درد بارداری
در بارداری خانم ها دچار دردهای مکرری می شوند یک سری از این دردها طبیعی هستند و به علت گاز معده و بزرگ شدن رحم اتفاق می افتند اما باید حواسمان به دردهای خطرناک نیز باشد.

دردهای شایع و مهم در بارداری

در دوران بارداری وضعیت فیزیولوزیکی مادران دچار تغییر می گردد و در طی 9 ماه بارداری، آنها دردهای متفاوتی را تجربه می کنند. درباره علل درد شکمی در دوران بارداری یاد بگیرید و بفهمید که آیا علائم شما طبیعی هستند یا خیر، یا نیاز به توجه فوری به پزشک دارند یا خیر.

برخی از دردهای شکمی در دوران بارداری طبیعی هستند:به هر حال، اندام های شما به طور مداوم در حال تغییر هستند، رحم در حال گسترش است و رباط ها در حال رشد می باشند و من بیماری صبحگاهی را فراموش نمی کنم اما درد شکمی در دوران بارداری می تواند بسیار جدی تر باشد.

با راهنمای خود مشورت کنید تا یاد بگیرید چطور دردهای خود را رمزگشایی کنید، وقتی زمان بگذارید که پزشک را صدا بزنید و علائم ساده را به دست آورید. 

برخی علل بی ضرر درد شکمی در دوران بارداری چیست؟

موارد جدی از درد شکمی در دوران بارداری چه هستند؟

چه زمانی باید به مشاهدات خود فکر کنم؟

آیا کاری هست که بتوانم برای تسکین ناراحتی شکم در طول دوران بارداری انجام دهم؟

برخی علل بی ضرر درد شکمی در دوران بارداری چیست؟ 

از یبوست تا دور کردن درد رباط، در اینجا برخی از عاملان رایج هستند که باعث درد و درد شکمی در طول دوران بارداری می شوند. اگر دردی که تجربه می کنید ادامه داشته باشد، و یا اگر علائمی از قبیل خونریزی و یا درد شکم قوی داشته باشید، با پزشک خود کنترل کنید.

درد بالای شکم در بارداری

آیا دل درد در بارداری طبیعی است؟ 

12 درد دوران بارداری و بررسی علل و علائم هر یک 

1.رحم رو به رشد شما:

وقتی رحم رشد می کند، روده شما جابجا می شود، که می تواند منجر به حالت تهوع، احساس راحتی کامل، یا خارش در شکم شود.راه حل؟ وعده های غذایی بیشتری داشته باشید، به طور منظم ورزش کنید، استراحت کنید، و مثانه تان را اغلب خالی کنید. 

2.درد رباط گردنه رحم:

بعضی اوقات وقتی رحم بزرگ تر می شود, رباط ها - دو رباط بزرگ که از جلوی رحم و پایین به کشاله ران حرکت می کنند امتداد دارد. شما ممکن است این احساس را به عنوان ناراحتی پایین تر از شکم احساس کنید که به کشاله ران امتداد می یابد.

ممکن است وقتی شما موقعیت را تغییر می دهید, مانند چاقو زدن شدید باشد. این معمولاً در سه ماهه دوم شروع می شود و به خودی خود حل می شود, اما اگر شما به شدت ناراحت هستید از متخصص خود بپرسید - که اگر می توانید استامینوفن مصرف کنید.

 3.گاز معده و یبوست:

متاسفانه یبوست و گاز معده، اغلب بخشی از دوران بارداری هستند.پروژسترون هورمونی است که در دوران بارداری افزایش می یابد, عملکرد کلی دستگاه گوارش شما را کاهش می دهد و باعث می شود که مواد غذایی به کندی از آن عبور کنند.

برای مبارزه با یبوست, نوشیدن مقدار زیادی آب و خوردن غذاهای غنی از فیبر. اگر این مشکل را برطرف نمی کند, قابله و یا پزشک شما ممکن است یک نرم کننده عسلی و یا یک مکمل فیبر را برایتان توصیه کند.

درد بالای شکم در بارداری

درد های بی خطر در دوران بارداری کدام اند؟

4.انقباضات باراکستون هیکس:

انقباض باراکستون هیکس با گسترش دهانه رحم ارتباط ندارد. آنها باعث اذیت و آزار فرد می شوند، اما کلا خوش خیم و بی خطر هستند. ترفندش این است که این "انقباضات تمرینی" را از زایمان زودرس مشتق گرفته شده اند و فرق می کنند. انقباضات واقعی تمایل دارند که با هم نزدیک و نزدیکتر شوند.

اگر فرد بتواند حرف بزند، تلویزیون تماشا کند یا مطالعه کند، پس احتمالا این انقباضات برای زایمان واقعی نیستند. کمبود آب میتواند باعث انقباض باراکستون هیکس شود، بنابراین مطمئن شوید که مقدار زیادی مایعات می نوشید. اگر انقباضات ادامه پیدا کرد، یا مطمئن نیستید که آیا آنها باراکستون هیکس یا انقباضات واقعی هستند، با پزشک خود تماس بگیرید. 

موارد جدی از درد شکمی در دوران بارداری چه هستند؟

بسیاری از زنان دوران بارداری سالمی دارند, اما مشکلات جدی می توانند توسعه یابند که نیازمند توجه فوری متخصص زنان و زایمان هستند.برخی از آلارم های قرمز برای مراقبت از آن ها شامل خونریزی, درد شدید, تب و اختلالات بینایی هستند.

 5.حاملگی خارج رحمی:

حاملگی خارج رحمی یا لوله ای که در آن کاشت تخمک در جای دیگری از رحم قرار دارد, اغلب از هر 50 بایداری در یک بارداری رخ می دهد.در رویدادی غیر ممکن که بارداری خارج رحمی داشته باشید, ممکن است درد شدید و خونریزی شدید بین روزهای ششم و دهم بارداری را تجربه کنید ، زیرا لوله در معرض باد قرار می گیرد.

در بخش رازهای دوران بارداری در نمناک توضیح داده بودیم که زنانی که در معرض حاملگی خارج از رحمی قرار دارند, شامل آن هایی هستند که در گذشته یک حاملگی خارج از رحم داشته اند, یا جراحی لوله های رحمی, شکمی, لوله های رحمی را تجربه کرده اند, و یا آن هایی که مبتلا به اندومتریوز, یک لوله رحمی, یا یک عفونت لگنی هستند.

رحم غیرطبیعی و استفاده از روش های باروری مصنوعی نیز ریسک را افزایش می دهد.حاملگی خارج رحمی نمی تواند ادامه داشته باشد و نیازمند درمان فوری باشد.

اگر تست بارداری مثبتی داشته باشید، اما هنوز بارداری خود را با امتحان پزشکی تایید نکرده اید و تجربه درد شکم را تجربه کرده اید, باید فوراً توسط متخصص زنان و زایمان ارزیابی شوید. او می تواند یک دستگاه اولتراسونوگرافی برای تایید این که آیا تخمک در رحم کاشته می شود, انجام دهد.

 6.سقط جنین:

زمانی که زنان در سه ماهه اول درد شکم را تجربه می کنند، همیشه باید نگران سقط جنین باشند.زیرا این واقعیت تاسف بار وجود دارد که بیش از 15-20 درصد حاملگی ها منجر به سقط جنین می شود.علائم سقط جنین شامل خونریزی و درد شکم است که می تواند ریتمیک یا شبیه به گرفتگی عضلات قاعدگی باشد. 

7.زایمان زودرس:

اگر شما قبل از هفته 37 ام بارداری انقباضات منظم را تجربه می کنید و کمر درد مداوم دارید, ممکن است که زایمان زودرس داشته باشید. الان وقت منتظر بودن نیست- - به پزشک خود زنگ بزنید. انقباضات ممکن است با نشت مایع واژینال یا خون یا کاهش حرکت جنین همراه نباشد.

حتی افراد با تجربه در دوران بارداری سوم ممکن است قادر به توضیح دادن اینکه آیا انقباضات فقط به دلیل باراکستون هیکس هستند یا زایمان زودرس نیستند، به طوری که پزشک از بیماران می خواهند تا هر زمان که احساس انقباضات را دارند، به آنها بگویند.

شما ممکن است در نهایت به خانه برگردید زیرا این زنگ خطری است (دکتر کمبلیس می گوید که تا 30 درصد از زنان که در واحد تریاژ او نشان داده می شوند)، اما بهتر است ایمن بمانیم تا اینکه خطر کنیم.

علت دل درد در بارداری

کدام درد در بارداری نشانه زایمان زودرس است؟

چه دردهایی در بارداری خطرناک هستند؟

8.قطع ناگهانی جفت:

جفت شما منبع اکسیژن و مواد غذایی برای نوزادتان است. معمولاً بر روی دیواره رحم کاشته می شود و تا بعد از تولد نوزاد خود را جدا نمی کند. در موارد نادر ( از هر 200 تولد، 1 مورد), جفت می تواند از دیواره رحم جدا شود, عارضه خطرناکی است که در سه ماهه سوم بارداری شایع است.

رحم شما ممکن است سخت و مانند به سنگ تبدیل شود (اگر بر روی شکمتان فشار دهید) و ممکن است خون سیاه و قرمز نیز داشته باشید که لخته ندارد.

در برخی موارد, یک زن ممکن است زمانی که جفت خود را از یکدیگر جدا می کند, به کار خود ادامه دهد. اگر قطع خفیف باشد, ممکن است پزشک به بارداری اجازه دهد که زایمان را ادامه دهد و زایمان واژینال انجام دهد. زنانی که در معرض خطر ابتلا به این مشکل قرار دارند شامل افرادی هستند که دارای سابقه سرطان جفت, پره اکلامپسی و ترومای شکمی می باشند. 

9.پره اکلامپسی:

پره اکلامپسی می تواند هر زمانی بعد از چند هفته بارداری رشد کند و به همین دلیل است که پزشک شما فشار خون را در هر قرار ملاقات چک می کند و با فشار خون بالا و پروتئین در ادرار مشخص می شود.

به دلیل فشار خون بالا رگ های موجود در رحم که جنین را با اکسیژن و مواد غذایی تامین می کند, رشد کودک ممکن است کند شود. هنگامی که پره اکلامپسی شدید است, ممکن است که با درد در قسمت فوقانی شکم و همچنین تهوع, سردرد, تورم همراه باشد. هر گاه تصور می کنید که شما پره اکلامپسی دارید، فوراً به زنان و زایمان خود زنگ بزنید. 

10.عفونت مجاری ادراری (uti):

بیش از 10 درصد مادران باردار در طی دوران بارداری از عفونت مجاری ادراری (uti) رنج می برند. علائم معمول شامل میل ناگهانی به ادرار کردن, درد یا سوزش ادرار و دفع ادرار خونین است - اما برخی بیماران مبتلا به uti نیز درد شکمی را تجربه می کنند.

او اضافه می کند:" نگرانی در مورد عفونت ادراری در دوران بارداری این است که آن ها می توانند به عفونت در کلیه ها دست یابند که خطر زایمان زودرس را افزایش خواهد داد. " به همین دلیل است که پزشکتان هر بار تست ادرار را به شما توصیه می کند، تا علائم عفونت ادراری را بررسی کنند.

خبر خوب این است که اگر عفونت ادراری در اوایل تشخیص داده شود، درمان با آنتی بیوتیک ها آسان است. 

11.آپاندیسیت:

وقتی رحم بزرگ تر می شود آپاندیس افزایش می یابد و می تواند نزدیک ناف یا کبد باشد و از آنجا که تشخیص می تواند به تاخیر بیافتد, این یکی از دلایلی است که زن در هنگام بارداری در معرض خطر مرگ قرار می گیرد. اگرچه نشانه معمول آپاندیسیت, درد در ربع تحتانی شکم شما است, وقتی باردار هستید ممکن است احساس کنید بالاتر است. علائم دیگر شامل کمبود اشتها, تهوع و استفراغ است.

 12.سنگ صفرا:

سنگ های کیسه صفرا در زنان شایع تر هستند, به ویژه اگر آن ها اضافه وزن داشته باشند, در سنین باروری باشند یا سابقه سنگ داشته باشند.درد ناشی از سنگ صفرا در ربع فوقانی راست شکم, شدید است. در برخی موارد, درد ممکن است در اطراف و زیر تیغه شانه راست شما تابش کند.

درد شکم در اوایل بارداری

زنگ خطر و درد های بارداری 

چه زمانی باید به پزشک زنان و زایمان خود زنگ بزنید؟

اگر احساس می کنید چیزی درست نیست به پزشک خود زنگ بزنید. 

-درد شکم بدون خونریزی قبل از هفته 12

-خونریزی یا درد شدید 

-بیش از چهار انقباض در یک ساعت به مدت دو ساعت 

-درد شدید شکم 

-اختلالات بصری

 -سردرد شدید 

-تورم شدید دست ها, پاها و صورت 

-درد حین ادرار کردن و یا وجود خون در ادرار 

آیا کاری هست که بتوانم برای تسکین درد شکم در طول بارداری انجام دهم؟

-خوردن غذاهای کم و مکرر 

-به طورمنظم ورزش کردن 

-غذاهای غنی از فیبر (شامل میوه ها, سبزیجات و سبوس) را انتخاب کنید. 

-نوشیدن آب زیاد 

-مثانه تان را خالی کنید 

-تا جایی که می توانید استراحت کنید 

12 درد بارداری که شایع و رایج هستند + علل انواع درد

4181
این مطلب مفید بود ؟14536
منبع : parents / بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی