نمناک بهداشت و سلامتتغذیه غذا خوردن هوشیارانه یعنی چه؟
غذا خوردن ، رژیم غذایی
تحقیق جدیدی می گوید که هوشیارانه غذا خوردن در کنار رژیم غذایی و ورزش به افراد دارای اضافه وزن کمک می کند که وزن کم کنند.

ارتقاء آگاهی نسبت به غذا خوردن با تمرین های هوشیارانه

یکی از عادت های روزمره که برای انسان و دیگر جانداران لازم است غذا خوردن میباشد که البته باید در آن اسراف نشود و به مقدار مورد نیاز بدن آن را مصرف کرد.انسان باید خودش تشخیص دهد که در چه زمانی گرسنه است و در هنگامی که گرسنه نیست نباید مواد غذایی مصرف کند،چرا که به مرور زمان آثار بیماری را در خودش خواهد دید.

مؤلف مطالعه، جنیفر دوبنمایر از دانشگاه کالیفرنیا گفت:«تمرین های هوشیارانه خوردن باعث ارتقای آگاهی نسبت به میل به غذا خوردن، حس واقعی گرسنگی، سیری، راضی شدن و لذت می شود.»

این مطالعه شامل نزدیک به 200 فرد بالغ چاق بود. تمامی شرکت کنندگان از یک رژیم غذایی و برنامه ورزشی پیروی می کردند.

نیمی از آنها به صورت تصادفی برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به تغذیه و ورزش و دانستن نکاتی راجع به کنترل استرس و ریلکسیشن انتخاب شدند.

غذا خوردن

خوردن آگاهانه

نیمه دیگر از برنامه ای پیروی کردند که بر «خوردن هوشیارانه» تمرکز داشت. به این گروه یاد داده شد که در هنگام خوردن «حاضر» باشند و نسبت به افکار و عواطف مربوط به خوردن آگاهی داشته باشند. این برنامه جز این شامل مراقبه، یوگا، تمرین های تنفس و تمرین مهربانی به خود و دیگران بود.

هر دو گروه به یک اندازه وزن کم کردند. اما شش ماه پس از پایان برنامه، افراد گروه مراقبه شاهد بهبودهای بیشتری در سطح چربی و کلسترول خون بودند. به علاوه یک سال بعد، افراد گروه مراقبه قند خون های بهتری هم داشتند.

غذا خوردن هوشیارانه یعنی چه؟

غذا خوردن هوشیارانه یعنی چه؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از سلامت نیوز -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف