تخیل کودکان
والدین می توانن با تقویت قوه تخیل کودکان ، در آینده کودکان موفق و خلاقی داشته باشند.

چند راهکار ساده برای پرورش قوه تخیل کودکان

یکی از ارزشمندترین دارایی های انسان، قدرت تخیل است. قوه تخیل نقش بسزایی در موفقیت های ما دارد بنابراین والدین باید همواره به فکر پرورش قوه تخیل کودکان خود باشند. در این مطلب می خواهیم شما را با راهکارهای ساده ای آشنا کنیم که با استفاده از آن ها می توانید قوه تخیل کودکان خود را پرورش دهید.

چگونه قوه تخیل کودکان را پرورش دهیم

شنیدن داستان هایی که خودتان ساخته اید، به خوبی بقیه داستان ها و حتی بهتر از آن ها می تواند باشد. داستان های شما نه تنها تخیل او را وسعت می بخشد، بلکه زمینه شخصیت سازی و خلق موضوع ها را نیز در کودک می پروراند .
هر کودک با حدود صدمیلیارد سلول مغزی متولد می شود که به راستی شگفت انگیز است. ولی زمانی که کودک نوپاست، شگفت آورتر نیز می شود. هریک از سلول های مغزی کودک تکانه های الکتریکی با نام پیام (سیگنال) ارسال و دریافت می کند که به کمک مواد شیمیایی در مغز مانند سروتنین، ارتباطات را به وجود می آورند. در پی تکرار، این ارتباطات به شبکه ای مبدل می شود که کودک را قادر به فکرکردن و یادگرفتن می کند .
تا زمانی که سومین سالگرد تولد کودک نوپایتان را جشن بگیرید، مغز او حدود هزارتریلیون ارتباط برقرار کرده است؛ یعنی حدوداً دوبرابر بیش از آنچه شما از آن برخوردارید. درحال حاضر مغز کودک نوپای شما بسیار متراکم تر از آن چیزی است که در آینده خواهد بود و در حال ساختن مسیری است که در بقیه عمر طی خواهد کرد؛ ارتباطی که مرتباً به کار گرفته شود، پایدار می ماند و آنچه به کار گرفته نشود (یا به ندرت استفاده شود) دوام نخواهد داشت .
به همین دلیل است که متخصصان تاکید بسیاری بر سه سال اول دوران کودکی دارند . هر کاری که شما با کودک نوپای خود انجام دهید، از خواندن، آوازخواندن و بازی گرفته تا خوردن و راه رفتن، به جهش ناگهانی مغز او کمک می کند. زمانی که شما او را در معرض تصاویر، اصوات و احساسات جدید قرار می دهید، ذهن او را روی دنیایی بزرگ تر و مهیج تر می گشایید و هنگامی که از تخیل خودتان استفاده می کنید، او را هم تشویق به استفاده از این نیرو می کنید. برای مثال، هنگامی که می گویید:«نگاه کن، من یه ببر تو جنگلم»، «بیا تصور کنیم می خوایم به یه مسافرت طولانی بریم» شما مغز او را برای ساختن «راه خیالی » مخصوص به خودش تحریک می کنید .

تخیل کودکان

تقویت قوه تخیل کودکان با چند روش ساده

نمونه های پیشنهادی
کودک شما همچون هر کودک دیگری ذاتاً خلاق است، ولی شاید نداند که از کجا باید شروع کند. با همدیگرخواندن داستان هایی درباره سرزمین ها و مردم ناشناخته یا کتاب های مصوری که به گسترش واژگان لغوی و تصویری او کمک کنند، راه خوبی برای برانگیختن قوه تخیل اوست. چگونه می توانید تصور کنید که یک لاک پشت هستید، وقتی تا به حال آن را ندیده اید؟
کتاب هایی با عکس های فراوان بزرگ رنگی انتخاب کنید و خوشحال باشید که در حال حاضر و قبل از اینکه کودکتان خواندن و پایبندی کامل به متن را یاد بگیرد، می توانید هرچه را بخواهید بیافرینید. مغز او هم اکنون نیازمند خوراک فکری است. عکس هرچیزی، از سوسک گرفته تا پتروداکتیل [نوعی خزنده بالدار که نسل آن میلیون هاسال قبل منقرض شده است] را به او نشان دهید، صدای حیوانات و وسایل نقلیه را درآورید، صداهای خاصی را برای شخصیت های مختلف تعیین کنید و درباره اتفاقاتی که برای آن شخصیت ها رخ داده یا ممکن است رخ دهد، صحبت کنید .
شنیدن داستان هایی که خودتان ساخته اید، به خوبی بقیه داستان ها و حتی بهتر از آن ها می تواند باشد. داستان های شما نه تنها تخیل او را وسعت می بخشد، بلکه زمینه شخصیت سازی و خلق موضوع ها را نیز در کودک می پروراند. همچنین اختصاص شخصیت اصلی داستان به کودکتان، روش موثری برای بسط ادراک او از خویشتن است. به زودی، کودک نوپای شما شروع به خلق داستان ها و ماجراهای خودش خواهد کرد. اگر در آغاز از شما تقلید کرد، نگران نباشید، این شیوه یادگیری کودکان است. همزمان با گسترش قوه تخیل، خلاقیت که در سناریوهایش به خرج خواهد داد، شما را به حیرت درمی آورد .

