درمان عوارض استرس بر پوست
استرس عوارض زیادی از جمله جوش ها و چین و چروک را در پوست افراد ایجاد میکند که میتوان با روشهای مناسب و تغییر سبک زندگی آن ها را درمان کرد.

چگونه میتوانید تاثیر استرس را بر روی پوست خود کاهش دهید؟

استرس میتواند تاثیر زیادی بر زندگی ما داشته باشد که هم بر سلامت روحی و هم جسمی تاثیر دارد ما قبلا در بخش سلامت نمناک تاثیرات استرس بر روی پوستتان را بررسی کرده ایم این عوامل شامل شکایت های پوستی مربوط به استرس میباشد مانند:لک کهیر و جوش های استرسی رزاشیا، پوست خشک، چشم های باد کرده و چین و چروک دار.

اما در مورد اینها چه کاری میتوانیم انجام دهیم؟ چطور می توانیم آنها را رفع کنیم؟ این پست درمورد جزئیات موثرترین راه ها برای مبارزه با استرس بر روی پوست شما است.

جوش استرسی

کهیر و جوش های استرسی

استرس سیستم ایمنی بدنی شما را ضعیف میکند این میتواند بدن شما را به تحریک و ترشح هیستامین حساس کند، که باعث ظهور کهیر و جوشهای استرسی میشود.

بهترین راه برای تسکین کهیر و جوش های استرسی

لباس های گشاد و مناسب بپوشید

اگر از حضور کهیر ها اذیت میشوید لباس های گشاد بپوشید و تا زمانی که کهیر ها بهبود نیافته اند، از گرفتن دوش آب گرم خودداری کنید. اگر لباس هایتان تنگ باشند التهاب پوستتان را تشدید میکنند به همین دلیل در طول این مدت، باید از استفاده هرگونه مرطوب کننده معطر بر روی جوش هایتان خودداری کنید.

آنتی هیستامین بخورید

آنتی هیستامین ها به سرعت برای کاهش تورم و خارش کهیر ها عمل میکنند آنها اثر هیستامین را متوقف میکنند، اثر شیمیایی آن مسئول واکنش های آلرژیک است، به محض اینکه واکنش رخ دهد، باید یک آنتی هیستامین بخورید.

آنتی هیستامین

درمان جوش های استرسی

هنگامی که کورتیزول در درون بدن شما ترشح میشود باعث افزایش تولید چربی و مسدود شدن منافذ میشود. پس بهترین راه برای کاهش جوش های استرسی چیست؟

لایه برداری

لایه برداری برای پوست شما از جهت های مختلف مزیت های بسیاری دارد؛ ابتدا، سلول های مرده سطح پوست را برطرف میکند و درنتیجه پوست شما را روشن تر میکند. لایه برداری همچنین منافذ شما را باز میکند، چربی را تولید میکند و ظهور جوش های سر سیاه و سر سفید را کاهش میدهد؛ لایه برداری گردش خون را افزایش میدهد، به شما کمک میکند تا پوست درخشان و سالم تری داشته باشید. شما باید حداقل دوبار در هفته لایه برداری کنید اگر بیشتر ازاین باشد، پوستتان را از چربی های طبیعی محروم میکنید و این کار تاثیر گذار نخواهد بود.

مرطوب کننده ها

برخی از مردم معتقد هستند با مرطوب کردن پوست چرب، جوش ها بدتر خواهند شد؛ اگرچه این مورد درست نیست. خودداری کردن از مرطوب کردن پوست شما را خشک میکندو در نتیجه بیش از حد چربی تولید میکند ،تا کمبود رطوبت را جبران کند این مهم است که به طور مرتب از پوست خود مراقبت کنید و هر صبح و عصر پوستتان را مرطوب کنید.

مرطوب کننده

بهترین راه برای تسکین و کاهش رزاشیا چیست؟

زمانی که ما تحت استرس قرار میگیریم بدنمان نوروپپتید و انتقال دهنده های عصبی را بیشتر ترشح و تولید میکند این باعث التهاب و گسترش رگ های خونی در پوست شما میشود. پس بهترین راه برای تسکین و کاهش رزاشیا چیست؟

استفاده روزانه از پروبیوتیک ها

همچنین برای درمان پوست مستعد به آکنه و رزاشیا مصرف روزانه پروبیوتیک ممکن است موثر باشد؛ این ها به عنوان باکتری های دوستانه دیده میشود و بیشتر در ماست و ممکل های غذایی یافت میشوند همچنین التهاب در روده ،میتواند باعث بروز رزاشیا شود. مصرف باکتری های سالم به شکل پروبیوتیک ها مانعی برای ابتلا به این بیماری است.

