نوشیدن آب
نوشیدن آب به اندازه ی کافی بسیار توصیه می شود چرا که یکی از رازهای مهم سلامتی نوشیدن آب است حال بهتر است بدانید که نوشیدن آب قبل و بعد از چه کارهایی اهمیت دارد.

نکاتی مهم که بهتر است درمورد نوشیدن آب بدانید

 

 نوشیدن آب برای سلامتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در این امر شکی نیست. در کنار این نکته مهم برای داشتن سلامتی بهتر است بدانید که چه مواقعی نوشیدن آب بسیار توصیه شده است.

پروفسور محمد شاهدی، رییس انجمن غذا صنعت سلامت با اشاره به اینکه آب یکی از اجزای اصلی بدن انسان است و حدود 60 درصد وزن بدن را تشکیل می دهد؛ عنوان کرد:سیستم های بدن در محیط آبی فعال هستند و انتقال مواد غذایی به سلولهای بدن توسط آب انجام می شود و خروج مواد نامطلوب که باید از سلول خارج شود و به بیرون از بدن منتقل شود از طریق آب صورت می گیرد. در واقع آب برای مرطوب نگاه داشتن دهان، گلو، بینی، ششها وغیره ضروری است.

نوشیدن آب قبل و بعد از.... ؟

نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا بسیار مفید است.  توصیه می شود نیم ساعت قبل از غذا، قبل وبعد از راهپیمایی، قبل وبعد از حمام و قبل از خواب، یک لیوان آب بیاشامید.چرا که این نوع نوشیدن آب بسیار مفید است. گفتنی است که یکی از عادات غلط آن است که افراد برای کمتر رفتن به دستشویی آب کمتری مصرف می کنندو این عادت با سیستم بدن که قرار است تمام ترکیبات نامطلوب و سموم داخل بدن را از طریق آب خارج کند هماهنگ نیست و می تواند اثرات نامطلوب بر سلامت بدن داشته باشد.

آب از طریق تنفس، عرق کردن، ادرار و... از بدن خارج می شود وی با بیان اینکه آب از طریق تنفس، عرق کردن، ادرار و... از بدن خارج می شود و نیاز به جایگزینی برای انجام فعل و انفعالات بیولوژیکی و طبیعی بدن است؛ خاطرنشان کرد:معمولا این آب از طریق غذا، نوشیدنیها و آب آشامیدنی تامین می شود. آب مورد نیاز بدن حدود 13 فنجان برای مردان و 9 فنجان برای خانم ها است. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مقدار آب مورد نیاز بدن را در حالت معمول حدود 3 لیتر(13 فنجان) برای مردان و 2/2 لیتر(9 فنجان) برای خانمها ذکر کرد و افزود:البته این میزان آب در شرایط حاملگی به 10 فنجان و در شیردادن به 13 فنجان افزایش می یابد.

 نوشیدن آب

موارد نیاز آب برای بدن

 

در شرایط فعالیت زیاد و محیطهای گرم و خشک، آب بیشتر برای بدن نیاز است . این مقدار آب برای حالت معمول است و در شرایط فعالیت زیاد و محیطهای گرم و خشک، آب بیشتر برای بدن نیاز است. دکتر شاهدی با اشاره به اینکه در سنین قبل از پیری سیستم بدن بهتر نسبت به کمبود آب در بدن اعلام نیاز می کند؛  با افزایش سن شاید لازم باشد فرد خود نسبت به تامین آب کافی قبل از اعلام تشنگی توسط بدن بکند. مصرف آب در حد مناسب ضروری است نه بیش از حد.

 مصرف آب در حد مناسب ضروری است ولی بیش از حد مصرف آب نیاز نیست. در ضمن در شرایطی که از چای و نوشابه های مفید استفاده می شود بخشی از آب مورد نیاز از طریق غذا ونوشابه ها تامین می شود و بقیه آب باید از طریق آب آشامیدنی تامین شود. چرا که آب آشامیدنی به علت نداشتن قندها و دیگر ترکیبات وعدم افزایش کالری بهتر می تواند کمبود آب بدن را جبران کند و اثربخشی بهتری دارد.

نوشیدن آب قبل از این کارها الزامی است

4.889
این مطلب مفید بود ؟854
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ایمنا /ن
برچسب : نوشیدن آب
وبگردی