تولد
اعمال ماه رمضان

اعمال سفارش شده ی ماه مبارک رمضان در مفاتیح

کد مطلب : 16354تعداد نظرات : 116 نظرزمان مطالعه : 8 دقیقه
ماه مبارک رمضان یکی از بهترین ماه ها برای نزدیک شدن به خدا و عبادت است و برای این نزدیکی می توان اعمال مشترک و اعمال اختصاصی را انجام داد.

اعمال ماه مبارک رمضان در مفاتیج الجناح

ماه مبارک رمضان که به ماه نزول قرآن و برکات آسمانی مشهور است و یکی از بهترین ماه ها برای ارتباط با خداوند می باشد “اعمال ماه رمضان” در دو بخش اعمال مشترک ماه مبارک رمضان و اعمال اختصاصی روزها و شب های این ماه پرفضیلت بخش بندی می شود که در ادامه به آنها اشاره ای خواهیم داشت. 

اعمال مشترک ماه رمضان چهار گونه است 

بهترین اعمال در ایام مبارک رمضان تلا وت قرآن است. با وجود اینکه خواندن قرآن در همه اوقات ثواب دارد اما ماه رمضان، بهار قرآن است و ثواب خواندن یک آیه از آن برابر است با ثواب تلاوت کل قرآن در سایر ماه های سال.

ماه رمضان

اعمالی است که در هر شب و روز این ماه به جا آورده می شود:

*سید بن طاوس از حضرت امام جعفر صادق و امام موسی کاظم ـ علیهم السلام ـ روایت کرده که فرمودند:پس از هر نماز در ماه رمضان دعای ذیل را بخوانید: 

اَللّـهُمَّ ارْزُقْنی حَجَّ بَیْتِکَ الْحَرامِ فِی عامی هذا وَفی کُلِّ عامٍ ما اَبْقَیْتَنی فی یُسْرٍ مِنْکَ وَعافِیَةٍ، وَسَعَةِ رِزْقٍ، وَلا تُخْلِنی مِنْ تِلْکَ الْمواقِفِ الْکَریمَةِ، وَالْمَشاهِدِ الشَّریفَةِ، وَزِیارَةِ قَبْرِ نَبِیِّکَ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَآلِهِ، وَفی جَمیعِ حَوائِجِ الدُّنْیا وَالاَْخِرَةِ فَکُنْ لی، اَللّـهُمَّ اِنّی اَساَلُکَ فیـما تَقْضی وَتُقَدِّرُ مِنَ الاََمْرِ الَْمحْتُومِ فی لَیْلَةِ الْقَدْرِ، مِنَ الْقَضاءِ الَّذی لا یُرَدُّ وَلا یُبَدَّلُ، اَنْ تَکْتُبَنی مِنْ حُجّاجِ بَیْتِکَ الْحَرامِ، الْمَبْرُورِ حَجُّهُمْ، الْمَشْکُورِ سَعْیُهُمْ، الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمْ، الْمُکَفَّرِ عَنْهُمْ سَیِّئاتُهُمْ، واجْعَلْ فیـما تَقْضی وَتُقَدِّرُ، اَنْ تُطیلَ عُمْری، وَتُوَسِّعَ عَلَیَّ رِزْقی، وَتُؤدِّی عَنّی اَمانَتی وَدَیْنی آمینَ رَبَّ الْعالَمین. 

خدایا! در این سال و هر سال، تا زمانی که عمرم باقی است و در آسایش و گشایش روزی به سر می برم، زیارت خانه ات ـ بیت الحرام ـ را نصیبم گردان. و مرا از درک موقف های گرامی و دیدن مکان های شریف و زیارت قبر پیغمبرت ـ که درودت بر او و آلش باد ـ محروم مکن. 

و در برآوردن جمیع احتیاجات دنیا و آخرتم یاریام کن. ای خدا! از تو درخواست می کنم هر آنچه از قضا و قَدَرت را که در شب قدر حتمی قرار دادی و دیگر برگشت و تغییری نمی پذیرد، مرا از حجاج بیت الحرامت قرار دهی. حاجیانی که حجشان پسندیده، سعیشان پذیرفته، گناهانشان آمرزیده و اعمال بدشان بخشیده شده است. و عمر طولانی در راه بندگی ات و روزیام را فراوان قرار ده و امانت ها و قرضم را ادا فرما. 

هم چنین بعد از نمازها این دعا خوانده شود:

یا عَلِیُّ یا عَظیمُ، یا غَفُورُ یا رَحیمُ، اَنْتَ الرَّبُّ الْعَظیمُ الَّذی لَیْسَ کَمِثْلِهِ شَیءٌ وَهُوَ السَّمیعُ الْبَصیرُ، وَهذا شَهْرٌ عَظَّمْتَهُ وَکَرَّمْتَهْ، وَشَرَّفْتَهُ وَفَضَّلْتَهُ عَلَی الشُّهُورِ، وَهُوَ الشَّهْرُ الَّذی فَرَضْتَ صِیامَهُ عَلَیَّ، وَهُوَ شَهْرُ رَمَضانَ، الَّذی اَنْزَلْتَ فیهِ الْقُرْآنَ، هُدیً لِلنّاسِ وَبَیِّناتٍ مِنَ الْهُدی وَالْفُرْقانَ، وَجَعَلْتَ فیهِ لَیْلَةَ الْقَدْرِ، وَجَعَلْتَها خَیْراً مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ، فَیا ذَا الْمَنِّ وَلا یُمَنُّ عَلَیْکَ، مُنَّ عَلَیَّ بِفَکاکِ رَقَبَتی مِنَ النّارِ فیمَنْ تَمُنَّ عَلَیْهِ، وَاَدْخِلْنِی الْجَنَّةَ بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ .

 ای خدای بلند مقام, ای بزرگوار, ای آمرزنده,ای مهربان! تویی خدای بزرگ که هیچ مانندی ندارد و به گفتار و کردار خلق شنوا و بینا است. و این ماهی که مقامش را بلند گردانیدی و بر دیگر ماه ها کرامت و شرافت بخشیدی, و روزه اش را بر من واجب گردانیدی, ماه رمضان است. 

ماهی که در آن قرآن را برای راهنمایی مردم و نشان دادن راه هدایت و جدا نمودن حق از باطل فرو فرستادی و شب قدر را در این ماه مقرر داشتی و نیز آن شب را بر هزار ماه برتری دادی; پس ای خدای صاحب منت که هیچ کس بر تو منت ندارد, در میان آن همه بندگانت که منت گزارده ای بر من منت گزار و از آتش دوزخ نجات بخش و به بهشت همیشگی داخل گردان! به حق رحمت بی پایانت ای مهربان ترین مهربانان. 

شیخ کفعمی در مصباح و بلدالامین و شیخ شهید در مجموعه از حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) نقل کرده اند که آن حضرت فرمود:هر که این دعا را در ماه رمضان بعد از هر نماز واجبی بخواند، حق تعالی گناهان او را تا روز قیامت بیامرزد، و دعا این است: 

اَللّـهُمَّ اَدْخِلْ عَلی اَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ اَللّـهُمَّ اَغْنِ کُلَّ فَقیرٍ، اَللّـهُمَّ اَشْبِعْ کُلَّ جائِعٍ، اَللّـهُمَّ اکْسُ کُلَّ عُرْیانٍ، اَللّـهُمَّ اقْضِ دَیْنَ کُلِّ مَدینٍ، اَللّـهُمَّ فَرِّجْ عَنْ کُلِّ مَکْرُوبٍ، اَللّـهُمَّ رُدَّ کُلَّ غَریبٍ، اَللّـهُمَّ فُکَّ کُلَّ اَسیرٍ، اَللّـهُمَّ اَصْلِحْ کُلَّ فاسِدٍ مِنْ اُمُورِ الْمُسْلِمینَ، اَللّـهُمَّ اشْفِ کُلَّ مَریضٍ، اللّهُمَّ سُدَّ فَقْرَنا بِغِناکَ، اَللّـهُمَّ غَیِّر سُوءَ حالِنا بِحُسْنِ حالِکَ، اَللّـهُمَّ اقْضِ عَنَّا الدَّیْنَ وَاَغْنِنا مِنَ الْفَقْرِ، اِنَّکَ عَلی کُلِّ شَیءٍ قَدیرٌ .

ای خدا تو بر اهل قبرها نشاط و شادمانی عطا کن؛ فقیران را بی نیاز گردان؛ خدایا گرسنگان را سیر گردان؛ برهنگان را لباس بپوشان؛ خدا بدهی برهکاران را ادا فرما؛ سوگواران را دل شاد ساز؛ خدایا هر غریبی را به وطن باز رسان؛ هر اسیری را آزادی بخش؛ خدایا فسادگران در کار مسلمانان را اصلاح فرما؛ بیماران را شفا عنایت کن؛ ای خدا به غنای خود جلو فقر ما را ببند؛ بدی های ما را به خوبی صفات خودت تغییر ده؛ خدایا دیَن ما را ادا فرما و ناداری ما را به دارایی و بی نیازی بدل گردان که تو بر هر چیز توانایی.

اعمال ماه رمضان

دعا و استغفار 

ماه رمضان ماه دعا و استغفار است. از امام زین العابدین(ع)روایت شده است که در ماه رمضان جز به دعا و تسبیح و استغفار و تکبیر لب نمی گشود چرا که پیامبر(ص) فرمودند:دعای روزه دار رد نمی شود. 

خواندن ادعیه مخصوص ماه مبارک رمضان 

1- از ابن عبّاس روایت کرده اند که حضرت رسول صلّی الله علیه و آله فضیلت بسیار از برای روزه هر روز ماه مبارک رمضان بیان فرمود و از برای هر روز دعای مخصوصی با فضیلت و ثواب بسیار از برای آن دعا ذکر کرده اند. 

2- خواند هر روز این دعا :اللَّهُمَّ هَذَا شَهْرُ رَمَضانَ الَّذِی أَنْزَلْتَ فِیهِ الْقُرْآنَ هُدیً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدی وَ الْفُرْقانِ وَ هَذَا شَهْرُ الصِّیَامِ ... . 

3- هر که این دعا را در هر روز ماه رمضان بخواند حق تعالی گناهان چهل ساله او را بیامرزد :اللَّهُمَّ رَبَّ شَهْرِ رَمَضَانَ الَّذِی أَنْزَلْتَ فِیهِ الْقُرآنَ وَ افْتَرَضْتَ عَلَی عِبَادِکَ فِیهِ الصِّیَامَ ارْزُقْنِی حَجَّ بَیْتِکَ الْحَرَامِ فِی هَذَا الْعَامِ وَ فِی کُلِّ عَامٍ وَ اغْفِرْ لِیَ الذُّنُوبَ الْعِظَامَ فَإِنَّهُ لَا یَغْفِرُهَا غَیْرُکَ یَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِکْرَام 

غسل کردن 

غسل کردن در ماه مبارک رمضان ثواب بسیار دارد. 

کارهایی که در شب های ماه رمضان باید به جا آورد؛ و آن چند چیز است

1- افطار مستحب است بعد از نماز, صورت گیرد; مگر آن که ضعف بر او غلبه کرده باشد یا جمعی منتظر باشند.

2- با مواد غذایی پاکیزه و حلال و به دور از شبهات افطار نماید بهتر آن است که با خرمای حلال افطار کند تا ثواب نمازش چهارصد برابر گردد. اگر با خرما، آب، رطب، شیر، حلوا ، نبات و با آب گرم، و یا هر کدام از این ها افطار کند، نیز خوب است.

3- هنگام افطار دعاهای وارده در این باره را بخواند؛ از جمله آن که بگوید:

اللهم لک صمت و علی رزقک افطرت و علیک توکلت(خدایا برای تو روزه گرفتم و با روزی تو افطار می کنم و بر تو توکل دارم.

تا خدا ثواب هر کسی را که در این روز روزه داشته است، به او عطا کند، و اگر دعای اللهم رب النور العظیم را که سید و کفعمی روایت کرده اند بخواند، فضیلت بسیار یابد.

روایت شده است که حضرت امیر المومنین علی (علیه السلام) هر گاه می خواست افطار کند می فرمود :

بسم الله; اللهم لک صمنا و علی رزقک افطرنا, فتقبل منا انک السمیع العلیم.

به نام خدا، خدایا برای تو روزه گرفتیم و به روزی تو افطار کردیم؛ پس از ما قبول کن، زیرا که تو شنوای دانایی.

دعای ماه رمضان

4- هنگام لقمه اول بگوید:

بسم الله الرحمن الرحیم; یا واسع المغفرة اغفر لی

به نام خداوند بخشاینده مهربان؛ ای که آمرزش باو گسترده است, بیامرز مرا. تا خدا او را بیامرزد.

و در روایت آمده است که در آخر هر روز از روزهای ماه رمضان، خدا هزاران هزار نفر را از آتش جهنم آزاد می کند؛ پس از حق تعالی بخواه که تو را یکی از آن ها قرار دهد.

5-در وقت افطار سوره قدر بخواند.

6- در وقت افطار صدقه بدهد و سپس روزه داران را افطار دهد؛ اگر چه به چند دانه خرما یا شربتی آب باشد. و از حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) روایت شده کسی که روزه داری را افطار دهد, مثل اجر آن روزه دار برای وی خواهد بود; بدون آن که چیزی از آن کم شود. و نیز از آن او خواهد بود ثواب کار نیکویی که به جا آورد. همچنین فرمود:مومنی که لقمه ای را در ماه رمضان به مومنی بدهد، حق تعالی برای او اجر کسی را می نویسد که سی بندهء مومن آزاد کرده باشد و نیز از آن او است نزد حق تعالی یک دعای پذیرفته شده.

7- در هر شب خواندن هزار مرتبه انا انزلناه آمده است.

ماه رمضان در وقت افطار سوره قدر بخواند

8- اگر ممکن باشد در هر شب صد مرتبه سوره حم دخان را بخواند.

9- در هر شب از ماه رمضان دعای افتتاح بخواند.

10- در روایت آمده که هر کس در هر شب از ماه رمضان سوره انا فتحنا را در نماز مستحبی بخواند آن سال حفاظت می گردد. و از اعمالی که مستحب است در شب های ماه رمضان به جا آورده شود، خواندن هزار رکعت نماز در سرتاسر این ماه است.

و این مطلب را عالمان بزرگ و فقیهان وارسته در کتاب های خود اشاره کرده و نوشته اند.

کارهای مربوط به سحرهای ماه مبارک رمضان است. و آن چند کار است:

1- خوردن سحری:

سحری را ترک نکند, اگر چه با یک دانه خرمای یا یک لیوان آب باشد. و بهترین سحری ها، سویق یعنی قاووت و خرما است. در روایات آمده است که حق تعالی و ملائکه صلوات می فرستند بر کسانی که در سحرها استغفار می کنند، و سحری می خورند.

2- سوره انا انزلناه :

در وقت سحرها بخواند، که هر کس این سوره را در وقت افطار کردن و سحر بخواند گویی ثواب کسی را دارد که در راه خدا در خون خود بغلتد. 

3- خواندن نماز :

خواندن نماز شب و نافله، دعا و استغفار و… از دیگر اعمال سحر است.

اعمال سحر ماه رمضان

4- بخواند دعای شریفی را که از حضرت امام رضا (علیه السلام) نقل شده که فرموده اند:

این دعایی است که حضرت امام محمد باقر(علیه السلام) در سحرهای ماه رمضان (دعای سحر) می خواندند. 

اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ مِنْ بَهَائِکَ بِأَبْهَاهُ وَ کُلُّ بَهَائِکَ بَهِیٌّ ... یَا اللَّهُ ؛ پس هر حاجت که داری از خدا بطلب که البتّه برآورده است. 

5- خواندن دعای ابو حمزه ثمالی :

روایت شده از ابو حمزه ثمالی که:

حضرت امام زین العابدین علیه السّلام در ماه رمضان بیشتر شب را نماز میخواندند و چون سحر می شد این دعا می خواند :إِلَهِی لَا تُؤَدِّبْنِی بِعُقُوبَتِکَ وَ لَا تَمْکُرْ بِی فِی حِیلَتِکَ ... 

امام صادق علیه السّلام فرمودند :

که هر گاه روزه داری، می باید که گوش و چشم و مو و پوست و جمیع اعضای تو روزه دارد یعنی از محرّمات بلکه از مکروهات. روزه تنها همین نخوردن و نیاشامیدن نیست بلکه باید در روزِ روزه، زبان خود را از دروغ نگاه دارید و دیده های خود را از حرام بپوشانید و با یکدیگر نزاع مکنید و حسد مبرید و غیبت مکنید و مجادله مکنید و سوگند دروغ یا حتی راست مخورید، دشنام مدهید، ستم مکنید و بی خردی مکنید. همچنین از یاد خدا و نماز غافل نشوید.

حضرت امیر المؤمنین علیه السّلام فرمودند :

چه بسیار روزه داری که او را از روزه بهره ای نیست به غیر از تشنگی و گرسنگی و چه بسیار عبادت کننده ای که او را بهره ای نیست از عبادت به غیر تعب. ای خوشا خواب زیرکان که بهتر از بیداری و عبادت احمقان است و خوشا افطار کردن زیرکان که بهتر از روزه داشتن بی خردان است.

اعمال سفارش شده ی ماه مبارک رمضان در مفاتیح

4.7855
این مطلب مفید بود ؟80550
منبع : مفاتیح الجناح / بخش دین و مذهب نمناک/ن/م.ح
116 نظر به ثبت رسیده است
پرهام رضایی1402-12-26
پوشیدن لباسی تمیز برای احساس رهایی
282
یاسین1403-01-19
برای پاکی
40
مرتضی1403-01-22
عید فطر مبارک ؟؟؟؟
51
مرتضی1403-01-22
رمضان مبارک؟؟؟؟؟
10
حمید1403-01-22
ماه رمضان به همه نماز خون و روزه گیرا مبارک
10
مبین1403-01-22
مبارک
10
ممد1403-01-22
ایا‌ سر زیر اب کردن روزه را باطل میکند
10
مهدی1403-01-04
مبارک باشع
172
یاسین1403-01-19
ب شما هم
00
محمد1403-01-06
رمضان ماه مهمانی خدا ????
181
محمد1403-01-06
ماه مبارک رمضان ب تمام مسلمانان جهان مبارک باد
181
محمد1403-01-06
نماز روزه هاتون قبول ❤️????
151
مهدی1403-01-14
سال خوبی داشته باشین ونماز روهاتون قبول باشه
40
یاسین1403-01-19
همچنین
00
امیر1403-01-14
روزه هاتون قبول
80
MOSTAFA1403-01-16
نماز وروز هاتون قبول و همینطور سال1403مبارک به همی شما انشالله به آرزوهاتون برسید
60
ر1403-01-16
رمضان ماه مهمانی خدا
50
Damiri1403-01-16
نماز و روزه هاتان قبول
70
زینب1403-01-17
آیا بوتاکس روزه باطل میکنه؟
70
زینب1403-01-17
طاعاتت قبول اگر کسی بتونه روزه قضا تا ماه رمضان بعد بگیره چکار کنه
81
یاسین1403-01-19
خو بگیره
01
زینب1403-01-17
سلام آیا آمپول روزه باطل میکنه
60
ی1403-01-19
بله
10
ی1403-01-19
و امسال هم تمام شد رمضان
10
یاسین1403-01-19
بله
01
هادی علیزاده1403-01-22
رمضان ماه خدا
10
فاطمه1403-01-19
آیا زدن ادکلان روزه رو باطل میکنه
00
فاطمه1403-01-19
کفاره روزه نگرفنن غیر عمد چقدره؟
00
فاطمه1403-01-19
التماس دعا
00
انیسا1403-01-19
آیا بوتاکس روزه رو باطل بتونه
10
انیسا1403-01-19
کسی اگه به دلایل خاصی نتونست روزه بگیره باید بعد چه کار کنه
00
انیسا1403-01-19
وقتی مریضم باید روزه بگیریم یا نه
00
انیسا1403-01-19
باید هنگام روزه گرفتن چه بخوریم
00
عرشیا1403-01-19
عالی
00
باربد میرزایی1403-01-19
ماه مهمانی خدا
00
باربد میرزایی1403-01-19
ماه رمضان مبارک
00
باربد میرزایی1403-01-19
ماه مهمانی خدا مبارک
00
د1403-01-19
چندمه
00
Rengo1403-01-19
بهترین کار تو ماه رمضان چیه؟
00
Rengo1403-01-19
تو ماه رمضان چی بخوریم خوبه ؟
00
Rengo1403-01-19
تو ماه رمضان چی سوره ای بخونیم ؟
00
مهدی1403-01-20
رمضان رو به اتمام است
00
مهدی1403-01-20
نماز روزه ها قبول باشد
00
مهدی1403-01-20
عیدتان مبارک
00
ابنین1403-01-20
عالی بود
00
مرتضی1403-01-20
مبارک باشه؟؟
00
مرتضی1403-01-20
سلام آیا آمپول روزه رو باطل میکنه
00
اااااااا1403-01-20
سلام آیا عمل آپاندیس روزه را باطل می کند؟
10
ااااااا1403-01-20
سلام آیا خود ارضایی روزه را باطل می کند؟
00
ابولفضل ارحامی نیا1403-01-20
چرا به این ماه میگم رمضان
00
طاها اشراقی1403-01-20
عالی
00
باربد میرزایی1403-01-20
ما مبارک رمضان
00
امین مرندی1403-01-21
.آیا استفراغ روزه را باطل میکند؟
00
امین مرندی1403-01-21
رمضان ماه میهمانی خدا
00
امین مرندی1403-01-21
ماه مبارک رمضان مبارک باد
00
امیر1403-01-21
عید مبارک
00
امیر1403-01-21
روزه هاتون قبول
00
امینبتیوف1403-01-21
عبادت قبول باشه
00
نسایتیذیتسسذ1403-01-21
انشالله خداشفابده
00
تیایدیتسدی1403-01-21
خدا همیشه بامایاره
00
ssssss1403-01-21
مبارک
00
یژژژذذتنن1403-01-21
قبول باشه
00
صداقت1403-01-21
مبارک باشه
00
Rahmat1403-01-22
سلام تزریق سرم روزه را باطل میکند
00
Rahmat1403-01-22
ایا دود در میحط بسته روزه را باطل می‌کند
00
Ramat1403-01-22
عید فطر برتمام مسلمین جهان مبارک باد????????
00
Lord.banana0001403-01-22
خیلی خوبه
00
مرتضی1403-01-22
سلام عید فطر چند شنبه هس
00
ناشناس1403-01-22
مبارکه
00
ااا1403-01-22
مبارک باشه
00
محمد محمدی1403-01-22
عید مبارک
00
علی محمدی1403-01-22
عیدتون مبارک
00
علی محمدی1403-01-22
عید شما مبارک
00
آواره تنها1403-01-22
آیاخوابیدن وضوراباطل میکند
00
محمد1403-01-22
آیا ژل زدن روزه را باطل می‌کند
00
آواره تنها1403-01-22
حمام کردن روزه رو باطل میکنه؟؟
00
آواره تنها1403-01-22
مسواک زدن روزه روباطل میکنه؟
00
جقی1403-01-22
ببخشید امروز ماه رمضان
00
امیر1403-01-22
نماز و روزه هاتون قبول
00
millab1403-01-22
ramezan moobark
00
احمد روینده1403-01-22
اگر در ماه رمضان اشتباهن بدون انکه بدانم و یادم باشد روزه ام رو بشکنم حلال است؟
00
...1403-01-22
شخصی ک مشکل قلبی داره روزه واجبه بهش
00
احمد روینده1403-01-22
ایا در ماه رمضان نماز خود را نخوانیم روزه مان باطل است؟
00
.....1403-01-22
کسی ک مشکل قلبی داره روزه واجبه بهش
00
احمد روینده1403-01-22
ایا در حال شستن صورت اب در دهان برود روزه باطل است؟
00
غیاثی1403-01-22
رمضان مبارک
00
محمد مهدی1403-01-22
پوشیدن لباس تمیز برای رهایی
00
Sobhsn hosseini1403-01-22
ایا بدون اینکه بفهمی که روزه ای چیزی بخوری روزه باطل میشود؟؟؟؟؟؟؟?????
00
هادی هلیزاده1403-01-22
آفرین بهتون
00
پوریا1403-01-22
پوشیدن لباسی تمیز
00
علی مراد1403-01-22
آیا زخم معده باعث میشه روزه نگیریم
00
Sobhan hosseini1403-01-22
ایا سیگار روزه را باطل میکند????
؟؟؟؟؟
00
علی مراد1403-01-22
رمضان ماه همدلی
00
پوریا1403-01-22
رمضان ناه مهمانی خدا
00
علی مراد1403-01-22
شهر و رمضان
00
دربجب1403-01-22
عید فطر مبارک
00
Sobhan hosseini1403-01-22
ایا نماز و روزه برای هر مسلمانی واجب است؟؟؟؟؟؟؟?????
00
اارز1403-01-22
ببخشید اگر در ماه رمضان در لای دندان ها غذا بمتن روزه باطله
00
Sssnnn1403-01-22
ایا اب خوردن روزه را باطل میکند؟؟؟???
00
Sssnnn1403-01-22
چرا باید روزه بگیریم؟؟؟???
00
Sssnnn1403-01-22
ایا ماه مبارک رمضان ماه مهمانی خدا است؟؟؟???
00
عای1403-01-22
روزه هاتون قبول
00
Ali1403-01-22
ایا امپول روزه رو باطل میکنه؟
00
فری1403-01-22
نماز روزه قبول
00
زهرا1403-01-22
عید فطر تبریک
00
ابولفضل1403-01-22
ماه رمضان مبارک
❤️
00
احمد1403-01-22
رمضان تمام شد
00
احمد1403-01-22
عید فطر مبارک
00
ممد1403-01-22
ایا گردوخاک‌ روزه را باطل میکند
10
ی انسان عادی1403-01-22
عید فطر مبارک باد
00
علیرضا رحمانی1403-01-22
عیدتان مبارک باد
00
اهورا طاهری1403-01-22
عید فطر مبارک ؟؟؟
00
اهورا1403-01-22
آیا حمام کردن روزه را باطل میکند ؟
00
امیر1403-01-23
عید فطر مبارک
00
خدا1403-01-23
عید فطر مبارک
00
مرتضی1403-01-23
آیا آمپول روزه رو باطل میکنه ؟؟؟؟
10
وبگردی