حقایقی در مورد زلزله
زلزله یکی از بلایای طبیعی در کره زمین است که خسارت های فراوانی را به همراه دارد، البته حقایقی در مورد زلزله وجود دارد که جالب و خواندنی است.

حقایقی در مورد زلزله

بلایای طبیعی کره زمین همیشه یکی از حائل اهمیت ترین مشکلات از گذشته تا هم اکنون بوده است که می تواند خسارت ها و زیان مالی بسیار زیادی را به اقصی نقاط زمین وارد سازد. در میان بلایای مختلف کره زمین می توان به زلزله، طوفان، گردباد، سیل و... اشاره کرد که هر یک از این موارد می توانند در طی چند دقیقه منجر به نابودی و خسارت های متعددی شوند.

با این حال امروزه یعنی در قرن 21 میلادی، انسان با وجود فناوری و علمی که در دست دارد، می تواند بلایای طبیعی گوناگون را پیش بینی کند اما هنوز موفق به پیش بینی زلزله و حرکت صفحات زیرزمینی کره زمین نشده است که سالانه می تواند هزاران انسان را به دام مرگ بیندازد و منجر به خرابی و خسارت های بسیار گران قیمتی گردد.

اما بطور کلی زلزله به معنای لرزش ناگهانی پوسته جامد زمین می باشد که در نواحی زلزله خیز رخ می دهد و علت آن هم آزاد شدن انرژی درون سطح زمین و در نتیجه حرکت صفحات زمین می باشد که به این پدیده، پدیده زلزله گفته می شود.

از این رو شاید با تمام حقایق زلزله آشنا نباشید و به همین دلیل ما قصد داریم در ادامه این مطلب از بخش سرگرمی نمناک شما را با تعدادی از حقایق جالب در مورد زلزله آشنا کنیم. همراه ما باشید.

حقایقی درباره زلزله

 1- هر ساله چه تعداد زمین لرزه رخ می دهد؟!

 سالانه تعداد زیادی زلزله در سطح جهان با تعداد ریشتر کم و زیاد و همچنین در بازه های زمانی کوتاه و بلند رخ می دهند که هر چه بازه زمانی زلزله بیشتر و بیشتر باشد، قطعا مقاومت و استقامت خانه های ضد زلزله نیز در مقابل آنها بسیار کم خواهد و در نتیجه خرابی و خسارت های شدیدی ایجاد خواهند شد.

اما موسسه " NEIC " اخیرا اعلام کرد که سالانه حدودا 20 هزار زلزله در سطح کره زمین ثبت می شوند که این عدد حائل اهمیتی است و می تواند خبر ناخوشایندی برای ساکنین این کره خاکی باشد که اگر این میزان نسبت به سال های گذشته افزایش یافته باشد، نشان دهنده افزایش حرکات صفحات زیر زمینی می باشد.

2- شدیدترین زلزله کشور ژاپن

کشور ژاپن یکی از زلزله خیر ترین کشورهای جهان می باشد که بطور کلی کشور ژاپن به خودی خود از 3900 جزیره بزرگ و کوچک تشکیل شده است که تمامی این جزایر و بصورت کلی کل کشور ژاپن را یکی از زلزله خیر ترین کشورهای جهان نموده است. با این حال در 11 مارس سال 2011زلزله ای به قدرت 9 ریشتر به میزان 6 دقیقه این کشور را لرزاند که متاسفانه منجر به کشته شدن 15 هزار نفر گشت.

زلزله ژاپن

شدید ترین زلزله در ژاپن 

3- شدیدترین زلزله کشور اندونزی

کشور اندونزی نیز همانند کشور ژاپن از سخت ترین و دردناک ترین زلزله های کره زمین را تجربه نموده است. شدید ترین زلزله کشور اندونزی در ژوئن 2000 میلادی رخ داد و توانست جان 103 نفر را به خطر بیندازد که این میزان بسیار زیاد است و اما در مقابل تعداد از بین رفتگان کشور ژاپن بسیار اندک می باشد.

4- شدیدترین زلزله جهان

بزرگ ترین و شدیدترین زلزله جهان با واحد ریشتر، 9.5 ریشتر بوده است که در سال 1960 میلادی در والدیویا واقع در شیلی به وقت محلی در ساعت 15 رخ داد که متاسفانه 1655 نفر جانشان را در طی این اتفاق از دست دادند و تعداد زیادی نیز با جراحت و بی خانمانی روبرو شدند که طبق برآوردهای انجام شده خسارتی بالغ بر 550 میلیون دلار وارد شد!

5- مرگبارترین زلزله جهان در کجا رخ داد؟

مرگبارترین زلزله جهان در تاریخ بشر در مرکز چین در ژانویه سال 1556 میلادی رخ داد که طبق گزاراشات انجام شده 830 هزار نفر جان خود را در طی این زلزله از دست دادند که این عدد شامل 60 درصد از جمعیت مردم ساکن شهرهای مرکزی چین می باشد.

6- علت رخ داد زلزله از دید مردم یونان باستان

مردم یونان یکی از قدیمی ترین فرهنگ ها و تمدن هارا دارا هستند که برای هر زمینه ای از دید متفاوتی برخوردار بودند. مردم یونان باستان علت زمین لرزه را " پوزئیدون " می دانستند و علیرغم خداوند زلزله وی را خداوند آب های شو و شیرین، رودخانه ها، سیل، خشکسالی، اسب ها و... می دانستند.

علت زلزله

دلیل رخ داد زلزله از دید مردم یونان 

7- زلزله های نیم کره شمالی بیشتر است یا نیم کره جنوبی؟

 طبق زلزله هایی که در سازمان زلزله نگاری جهانی ثبت شده است، بیشترین زلزله های جهان در نیم کره شمالی رخ داده اند و در نیم کره جنوبی نسبت به کره شمالی کمتر است! از این رو نیم کره جنوبی کره زمین موقعیت مناسبی برای سکونت می باشد!

8- شدیدترین سونامی ثبت شده جهان

سونامی به پدیده کاملا طبیعی ای گفته می شود که در طی این اتفاق طبیعی، آب های دریا با شدت و امواج بیشتری ناشی از زلزله در صفحات زیرین آب ها ایجاد می شوند که در طی آن می توانند منجر به خطرات مرگبار و کشنده ای شوند!

اما شدیدترین و کشنده ترین سونامی ای که تاکنون در جهان رخ داده است متعلق به سونامی 1771 میلادی ژاپن می باشد که ناشی از زمین لرزه دریایی " Yaeyama " رخ داد و توانست منجر به کشته شدن 13486 نفر شود.

9- دستگاه لرزه نگار در چه سالی اختراع شد؟

دستگاه لرزه نگار عموما در علم زلزله شناسی کاربد دارد و قادر است جابجایی های زمین را ثبت کند و این دستگاه با روش های مکانیک، نوری یا الکترومغناطیسی تقویت می شود تا بتواند حتی ریزترین ارتعاشات حاضل از زلزله را نیز ثبت کند. اما این دستگاه برای اولین بار در سال 1880 میلادی توسط دانشمند انگلیسی به نام جان میلن اختراع شد.

10- قدرت زلزله ها بیشتر است یا بمب اتمی؟

طبق گزارشاتی که اخیرا انجام شد، اعلام گشت که قدرت زلزله ها حتی گاها می تواند از انفجار یک بمب اتمی نیز بیشتر باشد و خسارت های بیشتری را وارد سازد.

حقایق زلزله

حقایق خواندنی در مورد زلزله

11- هر یک دقیقه چند زلزله رخ می دهد؟

به گزارش محققان و دانشمندان فعال در زمینه لرزه شناسی جهانی، اعلام کردند که بصورت میانگین هر یک دقیقه دو زلزله در سطح جهان رخ می دهد!

دانستنی ها و حقایق جالب و خواندنی درباره زلزله

45
این مطلب مفید بود ؟41
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ف.ن
وبگردی