درد دنبالچه
درد دنبالچه در هر سنی و در هر شرایطی ممکن است به سراغتان بیاید، پس دانستن علائم و درمان های این بیماری برایتان خوب است.

علائم دلیل درد دنبالچه را شناسایی کنید

درد دنبالچه در هر سن و هم در مردان و هم زنان پیش می آید، عموما در سن چهل سالگی رخ میدهد. درد دنبالچه در زنان پنج برابر بیشتر از مردان است و در مورد علت اصلی آن باید بگوییم که آسیب دیدگی دنبالچه منجر به ناراحتی و درد استخوان دنبالچه می شود.

درد دنبالچه و یا درد کوکسیکس (پایین ترین قسمت ستون فقرات) ممکن است به طور ناگهانی بعد از آسیبی آشکار رخ دهد. همچنین می تواند در طول زمان ظاهر شود بدون هیچ دلیل ظاهری.

درد می تواند به باسن، ران و یا حتی راست روده کشیده شود و چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم می تواند نشستن را سخت کند، ورزش کردن را دردناک و حتی ممکن است باعث اختلال در خواب شود.

اصطلاح پزشکی درد دنبالچه، کوکسی دینا است. در اغلب افراد، یک درد شدید و تپنده، مانند تشنج ماهیچه ای است. برخی افراد مبتلا به کمردرد، همچنین درد تیز و خنجر مانندی را تجربه می کنند.

این درد ممکن است، زمانی رخ دهد که از نظر فیزیکی فعال باشید و یا زمانی که برای مدت زمان طولانی نشسته باشید. درد ممکن است پاها را پایین انداخته و یا بر پشت بریزد.

ممکن است احساس کنید که درد در خود دنبالچه، یا در ماهیچه های اطراف و سازه ها وجود دارد.

عوارض و تبعات همراه با درد دنبالیچه

گاهی اوقات بسته به علت، درد دنبالچه ممکن است با این موارد همراه باشد:

 • تهوع و استفراغ
 • از دست دادن احساس
 • ضعف ماهیچه
 • ناراحتی هاضمه، از جمله درد مقعد

علل درد دنبالچه

گستره وسیعی از مسائل بهداشتی، اعم از کوچک تا جدی، می تواند باعث درد دنبالچه شود. درد اغلب به تنهایی و به ویژه با مدیریت، انجام می شود. بنابراین، اگر درد جزئی بود و هیچ دلیل شناخته شده ای وجود نداشت، قبل از اینکه به دنبال درمان پزشکی باشید، چند هفته صبر کنید.

رایج ترین منابع درد دنبالچه، عبارتند از:

ضربه

این می تواند در دنبالچه یا ماهیچه های اطراف باشد. برای مثال افتادن از یک دوچرخه ممکن است به دنبالچه آسیب برساند، در حالی که دویدن ممکن است باعث ایجاد درد از دیگر ماهیچه ها به دنبالچه شود.

افتادن از دوچرخه

روی زمین نشستن

به خصوص برای دوره های زمانی طولانی، یا در وضعیت های دشوار.

جراحت در هنگام زایمان

دنبالچه ممکن است که در هنگام زایمان یک کودک آسیب ببیند و یا حتی شکسته شود.

انحطاط

برای اعصاب یا مفاصل.

فشرده سازی

این می تواند برای اعصاب زمانی اتفاق بیفتد که فشار در طول دوران بارداری وجود دارد.

اختلال عملکرد کف لگن

اغلب به خاطر زایمان اتفاق می افتد.

سندروم عضله بالابر

این وضعیتی است که موجب اسپاسم در ماهیچه های مقعد می شود. این درد ممکن است به دنبالچه ، باسن، و یا سایر مناطق اطراف سرایت کند.

تنش

این ممکن است به خاطر یبوست یا بواسیر باشد.

مشکلات مربوط به ستون فقرات

به عنوان مثال، عمل جراحی نخاعی یا سندروم فانکونی در مغز، عفونت، تومور، مهمیزهای استخوانی، و رشد به ندرت ممکن است علت درد کوکسیکس باشد.

علت درد دنبالچه

تسکین و مدیریت درد دنبالچه

برخی از استراتژی ها می تواند به کاهش درد کمک کند که این موارد عبارتند از:

داروهای ضد درد و مسکن

برای مثال، ایبوپروفن، آسپرین و استامینوفن استفاد کنید.

نرمش و تمرین ملایم

اگر به اندازه کافی سالم هستید تا ورزش کنید، یوگا و یا پیلاتس ممکن است ماهیچه های اطراف دنبالچه را کشش دهند و درد مرتبط با آسیب های خفیف یا نشستن برای مدت طولانی را کم کنند.

تعامل بین آسیب ها و سبک زندگی:آسیب جزئی می تواند باعث تاثیرات ماندگار شود. فردی که دنبالچه مجروح دارد ممکن است ناخودآگاه ماهیچه های اطراف را منقبض کرده و یا از ورزش اجتناب کند.

این می تواند درمان را آهسته کند و ممکن است موجب تضعیف یا آسیب به ماهیچه ها شود. در طول زمان، این اتفاق ممکن است باعث درد مزمن، حتی زمانی که آسیب اصلی التیام پیدا کرده است، شود.

یوگا

افزایش سطح فعالیت

افرادی که باید بیشتر روز پشت میز بنشینند، باید برای چند دقیقه استراحت کنند، یا به یک میز بلند بروند.

نشستن روی یک بالش

این کار به جلوگیری از فشار بر روی دنبالچه کمک می کند.

استفاده از یخ و یا گرما در منطقه

جریان بین بسته های گرم و سرد می تواند جریان خون را افزایش داده و التهاب را کاهش دهد و باعث تسکین درد بیشتر شود. برای 15 تا 20 دقیقه یک بسته داغ بمالید، 15 تا 20 دقیقه استراحت کنید، و سپس یک بسته سرد استفاده کنید. فرآیند را برای مدت زمانی که مطلوب است، تکرار کنید.

ماساژ ملایم در ناحیه آسیب دیده:ماساژ دادن پوست ماهیچه های اطراف کوکسیکس می تواند به شما کمک کند، به خصوص اگر درد به خاطر نشستن برای مدت طولانی و یا جراحات ماهیچه ای باشد.

کمپرس گرم

کرم موضعی

خیلی شبیه به داروهای غیر تجویزی است، ممکن است درد را کاهش دهد.

خوابیدن در حمام نمک اپسوم

این استراتژی به ویژه صورتی اش مفید است و برای درد بواسیر، درده ای مقعد و یا سندرم عضله بالابر به درد می خورد.

چه زمانی برای درد دنبالچه باید به پزشک مراجعه کرد؟

درد دنبالچه تقریباً هیچ وقت یک وضعیت اضطراری نیست. با این حال، اگر درد ناشی از یک ضربه ناگهانی باشد، افراد باید به دنبال مراقبت اورژانسی باشند:

 • از دست دادن احساس
 • کبودی گسترده
 • تغییر در حرکت یا هماهنگی
 • خارش در مناطق اطراف می تواند به این معنی باشد که دنبالچه یا یک سازه مجاور شکسته شده است

با این شرایط که در بخش بهداشت و سلامت نمناک عنوان شده است باید به پزشک مراجعه کنند تا به طور بالقوه مسائل پزشکی جدی را حل کند:

 • درد دنبالچه بعد از یک یا دو هفته بهبود نیابد
 • دردهای مزمن بهبود می یابند، اما پس از آن بازمی گردند
 • درمان خانگی درد را بدتر می کند
 • درد دنبالچه با سایر علائم غیرقابل توضیح همراه است
 • تب افزایش می یابد

درد دنبالچه در بارداری

تشخیص درد دنبالچه

برای تشخیص بیماری، پزشک یک ارزیابی جامع انجام خواهد داد که شامل یک سابقه پزشکی کامل است و پزشک ممکن است درباره این موارد سوال کند:

 • دوران بارداری و زایمان و قبل از زایمان
 • مشکلات مربوط به معده و روده
 • دیگر مشکلات ماهیچه ای

براساس نشانه ها و سابقه پزشکی، برخی از تست ها می توانند منشا درد را ارزیابی کنند. این موارد عبارتند از:

 • تست لگن برای ارزیابی کف لگن
 • تست مقعد نشان می دهد که آیا مشکل این ماهیچه ها مقصر است یا نه
 • تست های تصویری، مانند اشعه ایکس، تصویربرداری تشدید مغناطیسی، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) از دنبالچه و نخاع
 • تست های خون برای به دست آوردن علل دیگر مانند عفونت و یا شرایط ایمنی

درمان درد دنبالچه

درمان درد دنبالچه معمولاً بر روی مدیریت نشانه ها متمرکز است. رایج ترین استراتژی ها عبارتند از:

درمان فیزیکی

درمانگر فیزیکی ممکن است توصیه هایی برای تقویت ماهیچه های اطراف، حمایت از کف لگن، یا حرکت دادن و نشستن به گونه ای که احتمال آن کم تر باشد، توصیه می کند.

داروهای تجویزی ضد درد

اگر نشانه ها بر روی درمان های دارویی واکنش نشان ندهند، ممکن است پزشک داروی ضد درد تجویز کند.

جراحی برای پرداختن به هر مشکل ساختاری

این می تواند شامل کف لگن یا فتق دیسک باشد. درمان ممکن است نیاز به حذف بخشی از کوکسیکس داشته باشد.

داروهای تزریقی

تزریق داروهای بی حس کننده موضعی با و یا بدون استروئید می تواند درد را تسکین دهد. این کار ممکن است به تنش ماهیچه کمک کند و یک درمانگر فیزیکی کار می کند تا علت اصلی درد را برطرف کند.

روان درمانی

این یک درمان موثر برای دردهای مزمن است. درمان می تواند به مولفه های روان شناختی از درد، کمک به تحمل رنج، و مقابله با هر مانعی برای مدیریت درد سالم، مانند سبک زندگی بی تحرک کمک کند.

درمان بیماری های اساسی

دردهای شدید ناشی از فشار شدید به خاطر بواسیر، برای مثال، ممکن است با استحمام و یا جراحی مکرر برای اصلاح بواسیر بهبود یابد. گاهی اوقات درد کوکسیکس نیاز به درمان ندارد. زنانی که درد کمر در دوران بارداری را تجربه می کنند، نوعاً در طی چند هفته زایمان، این بیماری را حل می کنند. درد و رنج ناشی از جراحت ممکن است حتی بدون درمان نیز بهتر به نظر برسد.

دنبالچه کجاست

ورزش های مفید برای کنترل درد دنبالچه

افراد معمولاً در هنگام نشستن یا زمانی که چیزی روی ستون فقرات خود فشار وارد می کند، دچار درد مزمن و یا درده ای شدید مزمن خواهند شد. نشستن در موقعیت اشتباه، سقوط به عقب، زایمان و هایپرموبیلیتی می تواند به خود استخوان و یا بافت اطراف و ماهیچه ها آسیب برساند. درد دنبالچه در زنان رایج تر از مردان است.

علاوه بر تسکین درد of، درمان باید التهاب و تنش ماهیچه را کاهش دهد. مطالعه اخیر نشان داد که افراد مبتلا به کوکسی دینا از انجام تمرینات برای افزایش تحرک ستون فقرات و کشش ماهیچه پیرفرییز و ایلیوپساس در کفل و باسن استفاده کردند.

این تمرین های معرفی شده در بخش سلامت نمناک، درد و رنج افراد را هنگامی که نشستن و افزایش مقدار فشار که آن ها می توانستند قبل از احساس درد تحمل کنند، کاهش داد. تمرینات زیر ممکن است به تسکین درد دنبالچه کمک کند.

1.یک زانوی خود را در آغوش بگیرید

کشش ماهیچه های پیریفورمیس و ایلیوپساس هستند که هر دو می توانند در لگن محکم شوند و تحرک را محدود کنند. پیریفورمیس از دنبالچه سرچشمه می گیرد و اگر ملتهب شود می تواند اعصاب خرد کننده را تحریک کند.

به آرامی افزایش کشش در طول زمان به طیف وسیعی از حرکت اجازه می دهد تا گسترش پیدا کند.روی پشت خود دراز بکشید و پاهای خود را صاف کنید.یک زانو را به طرف سینه خم کنید.

زانو خم شده را نگه دارید و آن را به آرامی به درون سینه تان بکشید.30 ثانیه صبر کنید، سپس طرف دیگر را تکرار کنید.

2. کشش پای عرضی پیریفورمیس و گلوت (گره های تهدید شده)

این کشش پیریفورمیس را مانند گلوت کش می دهد. گلوت به دنبالچه متصل می شوند و راه رفتن یا دویدن می تواند باعث شود که آن ها بتوانند آن را هل دهند.به روی کمر دراز بکشید.زانوها را به سوی سقف بلند کنید و کف پاها را روی زمین صاف نگه دارید.

پای چپ را به سمت بدن خم کنید و قوزک پای چپ را در زانو راست قرار دهید.دست ها را دور ران راست خود حلقه کنید و به آرامی آن را به مدت 30 ثانیه به سمت سینه بکشید.سپس طرف را دیگر تکرار کنید.

3. کشش پسوس زانو

ایلیوپساس به ایلایکوس پیوسته و ماهیچه های پسوس اشاره می کند. این ماهیچه های باسن به باسن کمک می کنند تا خم شود.کشش آن ها می تواند به تسکین درد دنبالچه کمک کند، چون اغلب با نشستن طولانی سفت می شوند.

روی زمین زانک بزنید، یک پا را جلو ببرید و پای دیگر را روی زمین بگذارید.ران باید در زاویه 90 درجه با ساق پا باشد.ساق و زانو را روی زمین بگذارید و انگشتان پا باید به عقب اشاره کنند. یک حوله را زیر زانوی عقبتان بگذارید،که ممکن است برای راحتی شما لازم باشد.

با صاف کردن سینه، دست ها را روی مفصل ران بگذارید تا پایداری خود را حفظ کنید.لگن را پایین و کمی جلو بکشید.این کشش را برای 20 تا 30 ثانیه نگه دارید. در طرف دیگر مجددا وین کار را تکرار کنید.

4. زانو و پیچ بزنید

این تمرین زانو زده و پیچ خورده، ایلیوپساس را کش می دهد و تحرک از طریق قسمت پایین را بهبود می بخشد.پایین کمر محکم و بی حرکت می تواند منجر به کاهش درد کمر شود.این می تواند منجر به درد دیگر ماهیچه ها شود، مانند کف لگن و ماهیچه های باز کننده باسن، که برای جبران آن تنگ می شوند.

اگر دنبالچه مجروح و ملتهب شود، کف لگن فعال و ماهیچه های باسن این علائم را تشدید خواهند کرد.در همان موقعیت شروع کنید که زانو بزنید با پای جلو در زاویه 90 درجه در مقابل بدن خم شده و زانو و ساق پا بر روی زمین قرار داشته باشد.

بدن را صاف نگاه دارید، بازوها را بالا ببرید تا ارتفاع شانه را به دو طرف افزایش دهید.بر روی جمع کردن تیغه شانه به پایین و عقب تکیه کنید تا از بالا رفتن شانه ها جلوگیری کنید.

تنه به آرامی به سمت چپ بدن حرکت کند تا زمانی که بازوها تقریباً با پاها هماهنگ باشند. سپس به آرامی به مرکز باز می گردد و به سمت راست می چرخد. 5 - 4 بار به هر طرف چرخش کنید، تنها تا جایی که امکان دارد بدون هیچ گونه درد به چرخش خود ادامه دهید.

5. کشش ایلیوپساس و گلوت (ژست کبوتر)

این ژست یک حالت یوگا است که به باز کردن مفصل ران کمک می کند. ایلیوپساس و همچنین ماهیچه های گلوت را روی پای خمیده کشش دهید. این ژست برای افراد با مشکلات زانو مناسب نیست.

چهار دست و پایتان را کمی جلوتر از شانه ها فاصله دهید. زانوی چپ را به سمت جلو بیاورید و آن را کمی عقب و به سمت چپ دست چپ و قوزک پا به سمت استخوان کفل راست قرار دهید.

پای راست را عقب بکشید و صاف نگه دارید، تا ران به سمت زمین متمایل شود.اگر مفصل ران نداشته باشد، شست پا را در زیر آن قرار دهید تا این را درست کنید.

در صورت لزوم بالاتنه را به جلو بکشید تا کشش را افزایش دهید.این موقعیت را برای 30 ثانیه نگه دارید و در طرف دیگر تکرار کنید.

مهره کوکسیکس

چیزی که باید در مورد دنبالچه به یاد داشته باشید

تمرین هایی که در بالا گفته شد برخی از علل درد دنبالچه را نشان می دهد. همانند همه کشش ها و تمرین ها، ماندن در محدوده حرکتی که باعث درد یا جراحت نمی شود، حیاتی است. علاوه بر این تمرین ها، روش های درمانی دیگری نیز ممکن است به پیش گیری و مدیریت درد دنبالچه کمک کنند. این موارد عبارتند از:

 • زمان کمتری را صرف نشستن کنید
 • صندلی های کوسن دار
 • ماساژ دادن و دستکاری ناحیه
 • تزریق استروئید و یا داروی بی حسی موضعی
 • انجام تنظیمات ژست بدن مانند اتخاذ یک موقعیت نشستن بهتر

اگر درد مزمن مداوم است، بهتر است به بک پزشک یا فیزیوتراپ مراجعه کنید. 

علل و علائم اصلی درد دنبالچه + درمان های راحت و حرکات ورزشی

4.3239
این مطلب مفید بود ؟20435
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mayoclinic / medicalnewstoday / medicalnewstoday / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/ن.ح
وبگردی