آلبومین
عموماً البومین به گروهی از پروتئین های محلول در آب گفته می شود اما در بدن انسان از نظر کاربرد و مقدار یکی از مهمترین پروتئین های درون پلاسما است.

آلبومین چیست ؟ 

آلبومین پروتئین محلول در آب است که توسط کبد تولید می شود و در پلاسما جریان پیدا می کند . پلاسما مایعی است که در خون وجود دارد و آلبومین های دارویی از پروتئین های پلاسما از خون انسان گرفته شده اند. آلبومین ها از طریق افزایش حجم پلاسما یا سطح آلبومین در خون کار می کنند. 

آلبومین به عنوان مهمترین پروتئین خون ، برای جایگزین کردن حجم خون از دست رفته در اثر آسیب دیدگی و جراحت مثل سوختگی های شدید یا جراحتی که باعث خونریزی شدید می شود، مورد استفاده قرار می گیرد . این دارو همچنین برای درمان سطح خون پایین به دلیل جراحی ، دیالیز، عفونت های معده ، نارسایی کبد ، مشکلات پانکراس ، مشکلات سیستم تنفسی و تخمک گذاری مورد استفاده قرار می گیرد . 

نکته مهم :اگر کم خونی شدید (کمبود سلول های قرمز خونی) یا نارسایی قلب دارید نباید از آلبومین استفاده کنید . 

آلبومین در سه شکل قابل دسترس است.

 •  نوع سرم انسانی یا سرم آلبومین
 •  نوع آلبومین گاوی که در آزمایشگاهی استفاده می شود
 •  نوع آلبومین موجود در مواد ارگانیک مانند سفیده تخم مرغ

نکاتی قبل از مصرف دارو 

در صورت ابتلا به شرایط زیر نباید از آلبومین استفاده کنید:

 •  کم خونی شدید
 •  نارسایی شدید قلب یا فشار خون بالا
 •  مشکلات ریوی
 •  بیماری کلیوی
 •  خونریزی یا اختلال لخته شدن خون مثل هموفیلی
 •  آلرژی لاتکس
 •  ناتوانی در ادرار کردن 

اگر هیچ کدام از نشانه های بالا را نداشتید، بهتر است برای اطمینان بیشتر از پزشک بخواهید که یک چکاپ کلی را روی شما انجام دهد . 

آلبومین از پلاسمای انسان ساخته شده که حاوی ویروس ها و دیگر عوامل عفونت زا می باشد. این پلاسما مورد آزمایش قرار می گیرد و می تواند همان عوامل عفونت زا را درمان کند و یا اثر آن ها را کاهش دهد اما احتمال کمی هم برای انتقال بیماری از طریق آن وجود دارد.

 پس حتما قبل از هر چیز در مورد خطرات و فواید آلبومین صحبت کنید. 

هنوز مشخص نیست که آیا آلبومین به جنین آسیب می زند یا خیر اما اگر باردار هستید، حتما به پزشک اطلاع دهید.

 اینکه آلبومین می تواند از شیر مادر به فرزند منتقل شود و به او آسیب بزند یا خیر هم هنوز مشخص نشده است. در صورت شیرده بودن نیز حتما به پزشک اطلاع رسانی کنید.

 دوران شیردهی

موارد و مقدار مصرف :‏

1 - کمی پروتئین خون

بزرگسالان :

مقدار ‏ml/day 1500-1000 ‏ (از محلول پنج درصد) انفوزیون وریدی می شود. حداکثر سرعت انفوزیون 10- ‏5 میلی لیتر در دقیقه می باشد. یا ‏ml‏ 300-200 (از محلول 25%) روزانه به صورت انفوزیون وریدی با سرعت حداکثر ‏ml/min 3 ‏ تزریق می شود. مقدار مصرف براساس حالت و پاسخ بیمار تغییر می کند.

2- شوک

بزرگسالان :

ابتدا، مقدار 500 میلی لیتر (محلول پنج درصد) تزریق به صورت وریدی می شود و سپس برحسب نیاز 30 دقیقه بعد ‏تکرار می گردد. مقدار مصرف بر اساس حالت و پاسخ بیمار تغییر می کند. حداکثر مقدار مصرف 250 گرم در 48 ساعت ‏است.

کودکان :

‏ml/kg 20 ‏ -10 (از محلول 5%) به صورت انفوزیون وریدی با سرعت ‏ml/min 10-5 ‏ تزریق می شود.

3- سوختگی ها

بزرگسالان و کودکان :

مقدار مصرف بر اساس وسعت سوختگی و حالت بیمار متفاوت است. معمولاً غلظت نگهدارندة ‏آلبومین پلاسما 3-2 گرم در دسی لیتر است.

4 - زیادی بیلی روبین خون

نوزادان :

2-1 ساعت قبل از انتقال خون، ‏g/kg 1 ‏ آلبومین ( ‏ml/kg 4 ‏ از محلول 25%) انفوزیون وریدی می شود.

نوزادان در معرض خطر بالا با سطح پایین پروتئین سرم:‏

ml/kg 8/1-4/1 ‏ (از محلول 25%) انفوزیون وریدی می شود.

آلبومین چگونه توسط فرد دریافت می شود؟ 

آلبومین توسط IV به رگ فرد تزریق می شود. زمانی که در حال دریافت و تزیرق آلبومین هستید ، تمام حالت شما از جمله ضربان قلب ، نبض ، سطح الکترولیت ، عملکرد کلیه ، فشار خون ، تنفس به دقت مورد بررسی قرار می گیرد . خون شما نیز در طول آزمایش باید به دقت آزمایش شود و هنگامی که در حال آلبومین درمانی هستید، حتما به اندازه کافی آب بنوشید . 

زمانی که یک دوز دارو را فراموش کردیم ، چه کنیم ؟ 

از آنجایی که آلبومین در مطب توسط درمانگر انجام می شود ، قطعا آن را فراموش نمی کنید . 

در صورت اووردوز کردن، چه کاری انجام دهیم ؟ 

اگر طبق دستور پزشک عمل کنید، هیچ اتفاقی مثل اووردوز برای شما رخ نمی دهد . 

بعد از تزریق آلبومین باید از انجام دادن چه کارهایی خودداری کنیم ؟ 

بخش سلامت نمنام توصیه می کند حتما دستورالعمل های پزشک را رعایت کنید و از نوشیدنی ها، غذاها و فعالیت های ممنوعه دوری کنید. 

تغذیه مناسب

عوارض جانبی آلبومین 

اگر علائم زیر را مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید: 

 •  سرفه
 •  تاول
 •  کهیر
 •  تنگی نفس
 •  ورم صورت، لب ها، زبان و گلو
 •  سبک شدن سر
 •  ضعف
 •  سردرد شدید
 •  تاری دید
 •  وزوز کردن گوش
 •  اضطراب
 •  سرگیجه
 •  عرق کردن
 •  رنگ پریدگی پوست
 •  درد در قفسه سینه
 •  ضربان قلب نامتعادل
 •  اسهال
 •  استفراغ
 •  بی خوابی
 •  تب و لرز
 •  قرمز شدن پوست

آلبومین در کدام بیماری ها کاهش می یابد

بیماری کبدی ،بیماری های کلیوی، ایدز ،لنفوم، بیماری های دیگر روده کوچک نظیر کاستلمن Castleman و بیماری های سرطانی

سندرم تنگ نفس حاد Respitatory Distress ، نوزاد بیمار ( Unwell infant) ، بیماری مزمن ریوی ، آنژوکولیت حاد نکروزان ، خونریزی مغزی نوزاد ، هیدرویس فتاسیس

بیماری های عفونی ،بیماری های فقر تغذیه ، بیماری های جراحی ، صدمات سوختگی ، شیمی درمانی ، مصرف داروها ، نوزاد نارس

در هپاتیت ویرال ، نارسائی سلول کبدی بعلت دارو و یرقان انسدادی آلبومین طبیعی است و اگر آلبومین سرم کمتر از ٣ گرم باشد باید به نارسائی مزمن کبد فکر کرد.

کاهش آلبومین نشانه نارسائی پیشتر کبدی است ،ممکن است با وجودی که کبد نارسا نباشد میزان آلبومین سرم کاهش یابد زیرا در این بیماری حجم پلاسما افزایش می یابد.

بررسی مقدار آلبومین برای بررسی روتین بیمار ضروری نیست

سرطان

هشدارها در مورد آلبومین (Albumin)

1- رنگ محلول باید کهربایی روشن باشد. در صورت کدربودن محلول و یا وجود ذراتی در آن، باید از مصرف آن خودداری کرد. محلول باید در دمای اتاق نگهداری گردد و از انجماد آن باید خودداری شود.

2- محلول باز شده باید به سرعت مصرف گردد و باقیمانده آن را بعد از چهار ساعت باید دور ریخت. محلول ماده محافظ ندارد و پایدار نیست.

3- قبل از شروع تزریق، بیمار باید به طور کامل هیدراته شود. این فرآورده را می توان بدون در نظر گرفتن گروه خون مصرف کرد.3-

4-در صورت لزوم، برای تزریق می توان فرآورده آلبومین را با محلول نمکی نرمال یا دکستروز پنج درصد رقیق کرد. برای استفاده از فیلتر 22/0 میکرونی باید خودداری کرد و از فیلتر پنج میکرونی یا بزرگتر باید استفاده کرد .

5- این محلول نباید سریع انفوزیون شود. سرعت تزریق بر اساس سن بیمار، حالت و تشخیص بیماری تعیین می شود. در بیماران مبتلا به شوک ناشی از کمی حجم خون، محلول پنج درصد با سرعت حداکثر تا 4-2 میلی لیتر در دقیقه انفوزیون می شود و محلول 25 درصد (به صورت رقیق یا رقیق نشده) با سرعت حداکثر تا یک میلی لیتر در دقیقه انفوزیون می گردد. در بیماران دارای حجم طبیعی خون، محلول پنج درصد با سرعت حداکثر تا 10-5 میلی لیتر در دقیقه، و محلول 25 درصد (به صورت رقیق یا رقیق نشده) با سرعت حداکثر تا 3-2 میلی لیتر در دقیقه انفوزیون می شود. حداکثر مصرف 250 گرم در 48 ساعت است.

6- مقدار مصرف مایعات و دفع آنها، هماتوکریت ،میزان هموگلوبین، پروتئین و الکترولیت سرم باید پیگیری شوند تا مقدار مصرف مداوم دارو تعیین شود.

7- قبل از رقیق شدن با محلول های وریدی هر لیتر تمام محلول های تجارتی آلبومین 160-130 میلی اکی والان سدیم دارند. هر شیشه ml 50 محتوی 8-7 میلی اکی والان سدیم می باشد. این ترکیب به عنوان آلبومین با نمک پایین (poor salt) شناخته می شود.

8- هدف نگهداری سطح آلبومین پلاسما g/dl 3-2 یا فشار انکوتیک 20 (سطح پروتئین توتال سرم g/dl 2/5) می باشد.

9- یک حجم از آلبومین 25% به اندازه 5 حجم از آلبومین 5% رقیق سازی خون و آنمی نسبی ایجاد می کند، یک واحد آلبومین نشان دهنده ml 50 از غلظت 25% بوده و محتوای 5/12 گرم آلبومین می باشد.

چه داروهای دیگری هستند که می توانند همزمان با مصرف آلبومین تاثیر منفی داشته باشند؟ 

داروهایی که با آلبومین تعامل برقرار می کنند شامل ویتامین ها و گیاهان دارویی می باشد . 

هرگونه داروی مصرفی را به پزشک گزارش دهید تا در صورت واکنش نشان دادن ، آن ها را قطع کند. 

نکته:تمام این داروها را از جمله آلبومین را از دسترس کودک خود دور کنید و هرگز آن ها را به شخص دیگری توصیه نکنید و فقط از نسخه خود پیروی کنید . 

مسمومیت و درمان

علائم بالینی :

علائم افزایش بار عروقی، مانند افزایش فشار وریدی و اتساع وریدهای گردن، یا خیز ریوی ناشی از افزایش حجم خون.

درمان:

باید سرعت انفوزیون را تا حد باز نگه داشتن ورید ، کاهش داد و درمان را مجدداً ارزیابی کرد.

مکمل های بدنسازی و غذایی آلبومین و نحوه مصرف آن ها 

آلبومین به انواع پروتئین محلول در آب گفته میشود که در محلولهای کنسانتره نمکی نیز تا حد زیادی قابل حل بوده و در مقابل حرارت دچار انعقاد میشود. نمونه بارز این پروتئین، سفیده تخم مرغ است که هنگام پخته شدن کاملا بسته و حالت لخته شده پیدا میکند.

پروتئین وی (Whey)

پروتئین وی به مجموعه ای از پروتئینهایی گلبولی یا دانه ای گفته میشود که میتوان آنها را از تجزیه آب پنیر یا وی، یک محصول جانبی تولید پنیر که از شیر گاو گرفته میشود، به دست آورد.

مکمل غذایی وی آلبومین (Whey albumin)

مکمل های غذایی وی آلبومین حاوی پروتئین های پر کیفیت طبیعی و منابعی غنی از آمینو اسیدهای مهمی هستند که بدن در طول روز به آنها نیاز دارد. استفاده از وی آلبومین برای افراد با سنین مختلف ، انتخاب مناسبی است زیرا حفظ عضلات نیازمند دریافت روزانه پروتئین است وبه هنگام عضله سازی در ورزش و تمرینات بدن سازی باید مقدار این پروتئین دریافتی افزایش یابد. به این ترتیب بدن برای ساخت و ترمیم بافتهای ماهیچه ای به مواد لازم دسترسی خواهد داشت. در صورت عدم دریافت کافی این مکمل و مواد حیاتی دیگر ، بدن دچار کاهش توانایی شده و حرکات ورزشی وی نادرست و بدون تاثیر یا با تاثیر منفی انجام خواهند گرفت.

روش تهیه و مصرف:

تعداد 5 پیمانه (155 گرم) از پودر را در نیم لیتر آب، شیر یا آبمیوه کاملا حل کنید و ترجیحا در چند وعده به صورت خنک بنوشید.

برای آن که در افزایش وزن و حجم عضلانی بهترین نتیجه را بگیرید، در روزهای تمرین نوشیدنی تهیه شده را 2-1 ساعت پیش از تمرین میل کنید و پس از پایان تمرین تا یک ساعت بعد مصرف نمایید.

مقدار مصرف برای ورزشکاران

مصرف روزانه 1 تا 4 پیمانه از این مکمل برای بدن سازان بر اساس قد و وزن ورزشکاران توصه میشود. در روزهای تمرین بسته به مقدار و سنگینی تمرین 1 تا 2 پیمانه قبل و 1 تا 2 پیمانه پس از اتمام تمرین توصیه میشود. در روزهای عادی، 1 تا 2 پیمانه قبل از ناهار و همین مقدار در هنگام عصر پیشنهاد می شود .

افراد دچار سوء تغذیه

میزان و مدت مصرف این مکمل برای ترمیم عوارض ناشی از سوء تغذیه، بسته به سن و وخیم بودن سوء تغذیه متفاوت است. دراینباره حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

مادران شیرده

مصرف روزانه 1 یا 2 پیمانه از وی آلبومین در یک سال اول شیردهی توصیه شده است.

افراد بسیار لاغر

وی آلبومین میتواند به افزایش وزن 0.5 تا 1 کیلو در هفته منجر شود. مصرف روزانه 1 تا 2 پیمانه در روز تا رسیدن به وزن متعادل، توصیه میشود.

لاغری زیاد

نکات مهم در مورد مصرف وی آلبومین

نوشیدن آب فراوان از گرفتگی عضلات که ناشی از انبار شدن پروتئین اضافه جلوگیری می کند . مصرف 7 میلی لیتر آب برای هر 1 گرم پروتئین .

در صورت التهاب و خارش پوست شدید، مصرف آن را متوقف کنید.

بر اساس جنسیت، سن، قد، وزن و مدت مصرف باید این مکمل مصرف شود .

این محصول برای افرادی که داروهایی با ترکیبات تئوفیلین (Theophylline) و آنتی پیرین (antipyrine) مصرف میکنند، توصیه نمیشود.

افراد مبتلا به بیماریهای کلیه نباید از این مکمل استفاده کنند.

صفرتا صد هرآنچه باید از آلبومین بدانید + مصارف و عوارض

4.443
این مطلب مفید بود ؟385
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : drugs / medscape / .ncbi.nlm.nih / selfhacked / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی