نمناک اخبارجامعه میزان زکات فطریه و کفاره رمضان سال 97 اعلام شد
فطریه ، فطریه سال 96
میزان فطریه و کفاره روزه ماه مبارک رمضان در سال 97 از سوی مراجع عظام تقلید اعلام شد.
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1397

مبلغ فطریه و کفاره روزه در ماه مبارک رمضان 97 اعلام شد

ایسنا: حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و آیات عظام مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی، علوی گرگانی، شبیری زنجانی، سبحانی، سیستانی، وحیدخراسانی و جوادی آملی نظر خود را درباره مبلغ فطریه اعلام کردند.

طبق نظرمراجع تقلید زکات فطره امسال طبق نظر اکثر مراجع، برابر با 8000 تومان معادل 3 کیلوگرم گندم یا 20 هزار تومان معادل 3 کیلوگرم برنج اعلام شده است که خانواده ها بر اساس قوت غالب خود آن را پرداخت می کنند. 

نظرات مراجع درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه به شرح زیر است: 

میزان فطریه رمضان 97 طبق نظر حضرت آیت الله خامنه ای

 حداقل مبلغ فطریه برای هر نفر 8000 تومان (براساس قوت غالب گندم) و بر مبنای قوت غالب برنج هم قیمت سه کیلو برنج بر حسب نوع مصرف است. 

همچنین کفاره غیرعمد روزی 2500 تومان و مبلغ کفاره عمد روزی 150 هزار تومان تعیین شده است. 

میزان فطریه رمضان 97 طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی 

زکات فطره امسال برای هر نفر بر مبنای قوت غالب گندم در تهران مبلغ هشت هزار تومان (8,000 تومان) و سایر شهرها مبلغ هفت هزار تومان (7,000 تومان) و بر اساس قوت غالب برنج، مبلغ بیست هزار تومان (20,000 تومان) اعلام شده است. توجه داشته باشید طبق نظر معظم له در پرداخت زکات فطره افراد مخیرند بین پرداخت بر اساس گندم یا برنج ایرانی و یا برنج خارجی، در واقع با پرداخت هر یک از این سه بری الذمه خواهند شد ان شاء الله. در ضمن در شهرهایی که بتوان سه کیلو گندم یا سه کیلو برنج را با مبلغی کمتر از مبلغ اعلامی خریداری نمود کافی است همان مبلغ را بپردازند. 

پیش از این نیز مبلغ کفاره عمد و عذر به شرح ذیل اعلام شده بود: 

کفاره عذر هر روز 2500 تومان 

کفاره عمد هر روز 150,000 تومان. 

میزان فطریه رمضان 97 طبق نظر آیت الله نوری همدانی 

طبق نظر آیت الله حسین نوری همدانی زکات فطره برای کسانی که قوت غالب شان گندم است برای هر نفر حداقل 8000 تومان و برای کسانی که می خواهند قیمت برنج پرداخت نمایند طبق قیمت برنج مصرفی سه کیلو گرم محاسبه شود. 

البته طبق نظر وی قوت غالب ملاک نیست و کسی بخواهد فقط قیمت گندم را بدهد کفایت می کند. 

همچنین کفاره افطار روزه غیر عمدی برای هر نفر روزی 2000 تومان و کفاره افطار روزه عمدی برای هر روز 120000 تومان است. 

میزان فطریه رمضان 97 طبق نظر آیت الله علوی گرگانی 

طبق اعلام دفتر وی مبلغ کفاره غیر عمد برای هر روز 2000 تومان پول نان برای فقراست. 

همچنین مبلغ فطریه برای هر نفر از گندم حداقل 6000 تومان است و از برنج هم به ازای هر نفر سه کیلو از برنجی که غالباً مصرف می کنند داده شود و قیمت متوسط آن 30 هزار تومان است. 

