شب یوری
نام یوری گاگارین بعد از یک اقدام تاریخی از سوی انسان برای همیشه ثبت شد و بعد از آن سالهاست مراسم شب یوری در گوشه کنار دنیا برگزار می شود.

همه چیز در باره شب یوری و مراسم فضانورد مشهور روسی

شاید شما هم نام شب یوری و مراسم بزرگداشت یوری گاگارین فضانورد مشهور روس شنیده باشید، در ادامه این بخش از سرگرمی نمناک با جزئیات بیشتر و کاملی در این مورد آشنا خواهید شد.  57 سال پیش در چنین روزی یوری گاگارین فضانورد روس توانست برای اولین بار در تاریخ به دور مدار زمین بچرخد. سفینه «واستوک» به همراه یوری گاگارین 180 دقیقه را در فضای پیرامونی زمین چرخید و سپس دستگاه های فرود سفینه برای فرود آماده شد و در ارتفاع چندین کیلومتر تا سطح زمین این فضانورد با چتر نجات به بیرون پرتاب شد و در ساحل ولگا و در نزدیکی روستای اسملکای منطقه ترنو استانساراتوف فرود آمد. این اقدام تاریخی مسیری مهمی را برای سفر و تحقیق در فضا در برابر بشریت گشود.سازمان ملل متحد در سال 2011 میلادی به پاس این اتفاق مهم ، روز 12 آوریل را روزجهانی فضانوردی و یا سفر انسان به فضا نامگذاری کرد.

شب یوری

عکس یوری گاگارین و ماجرای شب یوری 

شب یوری چه شبی است؟

شب یوری نام مراسمی است که همه ساله در نقاط مختلف دنیا برگزار می شود و هدف آن جلب توجه مردم به فضا و ماموریت های فضایی و اولین سفر انسان به فضا است.

اولین «شب یوری» در سال 2001 میلادی به همت سه منجم آماتور «لورتا هیدالگو» و «جرج ت وایت ساید» و «تریش گارنر» برگزار شد و امروز در بیشتر کشور های دنیا مراسم شب یوری برگزار می شود. کشور های اروپایی و امریکایی و آفریقایی و آسیایی و حتی فرا تر از این در ایستگاه بین المللی فضایی که به گرد زمین می گردد؛ در قطب و خلاصه هر جایی که بشر به آن راه یافته باشد؛ این شب را جشن می گیرند. چند سالی است که توجه منجمان ایرانی هم به شب یوری جلب شده و در کنار مراسمی که برای روز و هفته ی فضا برگزار می شود، شب یوری نیز به یکی از برطرفدار ترین مراسم نجومی در کشور تبدیل شده.

 

یوری گاگارین صاحب شب یوری کیست؟

در نهم مارس 1934، یک زوج کشاورز روسی که در منطقه کلوشینو واقع در حوالی مسکو روی یک زمین مشترک، کشاورزی می کردند، صاحب پسر بچه ای شدند که او را یوری نامیدند. یوری الکسویچ گاگارین سومین فرزند این خانواده بود که بعدها فرزند چهارمی نیز به آنها اضافه شد. مادر وی علاقه عجیبی به مطالعه داشت و پدرش نجار ماهری بود. از آنجاییکه پدر و مادر یوری به شدت کار می کردند تا معاش خانواده را تأمین نمایند، خواهر بزرگتر یوری از وی مراقبت می کرد.

در خلال جنگ جهانی دوم، خانواده گاگارین نیز مانند بیشتر خانواده های روسی درد و رنج بسیاری را تحمل کردند. دو خواهر و برادر بزرگتر وی در سال 1943 به آلمان برده شدند و تنها پس از جنگ دوباره به وطن بازگشتند.معلم یوری خوب به خاطر داشت که وی دانش آموز باهوش و سخت کوشی بود و البته بسیار شیطنت می کرد. زمانی که معلم ریاضی یوری به نیروی هوایی ارتش سرخ پیوست، آرزویی عمیق در قلب این جوان ماجراجو ریشه دواند.

شب یوری

مراسم شب یوری چگونه برگزار می شود؟

یوری که مجبور بود زود به کار مشغول شود، کارگاه آهنگری را برگزید و اندکی بعد او را برای ادامه تحصیل در مدرسه عالی تکنولوژی انتخاب شد. در همان زمان یوری به عضویت کلوپ هوایی درآمد و پرواز با هواپیمای سبک را آموخت. این تفریح جدید که قسمت اعظم وقت یوری را اشغال کرده بود، دریچه جدیدی در زندگی وی گشود. یوری که سخت تلاش می کرد سرانجام در سال 1955 هر دو رشته را با موفقیت به پایان رساند. علاقه شدید وی به خلبانی باعث شد که پس از پایان تحصیلات وارد مدرسه آموزش خلبانی اُرنبرگ شود و در همانجا بود که با والنتینا گوریچوا، دختر جوانی که در 1957 با هم ازدواج کردند، آشنا شد. زمانی که یوری و والنتینا با هم ازدواج می کردند، یوری نشان (Wing) پرواز با میگ 15 را دریافت کرده بود.

یوری زمانی که مرد بزرگی شده بود، یک خصوصیت ویژه داشت. یوری بسیار کوتاه قد بود، او فقط 157 سانتی متر قد داشت.

در سال 1960 جستجوی وسیعی برای انتخاب 20 کاندید جهت حضور در برنامه فضایی اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد. یوری یکی از آن 20 منتخب خوش شانسی بود که تمرینات شدید، وسیع و جدیدی را پشت سر گذاشت. در نهایت پس از آزمایشات فراوان پزشکی و فیزیولوژیکی و انجام تمرینات سخت یادگیری بودن در فضا، دو فضانورد باقی مانده بودند:یوری گاگارین و گرمان تیتوف.

حدس زده می شود دلایل انتخاب یوری گاگارین به عنوان اولین فضانورد اتحاد جماهیر شوروی و همچنین دنیا، علاوه بر مسائل بدنی، آموزشی و تواناییهای وی برای بودن در فضا به اخلاق و روحیات او نیز وابسته بوده باشد. یوری مرد بسیار متواضع و خوش مشربی بود که علی رغم قد کوتاهش در جلسات و میهمانیها به چشم می آمد. در نقطه مقابل وی، گرمان تیتوف بسیار گوشه گیر و ساکت بود.

سرانجام در 12 آوریل 1961، یوری گاگارین سوار بر موشک فضاپیمای وستوک1 اولین انسانی شد که مرز فضا را گشود و قدم به دنیایی اسرارآمیز نهاد. یوری بسیار مشهور شده بود و یک شبه ره صد ساله پیمود. او به ناگهان از ستوانی ساده به درجه سرهنگی ارتقائ پیدا کرد و با سران حزب کمونیست نشست و برخاست می نمود.

اولیای امر زمانی که یوری در مدار زمین بود، امید کمی به بازگشت وی داشتند و فرض بر این بود که یوری در هنگام بازگشت به زمین خواهد مرد. یوری گاگارین پس از این سفر تاریخی به چهره سرشناس جهان تبدیل شد و اتحاد جماهیر شوروی از این چهره استفاده های سیاسی بسیاری کرد.

شب یوری

 یوری گاگارین اولین فضانورد تاریخ که توانست دور مدار زمین بچرخد 

آیا یوری گاگارین دوباره به فضا سفر کرد؟

یوری گاگارین سرانجام در 27 مارس 1968، در جریان یک پرواز تمرینی با هواپیمای میگ که بسیار مورد علاقه وی بود، کشته شد و فرصت آن را نیافت تا برای بار دوم زمین را از مدار و از فراسوی جو آن ببیند. اگرچه همواره نام یوری گاگارین به عنوان نخستین فضانورد جهان یاد می شود اما عقیده کارشناسان بر این است که اتحاد جماهیر شوروی قبل از یوری دو فضانورد دیگر را نیز به فضا اعزام کرده بود که متأسفانه هر دو بنا به دلایلی مرده اند. حدس زده می شود یکی از این دو نفر ولادمیر ایلیوشین پسر طراح معروف هواپیماهای ایلیوشین بوده است که در اثر تزریق اشتباه به مداری نادرست، هنگام بازگشت در چین به زمین برخورد کرد.

20 سال بعد از پرواز گاگارین به فضا و در همان روز نخستین شاتل فضایی به نام کلمبیا به مدار زمین رفت تا یک بار دیگر جهشی عظیم در پروازهای سرنشین دار فضایی به وجود آید. شاتل فضایی که فضاپیمایی با قابلیت چندین بار پرواز را داراست اکنون یکی از اصلی ترین فضاپیماهای ایالات متحده آمریکا محسوب می شود.تقارن این 2 رویداد مهم فضایی در 12 آوریل باعث شده است تا در سراسر جهان به یاد بود این دو پرواز تاریخی مراسمی با عنوان "شب یوری" برگزار شود. 

 

شب یوری امروزه چگونه برگزار می شود؟

جشن «شب یوری» برای بزرگداشت دو رخداد بزرگ و مجزا از هم در عرصه فضانوردی برگزار می شود. دلیل اول، به خاطر ورود یوری گاگارین به فضا در 12 آوریل 1961 است. وی نخستین انسانی بود که وارد فضا شد و در مدت 108 دقیقه مدار زمین را یک دور به طور کامل پیمود. دلیل دوم بخاطر پرتاب نخستین شاتل فضایی به فضا (اس تی اس-1) در 21 آوریل 1981 می باشد.

در برخی از این مراسم علاوه بر علاقه مندان به سفرها و اکتشافات فضایی، فضانوردان سرشناس نیز شرکت می کنند. در سال 2008 در شب یوری، 49 کشور جهان میزبان 168 جشن بودند. در سال 2011، در 50 امین سالگرد سفر انسان به فضا، بیش از 100 هزار نفر در 75 کشور و در 7 قاره جهان در 567 برنامه ای که رسماً معرفی شده بود، شرکت کردند. این در حالی بود که هزاران نفر نیز برنامه های شب یوری را که به صورت 12 ساعته در جهان به صورت زنده پخش می شد، نگاه می کردند.

این شب اهدافی نظیر بومی سازی ماموریت های فضایی، آشنایی با فضا و ... را به همراه دارد. کسانی که می پندارند فضا و صنایع فضایی سود چندانی برای جامعه ندارد هدف اصلی این شب هستند. البته مردم ایران پس از پرتاب ماهواره امید به فضا اندکی با اهمیت فضا و داشتن صنایع فضایی آشنا شدند اما این آشنایی هم کماکان از روی اخباری است که عمدتا به دست افرادی نا آشنا با این علوم تنظیم و نگارش شده اند. شب یوری فرصت خوبی است که به سراغ این اهمیت ها بروید و سعی کنید به صورت پایه ای و اساسی با اهمیت فضا برای ایران و بومی کردن این صنایع آشنا شوید.

در این شب، منجمان آماتور دوربین های دوچشمی و تلسکوپ های خود را به میان مردم می آورند و آن ها را با زیبایی های آسمان شب آشنا می سازند. اکثر ما در کودکی رویای فضانورد شدن را در سر داشتیم، شب یوری فرصت مناسبی است که دوباره به رویای کودکیمان بازگردیم و حداقل اطلاعات بیشتری درباره آن کسب کنیم.

حقایق جالب مراسم شب یوری + عکس و بیوگرافی یوری گاگارین

54
این مطلب مفید بود ؟40
برگرفته از آخرین خبر /ن
وبگردی