بیماری مورژلونز

بیماری مورژلونز ، احساس راه رفتن حشرات زیر پوست

کد مطلب : 4889تعداد نظرات : 3 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
احساس حرکت چیزی زیر پوست یک بیماری است بنام مورژلونز که با جوش های ریز و خارش همراه است و در کودکان نیز رخ می دهد.

بیماری مورژلونز چیست و چه علائمی دارد؟

مورژلونز، یک بیماری ناشناخته است که در آن فرد فکر می کند، چیزی زیر پوستش در حال حرکت است. در ادامه این بخش از سلامت نمناک درباره علل ایجاد و راههای پیشگیری از این بیماری را می خوانید. بیماری مورژلونز یک وضعیت پوستی بحث برانگیز و غیرقابل توضیح است.

در اینجا به سوالات متداول در مورد مورژلونز و پیشنهادها برای مقابله با آن پاسخ وجود دارد.بیماری مورژلونز یک بیماری غیر معمول و غیرقابل توضیح است که با الیاف کوچک یا ذرات دیگر که از زخم های پوستی بیرون زده است، مشخص می شود.

افراد با این مشکل اغلب احساس می کنند که چیزی در حال خزیدن بر روی پوست و یا سوزش پوست آن ها است. برخی پزشکان این وضعیت را به عنوان آلودگی وهم آلود تشخیص می دهند و آن را با رفتار درمانی، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی و مشاوره درمان می کنند.

برخی دیگر فکر می کنند که نشانه ها مربوط به یک فرآیند عفونی در سلول های پوست هستند که البته مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

احساس راه رفتن چیزی در سر

بیماری مورژلونز چیست و چه نشانه ای دارد؟ 

نشانه ها و علامت ها بیماری مورژلونز :

افرادی که بیماری مورژلونز دارند، علائم و نشانه های زیر را گزارش می کنند: 

 • جوش ها و یا زخم های پوستی که می تواند موجب خارش شدید شوند.
 • احساس وجود خزنده در رو و زیر پوست، اغلب مانند راه رفتن، سوزش و یا گاز گرفتن حشرات است.
 • الیاف، نخ یا الیاف سیاه در پوست و روی پوست.
 • خستگی.
 • سختی در تمرکز.
 • فقدان حافظه کوتاه مدت.
 • حال ناراحت.
 • خارش شدید و زخم های باز مرتبط با بیماری مورژلونز می تواند به شدت با کیفیت افراد زندگی تداخل داشته باشد.

احساس حرکت چیزی زیر پوست

خارش جوش های پوستی از علائم بیماری مورژلونز 

محققان درباره بیماری مورژلونز چه می دانند؟

تحقیقات انجام شده بر روی مورژلونز توسط گروه های چندگانه در طول ده ها سال، نتایج متناقضی را به همراه داشته است. مطالعات متعدد امکان ارتباط احتمالی بین مورژلونز و عفونت با بورلیا اسپیروچتس را گزارش می دهد.

این نتایج با مطالعه قبلی مرکز کنترل و پیش گیری بیماری ها (CDC) در تضاد دارد، که به این نتیجه رسید که این شرایط ناشی از عفونت و یا انگل ها است. CDC به بررسی 115 نفر مبتلا به مورژلونز اشاره کرد که CDC به آن به عنوان توضیح غیرقابل توضیح اشاره می کند، نشان داد که بیشتر فیبرهای موجود در زخم های پوستی پنبه ای و نخی هستند.

گزارش CDC به این نکته اشاره کرد که این وضعیت اغلب در میان زنان سفیدپوست میانسال دیده می شود و علائم آن بسیار شبیه به بیماری های روانی مربوط به آلودگی ناشی از هجوم انگل ها (آلودگی وهم آلود) است. مطالعات تحقیقاتی کوچک کوشیده اند تا علت و درمان موثر برای این بیماری را تعیین کنند. اما هنوز هیچ راهنمای قطعی درباره تشخیص و درمان آن وجود ندارد.

احساس حرکت چیزی در سر

همه چیز درباره بیماری مورژلونز 

چه کسانی به بیماری مورژلونز مبتلا می شوند؟

طبق نتایج تحقیقات و بررسی ها درصد ابتلا در کودکان و بزرگسالان یکسان است و ممکن است افرادی در خانواده نشانه ای از بیماری را نشان دهند در حالی که دیگر اعضای خانواده سالم باشند. بسیاری از بیماران در مطالعه این مرکز نشانه های وسواسی را نشان دادند. حدود نیمی از افراد این مطالعه مشکلات دیگری ازجمله افسردگی و سوءمصرف مواد را هم داشتند.

احساس راه رفتن مورچه روی پا

علت بیماری مورژلونز چیست؟

روشهای تشخیص بیماری مورژلونز:

نگرش های متداول متخصصان بهداشتی به سوی این بیماری عبارتند از: 

 • فکر کردن به این که بیماری مورژلونز یک شرایط خاص است که باید توسط تحقیقات تایید شود.
 • فکر کردن به علائم و نشانه های بیماری مورژلونز ناشی از بیماری دیگر و اغلب بیماری های روانی است.
 • عدم تایید بیماری مورژلونز و یا حفظ قضاوت تا زمانی که بیشتر شناخته شود.
 • برخی از افرادی که مظنون به داشتن این بیماری هستند، ادعا می کنند که این بیماری را نادیده گرفته یا با چیزهای دیگر اشتباه گرفته بودند.
 • در مقابل، برخی پزشکان می گویند افرادی که نشانه ها و علائم بیماری مورژلونز را گزارش می دهند معمولاً در برابر توضیحات دیگر برای شرایط خود مقاومت می کنند.

بیماری مورژلونز

بیماری مورژلونز چگونه تشخیص داده می شود؟ 

مقابله با بیماری مورژلونز:

نشانه ها و علائم مربوط به بیماری مورژلونز می تواند نگران کننده باشد. حتی با اینکه متخصصان سلامت ممکن است در مورد ماهیت این مشکل با هم مخالفت کنند، شما سزاوار درمان با شفقت هستید. 

برای مدیریت علایم و نشانه های خود این کارها را انجام دهید:

یک رابطه با یک تیم مراقبتی از بهداشت و درمان تهیه کنید ؛ پزشکی را پیدا کنید که نگرانی های شما را تایید می کند، یک بررسی کامل انجام می دهد، از طریق گزینه های درمان با شما صحبت می کند و با یک تیم چند رشته ای کار می کند. 

صبور باشید:

پزشک شما احتمالاً به دنبال شرایط شناخته شده ای است که قبل از بررسی تشخیص بیماری مورژلونز به درمان مبتنی بر شواهد اشاره می کند.

درمان مورژلونز

آیا بیماری مورژلونز درمان دارد؟ 

ذهن باز داشته باشید:

علل مختلف علائم و نشانه های خود را در نظر بگیرید و توصیه های پزشکتان را برای درمان به بحث و بررسی قرار دهید - که ممکن است شامل درمان طولانی مدت سلامت روانی نیز باشد. 

به دنبال درمان برای شرایط دیگر هم باشید:

درمان تنش و اضطراب، افسردگی و یا هر شرایط دیگری که بر تفکر، حالات و یا رفتار شما تاثیر می گذارد.

 

همه چیز درمورد بیماری عجیب مورژلونز ، توهمی به دلیل نامعلوم

4.6193
این مطلب مفید بود ؟17914
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
3 نظر به ثبت رسیده است
الناز1396-06-25
بله این بیماری در اهواز هم هست من خودم احساس می کنم حشراتی زیر پوستم هستد .و حرکت می کنند مخصوصا موقعی که صورتم را بند می اندازم .پس از اصلاح صورت حشرات روع به راه رفتن می کنند.حتی ارایشگر شروع به سرفه و عطسه می کند و من چاره ایجز سکوت ندارم .زیرا هر چه به دکترها می گویم می گویند توهم است .ولی واقعیت است .علایم گرم شدن شدید کف پا درد پا ها .و با خارش بدن هم حس خارج شدن حشرات را می کنیم و شروع به راه رفتن می کنند ولی انقدر زیاد وریز هستند که باچشم دیده نمی شوند و لمس ممکن نیست.
2911
felora1397-05-02
سلام من به چند بیماری مبتلا هستم اولین بیماری دیابت بود بعد فشارخون بالا و چربی خون بعد اعصاب .بعد ساییدگی پاها و کمر. دیسک کمر. کم کاری تیروئید. کبد چرب. جدیدا احساس میکنم پوستم مور مور میشود و انگار مورچه روی پوستم گاز می گیرد و راه می رود. ضمنا پوستم خیلی چرب می باشد موقع استحمام همیشه مقداری حنا و ماست و آبغوره با هم مخلوط میکنم و به تمام پوستم‌ میکشم با این‌کار سموم زدایی میشود الان خیلی بهتر شدم.
276
حسینی1398-12-10
این بیماری غلبه خون است با حجامت درمان می شود
31
وبگردی