حمید فرخ نژاد

بدشانس ترین بازیگر مشهور سینمای ایران + تصاویر

تاریخ انتشار : 14 آذر 1392کد مطلب : 5153زمان مطالعه : 3 دقیقه
مشهورترین و بدشانس ترین بازیگر سینمای ایران که در دقیقه 90 سیمرغ بلورین جشنواره را از دست داد حمید فرخ نژاد می باشد. در ادامه افتخارات و عناوین فرخ نژاد در جشنواره های مختلف را مشاهده می کنید.

شاید اگر برای کسب عنوان بدشانس ترین  بازیگران سینمای ایران جستجو کنیم، اولین اسمی که جلوی چشممان بیاید، نام " حمید فرخ نژاد " با تعداد بی شماری نامردی در ادوار جشنواره فیلم جشنواره فیلم فجر و جشنواره های دیگر و نگرفتن سیمرغ تا سی و یکمین دوره جزو رکورد داران نامزد شدن و نگرفتن سیمرغ به حساب می آید.
اغلب فیلم هایی که در آن ها بازی کرده خود نقش ها خلاف قواعد جایزه گرفتن های مرسوم بوده اند، نقش هایی متفاوت و حساس در فیلم هایی متفاوت و خطرناک.
 
از آن جایی که خود فرخ نژاد هم دوست دارد در فیلم های شاخص بازی کند، ریسک بازی و دیده شدن او مدام بالا و پایین می رود.
 
شروع فعالیت سینمایی فرخ نژاد با فیلم " در کوچه های عشق " به عنوان بازیگر و دستیار کارگردان در سال 69 به کارگردانی " خسرو سینایی " بود و نقش های متفاوتی را در آثاری چون " عروس آتش "، " به رنگ ارغوان "، " چهارشنبه سوری" و "گشت ارشاد" به نمایش گذاشت.

 

حمید فرخ نژاد در فیلم گشت ارشاد


 
عمدتا" نقش هایی که " حمید فرخ نژاد " تا به امروز بازی کرده، دچار حاشیه شده اند. مثل نقش مامور اطلاعاتی عاشق پیشه در فیلم سینمایی " به رنگ ارغوان " که 6 سال توقیف بود یا نقشش در آتشکار که باز هم 3 سال در بایگانی قرار گرفت و بعد از آن اکران محدود و پر حاشیه ای داشت.
 
یکی دیگر از آثاری که قرار بود "فرخ نژاد " در آن به سیمرغ جشنواره دست یاد فیلم سینمایی " شب واقعه " بود که متاسفانه در لحظات آخر نام برنده بدون ذکر دلیل خاصی تغییر کرد.

 

حمید فرخ نژاد در فیلم سینمایی شب واقعه


 
جشنواره سی و یکم، جشنواره ای بود که "حمید فرخ نژاد" بعد از بازی خوب در نقش های سخت بالاخره دیده شد و سیمرغ بلورین را برای ایفای نقش در فیلم سینمایی " استرداد " از آن خود کرد.

 

حمید فرخ نژاد در فیلم استرداد


 
فرخ نژاد پیش از این 9 بار کاندیدای بازیگری شده بود که این جایزه یک بار در اولین نقش آفرینی اش در فیلم "عروس آتش " به عنوان بازیگر کامل دریافت گردد 2 سیمرغ دیگر نیز برای فیلم نامه " عروس آتش " و ساخت "سفر سرخ " دریافت کرده و یک دیپلم کارگردانی نیز برای این فیلم دارد. از جوایز خارجی " حمید فرخ نژاد " نیز می توان به جایزه جشنواره " گارلو ویواری " برای " عروس آتش " جشنواره مسکو برای " طبل بزرگ زیر پای چپ " و " آسیا پاسنک " برای " شب واقعه " اشاره کرد.
 

حمید فرخ نژاد در فیلم عروس آتش


حمید فرخ نژاد کارگردانی و تهیه کنندگی " سفر سرخ " را درحالی انجام داد که به قول خودش سرمایه جوانی اش را به پای فیلم ریخته بود. در مورد حواشی این فیلم و سرانجامش حرف های زیادی زده شده که همگی بر این نکته تاکید دارند که مفیدی در مشکلات فیلم بیشتر دلایل شخصی داشته با موانع قانونی; به طوری که " فرخ نژاد " نامه ای گلایه آمیز در هفته دفاع مقدس از رنج هایی که سر این فیلم کشیده است نوشت.


حمید فرخ نژاد در گفتگویی در ماهنامه فیلم (شماره 376) می گوید:من به هر کاری که می کنم خیلی اهمیت می دهم. اگر قرار است در یک فریم عکس بازی کنم، سعی می کنم آن فریم بهترین فریم دنیا باشد. اهمیتش برایم دراین است که تمام آنچه را که دارم برایش می گذارم ".

حمید فرخ نژاد متولد 1348 در آبادان می باشد. وی تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.

بدشانس ترین بازیگر مشهور سینمای ایران + تصاویر

3.9283
این مطلب مفید بود ؟21865
برگرفته از yjc.ir
وبگردی