خواص آب گازدار
نوشیدنی آب گازدار با نام های دیگر مانند آب سودا و آب کربناته نیز به فروش می رسد. این نوشیدنی پر از حباب فواید مناسبی برای پوست و سلامت بدن به همراه دارد.

آب گازدار چیست و چه خواصی دارد؟

آب گازدار با حل شدن گاز دی اکسید کربن با فشار زیاد درست می شود. این نوشیدنی پر از حباب با نام های دیگری مثل سودا و آب کربناته، بفروش می رسد و معمولا به برخی از آنها برای بهتر شدن طعم کمی نمک اضافه می کنند.

آب گازدار با وجود اسیدی بودن، بدن را اسیدی تر نمی کند. زیرا کلیه ها و شش ها، دی اکسید کربن اضافه بدن را دفع می کنند.

بهبود هضم و گوارش

آب گازدار اعصاب مرتبط با نوشیدن را بیشتر از سایر نوشیدنی ها تحریک می کند و با بلع بهتر، موجب بهبود هضم می شود. علاوه براین افرادی که نیاز به تمیز کردن گلو دارند، وقتی آب کربناته مصرف می کنند زودتر بهبود می یابند.

آب کربناته یا آب گازدار تاثیر مثبتی بر حرکات روده، به ویژه در افراد مبتلا به یبوست دارد. محققین بر این باورند آب گازدار می تواند علائم سوء هاضمه، مانند معده درد را نیز کاهش دهد.

خواص آب گازدار

کاهش وزن

مهمترین مزیت نوشیدن آب گازدار کمک به کاهش وزن است. به این دلیل که با نوشیدن آب گازدار احساس پری بیشتری نسبت به نوشیدن آب خالص دارید. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهند آب کربناته غذاها را مدت طولانی تری در معده نگه می دارد؛ در نتیجه به شما در احساس سیری کمک می کند و با کمتر غذا خوردن موجب لاغری می شود.

بهبود سلامت قلب

یکی دیگر از مزایای نوشیدن آب گازدار، بهبود سلامت قلب است اگرچه شواهد بسیار محدودی برای اثبات این ادعا وجود دارد. در مطالعه ای افرادی که آب گازدار نوشیدند با کاهش کلسترول، قند خون و در مقابل، افزایش کلسترول خوب مواجه شدند؛ در نتیجه خطر ابتلا به بیماری قلبی حدود 35 درصد در مقایسه با افرادی که آب معمولی می نوشند کاهش یافت.

آب گازدار و لاغری

هیدراته شدن بدن

آب گازدار به هیدراته شدن بدن در طول روز کمک می کند. بسیاری از افراد طعم آن را دوست دارند و در نوشیدن آن نسبت به آب معمولی و چشمه راحت تر هستند. با این حال، آب چشمه همانند آب گازدار بدن را هیدراته نگه می دارد.

نوشیدن آب گازدار بر سلامتی دندان ها تاثیر می گذارد؟

نوشیدن آب گازدار موجب نگرانی برخی افراد شده است، زیرا مینای دندان مستقیما با اسید تماس پیدا می کند. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهند، آب های گازدار معدنی به مقدار کمی به مینای دندان آسیب می زنند به شرط آن که بدون قند باشند؛ در واقع نوشیدنی ها شیرین بدون گاز مضرتر از نوشیدن های گازدار بدون قند هستند. برای رفع نگرانی در رابطه با پوسیدگی دندان از نوشیدنی گازدار شیرین اجتناب کنید و یا پس از نوشیدن دندان ها را خوب بشویید و مسواک بزنید.

آب گازدار سودا

نوشیدن آب گازدار بر رفع حالت تهوع هنگام سفر تاثیر می گذارد؟

اگر جز آن دسته افرادی هستید که هنگام سفر دچار حالت تهوع می شوید، نوشیدنی های گازدار را جدی بگیرید؛ زیرا به شما در تسکین حالت تهوع کمک می کند. فقط آن را جرعه‌جرعه بنوشید تا به سرعت بهبود یابید.

نوشیدن آب گازدار بر سلامت استخوان ها تاثیر می گذارد؟

بسیاری از افراد براین باورند که نوشیدنی های گازدار به دلیل خاصیت اسیدی برای سلامت استخوان ها مضر است. با وجود این، تحقیقات نشان می دهند که گازدار کردن مایعات، تاثیری در پوکی استخوان ها ندارد.

در حقیقت افرادی که نوشابه های حاوی کولا را زیاد مصرف می کنند به دلیل داشتن فسفر زیاد در بدن، کلسیم کاهش می یابد که احتمال پوکی استخوان را افزایش می دهد.

خواص آب سودا

خاصیت عالی آب گازدار برای پوست صورت

مراقبت های زیبایی زنان کره ای شهرت جهانی دارد و در آن جا از آب گازدار تنها استفاده خوراکی نمی شود. زنان کره ای از آب معدنی و آب گاز دار برای مراقبت های پوستی و موهای خود نیز استفاده می کنند. چرا که مراقبت پوست با آب گازدار بهترین راه برای متعادل نگه داشتن PH و سلامت پوست ثابت شده است. در ابتدای مصرف ممکن است احساس خارش ناشی از آب گازدار کمی ناخوشایند باشد اما پوست به مرور به آن عادت می کند. زیاده روی در مصرف آن برای پوست توصیه نمی شود.

آب سودا چیست و این آب گاز دار چه خواصی دارد؟

4.7174
این مطلب مفید بود ؟16212
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : healthline / healthline / sodastream / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : نوشیدنی
وبگردی