمیز و بد و احساس خیلی بالای مسئولیت پذیری تمرکز می کند.

علاوه بر درمان رفتاری شناختی، درمان های زیر نیز برای OCD استفاده می شوند

دارو

داروهای ضد افسردگی ،بعضی اوقات همراه با درمان های اختلال وسواسی-اجباری تجویز می شوند با این حال، داروها به تنهایی در کاهش علائم زیاد مؤثر نیستند.

خانواده درمانی

از آنجا که OCD ،اغلب باعث مشکلات در زندگی خانوادگی و سازگاری اجتماعی می شود، خانواده درمانی می تواند درک درستی از از اختلال را بدهد و به کاهش اختلافات خانوادگی کمک کند.می تواند به اعضای خانواده نیز انگیزه دهد و به آنها آموزش دهد، تا چگونه به عزیزانشان کمک کنند.

خانواده درمانی

خانواده به درمان اختلال وسواس فکری کمک میکند

گروه درمانی

از طریق تعامل با افراد مبتلا به او سی دی ، گروه درمانی حمایت و تشویق را به افراد هدیه می دهد و احساسات منفی و حس تنهایی را کاهش می دهد.

کمک کردن به کسی که او سی دی دارد 

طوری که شما به عزیزتان که مبتلا به او سی دی است، واکنش نشان می دهید، می تواند تاثیر چشمگیری بر چشم انداز و بهبود آنها داشته باشد. نظرات منفی یا انتقادات، می تواند وسواس را بدتر کند، در حالی که محیطی آرام و حمایتی می تواند به بهبود درمان کمک کند.

از انتقادات شخصی اجتناب کنید

به یاد داشته باشید، رفتار های عزیزتان که OCD دارد، علائم این بیماری هستند، نه خود شخصیت او نمیتوانید شخص مبتلا به او سی دی را بترسانید یا به آنها بگوئید که انجام این کارها را متوقف کند. آنها نمیتوانند با این کار، خود را منطبق کنند و رفتارهایشان را متوقف کنند، بلکه باعث می شود رفتارهایشان بدتر شوند.

تا حد ممکن صبور و مهربان باشید

هر رنج کشیده، باید مشکلات خود را با سرعت برطرف کند هر گونه تلاش موفق برای مقاومت در برابر OCD را ستایش کنید و تشویق کنید، و تمرکزتان را بر عوامل مثبت در زندگی شخص مبتلا بگذارید.

ارتباطات مثبت و روشنتان را حفظ کنید

ارتباطات مهم است، چون شما می توانید تعادل بین حمایت از عزیز مبتلایتان و مقاومت در برابر علائم OCD را حفظ کنید، و بیش از این عزیزتان را ناراحت نکنید.

حس شوخ طبعی پیدا کنید

خندیدن در کنار خانواده ،بی معنی و پوچ نشان دادن برخی از علائم OCD، می تواند به عزیزتان کمک کند تا بیشتر از این اختلال جدا شودفقط اطمینان حاصل کنید که دوستتان از شوخی های شما ناراحت نمی شود.

اجازه ندهید فرد مبتلا به اختلال او سی دی به تنهایی یک زندگی را به عهده بگیرد

به عنوان یک خانواده بنشینید و تصمیم بگیرید که چگونه با علائم بیماری عزیزتان مقابله و رفتار کنید ، سعی کنید زندگی خانوادگی را حفظ کنید و محیط کم استرسی را در خانه داشته باشید.

بیماری وسواس فکری و عملی و راه های موثر بر درمان بیماری وسواس

4.3610
این مطلب مفید بود ؟52882
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از بخش بهداشت و سلامت/ ن /ت
برچسب :
نظرات28 نظر به ثبت رسیده است
Masuome1395-10-26
سلام زن داداش من بیماری وسواسی داره روز و شب در حال شست و شو تمیزکاریه مصرف اب رو خیلی برده بالا چون بامادرم زندگی میکنه همه رو شاکی کرده خسته شدیم از دستش مادرش هم وسواسی داره قبول نمیکنه که مریضه فکر میکنه ما که زیاد حمام یا لباس هامون رو بیش از حد نمیشوریم کثیف هستیم بنظرتون باید چکار کنیم؟
14448
Gunel1395-11-16
سلام من هم مشکلی وسواس را دارم چون یک کار چندین بار تکراری انجام میدهم و فکر میکنم انجام ندادم مثلا وقتی موبایلم را داخل دستکول خود میگذارم بعداز چند لحظه پیش خود فکر میکنم آیا موبایلم را داخل دستکول گذاشتم یانه چندین بار میبینم آیا موبایل است یانه و همچنان از نظر حافظه نمیتوانم چیزی را به یاد داشته باشم زود فراموشم میشود مثال اگر مادرم بگوید برو از آشپزخانه نان را بیآور میروم به آشپزخانه و فکر میکنم من بخاطر چی اینجا آمدم و دوباره میروم از مادرم میپرسم مرا بخاطر کدام کار فرستاده بودی و اطرافیانم بالایم میخند و این برایم رنج آور است
5419
نیوشا***1395-12-10
سلام منم مثل شما هستم بعلاوه بدتر هیچ چیز تو خونه دلم نمیره و تا همه رو اب نکشم خیالم راحت نمیشه و چون با کارای من مخالفت میکنن نمیتونم کاری رو که میخوام انجام بدم واب بکشم خیلی سختمه نزدیک سه چهارساله اینجوریم امید وارم زود خوب بشم دعام کنید تو رو خدا وقتی ادمای دیگه رو میبینم واقعا حسرت میخورم به وسواسی نبودنشون
5220
...1396-01-02
من قبلاً انواع وسواسها رو داشتم سعی کردم بهشون توجه نکنم و توجه نکردم خیلی سخت بودالان با اینکه کاملا خوب نشدم اما حالم خیلی بهتر شده خداروشکر.
428
فاطمه هستم1396-02-16
هیچکس خودمونو درک نمیکنه
569
فرزاد1397-07-17
بله.موافقم.توضیح درمورداین بیماری خیلی سخته.یک حسه.یک حس خیلی بد.
31
aria1396-02-19
سلام من خیلی با وسواس دستو پنجه نرم کردم.تا فهمیدم این بیماری چی هست و چگونه راه درمانشو بدست آوردم البته خودم به دست آوردم نه دکتر رفتم نه کسی کمکم کرد.وسواس وقتی به وجود میاد،که یه اتفاقی خیلی برامون مهمه و تمام کاری میکنیم که اون اتفاق بد نیافته...مثلا فرضن من از بیماری اگزما بی نهایت متنفرم و تمام کاری انجام میدم که این بیماری نگیرم،به خاطر همین تمام احتمالات حتی خیلی کوچیک که باعث این بیماری میشه رو از بین میبریم،حتی کوچکترین شک رو که باعث بیماری میشه هم باید از بین ببرم تا باعث آرامشم بشه اگر هم دست از وسواسی برداشتن هم بردارم به خودم میگم حالا حتما اون بیماری رو میگیرم،حالا فرق یه آدم عادی با یک آدم وسواسی..و راه درمان::: آدم عادی هم از بیماری اگزما میترسه یا از اتفاق بد...ولی آدم عادی احتمالات رو در نظر نمیگیره و فقط اونایی که دلایل اصلی اون اتفاق بد هستش رو در نظر میگیره ولی آدم وسواسی تمام احتمالات خیلی خیلی کوچیک تا بزرگ رو در نظر میگیره و توجه به این احتمالات کوچیک باعث بیماری وسواس میشه...باور کنید تو این دنیا نمیتوان به احتمالات کوچک در مورد بیماری ها توجه کرد...بلکه این احتمالات کوچک حتی باعث خسته و کلافه شدن ما میشود...و همین خستگی و کلافگی باعث میشود که احتمالات بزرگ که باعث اون اتفاق بد می شوند رو درست حسابی جلوگیری نکنیم...و هیچ وقت عذاب وجدان نگیرید و خودتون رو اذیت نکنید شما همه ی توانتون رو برای جلو گیری از اون اتفاق بد گذاشتین...این پیام رو گذاشتم که فقط باعث بشه به یکی مثل خودم کمکی کرده باشم..به امید موفقیت همه بیماران
743
ازي1396-03-15
مرسي عالي بود
74
آنا1396-03-06
سلام پسری دارم که در سن سیزده سالگی به شدت علایم وسواس از خود نشان داد البته از کودکی نشانه هایی داشت ولی خیلی کم رنگ.وسواس او بدین شکل است که به طور مداوم سوال میپرسد و جواب دلخواه خودش را میخواهد و اگر غیر از ان گفته شود ناراحت شده و میگوید حالم خوب نمیشود وباید همان چیزی که می خواهد بگویم و فقط با من به این شکل رفتار میکند.در حال حاضر دارو مصرف میکند. دکترش گفته وقتی در این سن ما را مجبور به مراجعه به روانپزشک کرده یعنی بیماری او ریشه دارد وباید تا آخر عمر دارو مصرف کند آیا نظر شما هم همین است یا راه درمان قطعی برایش وجود دارد؟
2815
على1396-03-15
وسواس با قرص زلفت ١٠٠ ميلى گرم به صورت مصرف يكبار در روز ظرف ٣ ماه خوب ميشه هر وقت خوب شديد مصرف ويتامين D و ويتامين B12 و ويتامين E رو تو برنامه غذاييتون بزاريد ديگه مبتلا نميشيد همه مريضى هاى روانى از عدم تعادل مس و روى در بدن حاصل ميشه و كمبود ويتامين در حقيقت خودمون اين بلارو با مصرف نا صحيح غذا سر خودمون مياريم
2513
3131396-03-15
سلام . وسواس باعث پلاک مغز می شود اگر مغزتان برایتان مهم است ترک کنید
یاعلی
اللهم عجل لولیک الفرج
165
علی1396-03-15
سلام. همسر اینجانب و به همراه خانواده اش دچار این بیماری هستند و همه را به جز خودشون کثیف و نامراعات در انر بهداشت و تمیزی می دانند موقع ازدواج هیچ کس این مشکل را به ما نگفت و این اول مشکلات زندگی من شد اول همه باعث دوری من از خانواده ام و دوستانم شد و کم کم به این نتیجه رسیدم که تمام جوانی و زندگی ام را با این ازدواج تباه کردم هر روز آرزوی مرگ می کنم و از این وضع خسته شده ام مشاوره و این موارد را هم امتحان کرده ام و فقط نتیجه کوتاه مدت و بی اثر داشته چون با دو روز در کنار خانواده اش بودن همه چیزباز خراب می شود. حال دارای 2 دختر دوقلو شده ایم چه کنم آنها دچار این بیماری نشوند؟ آیا طلاق می تواند راه نجات زندگی خودم و دخترانم شود؟
1119
محمد1396-03-18
سلام.شما برای مشکل همسرتون به غیر از مشاور به روانپزشک هم مراجعه کردید یا نه.؟
110
امیر1397-02-16
اقا طلاق بده وگر نه این پشیمونی تا اخر عمرت ادمه پیدا میکنه مثل من چون ای بیماری درمان نداره
510
زهرا1396-03-29
سلام من خیلی شدیدبه دستشویی وسواسم حس میکنم کل لباس وبدنم نجس است بعدش بایدبرم حمام ولباسامم بشورم خسته شدم
5118
محمد1396-04-03
البته بنده این را بگویم وسواسی به لطف خدای بزرگ و مهربان حتما خوب میشود انشاالله زیاد به حرف ای روان پزشکان و مشاوران گوش ندهید من برای گفته هایم دلایل متقن و مستند از ایات و روایات دارم ببینید تا بحال به هر دری سر زدید و نتیجه نگرفتید یا مو قتی بوده این دفعه حتما حتما حرف بنده رو گوش دهید و عمل کنید معجزه میشود همه تون خوب میشد اما به شرطی که سی دی سخنرانی را معرفی میکنم از اول تا اخر خوب گوش کنید و مو به مو به حرعاش عمل کنید حتما خوب میشد...سی دی سخنرانی ایت الله فاطمی نیا در مورد درمان وسواسی اینترنتم هست خواهشا چند بار این سخنرانی رو گوش کنید حتی بعضی این مشاورین و روان شناسان به این سی دی رو اوردن ....
199
3131396-05-07
سلام . نظر همه مراجع بی اعتنایی است هرکه باید حرف مرجع تقلید خود را گوش دهد که همه مراجع تقلید اتفاق نظر در این مسئله دارند یکی از دلیل های علمی آن این است که در روانشناسی داریم که هر چه به آن توجه شود باعث تقویت آن می شود یاعلی اللهم عجل لولیک الفرج
36
[email protected] gmail.co1396-06-18
من دو بیماری دارم هم سینوزیت دارم وهم وسواس حدود 17 سال است .هیچکاری نمیتونم انجام دهم.به همه چیز وابسته ام به چیزها ولباسهای کهنه.به خانواده وهمه چیز.حتی باوجود 34 سال سن نتونستم ازدواج کنم.همه چیز میخواهم سرجای خودباشد.خیلی زجر میکشم.روزبه روزدارم بدتر میشوم.افسرده هم شدم.لطفا مرا راهنمایی کنید.با سپاس خیلی فراوان.
32
مهدی1396-07-07
سلام پیشنهاد من به شما و بقیه دوستان این هست که زیر نظر روانشناس بالینی و روانپزشک باشید
32
وحید1396-10-10
سلام... من یک مدل وسواسی دارم... به این شکل که روی مالش ناخن روی سطح کاغذ یا شن و ماسه خیلی حساسم و مدام انجام این کار میاد تو ذهنم. یا مثلا مالش خودکار روی کاغذ به گونه آن که صدای خش خش ایجاد کنه... راهنماییم کنید!
45
پربسا1397-02-20
میخاستم بدونم ازدواج با يه فرد وسواسی چقد میتونه متحمل شکست بشه..من یک نفر رو دوس دارم ولی خیلی وسواسیه الان دو دل شدم میتونه درمان شه آیا؟؟اخه چیزایی ک لازمه ی زندگی پر شور و حرارت هست رو چون وسواس داره میگه دوس ندارم و...من واقعا موندم چیکار کنم تورو خدا راهنمایی کنید ممنون میشم
45
اعظم 1397-03-04
فردوسواسی درمان میشه به شرط اینکه خودش بخوادتاخودش نخوادنمیشه همه ی مردم دنیاهم بیان تاخودش واقعانخوادخوب نمیشه.خودخداهم توی قران ذکرکرده که ماهیح قومی روهدایت نمیکنیم مکراینکه خودش بخواد.تنهاراهش هم اینه که باشیطون درونش لح کنه وبرعکس اون کارروانحام بده تاکم کم براش عادی بشه .البته اولش خیلی سخته ولی غیرممکن نیست.
22
وحيد 1397-03-08
من ٣٨سالمه وسواس فكري وعملي دارم خسته شدم از زندگي خيلي سخته من ٢تا بچه دارم كه اگر به خاطر اونا نبود منم العان اينجا نبودم خيلي خسته هستم خيلي گريه ميكنم ولي به جاي متوصل نميشم خدايا كمكم كن منم انسان هستم ميخوام زندگي كنم به بچه خام رحم كن خودت بزرگي بزرگي بدون خدايا شب وروز ندارم ميخوام خوب بشم براي بچه هام تلاش كنم ايندشون سياه نشه به من وخانواده ام رحم كن يا خودت
161
مظلوم1397-03-17
باسلام همسرم وسواس داره شستشوزیادمیکنه راهنمایش میکنی تذکرمیدی بهش ثابت میکنی و..فایده ای نداره زده اعصاب خودشووخانواده راداغون کرده باخانواده اش درمیان میگذاریم همه جواب سربالا میدن میگن طوری نیست تحمل کنیدولی انهاجای مانیستن که که چی میکشیم بهش میگم بریم روانشناس درمان بشی میگه خودت دیونه ای میگم من دیونه ام بیاببرم روانشناس میگه خودت برو میگم روانشناس گفت بایدهمراه داشته باشی که کمکتون کنه زودترمشکل حل شه میگه....راهش چیه طلاق ..
44
حمید1397-03-21
سلام دوستان فکر کنم دلیل وسواس نرسیدن اکسیژن به بخش هایی از مغز هست چون اگر دقت کنید در زمان حس وسواس نفس کشیدن قطع یا ضعیف می شه و مغز تحتدفشار قرار می گیره و اضطراب ایجاد می شه نیاز به دارویی نیست کافیه هنگامی کهکه حسش میاد سراغتون به وسواس توجه ای نکنین و چند نفس عمیق بکشین و اصلا به خودتون اضطراب ندین و دستپاچه نشین خیلی عادی خودتونو حفظ کنین و بعد نفس عمیق با خدا صحبت کنین بهتون قول می دم خدا نجاتتون می ده اگه ازش کمک بخواین در ضمن برای حل وسواستون منتظر نمونین چون خدا گفته هر کس خودش باید سرنوشت خودشو عوض کنه و اینکه شما عقل دارین باید قوی باشین 1- از خدا کمک بخواین 2- تلاش کنین.
70
AMIR JA1397-04-17
باسلام من19 سالمه سه سالو خورده ای که دارم با بیماری وسواس دست وپنجه نرم میکنم زمانی که نمیدونستم کیم چی ام وکجام خیلی برام سخت بود تا اینکه پارسال پیش روانپزشک رفتم و فهمیدم که مبتلا بهOCDام یک ساله که دارم داروی سرتالین زلفت100مصرف میکنم وخداروشکر خیلی بهترم هیچکس به غیراز خودمون خودمونو درک نمیکنه من توصیه میکنم کسانی که وسواس دارن اعتماد به نفس رو از دست ندن و اگر علایم وسواسی در خودشون مشاهده میکنن حتما به روانپزشک یا روان شناس مشاهده کنن
82
Mohammad1397-07-28
سلام تمامه نظرات رو خوندم همتونو درک میکنم وسواسی ک من دارم باهمتون فرق میکنه نوعش هرروانشناسی ک مراجعه میکنم میگه هیچیت نیس توباید خودت روان شناس شی واقعا نمیدونم چیکار کنم خیلی ازموفقیتایه زندگیمو همین وسواس ازبین برد ک اگه وسواس نداشتم صدپله جلوتر ازاین بودم ولی ذهنم همش درگیره ذهنیم ک درگیرباشه آرامش نداره و رشد و پیشرفت وخلاقیتم حاصل آرامشه ممنون ک خوندید
83
سمين1397-08-23
سلام من وسواس روي نفس كشيدنم داره اين طوريه ك هي بهش فكر ميكنم و واقعا خسته شدم نميتونم از فكرش اصلا رها شم همش بدنم سفته انگار اصلا نميتونم شلش كنم تا عادي باشم نميدونم واقعا چي جوري بايد درمانش كنم ديگه داروي سرترالين ٥٠ هم ميخورم ولي باز هيچي نشده
92
وبگردی