خواص موهای ذرت
بیشتر مردم معمولا هنگام پوست کندن ذرت، موهای آن را دور می ریزند اما این در حالی است که قابل استفاده هستند و دارای خواص درمانی و سلامتی متعددی می باشند.

10 مورد از مهم ترین خواص موهای ذرت

ذرت تازه را دوست دارید؟ بیشتر ما موهای ابریشم مانند ذرت را دور می ریزیم بدون اینکه از خواص آن مطلع باشیم ولی مطمئنا بعد از مطالعه این بخش از سلامت نمناک متوجه خواص موهای ذرت خواهید شد و از آن استفاده خواهید کرد.

چگونه موهای ذرت مورد استفاده قرار می گیرد؟

همین که پوشش سبز رنگ اطراف ذرت را برمی دارید یک لایه دیگر می بینید. این به عنوان موهای ذرت شناخته می شود. می توانید از آن به دو شکل تازه و خشک استفاده کنید. باید رشته های سبز و طلایی را از ذرت بیرون بکشید و در یک قابلمه بریزید.

اگر می خواهید آنها را تازه نگه دارید، آنها را در ظرف درب بسته قرار دهید و در یخچال نگه دارید. با این روش، برای چند هفته سالم می ماند. برای ماندگاری بیشتر می توانید آن را خشک کنید.

موهای ذرت

طرز استفاده از موهای ذرت

چگونه چای موهای ذرت درست کنید؟

هیچ راهی وجود ندارد که شما بتوانید به طور مستقیم موهای ذرت را بخورید، این کار چندان خوشایند نیست. باید ذرت ارگانیک و تازه را بردارید و موهای ذرت را جمع‌آوری کنید تا بیشترین فایده را به دست آورید. اگر به ذرت ارگانیک یا تازه دسترسی نداشته باشید، می توانید پودر ابریشم ذرت را تهیه کنید.

در زیر دو روش آماده کردن چای موهای ذرت آورده شده است.

روش 1

مواد مورد نیاز برای تهیه چای موهای ذرت

 • موهای خشک و تازه
 • آب
 • عصاره لیمو

طرز تهیه چای موهای ذرت

 • بگذارید چند دقیقه آب بجوشد.
 • زمانی که شروع به جوش می کند، ابریشم خشک یا تازه را روی آن قرار دهید.
 • بگذارید چند دقیقه بجوشد و در آن خیس بخورد.
 • این باعث تبدیل شدن به یک مایع نخودی رنگ مایل به قهوه ای خواهد شد.
 • آن را صاف کنید و بنوشید، ممکن است سرد یا گرم بنوشید.
 • برخی افراد اضافه کردن عصاره لیمو برای بهتر شدن طعم این چای را ترجیح می دهند.
 • پسماند چای را می توان چند روز در یخچال نگه داشت.

چای موهای ذرت

طرز تهیه دمنوش موهای ذرت

روش 2

این روش برای کسانی ایده آل است که می خواهند از فواید موهای ذرت بهره‌مند شوند.

مواد لازم برای تهیه چای موهای ذرت

 • موهای خشک ذرت، خرد شده
 • آب
 • عسل

طرز تهیه چای موهای ذرت

 • این روش نیازی به جوش ندارد کمی آب را در داخل لیوان شیشه ای در دار بریزید.
 • ذرت خشک شده را به آب اضافه کنید.
 • درپوش را روی ظرف بگذارید و یک روز تمام زیر آفتاب نگه دارید.
 • در پایان روز، شیشه را داخل آورید و مقداری عسل به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید.
 • آن را در یخچال نگه دارید و سرد میل کنید.

موهای ذرت با نژادهای مختلف از قرون باستان مورد استفاده قرار گرفته است و گفته می شود که دارای خواص درمانی است. قبایل بومی آمریکایی به طور خاص از موهای ذرت در طول قرن ها برای نیازهای دارویی و شفابخش استفاده کرده اند. ابریشم ذرت شامل مواد غذایی کلیدی مانند پتاسیم، کلسیم، ویتامین B2، C و K است.

چای کاکل ذرت

روش درست کردن چای موهای ذرت با عسل

مزایا و خواص موهای ذرت

درمان عفونت ادراری

موهای ذرت به عنوان یک عامل ضد التهاب برای عفونت های دستگاه ادراری عمل می کند. به طور کلی مجرای ادرار را پوشش می دهد و مانع از سوزش بیشتر می شود.

مصرف چای موهای ذرت به تسکین مثانه و دستگاه ادراری کمک می کند. باعث می شود ادرار کنید و در نتیجه خطر ایجاد باکتری در دستگاه ادراری را کاهش می دهد. همچنین برای تسکین غده عصبی پروستات استفاده می شود.

عامل ادرار آور

سالهاست، چای موهای ذرت به عنوان یک عامل قوی استفاده می شود. به تخلیه آب اضافی و ضایعات بدن کمک می کند در نتیجه مشکلات مربوط به حفظ آب را کاهش می دهد. طبق مطالعات، استفاده از ادرار آورها به از بین بردن چندین خطر سلامتی شامل نارسایی احتقانی قلب و بیماری های کلیوی در طولانی مدت کمک می کند.

جلوگیری از بروز سنگ کلیه

سنگ کلیه از رسوبات کوچکی تشکیل شده است که می تواند موجب درد و ناراحتی شود. موهای ذرت از زمان باستان برای جلوگیری از وقوع سنگ کلیه مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از ابریشم ذرت می تواند جریان ادرار را افزایش داده و احتمال تشکیل رسوب در کلیه ها را کاهش دهد.

مزایای موهای ذرت

جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه با موهای ذرت

کمک به درمان التهاب

موهای ذرت به خاطر خواص ضد التهابی آن مشهور است. پیروان طب سنتی بر این باور هستند که می توانند برای کاهش درد ناشی از ناخوشی های ملتهب، مانند نقرس و ورم مفاصل مورد استفاده قرار گیرد.

عمل ادرار آور موهای ذرت ممکن است از تشکیل اسید اوره اضافی در مفاصل بدن جلوگیری کنند که منجر به درد نقرس می شود. با این حال، نباید به عنوان درمان تلقی شود.

تسهیل در لخته شدن خون

حاوی ویتامین K است که به فرآیند لخته شدن خون کمک می کند؛ این به شما کمک می کند که از دست دادن خون بیش از حد در صورت آسیب دیدن را تجربه نکنید.

کاهش فشار خون

امروزه بسیاری از مردم مبتلا به فشار خون بالا هستند، آنها می توانند چای موهای ذرت را برای کاهش فشار خون بالا مصرف کنند.

کمک به تنظیم سطح قند خون

مصرف چای موهای ذرت به افراد مبتلا به قند خون کمک می کند. مطالعه ای که در سال 2012 در ژورنال بین المللی منتشر شد، تاثیر عصاره موهای ذرت بر دیابت را نشان داد. استفاده از ابریشم ذرت به کاهش سطح قند خون کمک می کند قند خون بالا منجر به بیماری هایی مثل سکته، مشکلات کلیوی و دیابت می شود.

قند خون

موهای ذرت قند خون را کاهش می دهد

کمک به درمان کلسترول

کلسترول در جریان خون منجر به ظهور چندین بیماری بحرانی در طولانی مدت (از جمله مشکلات قلبی) می شود. پزشکان می گویند پایین نگه داشتن کلسترول برای سلامتی مهم است.

منبع ویتامین C

موهای ذرت شامل ویتامین C است که برای تقویت ایمنی ایده آل است. همچنین نقش محوری در تنظیم هزاران عملکرد در بدن انسان ایفا می کند.

استفاده موضعی

همچنین می توانید به طور روزانه از موهای ذرت استفاده کنید. چای تهیه شده با آن می تواند به طور روزانه برای مقابله با مشکلات پوستی نظیر جوش و کورک بکار می رود. همچنین به کاهش خارش و درد ناشی از جراحات پوستی کمک می کند.

کمک به درمان چاقی

چاقی یک تهدید بزرگ برای سلامتی است که امروزه بخش بزرگی از جمعیت بشر را تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که چاقی بیش از یک فاکتور، از جمله ژنتیک دارد. برخی افراد به خاطر آب اضافی و تجمع سم در بدن، وزن اضافی دارند. از آنجا که موهای ذرت به حذف آب اضافی و مواد زائد بدن کمک می کند روزانه 2 یا 3 فنجان از آن را بنوشید. اگر فکر می کنید برای درمان کافی است، اشتباه می کنید.

چاقی و موهای ذرت

با مصرف چای موهای ذرت از چاقی خلاص شوید

فواید بیشتر موهای ذرت

در حالی که این ها هنوز به طور علمی پذیرفته نمی شوند، مصرف چای موهای ذرت، مزایای بسیاری برای سلامتی دارد. ابریشم ذرت دارای آنتی اکسیدان است که با فشار اکسیداتیو مبارزه می کند و مانع از ظهور انواع خاصی از سرطان ها می شود.

فواید سلامتی موهای ذرت

کمک به درمان آماس

ورم زمانی اتفاق می افتد که قلب درست کار نکند یا ضعیف شود. به همین دلیل، قلب قادر نخواهد بود به اندازه کافی خون را به بخش های مختلف بدن پمپاژ کند. این امر منجر به تضعیف کلیه ها و ذخیره‌سازی مایعات در زانوها و ریه ها می شود. طبق مطالعات، استفاده از ابریشم ذرت ممکن است به بهبودی از تورم ریه یا تورم محیطی کمک کند.

تعادل سطح مواد معدنی در بدن

خوردن این چای به تعادل سطح مواد معدنی حیاتی بدن انسان کمک می کند که برای زندگی سالم ضروری است. همچنین به حفظ سطح ایده آل سدیم در بدن کمک می کند. علاوه بر این، موهای ذرت می تواند پتاسیم اضافی را از بدن دفع کند. سدیم نقش محوری در رشد توانایی های ذهنی و شناختی و تنظیم فشار خون دارد.

کمک به درمان مشکلات پوستی

تعدادی از مطالعات نشان داده اند که مصرف ابریشم ذرت می تواند در مقابله با مشکلات دانه های پوستی کمک کند، این می تواند برای افرادی که مبتلا به مشکلات پوستی هستند مفید باشد.

دانه های پوستی و موهای ذرت

موهای ذرت مؤثر در درمان مشکلات پوستی

افرادی که باید با احتیاط چای موهای ذرت میل کنند

به طور کلی، مصرف چای موهای ذرت سالم است و بزرگسالان و کودکان می توانند بدون دغدغه آن را مصرف کنند. با این حال، قبل از شروع استفاده از آن، باید جنبه های مختلف آن را در ذهن داشته باشید.

استفاده از موهای ذرت می تواند منجر به کاهش میزان پتاسیم در خون شود. این ممکن است منجر به مشکلات پوستی و آلرژی شود.

در بیشتر موارد، زنانی که باردار یا شیرده هستند می توانند چای موهای ذرت را به مقدار متوسط مصرف کنند. اما مصرف این چای در مقادیر زیاد توصیه نمی شود، زیرا می تواند منجر به تحریک رحم و حتی سقط جنین شود. بنابراین، مراقب باشید.

با اینکه این خیلی شایع نیست،اما بخشی از مردم نسبت به ذرت حساسیت دارند. ممکن است بعد از نوشیدن چای موهای ذرت نیز آلرژی ایجاد کنند. با این حال، واکنش ها جدی نیستند و تنها محدود به پوست هستند.

مصرف موهای ذرت

این افراد موهای ذرت را با احتیاط مصرف کنند

همچنین باید در مورد احتمال تداخل موهای ذرت با داروهای خاص دقت کنید. این به این دلیل است که استفاده از موهای ذرت سطح قند خون را کاهش می دهد. این اتفاق زمانی می افتد که از داروهای دیابت خاص استفاده می کنید. اگر همان زمان از هر دو استفاده کنید، سطح قند خون خیلی کاهش پیدا خواهد کرد، که مطلوب نیست. همین مساله می تواند در مورد کسانی که با فشار خون بالا مقابله می کنند، گفته شود. افرادی که قند خون یا با فشار بالا سر و کار دارند، باید پس از مشورت با پزشک، این چای را بنوشند.

کاکل ذرت و فواید باورنکردنی آن و طرز تهیه چای موهای ذرت

4.7375
این مطلب مفید بود ؟35421
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی