تشییع پیکر مرتضی احمدی

مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی + تصاویر

تاریخ انتشار : 3 دی 1393کد مطلب : 10554زمان مطالعه : 5 دقیقه
مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی با حضور پر شور مردم و چهره های سرشناس هنری و ورزشی برگزار شد. بازیگران و ورزشکارانی همچون صابر ابر و بهزاد فراهانی و افشین پیروانی از سخنرانان این مراسم بودند.

مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی با حضور هنرمندان و چهره های سرشناس در مقابل تالار وحدت انجام شد. مرتضی احمدی  30 آذر مصادف با روز 28 صفر ماه  براثر بیماری  در سن 90 سالگی دار فانی را وداع کرد.

مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی

در مراسم تشییع آن مرحوم در محوطه تالار وحدت بنرهای مختلفی جلب توجه می کرد. پر رنگ ترین آن بنری که باشگاه پرسپولیس نصب کرده بود:آهای پرسپولیسی ها عمو مرتضی رفت . این جمله آخرین خواسته مرتضی احمدی از تیم محبوبش بود.
اما پرچم پرسپولیس فقط روی آن بنر به چشم نمی خورد، بلکه روی تابوت مرتضی احمدی هم جا خوش کرده بود. لابد به خاطر عشق بی شائبه او به تیم محبوبش.
 
مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی
 
 اجرای این مراسم بر عهده صابر ابر بود.وی در طول این مراسم به وجوه مختلف شخصیت احمدی اشاره کرد. به مردی که همیشه لبخند به لب داشت و به دیگران از جمله خود ابر توصیه می کرد که لبخند را از یاد نبرند:پیشنهادی که مرتضی احمدی همیشه به من می داد این بود که لبخند را از یاد نبرم. برای این مراسم هر چقدر دنبال عکس بدون لبخند او گشتند، چیزی نیافتند.
 
مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی
 
ایرج نوذری، بهمن مفید، سهیل محمودی، سعید پورصمیمی، حمید شاه آبادی، حسین طاهری مدیر کل هنرهای نمایشی، ایرج راد مدیر عامل خانه تئاتر، اسماعیل خلج، شهره سلطانی ،داریوش فرهنگ، داریوش اسدزاده، افشین پیروانی، مهدی فقیه، بهزاد فراهانی، فرزاد حسنی، سعید داخ، محمود مقامی، فرهاد بشارتی، علیرضا جاوید نیا، مرضیه برومند، عباس محبوب، محمود بصیری، گیتی معینی، یغما گلرویی، امیر مولایی و مریم بوبانی از جمله حاضران در این مراسم بودند.
 
مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی
 
بهزاد فراهانی اما زندگی مرتضی احمدی را خلاصه در سه چیز دانست:هنر، ورزش و مردم:او با صبری وصف ناشدنی پای درد و دل مردم کوچه و بازار می نشست و کوله باری از خردجمعی را می انباشت و درنهایت همه آن ها را به مردم هدیه می داد. عشق او لبخند مردم بود و همیشه شادکامی را برای مردم آرزو می کرد.
فراهانی همچنین مرحوم مرتضی احمدی را بزرگ ترین مرد پیش پرده ی کشور خواند و گفت:هر گاه با هیبت و صدای زیبایش در صحنه های آزاد آن زمان می ایستاد؛ مردم را به شعف وامی داشت و من از دخترش که هستی اش را پای پدر گذاشت و بهرنگ؛ نوه اش تشکر می کنم که آخرین پس اندازش را خرج آخرین روزهای احمدی کردند.
 
مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی
 
 مرضیه برومند، دیگر سخنران مراسم درباره مرتضی احمدی صحبت کرد:برای او حسرتی نیست چون با عزت و آبرو زندگی کرد و با لبخند از دنیا رفت اما امروز پیکر مرتضی احمدی را دفن نمی کنیم بلکه یک فرهنگ را با او به خاک می سپاریم. فرهنگی که هر روزه درحال رنگ باختن است و اگر نخواهم بگویم نایاب اما کمیاب شده است.
او ادامه داد:ما فرهنگ اصالت، معرفت، شرافت، ادب، احساس مسئولیت، انسانیت، عشق به انسان، اعتقاد به فرهنگ، هنر و تعصب، پایداری، احترام به دیگران و احترام به مردم را از یادبرده ایم و من حسرت می خورم و امیدوارم بخش ناچیزی از آنچه را که با احمدی ها دفن می کنیم؛ به عنوان میراث نصیب مان شود.
برومند با بیان این مطلب که احمدی همیشه بر اعتقادات پایدار بود؛ گفت:او هیچ وقت خودفروشی نکرد. ساده و بی نیاز بود و هیچ زمان از کسی مقام یا چیزی را طلب نکرد. احمدی تا آخرین لحظات عمرش محتاج کسی نشد. هنرمند باید طوری زندگی کند که هیچ زمان دستش جلوی کسی دراز نشود.
برومند با بیان افتخار از همکاری که با احمدی داشت؛ گفت:او همسرش را خیلی زود از دست داد اما ایستاد و به تنهایی دو فرزندش را بزرگ کرد و در کانون گرم خانواده زیست. او با سلامت کامل، سلامت نفس، روح و جسم و مانند یک سرو بلند زندگی کرد. بازیگری که هر کارگردانی از همکاری با او لذت می برد.
او در پایان با تاکید بر اینکه من برای احمدی ناراحت نیستم و برای خودمان اندوهناکم؛ گفت:ما باید فرهنگ را از خود فرهنگی ها مطالبه کنیم نه از مسئولان و من خوشحالم که احمدی پیروزی پرسپولیس را دید.
 
مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی
 
 افشین پیروانی بازیکن سابق تیم پرسپولیس هم پشت تریبون رفت تا در رثای احمدی بگوید باشگاه پرسپولیس برگی از شناسنامه تاریخ باشگاه را از دست داده است:یک بار احمدی به من گفت وقتی همسرم را از دست دادم دیگر ازدواج نکردم. پرسیدم چرا؟ گفت چون می خواهم وقتی از دنیا رفتم و همسرم را دیدم پیش او سربلند باشم و بگویم که پای عشقش ایستادم. من درس بزرگی از این حرف او گرفتم.
بهرنگ بقایی نوه مرتضی احمدی دیگر کسی بود که روی سن رفت تا از همه کسانی که به مراسم تشییع این هنرمند آمده بودند تشکر کند. او گفت:«بابا جون غیر از تمام وجوه هنری که داشت برای ما پدر بزرگواری بود. او طوری زندگی کرد که ما نیاز به هیچ کمکی پیدا نکردیم.
 
مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی
 
بقایی از روزهای آخر بیمارستان مرتضی احمدی هم حرف زد:بابا جون یک بار به من گفت سر من بلند است و عزت خودم را حفظ کردم. اگر هم دوستان کمکی کردند از روی لطف خودشان بوده و باباجون هیچ وقت از کسی درخواست کمک نداشت.
 ایوبی رییس سازمان سینمایی هم با تاکید بر این که امروز یک الگو را به خاک می سپاریم اظهار داشت:مرتضی احمدی نام نیکی است که همواره در ایران عزیز می ماند. امسال پاییز دردناک و خزان غم آوری داشتیم. امیدوارم ادب، آداب و بزرگ منشی این مرد الگوی همه ما باشد.
 علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد هم درباره شخصیت مرتضی احمدی گفت:هروقت کسی به دیدار ایشان می رفت تا یک هفته با انرژی بود چون زنده یاد مرتضی احمدی از خاطراتی می گفت و وجوهی از تهران را در حرف هایش نشان می داد که کمتر کسی آن را می دانست یا بیان کرده بود.
مرادخانی یادآور شد:او در حوزه تهران شناسی و موسیقی فعالیت هایی داشت و ما حتی فعالیت هایی را در حوزه تهران شناسی و موزه موسیقی برای او در نظر گرفته بودیم تا در بخش فرهنگ و تاریخ دوره معاصر از تجربیات او بهره مند شویم.
 
مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی
 
سرانجام با اقامه نماز میت توسط حجت الاسلام دعایی بر پیکر مرتضی احمدی، پیکر او به سمت بهشت زهرا تشییع شد آن هم در حالی که پشت سرش یکی از بنرهای این مراسم به چشم می آمد. بنری که روی آن نوشته شده بود:گله از چرخ ستمگر بکنم یا نکنم؟
 
مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی
 
بنا به گفته صابر ابر مراسم های یابود این هنرمند یکی جمعه پنجم دی ماه ساعت 15:31 الی 17در مسجد جامع شهرک قدس فاز سه ابتدای خیابان حسن سیف و مراسم شب هفت به همت جمعیت حامیان پرسپولیس روز دوشنبه هشتم دی ماه ساعت 15 الی 16:31 در مسجد جامع حجت بن الحسن واقع در خیابان سهروردی شمالی برگزار خواهد شد.
مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی
 
مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی
 
مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی
 
مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی
 
مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی
 
مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی
 
تشییع جنازه مرتضی احمد
 
تشییع پیکر مرتضی احمدی
تشییع پیکر مرتضی احمدی
 
 

مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی + تصاویر

4.890
این مطلب مفید بود ؟864
برگرفته از ایسنا و خبرآنلاین-/ف
برچسب : مرتضی احمدی
وبگردی
    not found