برو به :
نمناک فرهنگ و هنر

تاریخ و تمدن

امیر کبیر

سنگ قبر امیر کبیر در کربلا + عکس


میرزا تقی خان هزاوه ای مشهور به امیر کبیر، صدر اعظم معروف و شهیر عصر ناصرالدین شاه است که به دستور وی در 1298 ق در حمام فین کاشان به قتل رسید و در رواق پادشاهان به خاک سپرده شد.
شهرگمیشان

گمیشان شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است


شهرستان گمیشان یکی از شهرستان های استان گلستان ایران است این شهرستان از شمال به کشور ترکمنستان، از جنوب به شهرستان ترکمن، از شرق به شهرستان آق قلا و از غرب به دریای خزر محدود می شود.
دختر كوروش كبير

زندگی نامه آتوسا دختر کوروش کبیر


آتوسا از شهبانوهای ایران بود. وی دختر کورش کبیر، و خواهر خوانده کمبوجیه، و همسر دو پادشاه هخامنشی کمبوجیه و داریوش یکم، و مادر خشایار شاه بود.
یزیدیان در کربلا

یزیدیان در "کربلا" چند لشکر بودند؟


واقعه کربلا یا واقعه عاشورا نبرد و شهادت حسین بن علی(ع) امام سوم شیعیان، به همراه یاران کم تعدادش در مقابل لشکری از یزیدیان در روز دهم محرم سال 61ق اتفاق افتاد.
چینی‌خانه

آشنایی با چینی خانه اردبیل


چینی خانه محلی است که درآن همه ی چینی های اهدایی امپراطور چین به شاه عباس جاسازی شده است. چینی هایی که بهانه پیشکش آنها احیای جاده ابریشم و بهبود روابط چینی ها و ایرانی ها بود.
فال حافظ

تاریخچه فال حافظ


فال حافظ یکی از محبوب ترین فال ها در بین ایرانیان است و امروز در خانه هر ایرانی یک دیوان حافظ یافت می شود، در ادامه با تاریخچه فال حافظ آشنا میشوید.
همسر کوروش

کاساندان همسر کوروش کبیر


همسر کوروش کبیر و ملکه 28 ساله ایران کاساندان نام داشت و حاصل ازدواج او با کوروش پنج فرزند به نام های کمبوجیه ، بردیا ، آتوسا ، آرتیستون و رکسانا بود.
ماه مهر

چرا مهر هفتمین ماه سال است؟


ماه مهر ماه مهربانی هاست که ریشه و تاریخچه انتخاب آن به عنوان هفتمین ماه سال به 1400 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.
مراسم حج

عکس های قدیمی از مراسم حج


حج یکی از مهم ترین فروع دین اسلام است. مسلمانان با داشتن شرایطی مکلف اند در دهه اول ماه ذی الحجه به مسجد الحرام در شهر مکه در عربستان سعودی رفته و مجموعه ای از اعمال نیایشی را به جا آورند.
پادشاهان ایران

قبر پادشاهان ایران کجاست؟


در این مطلب قصد داریم به قبر پادشاهان ایران زمین از صفویه تا قاجاریه بپردازیم و محل دفن آن هارا بیان و معرفی کنیم.
امامزاده نور

معماری امامزاده نور گرگان + تصاویر


امامزاده اسحاق بن موسی بن جعفر یکی از مفاخر معنوی و روحانی شهر گرگان در محله سرچشمه در بخش مرکزی گرگان واقع شده است و بنای آن قدمتی 600 ساله دارد.
چاپ سنگی

تاریخچه چاپ سنگی و شروع آن در ایران


فن چاپ سنگی، پیش از پایان قرن هجدهم به وسیلة آلویس سفندلر اختراع و از کشور روسیه وارد ایران شد و از حدود سال 1240 ه. ق. /1824 م. در شهرهای مهم ایران رواج یافت.