ازدواج با همکار
اگر شما هم پیشنهاد ازدواج از سمت همکارتان دارید بهتر است قبل از هر تصمیمی از تمام معایب و مزایای این امر که تا به حال به آنها فکر نکرده بودید باخبر شوید.

ازدواج با همکار چه مزایا و معایبی دارد؟

بسیاری از آشنایی ها برای ازدواج در محیط های کاری اتفاق می افتند . دختر و پسر به علت همکاری با هم به یکدیگر علاقمند شده و شناخت نسبی از یکدیگر به دست می آورند و تصمیم به ازدواج می گیرند.

ازدواج با همکار علاوه بر مزایای بسیاری که دارد، معایبی را هم به دنبال می آورد که بهتر است قبل از هر تصمیمی تمام جوانب آن سنجیده شود .در این مطلب از نمناک درباره مزایا و معایب ازدواج با همکار مفصلا توضیحاتی ارائه می کنیم.

مزایای ازدواج با همکار

افزایش اعتماد به نفس

ازدواج با همکار و همراه بودن آنها در محیط شغلی سبب می شود فرد احساس تنهایی نکند و در مواقع نیاز بتواند از همسرش کمک بگیرد و به او تکیه کند . همین امر سبب افزایش اعتماد به نفس و بهتر شدن روحیه می شود وافزایش اعتماد به نفس و داشتن روحیه بالا، باعث افزایش انرژی و در نتیجه عملکرد بهتر افراد می گردد.

ازدواج با همکار

شناخت بهتر و ازدواج آگاهانه

اگر در محیط کاری با یکدیگر آشنا شوید و خواستگارتان همکارتان باشد ، آشنایی بیشتری با یکدیگر دارید زیرا ماهها و یا حتی سالها در کنار هم بوده اند و با هم آشنا شده اید و همین آشنایی باعث شناخت بهتر و کاملتر می شود و ازدواج به سمت ازدواجی آگاهانه حرکت می کند و زندگی مشترک شما موفق تر از دیگران خواهد شد.

درک متقابل یکدیگر

اگر زن و مرد همکار باشند ، با مشکلات شغلی یکدیگر آشنا هستند و بهتر از دیگران می توانند فرد مقابل را درک کنند . مثلا ازدواج دو پزشک با یکدیگر به علت آشنایی آنها با موقعیت شغلی هم و درک مسئولیت ، محدودیت ها و مشکلات کاری باعث می شود در تحمل این سختی ها هم را یاری رسانند و زندگی بهتری داشته باشند

اما ازدواج یک پزشک با فردی کارمند که درک درستی از شغل یکدیگر ندارند باعث می شود آنها مشکلات شغلی هم مانند شیفت های شبانه، ساعات کاری زیاد، خستگی فراوان، حساسیت های روحی و ... را درک نکنند و همین موضوع سبب ایجاد تنش هایی در زندگی زناشویی شان شود .

ایجاد صمیمیت بیشتر بین زوجین

حضور شبانه روزی زن و مرد در کنار هم سبب ایجاد صمیمیت بیشتر بین آنها می شود.

همکار بودن با همسر

معایب ازدواج با همکار

سردی و یکنواختی روابط

هنگامی که زن و مرد با یکدیگر همکار باشند به علت عدم دوری از یکدیگر و حضور شبانه روزی در کنار هم ، روابطشان سرد و یکنواخت می شود . دوری و در کنار هم نبودن در ساعتی از شبانه روز موجب دلتنگی و در نتیجه عشق و علاقه بیشتر می شود.

ورود مشکلات کاری به خانه

بسیاری از زوجین که با یکدیگر همکار هستند نمی توانند میان کار و زندگی فاصله ایجاد کنند به همین دلیل مسائل کاری خود را وارد خانه می کنند و دعواهای زناشویی شان را وارد محیط کار می کنند .

عدم تحقیقات به علت شناخت نسبی

اگر خواستگار شما همکارتان باشد به این دلیل که فکر می کنید او را کامل می شناسید از تحقیقات محلی خودداری کرده و به اموری چون صحبتهای جدی و منطقی و تحقیق اهمیت نمی دهید اما باید به تحقیقات محلی اهمیت زیادی دهید زیرا یکی از اصول شناخت کاملتر فرد محسوب می شود و برخی از خصلت های فردی تنها در خانواده و محله بروز می یابند .

به خطر افتادن آینده شغلی

ازدواج با همکار به خصوص اگر رئیس شما باشد ، محدودیت ها و معذوریت های فراوانی برای شما به همراه می آورد. مثلا ممکن است با پاسخ منفی به او آینده شغلی تان تا حدودی به خطر افتد و مجبور شوید به او پاسخ مثبت دهید که در این صورت نیز منجر به تشکیل زندگی ناموفق می شود .پاسخ منفی به همکاران معمولی نیز خالی از مشکل نبوده و بر روابط کاری طرفین و نحوه برخورد آنها با یکدیگر تاثیر می گذارد.

ایجاد حساسیت بین روابط با همکاران دیگر

ازدواج با همکار سبب می شود زوجین بر روی روابط همسر خود حساس شوند، روابطی که تا پیش از ازدواج اصلاً برایشان مهم نبوده و به آنها توجه نمی کردند.مثلا خانم دیگر نمی تواند به راحتی با همکار آقای خود گفتگو کند و یا بالعکس .

معایب ازدواج با همکار

نکاتی مهم درباره ازدواج با همکار

اگر همکارتان به خواستگاری شما آمده است و یا همکارتان همسر شماست ، نکات مطرح شده در این بخش از نمناک را در نظر بگیرید:

درباره همکارتان تحقیق کنید

مراودات مستمر در محیط کار بین شما و فرد مورد نظر وابستگی ایجاد می کند بنابراین ممکن است به بودن او در کنارتان عادت کرده باشید و احساسی که به همکارتان دارید وابستگی باشد که از آن به عشق تعبیر می کنید.

بهترین راه برای تحقیق بررسی ها، محل زندگی شخص مورد نظر است. دوستان و رقیب های کاری یا دوستان صمیمی منبع خوبی برای تحقیق نیستند بلکه آدم های خنثی بهترین منبع برای کسب اطلاعات هستند.

ازدواج با همکار ممکن است به آینده شغلی شما لطمه بزند زیرا معمولا کارایی فرد را کاهش می دهد.

تمام جوانب را بررسی نمایید

اگر همکارتان به خواستگاری شما آمده تنها به شناختی که در محیط کار از او به دست آورده اید بسنده نکنید و تمام جوانب را بررسی نمایید چرا که اخلاق او در خانه و محل کار متفاوت است .

پس واقع بینانه با این مساله برخورد کنید و قبل از رضایت و اطمینان در مورد ازدواج با همکارتان در محیط کاری رفتاری انجام ندهید که همکاران دیگر شما متوجه علاقه بینتان گردند زیرا در صورت رد پیشنهاد ازدواج جو ایجاد شده برایتان مشکل ساز می شود.

درباره درآمدهایتان قبل از ازدواج صحبت کنید

ازدواج با همکار سبب می شود که زن و مرد از درآمد یکدیگر با خبر باشند و طرف مقابل را در مورد اینکه چرا پولش را خرج زندگی نمی کند، بازخواست کنند در حالی که هر فردی حق دارد در کنار تامین مایحتاج زندگی، بخشی از درآمدش را پس انداز کند.

نکات ازدواج با همکار

مرزهایتان را مشخص کنید

اگر با همکارتان ازدواج نمایید ممکن است با محدودیت هایی در محیط کاری روبرو شوید . مثلا وقتی می بیند همسرش ارتباط صمیمی با همکار جنس مخالفش دارد و با او گرم صحبت یا خنده است، ناراحت می شود حال آنکه همین فرد قبل از ازدواج درباره نحوه ارتباط با همکاران آقا یا خانم خود حساسیتی نداشته است پس قبل از ازدواج با همکارتان مرزهای تان را مشخص کنید و در این رابطه با هم صحبت کنید .

همچنین در زندگی مسائل و مشکلاتی مانند تفاهم نداشتن بر سر یک مساله و گاهی بحث کردن در مورد آن، اتفاق می افتد و در چنین شرایطی ممکن است زوج همکار اختلاف نظر و قهر و دعواهای خود را به محل کار بکشند و تمام همکاران از مسایل زندگی خصوصی آنها با خبر شوند پس قبل از ازدواج در این باره نیز صحبت کنید.

در محیط کارتان درست برخورد کنید

مراقب رفتار و گفتارتان در محیط کار با همسرتان باشید زیرا در محیط کار نیز همکار کنجکاوی وجود دارند که بخواهند سر از زندگی تان دربیاورند پس درست برخورد کنید و حساسیت های بی جا نشان ندهید .

دلایل منطقی تان را بیان کنید

اگر همکارتان به خواستگاریتان آمده و در صورت رضایت ناگهان یکی از شما پشیمان شده اید ، در محیط شغلی تان حرفی از علت جواب منفی دادن به او نزنید و نباید برای جواب منفی دادن وجهه فرد را زیر سؤال برد، یا او را تحقیر کرده و ضعف هایش را دلیل جواب منفی به شمار آورد.

برای جواب منفی دادن به او به ویژگی های مثبت فرد اشاره کنید و بگویید که با وجود تمامی این خوبی ها، احساس می کنم ما نمی توانیم خواسته های یکدیگر را برآورده کنیم و دلایل منطقی تان را بیان کنید.

شغل تان را قربانی احساساتتان نکنید

جواب منفی دادن به خواستگاری یک همکار می تواند روی روابط کاری تاثیر بگذارد اما تاثیرگذاری آن بستگی به شخصیت هر دوی شما و رتبه کاری تان دارد. اگر به همکارتان جواب منفی داده اید ، نسبت به هم کینه جو نشوید و نگذارید که ناراحتی ها دلیلی برای دعواهای کاری میان شما شود و شغل تان قربانی احساساتتان شود.

اگر هم پاسخ شما مثبت بوده، به بهانه عشق از انجام وظایف تان طفره نروید و مانند گذشته کارتان را انجام دهید و بیرون از محیط شغلی نقش همسر را برای یکدیگر ایفا کنید.

ازدواج با همکار این مزایا و معایب را به همراه دارد

4.520
این مطلب مفید بود ؟182
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی