تعویض لاستیک ماشین
یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن در حین رانندگی روبرو شویم، پنچر شدن تایر اتومبیل است که در این گزارش با روش درست “تعویض لاستیک ماشین” آشنا خواهید شد.

آموزش تعویض لاستیک ماشین

یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن در حین رانندگی روبرو شوید، این است که بصورت ناگهانی در بدترین موقعیت جغرافیایی اتومبیل شما دچار مشکلات فنی شود و شما قادر به برطرف کردن آن نیستید چرا که هیچ تجربه ای در این زمینه ندارید. به همین دلیل توصیه می شود با برخی از نکات و مسائل فنی آشنا شوید تا برای این مسائل آمادگی کافی را داشته باشید.

با این حال یکی از مسائل و مشکلاتی که ممکن است با آن روبرو شوید، پنچر شدن ناگهانی لاستیک است که شاید هر یک از ما قادر به تعویض لاستیک ماشین نباشیم و نتوانیم مشکل را برطرف کنیم. از این رو همیشه قطعا باید وسایل و ابزار کافی را برای تعویض لاستیک در صندوق اتومبیل داشته باشید.

از این رو اگر قصد دارید تا با ترفند درست و مناسب تعویض لاستیک اتومبیل آشنا شوید، می توانید در ادامه این مطلب از بخش سرگرمی نمناک بصورت مرحله به مرحله و کاملا حرفه ای آشنا شوید.

چگونه لاستیک ماشین را عوض کنیم

توجه : اولین کاری که باید انجام دهید این است که آرامش خود را کنترل کنید و با خیال راحت و بدون هر گونه استرس اقدام به تعویض لاستیک اتومبیل کنید.

1- انتخاب موقعیت مناسبی برای توقف اتومبیل

چگونه لاستیک ماشین را عوض کنیم

تعویض تایر ماشین

ممکن است اتومبیل شما در یک خیابان یا ترافیک بسیار شلوغ پنچر شود و یا از قبل پنچر شده باشد و شما متوجه آن نشده باشید. با این حال توصیه می شود در وهله اول موقعیت مناسبی را برای اتومبیل خود انتخاب کنید تا بتوانید با خیالی راحت تایر اتومبیل را تعویض کنید.


2- خارج کردن تایر یدکی

آموزش تعویض لاستیک ماشین

 آموزش تعویض تایر ماشین

جایگاه تایر یدکی در برخی اتومبیل ها متفاوت است، اما پیدا کردن آن کار سختی نیست و می توانید به راحتی تایر اتومبیل را پیدا و خارج کنید. این به شکلی است که در برخی از اتومبیل های شاسی بلند، در درب پشتی قرار گرفته و در برخی دقیقا در زیر اتومبیل پیچ شده است و در برخی دیگر از اتومبیل ها دقیقا در قسمت کفی صندوق اتومبیل جای گرفته که می توانید به راحتی آنرا خارج کنید.


3- باز کردن پیچ های لاستیک

اشتباهی که ممکن است به دلیل عجله و هول شدگی ما رخ دهد، این است که ابتدا جک را زیر اتومبیل می گذاریم و سپس با استفاده از آن می خواهیم تایر اتومبیل را در ارتفاع باز کنیم! عجله نکنید! اولین کاری که باید انجام دهید این است که پیچ های مخصوص تایر را با استفاده از آچار مخصوص باز کنید.

چگونه تایر ماشین را عوض کنیم

چگونه تایر ماشین را عوض کنیم 

با این حال اگر می خواهید دستان شما آلوده نشوند، توصیه می شود از یک دستکش استفاده کنید و در صورت عدم وجود دستکش، آچار را ابتدا روی پیچ ها سوار کنید و سپس با استفاده از پا نیز می توانید به راحتی و آرامی پیچ را باز کنید.


4- جک زدن ماشین

تعویض تایر ماشین

طریقه تعویض لاستیک ماشین

بعد از شل شدن پیچ های تایر اتومبیل، جک را از صندوق بیرون بیاورید و سپس قسمتی که در زیر اتومبیل برای جک زدن تعبیه و طراحی شده است را پیدا کنید. بعد از پیدا کردن جایگاه جک زدن، جک را در زیر ان قرار دهید و سپس با استفاده از اهرمی که به جک متصل است، اتومبیل را بلند کنید و سپس به آرامی پیچ ها را باز کرده و تایر را بیرون بیاورید.


5- تعویض تایر اتومبیل با تایر زاپاس

آموزش تعویض تایر ماشین

روش تعویض لاستیک ماشین

اینک نوبت به تعویض تایر پنچر شده اتومبیل با تایر زاپاس است که بعد از مرحله چهارم، باید فورا اقدام به تعویض کنید.بصورتی که لاستیک را باید به درستی جاگذاری کنید و سپس با استفاده از آچار شروع به بستن پیچ های تایر قبلی بر روی تایر جدید کنید. در حین بستن پیچ ها نیازی نیست که حتما در حالت جک بودن اتومبیل، آنها را ببندید! تنها کافی است کمی سفت باشند و سپس جک را خارج کنید و در انتها پیچ ها را با استفاده از آچار مخصوص، کاملا سفت کنید.

نکته : در اولین فرصت تایر پنچر شده را با مشورت با مکانیک یا تعمیر یا تعویض کنید و در قسمت زاپاس اتومبیل قرار دهید.

آموزش ساده و مرحله به مرحله عوض کردن لاستیک ماشین

514
این مطلب مفید بود ؟140
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ف.ن
وبگردی