مفنامیک اسید
“مفنامیک اسید” از دسته داروهای غیر استروئیدی می باشد که از آن برای تسکین درد هایی مانند دندان استفاده می شود.

عوارض مفنامیک اسید

 
نام لاتین: • Mefenamic acid
 نام تجاری: 
®Ponstan
®ponstel
 رده درمانی:داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
 اشکال دارویی:کپسول
 مفنامیک اسید به دسته ای از داروها تعلق دارد که داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی نام دارند. این دارو برای تسکین دردهایی مانند دندان درد، دردهای عضلانی، دردهای ناشی از قاعدگی، سردرد و... مصرف می شود و تنها درد و التهاب را کاهش می دهد و تاثیری در درمان بیماری ندارد؛
 
مشخصات
 فرمول شیمیایی مفنامیک اسید C15H15NO2 است. نقطه ذوب آن 76 درجه سانتی گراد و درصد چسبندگی آن به پروتئین پلاسما 90٪ است. نیمه عمر آن حدود 2 ساعت است و به شکل خوراکی مصرف می شود.
 
شکل کپسولی و رنگ
شکل دارو و رنگ دارو بر میزان اثری که از آن به دست می آید مؤثر است. این جمله به نظر خنده دار می رسد، ولی واقعیت دارد. قسمتی از اثرات دارو احتمالاً به اثر پلاسبو (دارونمایی) ربط داشته باشد. در مطالعات نشان داده شده است که کپسول ها نسبت به قرص ها از نظر بیماران تسکین درد بیشتری ایجاد می کنند. شکل و رنگ مفنامیک اسید هم ممکن است که در رغبت بیشتر بیماران برای مصرف آن نسبت به ایبوپروفن در کشور ما مؤثر باشد.
 
مفنامیک اسید
تاثیر داروی مفنامیک اسید
 
موارد و مقدار مصرف 
درمان درد خفیف تا متوسط، دیسمنوره
بزرگسالان و کودکان بزرگتر از 14 سال:ابتدا، مقدار 500 میلی گرم، و سپس، مقدار 250 میلی گرم هر چهار ساعت برحسب نیاز مصرف می شود. حداکثر دوره درمان یک هفته است.
 
قبل از مصرف
کسانی که اقدام به خوددرمانی می کنند شرایط بدنی شان را در نظر نمی گیرند. اگر به یکی از ترکیبات مفنامیک اسید آلرژی داشته باشید نباید از این دارو استفاده کنید. علاوه بر این مصرف مفنامیک اسید به افرادی که دچار واکنش های آلرژیک پوستی هستند یا از مشکلات تنفسی ناشی از مصرف اسید آستیل سالیسیلیک (آسپرین) یا دیگر داروهای مسکن یا ضدالتهابی با نام داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی رنج می برند، توصیه نمی شود.
زنان باردار که در سه ماهه سوم بارداری هستند و خانم های شیرده نیز نباید از مفنامیک اسید استفاده کنند. اگر از زخم معده یا اثنی عشر یا خونریزی معده و روده رنج می برید یا دچار بیماری های التهابی مزمن روده مثل بیماری کرون هستید یا از نارسایی کلیوی، نارسایی جدی قلبی و بیماری های کبدی جدی رنج می برید نباید از این دارو استفاده کنید.
 
شیوه مصرف
بهتر است مفنامیک اسید با غذا یا بعد از غذا مصرف شود. درباره میزان مصرف دارو باید طبق دستور پزشک عمل شود. به طور کلی برای بزرگسالان و افراد بالای 14 سال ابتدا 500 میلی گرم و سپس 250 میلی گرم هر شش ساعت یکبار و بر حسب نیاز توصیه می شود. حداکثر دوره درمان با این دارو یک هفته است. برای تسکین دردهای عادت ماهانه مدت زمان مصرف نباید بیش از دو تا سه روز باشد.
اگر یک دوز دارو را فراموش کرده اید به محض یادآوری مصرف کنید. اگر نوبت بعدی نزدیک باشد از مصرف آن خودداری کرده و نوبت بعدی دارو را میل کنید. دارو را در هوای محیط دور از نور و رطوبت و خارج از دسترس کودکان نگهداری کنید.
 
چه کسانی نباید مفنامیک اسید بخورند؟
کسانی که اقدام به خوددرمانی می کنند، شرایط بدنی شان را در نظر نمی گیرند. اگر به یکی از ترکیبات مفنامیک اسید آلرژی داشته باشید، نباید از این دارو استفاده کنید.
علاوه بر این، مصرف مفنامیک اسید به افرادی که دچار واکنش های آلرژیک پوستی هستند، یا از مشکلات تنفسی ناشی از مصرف اسید استیل سالیسیلیک (آسپیرین) و یا دیگر داروهای مسکن یا ضدالتهابی با نام داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی رنج می برند، توصیه نمی شود.
 
مصرف این دارو با داروهای دیگری مثل آسپیرین و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل ایبوبروفن و ناپروکسن خطر بروز زخم گوارشی را افزایش می دهد
زنان باردار که در سه ماهه سوم بارداری هستند و خانم های شیرده نیز نباید از مفنامیک اسید استفاده کنند.
 
اگر از زخم معده یا اثنی عشر یا خونریزی معده و روده رنج می برید یا دچار بیماری های التهابی مزمن روده مثل بیماری کرون هستید، یا از نارسایی کلیوی، نارسایی جدی قلبی و بیماری های کبدی جدی رنج می برید، نباید از این دارو استفاده کنید.
 
اشتباه گرفتن با آنتی بیوتیک
برخی از بیماران، به اشتباه مفنامیک اسید را چرک خشک کن می دانند و تصور می کنند که عفونت دندان آن ها با خوردن این دارو از بین می رود. برطرف شدن درد را هم به برطرف شدن عفونت دندان ربط می دهند. نام دارو وشکل رایج کپسولی آن هم (در بازار ایران) روی این برداشت نادرست اثر داشته است.
 
وجود اثر ضد دردی کافی
مفنامیک اسید (با نام های تجاری Ponstan، Ponalar، Ponstyl، Ponstel) اگر چه داروی انتخابی تجویز شده توسط دندان پزشکان برای تسکین دندان درد نیست اما یک مسکن از خانواده NSAID با اثرات کم الی متوسط می باشد. این مقدار اثر برای تسکین دندان درد (که اغلب درد متوسطی است) کافی می باشد؛ بنابراین بیماران دندان پزشکی با مصرف این دارو درست یا غلط به نتیجه مطلوب (تسکین درد) می رسند و دلیلی نمی بینند که وقتی این مسکن دردشان را تسکین می دهد از داروی دیگری استفاده کنند.
 
مکانیسم اثر:
• اثر ضد درد:مفنامیک اسید با مهار آنزیم سیکلواکسیژناز باعث مهار ساخت پروستاگلاندین می گردد. همچنین این دارو به صورت رقابتی اثرات پروستاگلاندین را مهار می کند.
 
فارماکوکینتیک:
نیمه عمر مفنامیک اسید 2 ساعت است.
نیمی از دارو از راه ادرار و نیمی دیگر از راه مدفوع دفع می شود.
 
مصرف در بارداری و شیردهی:
توصیه می شود مفنامیک اسید در بارداری مصرف نشود.
این دارو با غلظت های کم در شیر ترشح می شود. بنابراین برای مصرف مفنامیک اسید در شیردهی، منافع دارو باید در برابر ضررهای احتمالی آن سنجیده شود.
 
مصرف در سالمندان:
1- بیماران بزرگتر از 60 سال ممکن است نسبت به اثرات سمی مفنامیک اسید حساس تر باشند.
2- اثرات این دارو بر روی پروستاگلاندین های کلیه ممکن است موجب احتباس مایعات و ادم شود که این اثر در بیماران سالخورده و بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب ممکن است مخاطره آمیز باشد. احتمال بروز اسهال شدید ناشی از مصرف مفنامیک اسید در بیماران سالخورده بیشتر است.
 
مصرف در کودکان:
مصرف طولانی مدت مفنامیک اسید در کودکان کوچکتر از 12 سال توصیه نمی شود، زیرا بی ضرری مصرف این دارو در این گروه سنی ثابت نشده است.
 
وجود اثر ضد دردی کافی:
مفنامیک اسید (با نام های تجاری Ponstan, Ponalar, Ponstyl, Ponstel) اگر چه داروی انتخابی تجویز شده توسط دندانپزشکان برای تسکین دندان درد نیست اما یک مسکن از خانواده NSAID با اثرات کم الی متوسط می باشد. این مقدار اثر برای تسکین دندان درد (که اغلب درد متوسطی است) کافی می باشد؛ بنابراین بیماران دندانپزشکی با مصرف این دارو درست یا غلط به نتیجه مطلوب (تسکین درد) می رسند و دلیلی نمی بینند که وقتی این مسکن دردشان را تسکین می دهد از داروی دیگری استفاده کنند.
 

اثر بر آزمایشهای تشخیصی

نتایج مثبت کاذب بیلی روبین ادرار از طریق آزمون با قرص Di-Azo در صورت مصرف این دارو گزارش شده است. ممکن است غلظتهای سرمی ازت اوره خون (BUN)، ترانس آمیناز و پتاسیم، و نیز زمان پروترومبین در اثر مصرف این دارو افزایش و هماتوکریت کاهش یابد.
 

تداخل دارویی

اثر ضد فشار خون مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین ، بوسیله مفنامیک اسید کاهش یافته، خطر نارسایی کلیوی و نیز افزایش پتاسیم خون احتمالا افزایش می یابد. خطر بروز تشنج با داروهای ضد میکروبی کینولون ها بوسیله این دارو افزایش می یابد. کورتیکواستروئید ها خطر بروز عوارض گوارشی از جمله خونریزی را بوسیله این دارو افزایش می دهند. سمیت کلیوی سیکلوسپورین بوسیله مفنامیک اسید افزایش می یابد . دفع لیتیم و احتمالا متوترکسات بوسیله این دارو کاهش یافته،احتمال بروز سمیت بوسیله این دارو به همراه یکدیگر وجود دارد.
 

تداخل دارویی با داروهای گیاهی

داروهای گیاهی مثل بابونه، جنسینگ، جینکوبیلوبا با مفنامیک اسید باعث ایجاد تداخل دارویی می شود. بنابراین توصیه می شود اگر داروی خاصی مصرف می کنید (حتی داروهای گیاهی) از مصرف خودسرانه مفنامیک اسید بپرهیزید.

عوارض شایع مفنامیک اسید

علائم گوارشی مانند سوء هاضمه ،سوزش سردل،معده درد و... از علائم شایع داروهای NSAIDs می باشد که برای کاهش آنها مصرف دارو پس از غذا توصیه می شود.در صورت ادامه دار شدن این عوارض با پزشک خود مشورت نمایید.
احساس تهوع ناشی از این دارو با مصرف وعده های غذایی سبک و پرهیز از غذاهای پرچرب و پرادویه کاهش می یابد.
در صورت بروز اسهال همراه با لکه های قرمز پوستی، مصرف مفنامیک اسید را قطع کرده و به پزشک خود مراجعه نمایید.
در صورت مشکلات تنفسی،و هرگونه علائم حساسیت دارویی (مانند ورم صورت و دهان)به پزشک خود مراجعه نمایید.
در صورت مشاهده دفع خون یا مدفوع تیره،استفراغ حاوی خون یا شکم درد شدید، مصرف دارو را قطع و به پزشک خود مراجعه نمایید.
در صورت بروز زخم دهانی، پزشک خود را مطلع نمایید .
 
مسمومیت و درمان
تظاهرات بالینی:
تحریک CNS، رفتار غیر طبیعی، آشفتگی بارز و تشنجات عمومی، مسمومیت کلیوی ممکن است بعد از این مرحله تحریک CNS بروز کند.
 
درمان:
با ایجاد استفراغ به وسیله تجویز شربت ایپکا یا شستشوی معده بلافاصله بعد از بلعیدن دارو، می توان محتویات معده را تخلیه کرد. ذغال فعال را می توان از طریق لوله بینی:معدی (NG-Tube) به بیمار تجویز نمود. درمان علامتی و حمایتی (حمایت تنفسی و تصحیح عدم تعادل الکترولیتها و مایعات) باید تأمین شود. می توان از تزریق وریدی دیازپام برای کنترل تشنج استفاده کرد. پارامترهای آزمایشگاهی و علائم حیاتی باید به دقت ارزیابی شوند. مفنامیک اسید قابل دیالیز نیست.
 
نکات قابل توصیه به بیمار
1- قبل از مصرف هرگونه داروی بدون نسخه با پزشک تماس بگیرید.
2- در صورت بروز علائم و نشانه های عوارض جانبی احتمالی، به پزشک اطلاع دهید.
3- وزن بدن خود را دو یا سه بار در هفته اندازه بگیرید و افزایش وزن 5/1 کیلوگرم یا بیشتر در هفته را به پزشک اطلاع دهید.
4- برای کنترل اسهال احتمالی، رژیم غذایی مناسب را رعایت کنید.
5- دارو را طبق دستور مصرف کنید.
6- با مصرف این دارو، احتمال بروز خواب آلودگی وجود دارد. بنابراین از انجام فعالیتهای نیازمند هوشیاری کامل خودداری کنید.
 
mefenamic acid
عوارض مصرف مفنامیک اسید
 
توجهات پزشکی- پرستاری:
در صورت مصرف طولانی مدت مفنامیک اسید، بطور متناوب کنترل CBC و آزمایشات بررسی عملکرد کلیوی ضروری است.
 
دارو باید در ظروف دربسته و در دمای 15 تا 30 درجه سانتیگراد نگهداری شود.

مفنامیک اسید ، عوارض مصرف مفنامیک اسید چیست ؟

4.470
این مطلب مفید بود ؟619
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک - /ک.ک
وبگردی