حمید سمندریان

هفت سال از سفر ابدی حمید سمندریان گذشت

تاریخ انتشار : 22 تیر 1398کد مطلب : 52868زمان مطالعه : 3 دقیقه
امروز 22 تیر هفتمین سالروز درگذشت استاد حمید سمندریان است و به همین بهانه مروری بر زندگی پرافتخار این هنرمند بزرگ داشته ایم که در ادامه مشاهده میکنید.

22 تیر سالروز درگذشت حمید سمندریان

حمید سمندریان نامی آشنا برای همه دوست داران هنر است و اغراق نیست اگر بگویم یکی از بی بدیل ترین های دنیای هنر است که شنیدن نامش هنوز هم برای بسیاری از هوادارانش شوق برانگیز است.

امروز 22 تیر هفت سال از سفر ابدی استاد حمید سمندریان که آثار ماندگاری را از خود در دنیای تئاتر برجای گذاشت و شاگردان زیادی را تحویل دنیای هنر داد میگذرد و به همین بهانه مروری بر زندگی درخشان این استاد بازیگری داشته ایم که توصیه میکنیم تا پایان مطلب همراه ما باشید.

حمید سمندریان پدر تئاتر ایران را بهتر بشناسید

حمید سمندریان پدر تئاتر ایران یکی از بزرگترین کارگردان های تئاتر ایران بود اما شاید کمتر کسی بداند کارگردان هایی همچون بهرام بیضایی، عباس کیارستمی و ابراهیم حاتمی کیا به او پیشنهاد بازیگری داده بودند!

حمید سمندریان و هما روستا

22 تیر سالروز درگذشت حمید سمندریان همسر هما روستا

حمید سمندریان 9 اردیبهشت 1310 در تهران متولد شد و حضور در دنیای تئاتر را از دوران دبیرستان و در کلاس های تئاتر و هنرپیشگی استادان حسین خیرخواه، شباویز و نصرت کریمی زیر نظر استاد عبدالحسین نوشین آموخت.

حمید سمندریان به دلیل علاقه ویژه ای که به موسیقی داشت همراه تئاتر ویلون هم می نواخت و از شاگردان ذوالفنون بود.

این هنرمند کشورمان پس از پایان دوره دبیرستان به اروپا سفر کرد و در آلمان دوره مهندسی شوفاژ سانترال را در دانشگاه صنعتی برلین گذراند اما بعد از آن به کنسرواتور عالی موسیقی و هنرهای نمایشی هامبورگ وارد شد. برخورد با تئاتر آن قدر برایش گسترده بود که مجالی برای موسیقی نمی گذاشت و شاید برای همیشه از موسیقی خداحافظی کرد.

حمید سمندریان و هما روستا

عکسی از حمید سمندریان و هما روستا در کنار هم

در سال 1373 به تاسیس کلاس های آزاد بازیگری و کارگردانی اقدام کرد که هنرجویان بسیار زیادی از آنجا دانش آموخته شدند و به عرصه حرفه ای هنر وارد شدند .بسیاری از هنرمندان مطرح کشور از شاگردان او محسوب میشوند.

حمید سمندریان روز 22 تیرماه سال 1391 در سن 81 سالگی پس از درگیری طولانی با سرطان کبد درگذشت.

ازدواج حمید سمندریان با هما روستا

حمید سمندریان و هما روستا از زوج های تئاتری مشهور کشورمان هستند که عشق شان از روی همان صحنه تئاتر آغاز شد.

حمید سمندریان و هما روستا

حمید سمندریان و هما روستا زوج عاشق پیشه دنیای هنر

شاید از همان روز اولی که حمید به تماشای نمایش هما نشسته بود، همان روزهایی که هما تازه از اروپا برگشته بود. تئاتر را در رومانی آموخته بود و بعد از فوت پدر به ایران بازگشته بود، به آلمان رفته بود اما دوام نیاورده بود و راه ایران را در پیش گرفته بود.

هما تئاتر اجرا می کرد. روی صحنه نمایش بود که حمید چشمش به او افتاده بود. برای آشنایی چه بهتر از اینکه استاد از یک دانشجوی تازه کار تعریف کند. می گفتند از همان روز حمید گلویش پیش هما گیر کرد. از خوشبختی او بود که فروغ، رییس دانشکده هنرهای دراماتیک به هما پیشنهاد داد زیر نظر حمید کار کند. هما هم اعتراف کرده بود که مثل بعضی از دانشجوها که شیفته استاد می شوند، دلش پیش سمندریان بوده. البته نه او روی عیان کردن عشق شان را داشته و نه خود حمید. به خاطر همین اطرافیان دست به کار شده بودند. هما روستا در خاطرات شان از آن روزها گفته بود، اینکه دانشجویان و دوستان شان پیش سمندریان از هما تعریف می کردند و پیش روستا از سمندریان.

هما روستا در بخشی از صحبت هایش به این موضوع اشاره کرد که :زندگی ادامه داشت تا اینکه سمندریان به سرطان مبتلا شد. تیر ماه 1391 بود که حمید هما را تنها گذاشت. این جملات هما درباره زندگی بدون حمید هنوز در یادها مانده:برای من زندگی بدون حمید واقعا سخت است. حمید برای من تنها یک همسر نبود بلکه یک رفیق و استاد بود. چهل سال بود که صبح ها از خواب بیدار می شدم و از او می پرسیدم «حمید جان قهوه می خوری؟» و حال دیگر کسی نیست که به این سوال من جواب بدهد. پر کردن جای خالی او برای من اصلا راحت نیست.

حمید سمندریان و هما روستا

حمید سمندریان و هما روستا زوج مشهور دنیای هنر

خیلی طول نکشید که خود هما هم سرطان گرفت و برای درمان به آمریکا رفت و در یکی از بیمارستان های لس آنجلس همه هوادارانش را تنها گذاشت.

حمید سمندریان و هما روستا زوج هنری وفاداری بودند که عشقشان زبانزد همه اهالی هنر بود و اینگونه بود که خانم بازیگر تنها چند سال بعد از رفتن همسرش توانست دوام بیاورد و 4 مهر 1394 بار سفر را بست و به دیدار یار شتافت.

22 تیر سالگرد درگذشت حمید سمندریان پدر تئاتر ایران + عکس همسر

2.52
این مطلب مفید بود ؟11
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ م.ف
وبگردی