رفع جای زخم صورت

راهی ارزان برای از بین بردن جای زخم صورت و بدن

کد مطلب : 45046تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 10 دقیقه
برای اغلب افراد حائز اهمیت است که جای زخم روی صورت و بدن نماند، راه هایی خانگی برای از بین بردن جای زخم روی صورت و بدن وجود دارد که به رفع جای زخم کمک شایانی می کند.

جای زخم و روش های از بین بردن آن در خانه

جای زخم یا جوش گاه به محل جوش خوردن پوست در ناحیه ای گفته می شود که آسیب دیده است. این نتیجه طبیعی التیام زخم است ، اگرچه زخم ها بر سلامت تاثیری ندارند، اما بسیاری از مردم در این باره اعتماد به نفس خود را از دست میدهند به همین دلیل جلوگیری یا از بین بردن آنها همیشه دغدغه ی بسیاری از مردم است.برای جلوگیری از جراحت هیچ درمان خانگی وجود ندارد، اما چیزهایی وجود دارد که میتوان برای رشد و بهبودی بافت زخم در طول بهبود انجام دهید ؛ اگر هنوز در مورد این موضوع سوالی دارید، این بخش از سلامت نمناک را بخوانید علاوه براین اطلاعاتی که به شما کمک میکند زخم را بهتر کنید و همچنین راهنمایی هایی در مورد چگونگی حذف آنها ارائه خواهیم داد ؛ لطفا هیچ کدام از اطلاعات را نادیده نگیرید. این بخش شامل توصیه هایی در مورد اینکه چگونه از شر بافت اسکار و زخم خلاص شوید و علامت هایی در صورت که یک آسیب بزرگ یا کوچک میتواند جای زخم را برای شما برجای بگذارد است.

علائم مشترک بافت و جای زخم چیست؟

پوست آسیب دیده قرمز یا صورتی است. پوست زخمی بیرون زده است و اغلب قرمز میشود و باعث میشود احساس ناراحتی در این قسمت از بدن داشته باشد،

ممکن است چند هفته و یا ماه ها خارش پیدا کنید (اگزما کلوئید). اما آنها ممکن است برای سلامتی مضر باشند وبا اصطکاک لباس یا اشیا دیگر ممکن است علائم دیگری که ذکر نشده است را تجربه کنید.

اگر در مورد نشانه های بیماری سوالی دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

چه کسی خطر ابتلا به این بافت را دارد؟زخم ها میتوانند باعث ایجاد جای زخم شوند، اگر چه اگر شما آسیب ببینید و مراقبت و روش های درمان را انجام ندهید، زخم شما به اسکار تبدیل میشود.

علاوه بر این اگر والدین یا پدربزرگ مادربزرگ شما اغلب زخم داشته باشند، احتمال بر جای ماندن جای زخم بیشتر است. شما می توانید این مشکل را با به حداقل رساندن عوامل خطر کنترل کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

اسکار یا همان جای زخم ممکن است که باعث ناراحتی شما شود، اما آنها بر سلامت شما اثری ندارند، بنابراین برای وجود آنها نگران نباشید. اگر چه زخم باعث از بین رفتن اعتماد به نفس شما میشود،میتوانید به پزشک مراجعه کنید تابا روش های خاص و دستگاه ها به تدریج آنها را ازبین ببرد.

در کنار این، اگر شما علائم و نشانه ها را دارید یا سوالی دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید ،هر وضعیتی متفاوت است بنابراین لطفا با راهنمایی پزشک بهترین راه را انتخاب کنید.

نکاتی برای چگونگی از بین رفتن بافت اسکار و جای آن روی صورت در خانه:

1.عسل:

روش اول- فقط عسل:

محل زخم را با آب گرم بشویید و این مخلوط را روی آن قرار دهید و پنج دقیقه صبر کنید و بعد از 15-20 دقیقه پوست را با آب گرم تمیز کنید و با یک حوله نرم و تمیز خشک کنید. شما باید این روش را روزی 1-2 بار انجام دهید، تا به سرعت نتیجه بگیرید.

- روش دوم:

عسل و لیمو:

،محل اسکار را با آب گرم تمیز کنید ،مخلوط عسل و لیمو را به نسبت سه به یک خوب مخلوط کنید و هم بزنید،این مخلوط را به آرامی در محل بگذارید و 5 دقیقه ماساژ دهید و بعد از 15-20 دقیقه پوست را با آب گرم شسته و با حوله کاغذی خشک کنید.

اگر اسکار شما بطور کامل التیام نیافت، این روش را اعمال نکنید، زیرا اسید در لیمو موجب سوزش و درد میشود.

این روش را هر دو تا سه روز انجام دهید تا وضعیت شما بهتر شود. اگر اسکار در صورت است، از این مخلوط بااحتیاط استفاده کنید تا زمان زیادی صرفه جویی شود.

