جویدن ناخن
جویدن ناخن عادت ناپسندی است که علاوه بر از بین بردن زیبایی ناخن سبب بیماری ها و آسیب های دیگری نیز می شود،با خطرات و روش های ترک جویدن ناخن بیشتر آشنا شوید.

چرا ناخن هایم را می جوم و چگونه متوقفش کنم

حدود نیمی از بچه ها و نوجوانان، ناخن هایشان را می جوند، بعضی از آنها دوباره رشد می کنند اما نه به سلامت و زیبایی روز اول .اگر شما یک شخص بالغ هستید که ناخن های تان را می جوید، ممکن است زمانی که جوان تر بوده اید این کار را انجام می دادید و هرگز متوقفش نکرده اید. 

 جویدن ناخن

علت و دلایل اصلی جویدن ناخن چیست

ژنتیک :

دانشمندان مطمئن نیستند که جویدن ناخن ها ژنتیکی است، اما بچه هایی که والدین آنها هم ناخن هایشان را می جویدند، بیشتر احتمال دارد که این کار را انجام دهندمطالعات نشان می دهد که حتی اگر والدین قبل از تولد فرزندانشان این کار را می کردند، احتمال بروز آن در کودکانشان هم بیشتر است. 

استرس :

گاهی اوقات جویدن ناخن می تواند نشانه ای از استرس عاطفی و ذهنی باشد و در افرادی که عصبی ،مضطرب یا حساس هستند، بیشتر دیده می شود چرا که راهی برای مقابله با این احساسات شان می باشد.

استرس

گرسنگی :

شما ممکن است وقتی که خسته و گرسنه می شوید، خودتان را در حال ناخن جویدن بیابید ، ناخن جویدن ها فاتوماتیک و بدون کنترل هستند.شما این عمل را بدون فکر کردن انجام می دهید.

عوارض و خطرات جویدن ناخن

ناخن جویدن معمولا ،سبب آسیب دائمی نمی شود. اما قطعاً نواقص و عوارض جانبی برای ناخن های تان دارد که در این بخش از سلامت نمناک به بررسی آنها خواهیم پرداخت. 

رشد عجیب ناخن ها :

اگر به بافت اطراف ناخن های تان آسیب بزنید ممکن است رشد ناخن ها را برای همیشه متوقف کنید و این کار نیز، شکل ناخن ها را غیر طبیعی نشان می دهد و یا حتی می تواند لبخند شما را نیز خراب کند. چرا که باعث تراشیده شدن ،ترک خوردن و یا شکستن دندان ها می شود. 

رشد ناخن ها

با گذشت زمان باعث مشکلات مربوط به فک می شود :

این کار،حتی می تواند شما را بیمار کند ،دست ها، محل ایجاد و تجمع میکروب و جرم هستند و زمانی که ناخن های تان را چندین بار در روز در دهانتان قرار میدهید، خطر ابتلا به بیماری های مختلف افزایش می یابد بعلاوه اینکه، می تواند باعث ایجاد آسیب پوستی نیز شود.

عفونت دهان :

اگر قطعه ای بیش از حد بزرگ را از بین ببرید، می توانید پوست ظریف زیر ناخن خود را در معرض هر گونه از هزاران باکتری یا پاتوژن موجود در دهان قرار دهید تمام دهان ما پر از باکتری ست، بنابراین شما به راحتی می توانید خود را آلوده کنید.

عفونت دهان

التهاب :

ترکیب شیمیایی بزاق شما این امکان را به شما می دهد که چربی ها و سایر مولکول های غذایی را از بین ببرید ، در حالی که به هضم آن ها کمک می کند، اگر شما همواره ناخن هایتان را در دهان خود قرار دهید، پوست انگشت می تواند از نوک انگشتان شما آسیب ببیند و باعث سوزش گردد.

بیماری از خطرات ناخن جویدن :

در حالیکه انگشتانتان را با باکتری های دهانتان درمی اندازید، خبر بدی است که همه میکروارگانیزم های آلوده، بر روی انگشتانتان به دهان شما دسترسی دارند و احتمالا بدتر، دستان ما با انواع باقیمانده ها و پاتوژن ها و چیزهایی که در زیر ناخن های ما گیر می کنند، تماس خواهند داشت. این ناخن ها را، در دهان خود قرار می دهید و هیچ محدودیتی برای چیزهای بد که می تواند ناشی از سرماخوردگی های معمول و تبدیل آن به یک ویروس جدی گوارشی باشد، نیست. 

خطرات جویدن ناخن

زگیل های صورت :

یک زگیل را تصور کنید، و مواد مسری آن، می توانند بر روی ناخن ها یا زیر آنها قرار بگیرند صورت یا دهان خود را با این ناخن های آلوده لمس کنید و آن وقت در معرض زگیل ها بر روی صورت یا گردن قرار گیرید، و پایان پذیرید!

تبخال دست :

خب، این چیزی نیست که با آن شناخته می شود، اما ایده این است در شرایط واقعی، به نام "تبخال خفیف" نامیده می شود. اگر تبخال دهانی دارید، که تقریبا 40٪ بزرگسالان از آن رنج می برند، ممکن است، انگشتان خود را با ویروس آلوده کنید. این امر می تواند باعث تب شود، اما معمولا اولین علائم سوزش دردناک و سوزش در نوک انگشتان آلوده است.پس از یک یا دو هفته، شما همچنین می توانید زخم های حاوی مایع ،یا خون پر شده را که در طول دو هفته (و همچنین با درد) به وجود می آیند، را ایجاد کنید.

تبخال

مشکلات دندانی :

حفره هایی که ریشه های دندان های شما را نگه می دارند، می توانند با جویدن مزمن ناخن تغییر شکل داده و یا دچار کجی شوند. گزش ناخن، همچنین می تواند باعث ایجاد شکستگی در دندان های شما نیز شود.

جلوگیری و ترک عادت جویدن ناخن

ممکن است که در یک شب تغییری را مشاهده نکنید اما با کمی وقت گذاشتن و تلاش کردن می توانید این عادت را از بین ببرید این نکات را امتحان کنید.

ناخن هایتان را کوتاه کنید :

اگر به اندازه کافی بلند نباشند که با دندان های تان جویده شوند به ترک این عادت بسیار کمک خواهد کرد.

گرفتن ناخن ها

آنها را با یک لاک بدمزه و تلخ بپوشانید:

طعم وحشتناک آن باعث می شود که قبل از جویدن ناخنتان، به آن کار، فکر کنید. 

از مانیکور استفاده کنید:

با خرج کردن پول و گذراندن زمان در سالن های زیبایی، باعث می شود که ناخن هایتان زیباتر به نظر برسد و از جویدن آن اجتناب کنید.

دستکش بپوشید:

ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد، اما با این کار به ناخن هایتان دسترسی ندارید و مانع از دسترسی به آنها میشوید .اگر دستکش در برنامه روزانه شما جایی ندارد ،با استفاده از برچسب ناخن روی آنها را بپوشانید ، این کار می تواند نتیجه مشابهی داشته باشد.

دستکش

عوامل محرک خودتان را پیدا کنید:

توجه داشته باشید که در چه زمانها و چه احساساتی شروع به جویدن ناخن می کنید و راه حل هایی برای مقابله با این احساسات پیدا کنید.

دست ها و دهانت را مشغول نگه دارید:

برای این کار، از یک توپ استرس ،سنگ نگرانی یا حتی یک قلم برای کلیک کردن استفاده کنید و اینکه دهان خود را با جویدن آدامس مشغول نگهدارید ، به جای جویدن ناخن هایتان، وقت خود را صرف این عوامل کنید.

توپ استرس

چگونه از پیشرفت عادت جویدن ناخن جلوگیری کنیم

  • ناخن ها را باید صاف کوتاه کرد.
  • تنها اندکی از گوشه های آن گرفته شود تا حداکثر استحکام را داشته باشند.
  • استفاده از سوهان ناخن نرم موجب می شود ناخن ظاهری زیبا و یکنواخت داشته باشد.
  • در مواردی که ناخن به علت فرورفتن در گوشت دچار عفونت می شود حتما باید با مراجعه به پزشک متخصص پوست اقدامات درمانی انجام شود.
  • از بکار بردن انواع مواد شیمیایی، لاک ناخن و ناخن مصنوعی باید حتی الامکان اجتناب ورزید.

خطرات جویدن ناخن و 6 روش برای ترک این عادت

3.9810
این مطلب مفید بود ؟633177
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف/ م.ح
برچسب : جویدن ناخن
وبگردی