تولد
خواص بارهنگ
بارهنگ گیاهی است که از فواید و خواص های فراوانی برخوردار است و از فواید مهم آن می توان به افزایش سلامت پوست و مو و همچنین درمان برخی بیماری ها اشاره کرد.

بارهنگ چیست و چه خواص درمانی دارد؟

بارهنگ، علف چند ساله با توزیع جهانی است که در حدود 250 گونه وجود دارد که به طور گسترده توزیع شده اند و خیلی خوب رشد می کنند. تولید عمده آن 13،000 تا 15،000 دانه است و گزارش شده است که دانه ها تا 60 سال در خاک باقی خواهند ماند. بارهنگ 2،500 تا 10،000 دانه تولید می کند و بذر نسبتا کوتاه تری دارد. برگ های تازه بارهنگ، خواص ضد باکتریایی قوی دارند به همین جهت، برای التیام زخم ها، جراحت ها و بافت ملتهب و آزرده بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص سلامتی و زیبایی بارهنگ

درمان آفتاب سوختگی:

عصاره برگ های تازه بارهنگ را خارج کرده و آن را روی موضع آسیب دیده بمالید. همچنین می توانید با خرد کردن این برگ ها با آب سرد برای منافع مشابه، ضماد بسازید. طبیعت ضد التهاب آن سوزش، جوش و خارش را تسکین می دهد.

بارهنگ برای درمان نیش حشرات:

عصاره این برگ ها شامل عناصر ویژه ای است که خارش، التهاب و درد مرتبط با گزش حشرات و زنبور را کاهش می دهند. در نتیجه درد پوست را تسکین می دهند.

بارهنگ برای کمک به درمان فوری زخم ها:

مواد تشکیل دهنده در برگ گیاه، خاصیت میکروب کشی و ضد باکتریایی دارد. در نتیجه وقتی روی زخم ها به طور روزانه استفاده شود، این گیاه به کشتن میکروب ها کمک می کند و ترمیم سریع تر انجام می شود و سنتز سلول های پوست را تحریک می کند.

بارهنگ برای درمان جای زخم:

ترکیبی از فلفل قرمز، کامفری و عصاره برگ بارهنگ فرایند بازسازی پوست را تقویت می کند. این امر به نوبه خود جای زخم را روی پوست به خاطر جراحات و لکه ها کاهش می دهد.

خواص بارهنگ

درمان جای زخم با بارهنگ

بارهنگ برای درمان آکنه و روزاسه:

بیماری التهابی پوست مانند آکنه و روزاسه از کاربرد موضعی این عصاره گیاهی خنک بهره‌مند می شوند. علاوه بر تسکین التهاب و جلوگیری از عفونت، این گیاه با القای درمان سریع تر و بازسازی سلول های پوست، از زخم شدن پوست جلوگیری می کند.

بارهنگ برای از بین بردن لک:

همانطور که در بالا ذکر شد این گیاه خواص ضد التهابی دارد. مطالعات نشان می دهند که می توان از این روش به عنوان مکمل استفاده کرد، به خصوص در افرادی که جوش یا آکنه داشته باشند. لکه ها را پاک می کند و پوست را درخشان نگه می دارد.

فواید بارهنگ برای سلامت مو

بله! بارهنگ برای موها خوب است! در اینجا برخی فواید بارهنگ برای موها آورده شده است:

بارهنگ برای شست و شوی مو:

بارهنگ می تواند برای شست و شوی مو استفاده شود، ترکیب رشته ای این گیاه همراه با یک قاشق چای خوری سرکه سیب و کمی آب در صورت نیاز برای شست و شوی مناسب مو خوب است.

بارهنگ برای کمک به از بین بردن شوره سر:

این گیاه از زمان های دور برای درمان مؤثر شوره و پوسته‌پوسته شدن بسیار مفید بوده و خاصیت ضدعفونی کنندگی و ضد میکروبی این گیاه پوست سر را از عفونت و شوره سر محافظت می کند.

مزایای بارهنگ

از بین بردن شوره سر با کمک بارهنگ

فواید سلامتی بارهنگ

بدن سالم یک بدن زیبا است! بارهنگ فوایدی برای سلامتی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

بارهنگ مناسب برای کودکان:

عصاره برگ های بارهنگ را با روغن بادام شیرین و موم مخلوط کنید، این ترکیب می تواند به عنوان پادزهر مؤثر برای پوشک و نیز پشه گزیدگی برای کودکان مورد استفاده قرار گیرد. تکه ای یخ را در برگ قرار دهید و از آن برای ماساژ دادن پوست کودک استفاده کنید؛ این کار تضمین می کند که پوست عاری از قرمزی و التهاب شود. همچنین انعطاف پذیری و نرمی پوست را افزایش می دهد.

بارهنگ برای درمان اختلالات تنفسی:

مطالعات نشان می دهند خاصیت ضد التهابی این گیاه باعث تسکین التهاب مجاری تنفسی و در سرماخوردگی، برونشیت و آنفولانزا می شود. دوز ایده آل آن یک قاشق چایخوری این عصاره دو بار در روز است یک فنجان چای بارهنگ برای تسکین غشا مخاطی مناسب است.

بارهنگ برای درمان مسمومیت خونی:

درمانی مؤثر برای مسمومیت خونی ارائه می کند؛ می توانید از آن به طور روزانه به عنوان ضماد یا چای استفاده کنید تا از مزایای آن بهره ببرید.

بارهنگ یک ادرار آور طبیعی:

بارهنگ درمانی طبیعی برای بیماری های التهابی مثانه و کلیه ها می باشد. ادرار آور طبیعی و مسکن است و ادرار کردن مکرر را ممکن می سازد؛ در نتیجه سموم را از کلیه ها و مثانه پاکسازی می کند. همچنین در تسکین آماس در مسائل مختلف سلامتی نیز مؤثر است؛ به عنوان درمانی مؤثر برای خیس کردن بستر کودکان می تواند به کار رود.

بارهنگ برای اسهال

فواید بارهنگ برای سلامتی

بارهنگ برای جلوگیری از خونریزی:

خاصیت قابض این گیاه می تواند در مورد خونریزی کوچک مورد استفاده قرار گیرد. فقط برگ آن را بجوید و یا خمیر آن را روی موضع خونریزی قرار دهید.

بارهنگ برای کمک به مقابله با مسائل بعد از زایمان:

مطالعات نشان می دهند که این گیاه می تواند برای بهبود پس از زایمان مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که طبیعت قابض آن به کنترل خونریزی کمک می کند؛ این گیاه به از بین رفتن جفت نیز کمک می کند. مشخص است که اثرات مثبت آن بر کنترل و بهبود گرفتگی عضلات مرتبط با پس از زایمان مؤثر است. همچنین بعد از تولد کودک، به رحم کمک می کند.

کم شدن خونریزی قاعدگی با بارهنگ:

بارهنگ ضد اسپاسمی مؤثر است که این امکان را می دهد که در طول پریود های دردناک برای تسکین دردهای قاعدگی بکار رود. همچنین فرد می تواند از بارهنگ برای جلوگیری از خونریزی شدید در طول دوره ها استفاده کند.

بارهنگ مناسب برای دستگاه گوارش:

یک فنجان چای بنوشید و یا از برگ های آن در سالاد استفاده کنید تا التهاب معده را تسکین دهید؛ همچنین به بهبود دستگاه گوارشی و حتی مبارزه با یبوست در یک روش سالم کمک می کند. درمان مؤثر برای اسهال، برگ بارهنگ درمانی مؤثر برای زخم معده، سوء هاضمه، و اسهال خونی است.

خواص ضد سرطانی بارهنگ:

ماهیت ضد التهاب این گیاه کاملا مشخص است این امکان را می دهد که به عنوان عامل ضد سرطانی و ضد توموری نیز عمل می کند و چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره کرده ایم بارهنگ رشد سلول های سرطانی و تومور را سرکوب می کند و در نتیجه در تسهیل و جلوگیری از شیوع این بیماری بدخیم بسیار کارآمد است.

خواص بارهنگ برای سلامتی

بارهنگ خواص ضد سرطانی دارد

بارهنگ مفید برای افراد چاق:

این گیاه دارای خواص ادرارآور است و سموم را دفع می کند. همچنین ویژگی هایی دارد که به مهار گرسنگی تا حد زیادی کمک می کند. مصرف تنها 3 گرم از این گیاه در 250 میلی لیتر آب، 30 دقیقه قبل وعده غذایی؛ حداکثر سه بار در روز اشتها را محدود می کند.

بارهنگ برای درمان بیماری سل و سیفلیس:

این گیاه می تواند هم به صورت خارجی و هم به صورت داخلی برای درمان بیماری سل و سیفلیس مورد استفاده قرار گیرد.

مراقبت های بهداشتی و عروقی:

مطالعات نشان داده اند این گیاه پتانسیل کاهش سطح تری گلیسرید را دارد و آنها را تحت مقادیر مورد نیاز نگه می دارد. همچنین مشهور است که کلسترول بد را کاهش داده، کلسترول خوب را بهبود می بخشد و تعادل بین این دو را حفظ می کند. وقتی همه این عناصر تحت کنترل هستند، ریسک بیماری های قلبی عروقی کاهش می یابد.

این گیاه به ندرت واکنش منفی می دهد و کاملا ایمن است که مورد استفاده قرار گیرد؛ با این حال، همیشه مطمئن شوید که از مقدار توصیه شده برای به دست آوردن بیشترین فواید سلامتی پیروی می کنید.

بارهنگ برای یبوست:

دانه های بارهنگ برای در درمان یبوست مزمن مؤثر هستند. این دانه ها برای نرم کردن مدفوع بعد از عمل جراحی راست روده، در طول دوران بارداری، یا افراد مبتلا به بواسیر و آنهایی که شکاف مقعد دارند مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در درمان سندروم روده تحریک پذیر، اسهال خونی و اسهال مؤثر است.

10 گرم از این دانه ها را در حدود 100 میلی لیتر آب بریزید؛ سپس، حداقل 200 میلی لیتر آب را بنوشید. بدون آب کافی، این دانه ها وقتی خورده می شوند گلو را مسدود می کنند و یا باعث انسداد می شوند و می توانند شما را خفه کنند.

بارهنگ برای دیابت:

بارهنگ ممکن است به کنترل قند خون خود نیز کمک کند؛ فیبرهای محلول در آب می توانند بعد از صرف غذا، سطح قند خون و میزان جذب کربوهیدرات را کاهش دهند. مطالعه ای نشان داد زمانی که مردان با دیابت نوع 2 به مدت 8 هفته 5.1 گرم بارهنگ روزانه مصرف می کنند سطح قند خونشان بهبود می یابد.

بارهنگ برای دیابت

فواید بارهنگ برای دیابت

بارهنگ برای زخم معده:

مدتهاست از بارهنگ برای درمان زخم معده نیز استفاده می کنند. مطالعات نشان می دهند که دارای خواص ضد التهابی است؛ همچنین معتقدند که اثرات ضد التهاب بارهنگ برای افرادی که زخم معده دارند مفید است.

با توجه به روش های سنتی، برگ های خشک شده با عسل با معده خالی برای کمک به زخم معده مصرف شوند.

بارهنگ برای چی خوبه ؟ 10 ها خواص گیاه "بارهنگ" برای معده

4.6500
این مطلب مفید بود ؟45545
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : dailyhunt / stylecraze / drugs / greathomeremedies / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
وبگردی