پروبیوتیک

درمان خشکی پوست ناشی از استرس

همانطور که در بالا ذکر شد زمانی که ما تحت استرس قرار میگیریم کورتیزول ترشح میشود، این کار توانایی پوست شما را برای نگهداری آب کاهش میدهد. به همین دلیل است که پوست ما خشک و پوسته پوسته شده به نظر میرسد.

نوشیدن آب

با نوشیدن آب بیشتر پوست شما هیدراته بیشتری جذب میکند. شما باید روزانه 8 لیوان آب بنوشید.

نوشیدن آب

مرطوب کننده ها

بدون شک اگر از پوست خشک رنج میبرید باید آن را مرطوب کنید، به دنبال مرطوب کننده هایی با ویتامین E باشید که لایه های عمیق پوست شما را تغذیه کند. همانطور که در بالا ذکر شد شما باید به طور مرتب از پوستتان مراقبت کنید و مطمعن شوید که هر صبح و عصر پوستتان را مرطوب میکنید.برای شب از یک کرم غنی تر و برای روز از یک کرم سبک تر استفاده کنید.

بهترین راه برای تسکین ورم چشم چیست؟

زمانی که ما تحت استرس قرار میگیریم تمایل کمتری برای خواب در شب ها داریم و زمانی که از خواب بیدار میشویم، ورم چشم نتیجه بی خوابی هایمان است.

 ورم چشم

آرامش قبل از خوابیدن

مهم است که قبل از رفتن به رختخواب آرام باشید این کار به مغز شما اجازه میدهد که؟ برای خواب آماده باشد.ما به شما توصیه میکنیم که همه ی دستگاه های الکترونیکی(موبایل، تبلت، لپ تاپ) و هر روشنایی روشن را خاموش کنید شما باید این کار را حداقل یک ساعت قبل از خواب انجام دهید، نور این دستگاه ها شما را بیدار نگه میدارد و به جای آرامش بیشتر تحریک کننده است.

به اندازه کافی بخوابید

شما باید هرشب 8 ساعت بخوابید، هرچه بیشتر بخوابید، احتمال بیدار شدن در تاریکی را کاهش میدهید و باعث ورم چشم در صبح میشوید.

با بالشت های بیشتر بخوابید

با توجه به گرانش زمین هر سیالی باعث گودی پوست نازک زیر چشم شما میشود، پس ارتفاع باعث کاهش مایعات به این نقطه میشود.

استفاده از بالشت

درمان چین و چروک

اگر یک سلول DNAاز پوست پوسیده شود منجر به پیرشدن پوست و چین و چروک میشود، تلومرها DNA را تخریب میکنند، اما استرس عمر آنها را کوتاه تر میکند. پس اگر شما استرس دارید این کار ظاهر پوست شما را پیر تر خواهد کرد پس بهترین راه برای کاهش چین و چروک چیست؟

مراقبت کردن

تحقیقات اخیر نشان میدهد که شرکت کنندگانی که سه ماه مراقبت از خود را شروع کردند سطح تلومراز آنها در جریان خونشان30% افزایش یافت تلومراز مسئول ترمیم تلومرها است. بنابراین میتواند مانع پیری سلول ها شود. مدیتیشن و یوگا افکار شما را تحت کنترل نگه میدارد و منجر به سلامت روانشناختی بهتر و آسیب کمتر تلومرها میشود.

مدیتیشن

از سرم و کرم های ضد پیری استفاده کنید

کرم هایی که مناطق دارای مشکل را به طور خاص مورد هدف قرار میدهند بهتر کار میکنند؛ برای مثال اگر شما از چین و چروک ها رنج میبرید، از یک سرم موثر چشم استفاده کنید.به دنبال محصولاتی با ویتامین E و Cباشید  زیرا باعث تولید کلاژن میشود و پوست شما را تسکین میدهد.باید کرم را همانطور که در برچسب آن توضیح داده است، مصرف کنید.

خوردن یک رژیم غذایی سالم

شواهدی وجود دارد که نشان میدهد رژیم غذایی سالم و متعادل و غذاهای خاص و شناخته شده ضد پیری به بهبود سلامت پوست شما کمک میکند برای مثال:پسته یک غذای فوق العاده برای محافظت از DNA و کاهش فشار خون کمک میکند در حالی که غذاهای دارای امگا 3 مانند ماهی چرب تلومر ها را به رشد کردن تحریک میکند.ماست طبیعی پرچرب به استحکام پوست و سبزیجات سبز و زرد به کاهش چین و چروک پوست، خصوصا در اطراف چشم کمک میکند. باید سعی کنید بیشتر این غذاها را به رژیم غذاییتان اضافه کنید.

اگر احساس استرس دارید عوارض پوستی شما را در برمیگیرد توصیه های ذکر شده در بالا را دنبال کنید و از مزایای آن استفاده کنید. 

بهترین درمان عوارض پوستی ناشی از استرس

4.431
این مطلب مفید بود ؟274
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن /ک/س
وبگردی