وسایل بازی اش را فراهم کنید
تقریباً هرچیزی می تواند وسیله ای برای نمایش تخیلی کودکتان باشد. مثلاً حوله ها جای کلاه باشند، مهره های پلاستیکی جواهرات باارزش شوند، پادری های کهنه حمام تبدیل به قالی های جادویی شوند و انبوهی از حیوانات پشمالوی کودک شما مبدل به جنگل، بیمارستان یا مزرعه حیوانات شوند .
چه باور داشته باشید و چه نه، بیشتر اوقات بهترین ابزار نمایش خلاق، وسایل ساده هستند. از آنجایی که بیشتر رفتارها از مخیله کودک شما سر می زند، لباس هایی با شکل خاص- مثل آن هایی که به یک شخصیت کارتونی خاص مربوط می شود- در حقیقت آنقدرها مفید نیست. لباس بَت من فقط می تواند لباس بَت من باشد. ولی یک کلاه یا حوله ساده برای کودک می تواند جای شخصیت های مختلف را بگیرد. تا می توانید کودکتان را با افراد، مکان ها و رویدادهای واقعی روبه رو کنید، این بهترین روشی است که داشتن ایده های فراوان به هنگام نمایش خلاق را برای کودک تضمین می کند .

تخیل کودکان

پرورش قوه تخیل در کودکان چه فوایدی دارد

او را به نمایش تخیلی ترغیب کنید
کودکان با اجرای نمایش وقایع زندگی روزانه و البته خیالی شان مطالب بسیاری را فرا می گیرند. زمانی که کودک نوپایتان نمایشنامه و گفته هایی را می آفریند و شخصیت هایی را نیز تعیین می کند (من بابا هستم و تو بچه ای و مریض شده ای)، مهارت های اجتماعی و زبانی خود را پرورش می دهد. هنگامی که کودک به بازسازی نمایش هایی در رابطه با احساس ناراحتی، خوشحالی، ترس و امنیت می پردازد، مسائل عاطفی را با خود تمرین می کند. خود را به شکل ابرقهرمان، اسب یا جادوگر تصور کردن به او حس قدرت می بخشد و به او می آموزد که خودش در رأس هرچیزی است، او می تواند هرکسی که می خواهد باشد .
علاوه بر این او به تمرین نظم و انضباط هم می پردازد و به تنهایی یا با دوستانش قوانینی را وضع می کند. البته قوانین پیچیده ای که کودکان بین خودشان به اجرا می گذارند، همواره بزرگ ترها را به تعجب وامی دارد. همچنین زمانی که کودک چگونگی رفتار قورباغه یا سگ را در موقعیتی خاص به تصویر می کشد در واقع دارد به گسترش فهم خود از علت و معلول می پردازد. شاید مهم ترین دستاورد ایجاد موقعیت های تخیلی و ادامه آن تا رسیدن به نتیجه، آن باشد که به کودک تفکر خلاق و شیوه حل مسائل را آموزش دهد. بنا بر یکی از تحقیقات انجام شده، زمانی که کودکان خلاق بزرگ می شوند، نه تنها همگام با رشدشان تمایل به حفظ این ویژگی دارند، بلکه مشکلات پیش رو را بهتر می توانند حل کنند .

فواید قوه تخیل برای کودکان

رشد عقلی را افزایش می دهد
تصور کردن، آغاز تفکر غیرانتزاعی است. کودکانی که می توانند قلعه یک پادشاه را بر روی یک تپه شنی ببینند و یا یک شام لذیذ را با یک تکه شیرینی تصور کنند، می آموزند که به طور نمادین فکر کنند.

مهارت های زبانی را تقویت می کند
کودکانی که با دوستانشان بازی های نمایشی (تخیلی) انجام می دهند .خیلی با هم حرف می زنند، این کار باعث می شود واژه های بیشتری بیاموزند. بدین ترتیب مهارت های ارتباطی آن ها تقویت می شود .

ترس ها را از بین می برد
بازی های نمایشی – تخیلی می توانند به کودکان کمک کنند تا ترس ها و نگرانی های خود را از بین ببرند .

روش های آسان برای تقویت قوه تخیل کودکان

55
این مطلب مفید بود ؟50
برچسب : تربیت کودک
وبگردی