شیمی درمانی
شیمی درمانی در بلند مدت احتمال رشد مضاعف تومورها و پراکندگی آنها در سایر بافت ها را افزایش می دهد.

بررسی عوارض جانبی شیمی درمانی

محققان آمریکایی با بررسی عوارض جانبی شیمی درمانی در درمان سرطان بدخیم سینه دریافتند که داروهای شیمیایی مورد استفاده در درمان سرطان، احتمال پراکندگی سلول های سرطانی و مهاجرت آنها به سایر اندام ها را افزایش می دهد.
شاید برای همه بیماران مبتلا به انواع سرطان مخصوصا سرطان سینه، شیمی درمانی بهترین روش درمانی باشد، اما آمار مرگ ومیر سالانه 11 هزار نفر از 55 هزار زن تحت درمان با داروهای شیمی درمانی در آمریکا به نوعی بیانگر عدم بازده درمانی این روش است.
محققان معتقدند اگرچه شیمی درمانی در کوتاه مدت بافت تومور را کوچک و تقریبا غیرفعال می کند، اما عوارض منفی این روش درمانی در بلندمدت احتمال رشد مضاعف تومورها و پراکندگی آنها در سایر بافت ها را افزایش می دهد.
نتایج مطالعات اخیر نشان می دهد که درمان سرطان با داروهای سمی احتمال فعال شدن مکانیسم بازیابی بدن را افزایش و به دنبال آن خطر رشد مجدد تومورهای سرطانی را زیاد می کند.

 

 شیمی درمانی

احتمال پراکندگی سلول های سرطانی با شیمی درمانی

 دکتر جرج کاراگیانیس، متخصص سرطان شناسی از دانشگاه پزشکی آلبرت انیشتین نیویورک اظهار کرد:مطالعات ما نشان داد درمان سرطان با روش شیمی درمانی شاید در مرحله اول با موفقیت هایی همراه باشد، اما پس از پایان یا کاهش دوز داروها، احتمال جدا شدن و پراکنده شدن سلول های سرطانی افزایش می یابد.
وی در ادامه افزود:زنان تحت درمان شیمی درمانی برای اطمینان از عدم پراکندگی سلول های سرطانی در سایر اندام های بدن می توانند قبل از اقدام به درمان شیمی درمانی از تومور نمونه برداشت کنند تا در آزمایشگاه تاثیر داروهای شیمی درمانی به صورت عینی مورد آزمایش قرار گیرد.

دانستنی هایی درباره شیمی درمانی

4.49
این مطلب مفید بود ؟81
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ایسنا/ی
وبگردی