میزان فطریه رمضان 97 طبق نظر آیت الله شبیری زنجانی 

دفتر آیت الله شبیری زنجانی، مبلغ 8000 تومان را بابت فطریه هر نفر به حساب گندم تعیین کرده است. 

کفاره افطار غیر عمدی برای هر روز به حساب گندم حدود 900 گرم است که در صورت اطمینان می توان قیمت آن را به مسکین داد تا به وکالت از او برای خودش این مقدار طعام بخرد. 

همچنین مبلغ 2000 تومان را برای کفاره افطار غیر عمدی و مبلغ 120 هزار تومان را برای افطار عمدی تعیین کرده است. 

کسی که نماز عید فطر می خواند باید فطریه را پیش از نماز عید پرداخت کند و یا به این نیت کنار بگذارد ولی اگر نماز عید نمی خواند باید تا غروب روز عید فطر، زکات فطره را پرداخت کند یا کنار بگذارد. 

میزان فطریه رمضان 97 طبق نظر آیت الله سیستانی 

حداقل مبلغ فطریه در قم برای هر نفر 6 هزار تومان (براساس قوت غالب گندم)، همچنین کفاره غیر عمد روزی 2000 تومان و مبلغ کفاره عمد روزی 120 هزار تومان تعیین شده است. 

میزان فطریه رمضان 97 طبق نظر آیت الله جوادی آملی 

بنابر اعلام دفتر مرجعیت علمی و دینی آیت الله جوادی آملی مبلغ فطریه برای هر نفر بر مبنای قوت غالب گندم مبلغ هشت هزار تومان (8000 تومان) و بر مبنای قوت غالب برنج، قیمت سه کیلو برنج بر حسب نوع مصرف است. 

همچنین مبلغ مربوط به کفاره غیر عمد روزی 2500 تومان، کفاره عمد روزی 150 هزار تومان و حنث قسم 25 هزار تومان تعیین شده است. 

میزان فطریه رمضان 97 طبق نظر آیت الله سبحانی 

حداقل مبلغ فطریه برای هر نفر 8000 تومان (براساس قوت غالب گندم) و بر مبنای قوت غالب برنج هم قیمت سه کیلو برنج بر حسب نوع مصرف است. 

همچنین کفاره غیر عمد روزی 2500 تومان و مبلغ کفاره عمد روزی 150 هزار تومان تعیین شده است. 

میزان فطریه رمضان 97 طبق نظر آیت الله وحید خراسانی 

حداقل مبلغ فطریه برای هر نفر7500 تومان (براساس قوت غالب گندم)، همچنین کفاره غیر عمد روزی 2000 تومان و مبلغ کفاره عمد روزی 120 هزار تومان تعیین شده است. 

میزان فطریه رمضان 97 طبق نظر آیت الله صافی گلپایگانی 

حداقل مبلغ فطریه براساس قوت غالب گندم برای هر نفر 7000 تومان و همچنین کفاره غیر عمد روزی 2000 تومان و مبلغ کفاره عمد روزی 120 هزار تومان تعیین شده است. 

زمان وجوب زکات فطره از غروب شب عید فطر است و مراجع تقلید، تأخیر پرداخت آن را بعد از نماز عید جایز نمی دانند، اما اگر کسی نماز عید را نخواند، باید فطریه را تا ظهر عید پرداخت کند. 

ولی اگر دسترسی به فقیر ندارد، می تواند مقداری از مال خود را به نیت فطره جدا کرده و برای مستحقی که در نظر دارد یا برای هر مستحقی کنار بگذارد و باید هر وقت که آن را می دهد نیت فطره کند. 

اما اگر موقعی که دادن زکات فطره واجب است، فطره را ندهد و کنار هم نگذارد، احتیاط واجب آن است که بعداً بدون اینکه نیّت ادا و قضا کند(به قصد قربت) فطره را بدهد.

انتهای پیام/م

مبلغ فطریه و کفاره روزه رمضان سال 97 چقدر است؟

این مطلب مفید بود ؟ 9 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف