تولد
درمان خشکی پوست

علت “خشکی پوست” و بهترین ماسک و راه‌های طبیعی درمان

کد مطلب : 421تعداد نظرات : 3 نظرزمان مطالعه : 9 دقیقه
خشکی پوست، مشکل رایجی است که بسیاری از افراد از آن رنج می برند، اما این در حالی است که روش‌های خانگی و طبیعی وجود دارند که می توان از آنها استفاده کرد.

چه چیزی سبب خشک شدن پوست می‌شود؟ چطور می‌توان خشکی پوست را درمان کرد؟

از دست رفتن آب بدن را دهیدریشن می‌نامند که علت خشک شدن پوست است. برای حل کردن این مشکل ابتدا باید علت اصلی آن را فهمید. چندین فاکتور در خشک شدن پوست موثرند از جمله محیط، آب و هوا، موقعیت سلامتی و یا نوع زندگی. بعضی از آنها به آسانی قابل درمان هستند ولی بعضی دیگر زمان و تلاش بیشتری را برای درمان نیازمندند. پوست خشک، یک وضعیت ناراحت‌کننده است که با پوسته‌پوسته شدن پوست، خارش، و ترک خوردگی مشخص می‌شود.

به دلایل مختلف رخ می‌دهد. ممکن است به طور طبیعی پوست خشک داشته باشید اما حتی اگر پوست شما متمایل به چرب باشد، می‌توانید پوستتان را به طور مداوم به سمت خشکی بکشید؛ پوست خشک می‌تواند بر روی تمام قسمت‌های بدن شما تاثیر بگذارد و معمولا روی دست، بازوها و پاها تاثیر بیشتری می‌گذارد. در بسیاری از موارد، شیوه زندگی تغییر می‌کند و مرطوب‌کننده‌های بدون نسخه یا روش‌های درمانی که در این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت ممکن است راه درمان شما باشند اگر این درمان‌ها کافی نبودند، باید با پزشک خود ملاقات کنید.

درمان خشکی پوست

انواع پوست خشک و خشکی پوست

قرار داشتن در شرایط آب و هوای خشک، آب داغ و مواد شیمیایی خاص می‌تواند موجب خشک شدن پوست شود. پوست خشک می‌تواند به دلیل تحت درمان‌های دارویی بودن نیز ایجاد شود. آماس پوستی (درماتیت)، یک واژه پزشکی برای پوست‌های بسیار خشک است. چند نوع آماس پوستی یا درماتیت وجود دارد؟

درماتیت تماسی:

درماتیت تماسی زمانی ایجاد می‌شود که پوست شما با چیزی تماس برقرار کرده، واکنشی نشان دهد، که باعث التهاب موضعی می‌شود. تحریک درماتیت تماسی زمانی اتفاق می‌افتد که پوست شما در معرض یک عامل شیمیایی تحریک کننده مانند سفید کننده قرار بگیرد، درماتیت تماسی با آلرژی تماسی زمانی ایجاد می‌شود که پوست شما در معرض یک ماده که شما به آن آلرژی دارید، قرار بگیرد، مانند نیکل.

درماتیت سبورئیک:

درماتیت سبورئیک زمانی رخ می‌دهد که پوست، روغن زیادی تولید کند. به صورت بثورات و جوش‌ها و لکه‌های قرمز و پوسته شده، بر روی پوست سرتان ظاهر می‌شوند، این نوع درماتیت در نوزادان شایع است.

درماتیت آتوپیک:

درماتیت آتوپیک نیز به عنوان اگزما شناخته می‌شود. یک بیماری پوستی مزمن که موجب پوسته‌پوسته شدن پوست شما می‌شود که در میان کودکان و افراد جوان شایع است.

شرایط دیگری مانند پسوریازیس و دیابت نوع 2 همچنین می‌توانند پوست شما را خشک کنند.

درمان پوست خشک

عوامل خطر برای پوست خشک

پوست خشک، هر شخصی را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد. اما برخی از عوامل، شانس ابتلا به خشکی پوست را افزایش می‌دهد، از جمله:

 1. سن: افراد مسن تر به احتمال زیاد تری خشکی پوست می‌گیرند. با بالا رفتن سن، منافذ پوستی به طور طبیعی روغن کمتری تولید می‌کنند، که خطر ابتلا به خشکی پوست بیشتر می‌شود.
 2. سابقه پزشکی: اگر در خانواده تان سابقه این شرایط و یا بیماری‌های آلرژیکی را دارید، در این صورت، احتمال بیشتری برای ابتلا به اگزما یا حساسیت درماتیت پوستی دارید.
 3. فصل: خشکی پوست در ماه‌های پاییز و زمستان بیشتر شایع است، زمانی که رطوبت نسبی کم می‌شود. در تابستان، سطح بالای رطوبت باعث می‌شود پوست شما از خشک شدن خارج شود.
 4. عادات حمام کردن: حمام کردن مکرر و یا شستشو با آب خیلی داغ خطر ابتلا به خشکی پوست را بسیار افزایش می‌دهد.

دوش گرفتن

درمان‌های خشکی پوست که به سبک زندگی مرتبط می‌شود

تغییرات خیلی ساده در سبک زندگی می‌تواند مانع خشکی پوست شود. سعی کنید:

 • از حمام کردن یا دوش گرفتن با آب داغ خودداری کنید.
 • به جای هر روز دوش گرفتن، یک روز درمیان دوش بگیرید.
 • زمان دوش گرفتن شما کمتر از 10 دقیقه باشد.
 • هنگام حمام کردن از صابون مرطوب‌کننده استفاده کنید.
 • بلافاصله بعد از حمام یا دوش گرفتن از مرطوب‌کننده استفاده کنید.
 • نوازش خیلی آرام، به جای مالش‌های محکم، پوست مرطوب را با یک حوله نرم خشک کنید.
 • از خاراندن و یا اسکراب کردن پوست خشک پرهیز کنید.
 • در خانه از دستگاه بخور استفاده کنید.
 • مقدار بسیار زیادی آب بنوشید.

خشکی پوست

درمان‌های خانگی برای پوست خشک

در اینجا 12 نوع درمان خانگی عالی برای پوست‌های خشک آورده ایم.

1. رفع خشکی پوست با روغن زیتون

یک لایه نازک روغن زیتون طبیعی در زیر مرطوب‌کننده همیشگی تان بزنید. حدود نیم ساعت قبل از دوش گرفتن، روغن زیتون را روی دست ها، پاها و سایر مناطقی که پوست خشک دارند بزنید و آرام ماساژ دهید. دوش بگیرید و سپس از یک مرطوب‌کننده سبک استفاده کنید.

دو قاشق غذاخوری روغن زیتون، چهار قاشق غذاخوری شکر قهوه‌ای و یک قاشق غذاخوری عسل را باهم مخلوط کنید؛ این ترکیب اسکراب خانگی را بر روی پوست خشک خود بزنید، با حرکات دایره‌ای چند دقیقه مالش دهید. دوش بگیرید و سپس از یک مرطوب‌کننده سبک استفاده کنید.

روغن زیتون

2. درمان خشکی پوست با کرم خامه شیر

چند قطره آب لیمو، یک قاشق چای خوری شیر و دو قاشق چای خوری خامه را باهم مخلوط کنید. این ترکیب را روی دست‌ها و پاهایتان بزنید. کمی قبل از دوش گرفتن این ترکیب را بزنید و اجازه دهید تا بماند. این کار را یکبار در روز انجام دهید.

خامه را به سه تا چهار قاشق غذاخوری آرد اضافه کنید، تا خمیری سفت بدست آید خمیر را روی صورت، دست‌ها و پاهای خود بزنید. اجازه دهید 15 دقیقه بماند و سپس آن را با آب ولرم آبکشی کنید. این کار را یکبار در روز انجام دهید.

3. شیر برای درمان خشکی پوست

یک حوله را در شیر سرد خیس کنید و به مدت 5-7 دقیقه روی صورتتان قرار دهید؛ با یک پارچه دیگر که در آب خیس شده است، شیر را به آرامی از صورتتان پاک کنید. به این ترتیب این مرطوب‌کننده طبیعی روی پوست شما باقی خواهد ماند این کار را یک روز در میان انجام دهید. چند قطره گلاب را به چهار قاشق شیر اضافه کنید؛ این محلول را به تمام بدن خود بزنید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند و سپس بدن خود را با آب سرد شستشو دهید. این درمان را دو بار در روز استفاده کنید.

