نمناک سبک زندگیتناسب اندام وقتی ترازو درباره وزن شما دروغ می گوید!
ترازو ، وزن کردن
اگر می خواهید بدانید چه زمان هایی برای وزن کردن مناسب نیست و در چه زمان هایی ترازو عدد صحیحی را به ما نشان نمی دهد با این بخش از نمناک همراه شوید.

7 زمانی که ترازو به شما دروغ می گوید

آیا می دانید چه زمان هایی برای وزن کردن مناسب نیست ؟ آیا می دانید بهترین زمان برای وزن کردن چه زمان هایی می باشد؟ آیا می دانید در چه زمان هایی ترازو درباره وزن تان به درستی عمل نمی کند؟ پاسخ تمامی سوالات خود را از این بخش از نمناک بیابید.

زمانهایی که ترازو به ما دروغ می گوید

ترازو وسیله بسیار فوق العاده ای برای محاسبه وزن به حساب می آید و بدون اغراق می توان گفت که بهترین دوست و همراه شما در حین کاهش وزن همین ترازوی به ظاهر ساده است. البته افراد تنها وزنشان را با این وسیله محاسبه نمی کنند بلکه معیار شکست و پیروزی شان برای لاغر شدن و کاهش وزن نظر جناب آقا یا خانم ترازو است. اما نکته مهم در استفاده از ترازو این است که این دستگاه کاربردی همیشه با شما صادق نبوده و حقیقت را به شما نخواهد گفت. با شناخت کامل ترازو و دانستن این زمان های خاص می توانید به نحو احسن از ترازو برای رسیدن به هدفتان یعنی کاهش وزن استفاده کنید .

بلافاصله بعد از خوردن غذا
همین الان غذا خوردید و به محض بلند شدن از سفره، روی ترازو می روید. چی؟ 2 کیلو وزن اضافه کرده اید؟ اشتباه نکنید، این نتیجه جذب چربی غذا بعد از خوردن یک غذای سنگین نیست. زمانی که بلافاصله روی ترازو می روید حجم خون داخل بدنتان به علت مقدار غذایی که خورده اید بیشتر شده و البته وزن غذایی که خورده اید و داخل شکم شما مشغول هضم شده است را هم حساب کنید. البته اگر غذایتان سرشار از سدیم یا همان نمک هم بوده باشد، آب بیشتری داخل بدنتان محبوس شده و در نتیجه ترازو وزنتان را بیشتر نشان خواهد داد. در چنین حالتی وزنی که روی ترازو می بینید دائمی نبوده و بعد از چند ساعت به حالت اولیه خود باز خواهد گشت .

ترازو

آشنایی با 7زمانی که ترازو به ما دروغ می گوید

در طی چند هفته آغازین ورزش یا رژیم غذایی تان
زمانی که شما شروع به انجام ورزش کرده و یا به سراغ رژیم های غذایی سالم می روید قطعاً در روزهای اول دائماً وسوسه می شوید که روی ترازو بروید و ببینید که چقدر پیشرفت داشته اید. اگر اینکار را انجام دهید قطعاً از دیدن مقدار کاهش وزنتان تعجب خواهید کرد و بسیار انگیزه می گیرید. اما اگر بعد از چند هفته روی ترازو بروید دیگر خبری از این کاهش وزنها نبوده و بیشتر ناامید خواهید شد .
علت این است که کاهش وزن زیاد در هفته های اولیه رژیم کاملاً طبیعی و نرمال است. برای توضیح این قضیه زمانی که شما تازه ورزش را شروع کرده یا رژیم غذایی می گیرید، کالری دریافتی تان از غذاها کاهش خواهد یافت و بدنتان برای تأمین انرژی مورد نیازش به سراغ منابع گلیکوژنی (نوعی از کربوهیدرات که در عضلات و کبد یافت می شود) می رود. از طرف دیگر گلیکوژن باعث حبس آب در بدنتان می شود که در نتیجه با سوزانده شدن آن در هفته های ابتدایی آب ذخیره شده داخل بدنتان از دست خواهد رفت و قطعاً کاهش وزن قابل توجهی را شاهد خواهید بود. نکته مهم این است که بدانید این کاهش وزن هیچ ربطی به چربی بدنتان ندارد و نتیجه از دست رفتن آب بدنتان است .

بلافاصله بعد از ورزش
حدوداً یک ساعتی است که برنامه ورزشی تان را انجام داده اید و بدون اینکه حتی عرقتان را خشک کنید به روی ترازو می روید تا ببینید چقدر چربی سوزانده اید . متأسفانه تصورتان اشتباه است و چربی سوزی بلافاصله بعد از ورزش اتفاق نخواهد افتاد. اگر روی ترازو بروید و شاهد کاهش وزن باشید نیز این عدد واقعی نخواهد بود زیرا آبی است که از طریق تعریق در حین ورزش از دست دادهبه  اید. محض اینکه آب بخورید دوباره وزنتان به حالت اولیه بازخواهد گشت .

ترازو

با 7زمانی که ترازو به ما دروغ می گوید آشنا شوید

بلافاصله بعد از اینکه حجم زیادی آب نوشیده اید
همانطور که در مورد قبلی شاهد کاهش وزن با آب خواهید بود. در این مورد نیز بالعکس مورد قبلی با نوشیدن آب نیز شاهد افزایش وزن خواهید بود. مثلاً با نوشیدن یک لیوان آب حدوداً نیم کیلو وزنتان روی ترازو بالاتر خواهد رفت .

درست قبل از رفتن به رختخواب
صبحها بعد از اینکه از خواب بیدار می شوید وزنتان را چک می کنید و حالا قبل از رفتن به رختخواب نیز می خواهید این کار را انجام دهید تا ببینید چقدر در طول روز وزن کم کرده اید. اما بهتر است دست نگه دارید. اگر چند کیلو وزنتان نسبت به صبح کم یا زیادتر شده باشد نشانه افزایش وزن یا کاهش وزن نیست بلکه ممکن است بخاطر آخرین وعده غذایی، آخرین ورزش، آخرین آبی که نوشیدید یا حتی وزن لباسهای خوابتان باشد. به خاطر همین است که متخصصان توصیه می کنند که برای وزن کشی بهتر است هر هفته در یک روز خاص، در یک ساعت خاص و با یک لباس خاص روی ترازو بروید تا بهترین اندازه گیری و محاسبه را داشته باشید .

به تازگی صاحب فرزند شده اید
چند روزی از اینکه یک کودک 3 کیلو و نیمی به دنیا آورده اید ، نگذشته است و تصمیم میگیرید به سرعت روی ترازو بروید و ببینید که چقدر کاهش وزن داشته اید. اما با رفتن روی ترازو و با وجود اینکه مطمئنید که به خاطر وزن کودک، جفت، خون از دست رفته و مایع آمنیوتیک (کیسه آب) باید خیلی وزنتان کم شده باشد، اما عددی که ترازو به شما نشان می دهد واقعا نا امید کننده خواهد بود. اما دقت کنید که در زمان بارداری شما بدون تحرک بوده اید و تمرکزتان فقط بر روی خوردن غذاهای سالم و مغذی بوده و هیچ توجه خاصی به کاهش وزن نداشته اید .

در زمان قاعدگی
برای خانم ها قضیه محاسبه وزن کمی متفاوت بوده و باید حواسشان باشد که در طول دوره قاعدگی وزنشان دائماً یک یا دو کیلویی نوسان خواهد داشت. این را می گوییم که اگر در زمان قاعدگی روی ترازو می روید، نگران یک یا دو کیلو اضافه وزن نباشید، این اضافه وزن بعد از پایان قاعدگی از بین خواهد رفت .

چه زمان هایی ترازو به شما دروغ می گوید؟

قاعدگی یکی از زمان هایی که ترازو به ما دروغ می گوید

نکته هایی مهم در اندازه گیری وزن
در زمینه اندازه گیری وزن نکاتی وجود دارد که رعایت آن ضروری است. در ادامه مطلب به بخشی از این نکات اشاره می کنیم .
به طور منظم خودتان را وزن کنید :
بررسی محققان آمریکایی در سال 2005 نشان داد افرادی که به طور موفقیت آمیزی وزن کم می کنند و از طرفی د رحفظ وزن به دست آمده موفق اند، کسانی هستند که منظم خود را وزن می کنند . 

افرادی که از وزن کردن خود دست می کشند، دوباره دچار اضافه وزن می شوند. متخصصان توصیه می کنند هر هفته یک بار خودتان را وزن کنید اما توجه داشته باشید در این کار افراط نکنید و دچار وسواس نشوید .

اول صبح خود را وزن کنید :
به صورت ناشتا و پس از رفتن به سرویس بهداشتی خود را وزن کنید. با وزن کردن می توانید به نتیجه عملکرد و تلاش یک هفته، 2 هفته یا یک ماهه خود پی ببرید. بدون شک اگر رژیم صحیحی را دنبال کنید با کاهش وزن روبه رو خواهید شد .

از یک نوع دستگاه اندازه گیری وزن استفاده کنید :
برای به دست آوردن وزن دقیق بهتر است از یک نوع دستگاه ترجیحاً دیجیتالی که دقیق تر است، استفاده کنید .

روز اول هفته خود را وزن کنید :
اگر در روز آخر هفته خودتان را وزن کنید، شاید با مشاهده کاهش وزن خود به پرخوری روی بیاورید اما اگر در اولین روز هفته اقدام به این کار کنید، طی هفته تلاش می کنید رژیم غذایی تان را رعایت کنید .

بدون لباس خود را وزن کنید :
برخی لباس ها وزن زیادی دارد. بنابراین بهتر است بدون لباس خود را وزن کنید .

با متر خود را اندازه گیری کنید :
این نوع اندازه گیری برای وزن نیست بلکه برای تعیین میزان چربی مضر دور کمر است. لازم نیست مرتب دور کمرتان را اندازه بگیرید اما باید بدانید که چربی دور شکم بسیار خطرناک است .

نکته پایانی
با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد، متوجه شدیم که ترازو چندان هم راستگو نبوده و در شرایط خاصی ممکن است دروغ هم بگوید! بنابراین از ترازو فقط به عنوان وسیله ای برای اندازه گیری استفاده کنید و معیار شکست یا موفقیت تان را محدود به عدد روی ترازو نبینید. چه بسا که کاهش سایز قابل توجهی داشته باشید ولی ترازو عدد ناامید کننده ای را به شما نشان دهد .

بهترین زمان برای وزن کردن خود با ترازو

وقتی ترازو درباره وزن شما دروغ می گوید!
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12
برگرفته از فیتامین / روزنامه خراسان / ف
این مطلب مفید بود ؟ 10 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف