تولد
پاک كردن لكه از فرش
پاک کردن لکه های رنگی مختلف که روی فرش روشن ریخته می شود کار آسانی نیست و تمیز نکردن آن به فرش آسیب می رساند.

راه های پاک کردن لکه از فرش روشن در خانه 

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای همه ما پیش آید لکه دار شدن فرش هاست . مخصوصا اگر فرشمان روشن یا سفید باشد . پاک کردن هر کدام از لکه ها روشی مخصوص به خودشان را دارند و در صورت عدم توجه به تمیزکردن لکه ممکن است فرش آسیب ببیند. در این بخش از نکات خانه داری نمناک به شما آموزش می دهیم که چگونه بتوانید لکه های رنگی را از روی فرش روشن خود پاک کنید پس با ما همراه شوید.

پاک کردن لکه از فرش

تمیز کردن لکه های رنگی از روی فرش های روشن

تمیز کردن لکه شربت از روی فرش

یکی از لکه ها که نیاز به تمیز کردن خاص خود دارد ، لکه های به جا مانده از ریختن نوشیدنی های رنگی روی فرش است . این لکه های نوشیدنی خیلی سمج و جدا ناپذیرند و بسیاری از پاک کننده های فرش، نمی توانند آنها را تمیز کنند . اما یک راه موثر برای خلاص شدن از شراین لکه ی بدنما وجود دارد.

مواد لازم برای تمیز کردن شربت رنگی از روی فرش

  • آب کربناته یا گازدار
  • آب
  • مایع تمیز کننده فرش
  • بطری اسپری
  • اتوی لباس
  • حوله سفید
  • جاروبرقی

ریختن شربت روی فرش

پاک کردن لکه نوشیدنی های رنگی از فرش

1. اگر لکه خشک نشده و هنوز خیس است ابتدا روی آن آب گازدار بریزید.

2. سپس روی لکه حوله یا کهنه قرار دهید تا مایع جذب حوله شود اما حوله را روی فرش نمالید زیرا لکه بزرگتر می شود.

3. مایع تمیز کننده فرش و آب داغ را در یک بطری اسپری بریزید و سپس روی فرش اسپری کنید .

4. اکنون یک حوله سفید روی آن قرار دهید فقط توجه کنید حوله رنگی نباشد زیرا رنگ آن به قالی منتقل می شود.

تمیز کردن لکه فرش

از بین بردن لکه شربت های رنگی از فرش

5. اتو را در بالاترین دمای ممکن تنظیم کنید و روی حوله را به مدت 10 ثانیه اتو بکشید ، برای جلوگیری از سوختگی قالی اتو را دائما حرکت دهید .

6. هنگامی که نوشیدنی به حوله منتقل شد ، حوله را سر وته کنید و یا از حوله دیگر استفاده کنید زیرا باید یک سطح تمیز روی قالی قرار بگیرد.

7. وقتی فرش به سمت خشک شدن رفت، دوباره محلول پاک کننده روی آن بریزید و همین مراحل را انجام دهید تا لکه کاملا پاک شود.

8. اکنون اجازه دهید فرش خشک شود و روی آن را جاروبرقی بکشید تا نرمی و حالت اولیه خود را بازیابد.

جاروبرقی کشیدن

جاروبرقی کشیدن فرش پس از رفع لکه ها

نکات و هشدارها

برای جلوگیری از سوختگی و ذوب شدن فرش اتو را تکان دهید حتی اگر به چیزی می چسبد ، هنگامی که نوشیدنی جذب حوله می شود اتو حرکت هموارتری خواهد داشت.

پاک کردن لکه انار از سطح فرش

برای پاک کردن لکه انار سرعت بسیار مهم است زیرا این لکه به سختی پاک می شود و رنگ قرمز خود را با قدرت روی سطوح باقی می گذارد. برای پاک کردن این لکه محلولی از ترکیب آب و سرکه سفید درست کنید و در صورت لزوم مقداری شامپو فرش نیز به این محلول اضافه نمایید . سپس این محلول را روی فرش اسپری کنید تا از شر این لکه خلاص شوید .

لکه انار روی فرش

تمیز کردن سریع لکه قرمز انار از روی فرش

لکه چای و قهوه

برای پاک کردن لکه چای و قهوه ابتدا اضافی آن را از روی فرش جمع کنید و سپس با آب نیمه گرم و مقداری پودر لباس شویی و اسفنج آن را تمیز کنید. اگر مشاهده نمودید که آثار لکه هنوز پابرجاست ، برای از بین بردن آن از آب اکسیژنه 5 درصد و مقداری آب استفاده کنید تا لکه تمیز شود . اکنون با یک دستمال خشک فرش را بپوشانید و مالش دهید تا خشک شود و حالت اولیه خود را باز یابد.

پاک کردن لکه چایی از فرش

لکه چای و قهوه روی فرش را به این روش پاک کنید

تمیز کردن لکه کاکائو و بستنی از فرش

برای تمیز نمودن این لکه ها از روی فرش این مواد را از روی فرش جمع کنید سپس 1 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با یک فنجان آب حل کنید و با پنبه یا دستمالی نرم و تمیز روی محل قرار دهید اما دقت کنید که لکه را نمالید زیرا بزرگ تر خواهد شد . این عمل را چندین بار تکرار کنید تا از شر لکه خلاص شوید سپس محل را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید و با یک حوله خشک نمایید ، برای این کار از حوله سفید استفاده کنید تا فرشتان رنگ نگیرد.

پاک کردن لکه کاکائو از فرش

لکه بستنی از روی فرش را چگونه از بین ببریم؟

پاک کردن لکه آبِ گوشت از روی فرش

برای پاک کردن لکه آب گوشت از روی فرش ابتدا مقدار کمی حلال روی پارچه سفیدی می ریزیم و آن را روی لکه فشار می دهیم. سپس 15 دقیقه صبرمی کنیم تا فرش خشک شود. روش دیگر پاک کردن لکه آب گوشت از روی فرش طبیعی اینگونه است که ابتدا پارچه ی سفید را با شوینده خیس کنید و چند ثانیه روی لکه فشارمی دهیم سپس محلول آمونیاک را روی لکه اسپری می کنیم و محل را با یک پارچه ی سفید خشک می نماییم.

در گام سوم روی لکه، سرکه اسپری می کنیم و محل را با پارچه ی سفید خشک می کنیم.دوباره برای خلاص شدن از لکه پارچه ی سفید را با شوینده خیس می کنیم و چند ثانیه روی لکه فشار می دهیم. در آخر نیز با یک دستمال نم دار محل را پاک و سپس با یک پارچه ی سفید خشک می کنیم.

 

ترفند های پاک کردن لکه های رنگی مختلف از فرش

2.251
این مطلب مفید بود ؟2229
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی