علم عزاداری

گرانترین و بزرگترین علم عزاداری

کد مطلب : 22426زمان مطالعه : 3 دقیقه
رئیس اتحادیه آهن سازان تهران از تولید سالانه سه تا پنج علم برای هیات های عزاداری ایام ماه محرم خبر داد اما حال سوال این است که قیمت این علم ها حدودا چقدر می باشد و گران ترین آن ها کدام است.

گرانترین علم عزاداری

هر ساله در عزاداری های ماه محرم دسته ها و هیئت های بزرگی تشکیل می شوند، در این هیئت ها عَلم های بزرگی دیده می شود که این علم ها بطور ویژه و سفارشی ساخته می شوند،حبیب الله بشارتی درباره تولید علم بیان کرد:در حال حاضر علم های بکار رفته در هیات ها و مراسم عزاداری عمدتاً در چهار راه مولوی و کوچه های منتهی به محله عودلاجان و یک یا دو کارگاه نیز در محله خیابان تهران نو از ورقه فولاد با تزئینات قلمکاری تولید می شود.

وی درباره فرآیند تولید و سفارش این کالای نمادین گفت:در کارگاه های تولیدی معمولاً اجزای علم مثل تیغه ها، پرنده ها و سایر قطعات آماده وجود دارد و مشتریان که غالباً هیات ها هستند برحسب تعداد تیغه ها سفارش می دهند.

علم 15میلیون تومانی

رئیس اتحادیه آهن سازان تهران با اشاره به قیمت این علم ها گفت:اخیرا یکی از هیات های تهران یک علم 21تیغه سفارش داده که قیمت آن 15میلیون تومان است.

بزرگترین علم کشور

بشارتی درباره بزرگترین علم موجود در کشور اشاره کرد:بزرگترین علم کشور در حسینیه حضرت علی اصغر(ع) کاشی ها موجود است که 39 تیغه دارد و قیمتی بیش از 30 میلیون تومان دارد.

وی ادامه داد:معمولی ترین علم که از قدیم مرسوم بوده پنج یا هفت تیغه دارد که امروزه همه علم ها با این تعداد تیغه سفارش داده می شود.

از علم چینی هنوز خبری نیست

رئیس اتحادیه آهن سازان تهران درباره تولید این علم ها گفت:تمام اجزای علم در ایران تولید می شود.

علم عزاداری

وی ادامه داد:قلمکاری تیغه ها و پرنده های نقش دار که روی علم قرار داده می شود، از قدیم در اصفهان انجام می شود و از آنجا می آمد.

رئیس اتحادیه آهن فروشان افزود:اخیرا در بازار می توان تیغه هایی پیدا کرد با استفاده از قالب یا به صورت پرسی ساخته می شود. به این ترتیب، در بازار تهران هم می توان از این نمونه های پرسی یا قالبی پیدا کرد.

بازار داغ علم در روزهای رکودی اقتصاد

بشارتی درباره بازار علم در کشور گفت:آمار دقیقی از میزان فروش یا گردش مالی علم در دسترس نیست.

وی گفت:باتوجه به شرایط رکودی بازار اما یکی از فروشندگان از وضعیت بازار ابراز خشنودی می کرد و می گفت که تمام تولیدات خود را فروخته است.

وی افزود:برخلاف تصورات، بازار علم در روزهای غیر از ایام ماه محرم نیز فعال است چرا که فرآیند تولید این علم ها طولانی است و هیئت ها معمولاً ماه ها قبل از آغاز ماه محرم سفارش می دهند.

رئیس اتحادیه آهن سازان تهران اشاره کرد:تولیدکنندگان علم بسته به ظرفیت تولید و امکاناتی که دارند سالانه به طور متوسط بین سه تا پنج علم فروش دارند.

هیات های تبریز علم ندارند

بشارتی درباره تعداد تولیدکننده ها ادامه داد:در حال حاضر 14تولیدکننده علم در تهران مشغول به کار هستند که عمدتاً تقاضای بازار در کشور را تأمین می کنند و هر ساله  مشتری های خود را دارند.

وی ادامه داد:در سایر شهرها فقط در اصفهان، مشهد و شیراز علم تولید می شود. حتی در تبریز نمی توان هیات پیدا کرد که علم داشته باشد.

علم هم گران شد

رئیس اتحادیه آهن سازان تهران درباره افزایش قیمت علم ها گفت:آمار دقیقی از افزایش قیمت وجود ندارد اما می توان برآورد کرد به طور متوسط بین 20 تا 30درصد قیمت علم ها افزایش یافته است.

گرانترین و بزرگترین علم عزاداری

3.431
این مطلب مفید بود ؟2110
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - / ل
وبگردی