دیگران چه می خوانند..؟
نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان هنگام خواب چه بلایی سرتان می آید؟
هنگام خواب ، حوادثی که هنگام خواب رخ می دهد
خوابیده اید در کمال آرامش اما در اصل اتفاقاتی برای شما رخ می دهد ، دلیل آن چیست که به ناگاه هنگام خواب دچار فلج می شوید و یا با سندرم انفجار سر و .. خواب شما برهم می ریزد.
بازدید : 4,458 نفر

اتفاقاتی که هنگام خواب می افتد

تجربه یک خواب راحت و آرام همیشه ممکن نیست و به طبع در طول هزاران ساعت از عمر انسان که در خواب سپری می شود بالاخره یکی از اتفاقات هنگام خواب رخ می دهد ولی علت و ریشه این نامتعادلی ها در چیست ؟ شایع ترین آنها فلج شدن در خواب و یا دیدن خوابه های تکراری است که در این گزارش به بررسی علل آنها خواهیم پرداخت.

اتفاقات عجیب هنگام خواب شبانه

سندروم انفجار سر 

سندروم انفجار سر نوعی اختلال نادر شنیداری است مبتلایان به این سندرم معمولاً صدای بسیار بلندی مانند انفجار بمب، شلیک اسلحه، صدای زنگ یا گونه ای صدای بلند و ناشناخته را در هنگام خواب می شنوند، به شکلی که احساس می شود منشا این صدا داخل سر است. در واقعیت هیچ اتفاقی رخ نداده است. این شرایط نوعی از اختلال شنیداری هیپناگوژیک محسوب می شود. شما وارد خواب عمیق می شوید اما بدن هنوز به حالت خواب کامل نرفته است و حس ها هنوز وجود دارد. معمولا درمان شناخته شده ای برای این سندروم وجود ندارد.

احساس افتادن از یک منطقه بلند
این رویداد به عنوان حرکت تند و سریع در خواب شناخته شده است. این شرایط زمانی رخ می دهد که به خواب رفته اید. معمولا زمانی که رویایی را در خواب می بینید، بدن شما عملکرد اصلی خود را از دست داده است اما در بیشتر مواقع ممکن است رویا دیدن قبل از این شرایط رخ دهد. یعنی زمانی رویا می بینید که هنوز بدن عملکرد اصلی خود را از دست نداده و کمی هوشیار است. در این شرایط ممکن است احساس کنید از بالای یک صخره به پایین پرتاب می شوید. در نتیجه با اضطراب از خواب بیدار خواهید شد. محققان در مورد اینکه چرا حس افتادن از یک منطقه بلند را در این شرایط تجربه می کنیم، مطمئن نیستند. آن ها می گویند:این شرایط بیشتر زمانی رخ می دهد که بیش از حد خسته باشید، کمبود خواب داشته باشید یا استرس زیادی را در طول روز متحمل شده باشید. در این صورت مغز شما به سرعت وارد چرخه خواب می شود در حالیکه بدن هنوز وارد این چرخه نشده است.

هنگام خواب

حوادثی که هنگام خواب رخ می دهد

صحبت کردن در خواب 

تقریبا 5 درصد از بزرگسالان در خواب صحبت می کنند. بیشتر این صبحت ها تنها 30 ثانیه طول می کشد. این شرایط معمولا در یک یا دو ساعت ابتدایی خواب رخ می دهد . در این مدت زمان، بدن وارد مرحله خواب عمیق می شود اما ماهیچه ها به اندازه کافی برای تولید صدا و حرکات قدرت دارند. 

فلج خواب
فلج خواب که در میان مردم به بختک معروف است، نوعی اختلال خواب محسوب می شود. شما در صبح شروع به بیدار شدن از خواب می کنید ولی متوجه می شوید که نمی توانید ماهیچه های خود را حرکت دهید یا صحبت کنید. این شرایط ممکن است چند ثانیه یا چند دقیقه طول بکشد و به شدت برای افراد وحشتناک است. این شرایط برعکس موردی است که در گزینه اول به آن اشاره کردیم. در این شرایط، مغز شما قبل از بدن بیدار می شود. ممکن است احساس کنید که قادر به نفس کشیدن هم نیستید. بیشتر افراد این شرایط را این گونه توضیح می دهند «انگار یک فیل سنگین بر روی سینه ام نشسته بود». این موضوع معمولا به این خاطر است که تمامی ماهیچه هایی که تنفس را کنترل می کنند به جز دیافراگم هنوز عملکرد اصلی خود را به دست نیاورده اند.

راه رفتن در خواب
بیشتر رفتارهای مرتبط با خواب بی ضرر هستند اما راه رفتن در خواب می تواند مشکل خطرناکی باشد زیرا بدون اینکه فرد متوجه باشد راه می رود، خانه را ترک می کند و حتی پشت ماشین می نشیند. در این حالت بدن شما به اندازه کافی برای حرکت کردن از خواب بیدار شده است اما مغز هنوز به اندازه کافی بیدار نشده است. به همین دلیل شما هیچ خاطره ای از حوادث شب گذشته به یاد نخواهید آورد. برخی از داروها می تواند این شرایط را بدتر کند. اگر بعد از مصرف دارویی این شرایط را تجربه کردید حتما با پزشک خود صحبت کنید.

خواب های تکرار شونده
خواب دیدن روشی برای مغز شماست تا بتواند مسائل را قبل از دسته بندی آن ها به صورت خاطره، پردازش و ارزیابی کند. خواب های تکرار شونده معمولا با مشکلات روحی و روانی حل نشده اتفاق می افتد که مغز سعی در مرتب کردن آن دارد. این نوع رویاها بر اساس واقعیت هستند. مثلا اگر شما بیشتر اوقات به خواربار فروشی می روید، در خواب نیز این شرایط را بارها و بارها مشاهده خواهید کرد.

هنگام خواب ، از سندرم انفجار سر تا فلج هنگام خواب

هنگام خواب چه بلایی سرتان می آید؟
4.418
برگرفته از فرادید /ن
این مطلب مفید بود ؟ 16 2
نظر کاربران
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است .