- روش سوم:عسل و پیاز بنفش:

برای اعمال این روش مراحل زیر را دنبال کنید:

محل زخم را با آب گرم تمیز کنید ،یک پیاز بنفش را خرد کنید و با عسل مخلوط کنید و مخلوط عسل و پیاز را به آرامی در محل بمالید و پنج دقیقه ماساژ دهید ،بعد از15-20 دقیقه محل زخم را شسته و با یک حوله کاغذی خشک کنید.

پیاز بنفش غنی از کوئرزیتین است که آنتی اکسیدان قوی را داراست.

ترکیب عسل و پیاز اثر خوبی خواهد داشت. این روش را هر 3-2 روز یکبار انجام دهید. پیاز بنفش دارای بوی نسبتا ناخوشایند است، اما نگران نباشید بوی عسل به حذف آن کمک میکند.

- روش چهارم:

پودر زردچوبه و عسل؛

برای اعمال این روش مراحل زیر را دنبال کنید. محل زخم را با آب گرم تمیز کنید، عسل و زردچوبه را باهم مخلوط کنید تا ماسکی غلیظ شود،به آرامی در محل زخم بمالید و پنج دقیقه ماساژ دهید و صبر کنید، بعد از 15-20 دقیقه با آب گرم شسته و با یک حوله کاغذی خشک کنید.

اگر زخم شما بهبود نیافت، باید این روش را اعمال کنید ،قرار دادن مخلوط عسل و زردچوبه میتواند باعث طولانی تر شدن ترک اسکار شود.

لطفا این روش را بعد از 2-3 روز مجددا تکرار کنید، تا نتیجه مورد نظر را بگیرید. چیزی که باید بخاطر بسپارید این است که هنگام استفاده از عسل ،از عسل خالص استفاده کنید و ابتدا روی پوست سالم بگذارید و اگر حساسیت نداشتید به محل زخم بمالید.

عسل برای زخم

عسل برای از بین بردن جای زخم صورت و بدن

2.ویتامین E برای رفع جای زخم صورت و بدن:

روش اول:چگونه از شر اسکار بااستفاده از ویتامین E خلاص شوید. محل زخم را با آب گرم تمیز کنید، این مخلوط را روی زخم قرار دهید و 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و صبر کنید.

بعد از 15-20 دقیقه پوست را با آب گرم تمیز کنید و با یک حوله کاغذی خشک کنید. از آنجا که ویتامین E بسیار مفید است، میتوانید هرروز از آن استفاده کنید. ترکیب عسل و ویتامین E نتایج خوبی را به همراه خواهد داشت.

روش دوم:

عسل و ویتامین E:

برای اعمال این روش مراحل زیر را دنبال کنید:

محل اسکار را با آب گرم تمیز کنید و مخلوط عسل و روغن ویتامین E را به نسبت دو به یک مخلوط کنید و خوب بهم بزنید. این مخلوط که طرز تهیه ی آن را بخش سلامت نمناک شرح داد به آرامی روی محل زخم بمالید و پنج دقیقه صبر کنید، بعد از 15-20 دقیقه پوست را با آب گرم تمیز کنید و با یک حوله کاغذی خشک کنید.

مخلوط این دو ماده به شما نتایج خوب میدهد. ،این درمان را 2-3 بار در هفته انجام دهید.

روش سوم؛ ویتامین E و لیمو:

برای اعمال این روش مراحل زیر را دنبال کنید. محل زخم را با آب گرم تمیز کنید و مخلوط روغن ویتامین E و آب لیمو را به نسبت سه به یک به خوبی مخلوط کرده و به آرامی روی زخم قرار دهید و بعد از 15-20 دقیقه با آب گرم تمیز کنید و با یک حوله کاغذی خشک کنید.

برای گرفتن نتیجه خوب این کار را 2-3 بار در روز انجام دهید. این مخلوط اثر فوق العاده ای دارد. با این وجود شما میتوانید برای درمان صورت نیز آن را به کل صورت تان بمالید.

3.آلوئه ورا برای از بین بردن جای زخم :

روش اول:

فقط آلوئه ورا:

برای اعمال این روش مراحل زیر را دنبال کنید. محل زخم را با آب گرم تمیز کنید و مخلوط را روی زخم قرار دهید و بعد از 15-20 دقیقه پوست را با آب گرم تمیز کنید و با یک حوله کاغذی خشک کنید.

به دلیل اینکه ژل آلوئه ورا باعث حساسیت میشود، ابتدا روی پوست سالم تست کنید. این روش را 1-2 بار در روز انجام دهید تا به سرعت نتیجه بگیرید.

روش دوم:

آلوئه ورا با عسل:

برای اعمال این روش مراحل زیر را دنبال کنید. محل زخم را با آب گرم تمیز کنید و مخلوط عسل و ژل آلوئه ورا به نسبت دو به یک خوب بهم بزنید و به آرامی روی محل زخم بمالید و پنج دقیقه صبر کنید و بعداز 15-20 دقیقه پوست را با آب گرم تمیز کنید و با یک حوله کاغذی خشک کنید، هیچ انکاری وجود ندارد که این مخلوط میتواند به شما کمک کند.

مخلوط عسل و ژل آلوئه ورا همیشه با ارزش بوده است ،لطفا این روش را یکبار در هر سه روز انجام دهید، تا نتیجه را دریافت کنید.

روش سوم:

آلوئه ورا و لیمو:

برای اعمال این روش مراحل زیر را دنبال کنید.محل زخم را با آب گرم تمیز کنید و مخلوط ژل آلوئه ورا و آب لیمو را به نسبت سه به یک خوب بهم بزنید و به آرامی روی محل زخم بمالید و پنج دقیقه صبر کنید بعد از 15-20 دقیقه پوست را با آب گرم تمیز کنید و با یک حوله کاغذی خشک کنید. این مخلوط را 3-2 بار در هفته انجام دهید.

روش چهارم :

آلوئه ورا و روغن نارگیل :

برای اعمال این روش مراحل زیر را دنبال کنید. محل زخم را با آب گرم تمیز کنید و مخلوط ژل آلوئه ورا و روغن نارگیل را به نسبت سه به یک خوب بهم بزنید و به آرامی در محل زخم بمالید و پنج دقیقه صبر کنید، بعد از 15-20 دقیقه پوست را با آب گرم تمیز کنید و با یک حوله کاغذی خشک کنید. یکبار در روز این روش را اعمال کنید تا نتیجه را دریافت کنید.

4. روغن رزماری برای از بین بردن جای زخم ها:

بنظر عجیب میرسد زمانی که نکات خلاص شدن از اسکار را میگویم اما این کار میکند. روغن رزماری حاوی بسیاری از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها است که کمک میکند پوست صاف و سالمی داشته باشیم.

برای اعمال این روش مراحل زیر را دنبال کنید.

محل زخم را با آب گرم تمیز کنید و روغن رزماری را به آرامی در محل زخم بمالید و پنج دقیقه صبر کنید و بعداز 15-20 دقیقه پوست را با آب گرم تمیز و با یک حوله کاغذی خشک کنید. این عمل را 2-3 بار در روز انجام دهید تا به سرعت نتیجه بگیرید.

درمان جای زخم

از بین بردن جای زخم ها با استفاده از روغن رزماری

5. آسپرین برای رفع جای زخم صورت و بدن :

روش اول.آسپرین و ماست و شکر:

برای اعمال این روش مراحل زیر را دنبال کنید. محل زخم را با آب گرم تمیز کنید. 1-2 قرص آسپیرین را پودر کنید و از ماست برای غلیظ شدن استفاده کنید.

مخلوط را به آرامی در محل زخم بمالید و پنج دقیقه صبر کنید ، بعد از 15-20 دقیقه پوست را با آب گرم تمیز و با یک حوله کاغذی خشک کنید.

طبق راهنمایی ما شما باید 15-20 دقیقه مخلوط را روی زخم رها کنید. لطفا این روش را 2-3 بار در هفته انجام دهید.

روش دوم:

آسپرین و آلوئه ورا:

برای اعمال این روش مراحل زیر را دنبال کنید. محل زخم را با آب گرم تمیز کنید.1-2 قرص آسپیرین را پودر کنید و با ژل آلوئه ورا مخلوط غلیظی درست کنید و بعداز 15-20 دقیقه پوست را با آب گرم تمیز کنید و با یک حوله کاغذی خشک کنید.

این روش را 2-3 بار در هفته انجام دهید تا به نتیجه برسید.

6. ویتامین سی برای از بین بردن جای زخم صورت و بدن :

برای اعمال این روش مراحل زیر را دنبال کنید. محل زخم را با آب گرم تمیز کنید. 1-2 قرص ویتامین C را خرد کنید و با مقداری آب مخلوط غلیظی درست کنید و به آرامی روی محل زخم بمالید و پنج دقیقه صبر کنید و بعداز 15-20 دقیقه پوست را با آب گرم تمیز کنید و با یک حوله کاغذی خشک کنید.

علاوه بر استفاده روزانه از این ماسک شما میتوانید ویتامین سی را به غذاهایتان نیز اضافه کنید

7. سرکه سیب برای رفع جای زخم ها :

روش اول مخلوط سرکه سیب و عسل:دو قاشق غذاخوری سرکه سیب و عسل را مخلوط کنید و به دوسوم فنجان آب اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. سپس مخلوط را روی زخم قرار دهید و بعد از 10 دقیقه آن را با آب شسته و خنک کنید.

این کار را به طور روزانه 2-3 بار انجام دهید.

روش دوم:

سرکه سیب،شکر،عسل و چای سبز:

مخلوط سرکه سیب و چای سبز و شکر و عسل را به نسبت یک ،دو،پنج و یک بهم بزنید.

یک قاشق چایخوری شکر اضافه کنید. بعد از تمیز کردن پوست این مخلوط را روی پوست قرار دهید و به مدت 3 دقیقه دورانی ماساژ دهید و 10 دقیقه صبر کنید و تونر را با مخلوط سرکه سیب ،چای سبز و روغن زیتون و آبلیمو به نسبت دو به یک،یک به دو و دو به یک آماده کنید.

بعد از شستن صورتتان از یک پد برای استفاده تونر استفاده کنید و تا صبح صبر کنید و بعد تمیز کنید. 

استفاده از سرکه سیب

از بین بردن جای زخم های بدن با استفاده از سرکه سیب

8. جوش شیرین برای از بین بردن جای زخم :

شما میتوانید از جوش شیرین برای حذف بافت اسکار و جای زخم با ترکیب آن با مواد دیگر استفاده کنید.

روش اول :

فقط جوش شیرین را به نسبت دو به یک با آب مخلوط کنید و به آرامی روی محل زخم بمالید و به مدت 3 دقیقه دورانی ماساژ دهید و 10 دقیقه صبر کنید. این روش را دوبار در هفته انجام دهید.

روش دوم:

جوش شیرین و آبلیمو :

دو قاشق غذاخوری از هرکدام را باهم مخلوط کنید و خوب بهم بزنید و به آرامی در محل زخم بمالید و چند دقیقه صبر کنید ، تا خشک شود.

سپس با آب بشویید و با یک حوله کاغذی خشک کنید. چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره کرده ایم برای گرفتن نتایج بهتر با روغن زیتون مناطق آسیب دیده را ماساژ دهید و برای 1-2 ساعت روی پوست رها کنید و دو بار در هر هفته انجام دهید.

روش سوم:

جوش شیرین و عسل:

عسل بطور طبیعی خاصیت نرم کنندگی دارد که میتواند التهاب را کاهش دهد و نتیجه بهتری در اسکار به عمل آورد و به دلیل آنتی اکسیدان به پوست خراب شده کمک میکند. جوش شیرین و عسل را به نسبت یک به دو مخلوط کنید و خوب بهم بزنید و چند دقیقه بصورت دورانی ماساژ دهید و پنج دقیقه صبر کنید، بعد از 15-20 دقیقه پوست را با آب گرم تمیز کنید و با یک حوله کاغذی خشک کنید. این کار را دوبار در هفته انجام دهید.

روش چهارم :

جوش شیرین و روغن زیتون :

به نسبت مساوی جوش شیرین و روغن زیتون را باهم مخلوط کنید و خوب بهم بزنید و به آرامی در محل زخم بمالید و پنج دقیقه به صورت دورانی ماساژ دهید و سپس با آب خنک تمیز کنید و این کار را سه بار در هفته انجام دهید.

روش پنجم:

جوش شیرین و هیدروکسید پراکسید :

هردو این مواد خاصیت تمیز کنندگی و روشن کنندگی اسکار را دارند. جوش شیرین و هیدروکسید پراکسید را به طور کامل باهم مخلوط کنید و به آرامی روی محل زخم بمالید و چند دقیقه صبر کنید و بعداز آن به حمام بروید و این کار را یکبار در هفته انجام دهید.

توجه!!!!!!!ا

اطمینان حاصل کنید که از این مخلوط قبل از استفاده حساسیت ندارید و فقط تنها 3 ℅ از هیدروژن پراکسید برای استفاده موضعی بکار ببرید.

چگونه از شر جای زخم اضافه راحت شویم:

علاوه بر اعمال کردن روش های ذکر شده شما باید به چند نکته توجه کنید:

همیشه برای قسمت های آسیب دیده از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

اسکار را نکنید.

اگر شما نیاز به پوشش دارید، میتوانید از آرایش استفاده کنید.

با این حال این را از دست ندهید:زیرا اثر منفی روی پوست دارد.

نوشیدن آب به اندازه کافی برای مرطوب کردن پوست و کمک به تشکیل سریع ،خوردن غذاهای غنی از ویتامین ها بخصوص سی و ای،اما از خوردن غذاهای دریایی ،گوشت گاو و مرغ و تخم مرغ دوری کنید.

 

راهی ارزان برای از بین بردن جای زخم صورت و بدن

4.3315
این مطلب مفید بود ؟27144
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : foxbrim / helloglow / ecellulitis / beingsecrets / indiatimes / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
1 نظر به ثبت رسیده است
عرفان1398-01-31
گذاشتن یخ روی زخم باعث تازگی اون میشه
4711
وبگردی