4. عسل برای رفع خشکی پوست

قبل از حمام یا دوش گرفتن، عسل را به تمام بدن خود بمالید و اجازه دهید، 5-10 دقیقه بماند. این کار را هر روز تکرار کنید تا پوست مرطوب خود را مشاهده کنید. نسبت‌های مساوی از عسل، موم زنبور عسل و روغن زیتون را اندازه گیری کنید؛ موم را در یک تابه کوچک روی حرارت کم قرار دهید تا آب شود. آن را از روی حرارت بردارید و عسل و روغن زیتون را در آن مخلوط کنید. این مخلوط را روی تمام بدن خود بزنید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند. سپس دوش بگیرید. این کار را هر روز یا یک روز در میان تکرار کنید.

استفاده از عسل

5. درمان خشکی پوست با ماست

ماست تازه را روی دست ها، صورت و پاهای خود بزنید و به آرامی ماساژ دهید، برای 10 دقیقه و سپس دوش بگیرید. عمل لایه برداری خفیف ماست، پوست خشک را برمی دارد و پوست را تازه تر می‌کند. این کار را یکبار در روز انجام دهید. نصف فنجان ماست را با سه قاشق غذاخوری پاپایا خرد شده یا له شده مخلوط کنید؛ چند قطره از عسل و آب لیمو اضافه کنید. این ترکیب را روی پوست خود بمالید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید. این کار را یکبار در هفته انجام دهید.

6. روغن نارگیل برای درمان خشکی پوست

قبل از رفتن به رختخواب، روغن نارگیل گرم را به تمام بدن خود بمالید و صبح آن را بشویید. این کار را روزانه انجام دهید تا پوست شما نرم و صاف شود. پس از حمام رفتن یا دوش گرفتن روغن نارگیل را روی پوست خشک خود بمالید. هنگامی که پوست بعد از حمام گرم است، روغن نارگیل بیشتر جذب می‌شود. این کار را هر روز انجام دهید.

استفاده نارگیل

7. بلغور جو دوسر برای رفع خشکی پوست

یک فنجان بلغور جو دوسر را در وان حمام خود بریزید و با آب گرم وان را پر کنید. چند قطره روغن اسطوخودوس اضافه کنید. 15-30 دقیقه در وان بمانید. یکبار در هفته از حمام آرامش بخش لذت ببرید.

یک ماسک صورت را با مخلوط کردن یک موز رسیده و یک فنجان بلغور جو و کمی شیر ولرم تهیه کنید. این مخلوط نرم را روی پوست خشک خود بزنید و اجازه دهید 10-15 دقیقه بماند. در آخر با آب سرد شستشو دهید. از این ماسک صورت یکبار در هفته استفاده کنید.

8. درمان خشکی پوست با روغن بادام

به آرامی کمی روغن بادام خالص را گرم کنید. بدن خود را به آرامی با روغن گرم نیم ساعت قبل از دوش گرفتن، ماساژ دهید، پس از حمام، هنگامی که پوست شما هنوز مرطوب است، کمی مرطوب‌کننده سبک بزنید. این کار را یکبار در روز انجام دهید. قبل از رفتن به رختخواب، یک لیوان شیر گرم را با یک قاشق چای خوری روغن بادام بنوشید. این کار را هر شب برای داشتن پوستی سالم و همچنین خوابی آرام، انجام دهید.

نکته: افرادی که به بادام حساسیت دارند، نباید از درمان‌های روغن بادام استفاده کنند.

9. رفع خشکی پوست با آلوئه ورا

برگ‌های تازه آلوئه ورا را برش بزنید و ببرید و ژل آن را خارج کنید. ژل را روی پوست خشک خود بزنید و اجازه دهید 10-15 دقیقه بماند. آن را با آب ولرم بشویید و این کار را دو بار در روز انجام دهید.

یا:نصف فنجان آووکادو رسیده را له کنید و با نصف فنجان عسل مخلوط کنید. این ترکیب را بر روی پوست خشک خود بزنید و اجازه دهید 15 دقیقه بماند و سپس آبکشی کنید. این ماسک هیدراته و آبرسان را یک یا دو بار در هفته به صورتتان بزنید. فرآیند بیشتر از این، انجام ندهید. همچنین می‌توانید هر روز یک لیوان اسموتی آووکادو بنوشید، به منظور افزایش دریافت چربی‌های سالم که باعث حفظ هیدراته و آبرسانی و رطوبت پوست می‌شود.

استفاده از آلوئه ورا

10. خاک رس و عسل برای درمان خشکی پوست

یک قاشق مربا خوری خاک رس سبز رنگ و یک قاشق مرباخوری عسل را مخلوط کنید. این ترکیب را به صورت خود بمالید، مراقب باشید اطراف چشم‌ها نمالید. 15 دقیقه صبر کنید و سپس با آب ولرم صورت خود را بشویید. در حالی که پوست صورت کمی مرطوب است، یک مایع نرم‌کننده یا روغن طبیعی مخصوص به صورت خود بمالید. از این روش‌های درمانی آسان برای تسکین ناراحتی‌های پوست خشک امتحان کنید تا بافت نرم و صاف طبیعی خود را بازگردانید.

11. ماسک روغن زیتون و تخم مرغ برای درمان خشکی پوست

برای تهیه این ماسک عالی گیاهی که برای درمان خشکی پوست توصیه می‌شود کافی است یک قاشق چای خوری روغن زیتون را با یک زرده تخم مرغ مخلوط کنید و آن را به مدت 30 دقیقه روی صورت و دست‌های خود ماسک کنید. پس از این مدت زمان دست‌ها را با کمک آب ولرم بشویید و سپس برای شستشوی صورت از شیر کمک بگیرید.

12. ماسک سیب زمینی برای درمان خشکی پوست

یکی از ساده‌ترین و کم دردسرترین ماسک‌های طبیعی برای درمان خشکی پوست است؛ استفاده از این ماسک در طول فصل پاییز و زمستان علاوه بر درمان خشکی پوست به پیشگیری از ابتلا به این عارضه نیز کمک می‌کند. برای تهیه این ماسک باید:

یک سیب زمینی متوسط را آب‌پز کنید و پس از سرد شدن آن را رنده کرده و با مقداری شیر خمیر کنید. این خمیر را به مدت 20 دقیقه روی صورت خود ماسک کنید و سپس با آب نیمه ولرم آن را بشویید. این خمیر علاوه بر درمان خشکی پوست به لطیف شدن پوست‌های معمولی نیز کمک می‌کند.

ماسک سیب زمینی

توصیه‌های کلی برای درمان خشکی پوست

برای از بین بردن خشکی پوست انگشتان دست، کرم گل همیشه بهار و ویتامین E را استفاده کنید. هنگام خواب این مخلوط را به پوست دست خود بمالید و تمام شب دستکش‌های نایلونی بپوشید تا کرم به جایی مالیده نشود.

برای رفع خشکی پوست از دستگاه بخور یا سماور یا یک ظرف آب روی شوفاژ برای مرطوب کردن هوای اتاق به خصوص در زمستان استفاده کنید، اقدامی که باعث می‌شود پوست، آب کمتری از دست بدهد.

از صابون‌های تند و کرم‌های پاک کننده مواد آرایشی استفاده نکنید، زیرا این کرم‌ها دارای روغن‌های هیدروژنه هستند. این روغن‌ها باعث می‌شوند رادیکال‌های آزاد به پوست آسیب زده و باعث خشکی و چین و چروک آن شوند. برای پاک کردن پوست خود، از روغن زیتون و روغن بادام استفاده کنید. به آرامی روغن را به پوست خود بمالید، سپس با آب گرم آن را بشویید و با یک پارچه نرم، پوست خود را خشک کنید.

هنگام حمام کردن از آب خیلی داغ استفاده نکنید. تا جایی که امکان دارد جلوی آفتاب نایستید. نور خورشید باعث خرابی بیشتر پوست می‌شود. تابش مستقیم نور خورشید به پوست خشک باعث خشکی، چین و چروک، جوش و حتی تاول می‌شود.

رفع خشکی پوست

رابطه خشکی پوست با جنس لباس

باید دقت داشته باشید که لباس‌های چسبان، خشکی پوست را بیشتر می‌کند؛ پس بهتر است از لباس‌های نخی و کمی گشاد که به بدن نچسبد استفاده شود، در فصل سرما پوست بیشترین تاثیر را به عنوان یک بافت زنده در تماس با محیط دچار کنش و واکنش هایی می‌شود. این تأثیرپذیری در فصل زمستان به دلیل میزان آبی که دفع می‌شود یا در لایه‌های پوست می‌ماند افزایش می‌یابد.

علت خشکی پوست و بهترین ماسک و راه‌های طبیعی درمان

4.6759
این مطلب مفید بود ؟69465
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : خشکی پوست
3 نظر به ثبت رسیده است
محمد1397-01-06
شیر آب بزنید ب صورتتون
228
فاطمه1395-10-20
ببخشید برای شستن صورت پس از گذاشتن ماسک با شیر اب بشوریم یا شیر خوراکی
6045
شیدا1399-10-23
خیر چون بعضیا پوستشان خشک است
21
وبگردی