نمناک بهداشت و سلامتتغذیه ماست معمولی بهتر است یا ماست چکیده؟
ماست چکیده ، ماست
ماست یکی از بهترین انواع لبنیات است که به دلیل خاصیت بالا می توان در هر وعده غذایی از ان استفاده کرد. ماست در چند نوع مختلف موجود است که ماست چکیده یکی از آنها است.اما تفاوت اصلی این دو در چیست و کدامیک بهتر است؟

ماست چکیده و ماست معمولی چه تفاوتی باهم دارند؟

یکی از خوشمزه ترین و مقوی ترین لبنیات ،ماست می باشد که در انواع مختلف تهیه شده و امروزه طعم های میوه ای نیز به آ افزوده شده است.ماست یک فرآورده لبنی تخمیری است و در هرم غذایی در گروه لبنیات جای دارد. این ماده غذایی نیز مانند سایر هم گروه های خود منبع بسیار خوب کلسیم، فسفر، پروتیین، ریبوفلاوین و ویتامین های گروه B به خصوص B2 و B5 است.

ماست چکیده و ماست معمولی

تفاوت ماست چکیده و ماست معمولی

جالب است بدانید که ماست به هضم و جذب غذا نیز کمک می کند زیرا اسید لاکتیک موجود در آن باعث جذب بهتر کلسیم می شود و محیط مناسب بیولوژیکی را برای بهبود جذب کلسیم و سایر ویتامین ها فراهم می آورد.

یکی از انواع ماست، ماست چکیده است که از آبگیری ماست معمولی به دست می آید. یادتان باشد که مهم ترین تفاوت ماست معمولی و چکیده در میزان آب موجود در بافت آنهاست. در حقیقت، ماست چکیده جزو مواد غذایی تغلیظ شده ای است که در اثر فرآیند، آب موجود در بافتش را از دست داده است. البته هر چقدر مقدار آب موجود در بافت ماست گرفته شود در واحد وزن، کالری و ارزش غذایی آن افزایش پیدا می کند.

لازم به ذکر است هنگامی که آب ماست گرفته می شود، فقط آب موجود در بافت کاهش نمی یابد بلکه مقداری از پروتئین و ویتامین های گروه B که محلول در آب هستند نیز همراه آب از ماست جدا می شوند. ولی این مساله به این معنا نیست که ماست چکیده فاقد ارزش غذایی یا پروتئین است. بنابراین با توجه به اینکه ماست چکیده طعم خوشمزه ای دارد و از سوی دیگر کالری آن بالاست، مصرفش برای افرادی که دچار اضافه وزن هستند، توصیه نمی شود.

اما اگر ماست چکیده را به صورت کم چرب تهیه کنند، مصرف آن منعی ندارد. برعکس افرادی که کم اشتها و لاغر هستند و مشکلات گوارشی از جمله عدم تحمل لاکتوز دارند یا معده شان حجم زیادی غذا قبول نمی کند، بهتر است ماست چکیده را به عنوان همراه غذای خود انتخاب کنند.

گر چه کلسیم و پروتئین ماست چکیده بیشتر است اما میزان چربی آن هم بالاتر است و استفاده ی زیاد از آن می تواند چاق کننده باشد؛ به ویژه آن که لبنیات منبع اسیدهای چرب اشباع هستند. این میزان اسیدهای چرب در ماست چکیده تا حدی بالاتر است. به همین علت مصرف آن به خصوص برای کسانی که باید منابع این نوع چربی ها را محدود مصرف کنند، توصیه نمی شود. در درجه ی اول پیشنهاد می کنم ماست کم چرب مصرف کنید. البته نمی توان گفت مصرف ماست چکیده مُضر است اما باید حد تعادل را در مصرف آن رعایت کرد.

اگر برای یک فرد بزرگسال مصرف 2 واحد لبنیات توصیه می شود و او یک لیوان را به ماست اختصاص داده، برای ماست چکیده مصرف نصف لیوان کافی است و نیاز وی را برطرف خواهد کرد.

ماست معمولی بهتر است یا ماست چکیده؟

ماست معمولی بهتر است یا ماست چکیده؟
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 44
برگرفته از سلامت-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 40 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف