نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها درمان سنگ کلیه با روش های سنتی
درمان سنگ کلیه ، روش درمان سنگ کلیه
سنگ کلیه یک بیماری شایع در میان مردم است که دلایل زیادی برای به وجود آمدن آن وجود دارد.می توان این بیماری را بدون استفاده از روش های شیمایی و توسط مواد غذایی درمان کرد.

راههای درمان سنگ کلیه

خاطره یک درد شدید و ناتوان کننده، چیزی است که نگرانی دایمی از تکرار این وضعیت را در ذهن بیمارانی که یک بار به مصیبت سنگ کلیه گرفتار شده اند؛ زنده نگه می دارد.این بیماری به دلیل غلیظ شدن و رسوب کردن موادی از قبیل کلسیم در کلیه ها و مجاری ادراری به وجود می آید.رای درمان و پیشگیری از ابتلا به این بیماری در طب سنتی و مکمل شیوه های درمانی مختلفی وجود دارد؛

روش های درمان سنگ کلیه

شیوه هایی که بدون نیاز به داروهای شیمیایی و روش های تهاجمی می توانند به افراد مبتلا به سنگ کلیه کمک کنند.

محمدجواد اسلامی متخصص طب سنتی با اشاره به عوامل زمینه ساز بروز سنگ های کلیه، راه های سنتی درمان این بیماری را تشریح کرد.

 سنگ های ادراری از شایع ترین بیماری های اورولوژی و اورژانس ها است و درمان سنگ ادراری بعد از تسکین درد بستگی به جنس، موقعیت واندازه سنگ دارد که بسیاری از سنگ ها بدون دخالت جراحی و به صورت خودبه خود قابل دفع است.

 بیشترین میزان بروز سنگ کلیه در گروه سنی 20 تا 45 سال دیده می شود،مردان 5 برابر زنان به این بیماری مبتلا می شوند و میزان بروز سنگ کلیه در کشورهای پیشرفته بالا است که علت عمده آن مصرف میزان بالایی از پروتئین حیوانی همراه با رژیم کم فیبر است.

سنگ های کلسیمی، شایع ترین نوع سنگ کلیه هستند و 75 درصد کل سنگ ها را تشکیل می دهد. مبتلایان به سنگ اداری، به طور معمول با ادرار در خون و درد حاد کلیه آزاردهنده مراجعه می کنند. درد در ناحیه پهلو حس می شود و به کشاله ران همان سمت تیر می کشد. گاه ممکن است پر اداری، سوزش ادرار، استفراغ نیز هم دیده شود.

 40 درصد بیمارانی که برای اولین بار دچار سنگ ادراری می شوند طی 2 تا 3 سال و 75 درصد در 7 تا 10 سال بیماری آن ها عود می کند. بر این اساس باید به تمام بیمارانی که برای اولین بار به سنگ دچار می شوند توصیه کرد که روزانه تقریباً 3 لیتر آب و مایعات بنوشید تا حداقل 2 لیتر ادرار در روز داشته باشند.

کاهش مصرف فیبرهای غذایی همچون سبزی، میوه و غلات سبب افزایش خطر تشکیل سنگ می شود، پس با مصرف بالای انواع سبزی و میوه های تازه می توان احتمال بروز سنگ های کلیوی و ادراری را کاهش داد.

شایع ترین نوع سنگ کلسیمی ، سنگ های کلسیم اگزالاتی هستند. مصرف موادی که اگزالات زیادی دارند با تشدید دفع اگزالات و به دنبال آن باند شدن اگزالات با کلسیم در کلیه ها زمینه ایجاد در رسوب سنگ های کلسیم اگزالاتی را در کلیه های تشدید می کند پس افرادی که مستعد ابتلا به سنگ کلیه یا مجاری ادراری هستند نباید از این مواد زیاد استفاده کنند.

انواع نوشابه های گازدار، چای پررنگ، قهوه، کاکائو ازجمله مواد خوراکی هستند که اگزالات زیادی دارند.

مصرف ماست همراه با انواع ترشی همچون سرکه ، آب لیمو ، آب غوره نیز نه تنها باعث افزایش جذب کلسیم در بدن نمی شود بلکه سبب تشدید دفع کلسیم از کلیه ها و به دنبال آن شدت یافتن بیماری های مفصلی و کلیوی خواهد شد.

درصورتی که فردی دچار نفخ یا سوزش معده بعد از مصرف غذا است، باید به پزشک مربوطه مراجعه و نسبت به درمان آن اقدام کند.

اولین توصیه ای که می توان برای پیشگیری و درمان سنگ کلیه داشت مصرف زیاد مایعات به ویژه آب است. مصرف سیاه دانه به همراه عسل نیز توصیه می شود.

بیماران مبتلابه سنگ کلیه بهتر است یک واحد سیاه دانه را با 2 واحد عسل مخلوط کرده و روزی 3 قاشق چای خوری به مدت 2 تا 3 ماه مصرف کنند.

انجام بادکش گرم در ناحیه کلیه برای دفع سنگ کلیه و کاهش در آن مفید است. همچنین روغن مالی کلیه ها با روغن های طبع گرم مانند روغن کنجد، روغن سیاه دانه و گرم نگه داشتن کلیه ها مانع تولید سنگ و کاهش مشکلات کلیوی می شود.

درمان سنگ کلیه با روش های سنتی

درمان سنگ کلیه با روش های سنتی
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 62
برگرفته از ایران-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 53 9
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف