تولد
درمان سرماخوردگی

بهترین درمان های گیاهی سرماخوردگی در طب بوعلی

کد مطلب : 390تعداد نظرات : 2 نظرزمان مطالعه : 11 دقیقه
سرماخوردگی یک عفونت خفیف دستگاه تنفسی می باشد که ممکن است در طول سال دچار آن بشویم پس باید روش درمان سرماخوردگی به صورت طبیعی در خانه را بدانیم.

درمان های طبیعی و خارجی برای سرماخوردگی های متداول

آیا همیشه خودمان و یا کسانی که در اطرافمان هستند از سرما خوردگی شکایت نمیکنند؟ سرما خوردگی یکی از بیماری های شایع است که ما معمولا در مورد آن میشنویم-- به همین دلیل است که آن را سرما خوردگی متداول مینامند.

بزرگسالان به طور متوسط 2 تا 4 بار و کودکان 6 تا 8 بار در سال سرما میخورند. سرماخوردگی یک عفونت خفیف دستگاه تنفس فوقانی است، که از طریق گلو ,بینی و سینوس ها وارد بدن میشود. ویروس های متعلق به رینوویروس عمدتا مسئول این امر هستند,اما میتواند توسط ویروس های دیگر نیز ایجاد شود.که معمولا بی خطر هستند ، این ویروس از طریق چشم ها,بینی و دهان وارد بدن میشوند.

ویروس ها از طریق هوای حاوی قطرات آلوده,تماس مستقیم با افراد بیمار از طریق دست دادن و وسایل آلوده مانند ؛حوله ها,دستگیره ها,تلفن ها,صفحه کلید ها و غیره پخش میشوند. به طور کلی علائم معمولا 2 تا 3 روز پس از ابتلا شدن به میکروب ها ظاهر میشوند و 7 تا 12 روز طول میکشند.

درمان سرماخوردگی

علائم سرماخوردگی 

سر درد ؛ آبریزش بینی ,یا بینی مسدود شده,عطسه,سرفه,تب بالا,خارش چشم,گلو درد,بدن درد و غیره...

بودن در هوای سرد باعث سرما خوردگی نمیشود,اما رینوویروس هایی که عمدتا باعث سرما خوردگی میشوند,در آب و هوای سرد بهتر زنده میماند. اگرچه آنها میگویند که هیچ درمانی برای سرماخوردگی های متداول وجود ندارد, اما برای علائمی که همراه آن می آید درمان وجود دارد.

دارو های بدون نسخه مانند داروهای سرما خوردگی میتوانند برای کاهش علائم شما مورد استفاده قرار بگیرند,اما معمولا برای درمان سرما خوردگی به آنتی بیوتیک ها نیازی ندارید و بهتر است پزشک برای شما دارو تجویز کند .

علاوه بر این,افراد مبتلا به سرما خوردگی ،ترجیح میدهند که خودشان بهبود پیدا کنند , و این کار میتواند به خوبی در منزل مدیریت شود یعین همان روش های گیاهی و طب سنتی که در این بخش از سلامت نمناک 10 تا از بهترین درمان های خانگی برای سرما خوردگی عنوان شده است.

علائم سرماخوردگی

روش های طبیعی برای درمان سرماخوردگی

1.سیر برای سرما خوردگی:

یک حبه سیر خرد شده را با 2 قاشق چای خوری آب لیمو و 1 قاشق چای خوری عسل و 1/2 قاشق چای خوری فلفل هندی و یا پودر فلفل قرمز مخلوط کنید.این مخلوط را روزانه مصرف کنید تا زمانی که علائم فروکش کند.

4 یا 5 قاشق سیر خرد شده را در یک لیوان آب بجوشانید. و در 1 قاشق چای خوری عسل مخلوط کنید.2 یا 3 بار در روز این مخلوط را بخورید. همچنین میتوانید سیر خام خرد شده را در سالاد و یا همراه با شیر گرم بخورید.

مکمل های سیر که حاوی AGE میباشد به صورت تجاری در دسترس است و میتوانید روزانه آنها را مصرف کنید.

برای مصرف دوز مناسب، بهتر است با پزشکتان صحبت کنید که میتواند پس از بررسی وضعیت کلی سلامت و سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید برایتان تجویز کند.

سیر

2.غرغره آب نمک روشی فوری برای درمان سرماخوردگی :

با سه بار غرغره روزانه آب نمک گلودرد را درمان کنید. برای این کار یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید و سپس گلو را با آن شستشو دهید.هنگام غرغره کردن مراقب باشید تا نمک وارد گلو نشود.

3.مصرف غذای مقوی و کمک به بهبود سرما خوردگی :

در زمان سرما خوردگی باید به رژیم غذایی خود توجه کنید و غذاهای مقوی و سرشار از ویتامین میل کنید. گوشت و فرآورده های شیر و مصرف بیشتر میوه و سبزیجات در این زمان توصیه می شود وشما باید از مصرف غذاهای چرب، خودداری کنید.

لبنیات

4.درمان سرماخوردگی با عسل خام :

ساده ترین درمان خانگی این است که 1 قاشق چای خوری آب لیمو و 2 قاشق عسل را مخلوط و مصرف کنید. هر دوساعت یک بار ،این محلول را مصرف کنید تا گلو درد ناشی از سرما خوردگی را تسکین دهید. اگر بخواهید,میتوانید یک قاشق غذا خوری عسل خام را بخورید.

کودکانی که سرفه میکنند و سرما خوردگی دارند ,میتوانند 1/2 قاشق چای خوری (2.5میلی لیتر) عسل خام را قبل از خواب مصرف کنند.

نکته: ترجیحا از عسل خالص استفاده کنید. از عسل به عنوان دارو برای کودکان زیر یک سال خودداری کنید.

5. بهبود سرما خوردگی با پیاده روی :

برای بهبود گردش خون در زمان سرما خوردگی ورزش سبک کنید ویا نیم ساعت پیاده روی داشته باشید، زیرا ورزش با بهبود گردش خون سبب گردش بهتر پادتن های ضد میکروب سیستم ایمنی می گردد. اما از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید و در صورت تمایل ورزش سبک انجام دهید.

پیاده روی

6. تسریع درمان سرماخوردگی با استراحت :

زمانی که سرما خوردید، بیشتر استراحت نمایید.هنگام ابتلا به سرماخورگی، با خواب و استراحت کافی به بدن خودتان وقت بدهید تا سرماخوردگی را درمان کند زیرا در زمان خواب و استراحت گلبول های سفید و لنفوسیت تی (T) کشنده بیشتری برای مبارزه با این ویروس ساخته می شود.

7. تسریع درمان سرماخوردگی با گرم کردن بدن:

برای تسریع درمان سرماخوردگی در زیر پتو یا کنار بخاری استراحت کنید و لباس های بیشتری بپوشید. گرم نگه داشتن بدن می تواند باعث از بین رفتن میکروب ها شده و به درمان سرماخوردگی کمک کند.

8. نوشیدن بیشتر آب راهی برای درمان فوری سرماخوردگی :

برای درمان فوری سرماخوردگی هیدراته بمانید. برای کمک به کاهش احتقان و جلوگیری از کم آبی بدن در زمان سرماخوردگی بیشتر آب، آب میوه، آب لیموی گرم همراه با عسل بنوشید اما از مصرف الکل، قهوه و نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید.

با نوشیدن روزانه 8-6 لیوان آب، آب میوه، چای و... می توان مایعات از دست رفته بدن در دوره سرماخوردگی را جبران نمود و باعث تسریع خروج عوامل بیماری زا و آلودگی ها از بدن شد.

نوشیدن آب

9. زنجبیل برای سرماخوردگی:

تا 3 بار در روز زنجبیل خام و یا چای زنجبیل بخورید.برای درست کردن چای زنجبیل 2 لیوان آب را بجوشانید,1 قاشق چای خوری زنجبیل خورد شده را به آن اضافه کنید.و بگذارید 5 دقیقه در گرمای کم.بجوشانید.

شعله را خاموش کنید و بگذارید 5 دقیقه دیگر بماند.اکنون میتوانید به چای مقداری آب لیمو و عسل اضافه کنید، تا تاثیر سلامتی آن را افزایش دهید.همچنین میتوانید، با مخلوط کردن زنجبیل و میخک و نمک یک خمیر درست کنید. و دوبار در روز 1/2 قاشق چای خوری از آن را بخورید.

اگر شما آب ریزش بینی دارید,مقداری پودر خشک زنجبیل ,کره آب شده(روغن حیوانی) و شکر را باهم.مخلوط کنید و یک شیرین کننده طبیعی درست کنید.هر روز صبح این مخلوط را با معده خالی بخورید. Jaggeryشکر تصفیه نشده از نیشکر خام است و برای مشکلات تنفسی مانند آیورودا موثر است.

خرما و شیره خرما منابع دیگری از شکر هستند. شما میتوانید شکر را از خواربار فروشی های هندی و یا به صورت آنلاین خریدداری کنید.روغن حیوانی همان کره تصفیه شده است. شما میتوانید آن را در خانه درست کنید و یا میتوانید از خوار و بار فروشی های هندی و یا به صورت آنلاین آن را خریداری کنید.

زنجبیل

10. تسریع درمان سرماخوردگی با عرق خرما :

برای رفع احتقان بینی وداشتن خوابی راحت هنگام شب وقتی که سرماخورده اید، مقداری عرق خرمای داغ بنوشید تا احتقان بینی شما رفع شود.

11. بخور درمانی موثر برای تسریع درمان سرما خوردگی :

برای درمان زودتر سرماخوردگی و رفع سرفه های ناشی از خشگی گلوو برطرف احتقان، مقداری آب در داخل کتری یا قابلمه ای بریزید و آن را روی اجاق گاز بگذارید تا جوش بیاید. سپس حوله ای روی سر خورد بیاندازید، سر را روی کتری یا قابلمه آب داغ خم کنید و بخار آب را استنشاق نمایید.

5 قطره روغن اسطوخودوس را به یک کاسه آب داغ اضافه کنید و به مدت 15 دقیقه بخور دهید. اگر سرماخوردگی تان شدید بود این کار را روزی سه مرتبه تکرار کنید.

بخور دادن در دوره سرماخوردگی سبب باز شدن مجاری تنفسی و انبساط رگ های خونی و افزایش سرعت جریان خون می شود و به سرعت عکس العمل سیستم ایمنی بدن را بالا می برد.

12. درمان سرماخوردگی با سوپ مرغ:

سوپ مرغ دارای بسیاری از مواد ضروری و مغذی و ویتامین است که به درمان علائم سرماخوردگی متداول، کمک میکند. خواص آنتی اکسیدان بالای موجود در سبزیجات سوپ مرغ باعث تسریع روند بهبودی میشود.

بنابراین,سوپ مرغ به علت داشتن مزایای سلامتی بسیار توصیه میشود,باعث تسکین کمبود آب بدن و تسریع بهبود سرما خوردی میشود. برای نتیجه ی بهتر,یک سوپ خانگی درست کنید و از سبزیجات و مرغ ارگانیک استفاده کنید.

سوپ مرغ

13. زینک درمانی موثر برای تسریع درمان سرما خوردگی :

تحقیقات نشان داده است که قرص های زینک ممکن است به درمان سریع سرماخوردگی کمک کند. با مصرف قرص های زینک، روند درمان سرما خوردگی تسریع یافته و حداقل دو روز زودتر اتفاق می افتد. 24 ساعت بعد از اولین علائم و نشانه های سرماخوردگی قرص یا شربت زینک (روی) بخورید تا زمان بهبود سرماخوردگی تسریع یابد.قبل از مصرف زینک (روی) اگر در حال مصرف آنتی بیوتیک، پنی سیلامین (کوپریمین) هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

14. تسریع درمان سرماخوردگی با اکیناسه (سرخارگل) :

مصرف اکیانسه ممکن است به پیشگیری از سرماخوردگی کمک کند و تسریع درمان سرماخوردگی گردد. لازم است قبل از مصرف اکیناسه (سرخارگل) با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید هیچگونه تداخل بین این گیاه و داروهایی که مصرف می کنید وجود ندارد.برخی از افرادی که اکیناسه (سرخارگل) مصرف می کنند، عوارض جانبی ناخواسته مانند تهوع و اسهال را گزارش داده اند.

اکیناسه (سرخارگل)

15.پیاز قرمز برای سرماخوردگی :

کسانی که از سرما خوردگی رنج میبرند,میتوانند از شربت پیاز قرمز خانگی برای تسکین سرماخوردگی استفاده کنند. برای درست کردن شربت ,شما به پیاز قرمز ,عسل یا شکر نیاز خواهید داشت.

2 یا 3 تکه پیاز قرمز را به صورت افقی خرد کنید. یک تکه کوچک از پیاز قرمز را در داخل یک ظرف شیشه ایی قرار دهید و عسل خام را به آن اضافه کنید. این روند را تا زمانی که شیشه پر شود تکرار کنید.

شیشه را بپوشانید و بگذارید 12 تا 15 ساعت بماند.زمانی که شما در شیشه را باز میکنید,در آنجا یک محلول غلیظ مانند شربت وجود دارد.چند بار در روز یک قاشق غذا خوری از شربت را برای تسکین گلو درد و سایر علائم سرماخوردگی ,بخورید.

16. درمان فوری سرماخوردگی با آب ریشه چغندر :

یکی از درمان های خانگی موثر برای سرماخوردگی آب ریشه چغندر است. آب چغندر دارای نیترات رژیمی است، تولید نیتریک اکسید بدن را افزایش می دهد که می تواند به مقابله با عفونت های تنفسی کمک کند. افرادی که در زمان سرما خوردگی آب ریشه چغندر مصرف می کنند، دچار علائم کمتر و خفیف تری می شوند.

آب ریشه چغندر حاوی اگزالات است پس اگر دچار سنگ کلیه هستید مراقب ریشه چغندر باشید .

آب ریشه چغندر

17. شربت آقطی سیاه راهی برای تسریع درمان سرماخوردگی :

برای درمان سریع سرماخوردگی شربت آقطی سیاه موثر است. آقطی سیاه سبب تسریع درمان سرماخوردگی می شود و زمان سرماخوردگی را به طور متوسط 4 روز کاهش می دهد.

18. درمان آبریزش بینی با فلفل سیاه:

اگر از آبریزش بینی رنج میبرید، زمانی که غذا میخورید به غذای خود فلفل اضافه کنید. همچنین میتوانید یک قاشق چای خوری فلفل سیاه را با یک لیوان آب گرم مخلوط و غر غره کنید.

اگر نمیتوانید فلفل سیاه را بخورید و یا بنوشید,هنوز میتوانید با بوییدن آن در طول روز از مزایای فلفل سیاه بهره مند شوید.

فلفل سیاه

19. استفاده از روغن اکالیپتوس برای درمان سرماخوردگی :

اکالیپتوس به دلیل ضدعفونی کننده و خلط آور بودن روی سلول های برونشیت تأثیر می گذارد، ترشحات ریوی را روان کرده و التهاب مجاری تنفسی را درمان می کند. برای درمان سرما خوردگی 15 تا 20 قطره روغن اکالیپتوس را در 25 میلی گرم روغن مایع گیاهی ریخته و سینه تان را با آن ماساژ دهید.

20. مصرف کدو حلوایی و بهبود سرما خوردگی :

کدو حلوایی منبع مناسب ویتامین E، C و بتاکاروتن است که همه آنها خاصیت آنتی اکسیدانی دارند.برای درمان سرماخوردگی کدو حلوایی را به صورت بخار پز به همراه کمی پودر نبات و دارچین مصرف کنید.

کدو حلوایی

21. چای مولین برای سرماخوردگی:

برای درست کردن چای مولین,گیاه خشک مولین را از صافی رد کنید و برای 5 تا 10 دقیقه در یک فنجان آب جوش قرار دهید. مقداری عسل خالص را به آن اضافه کنید و 2 تا 3 بار در روز بنوشید.

22. شیر زرد چوبه برای سرماخوردگی:

شیر را بجوشانید و 1/2قاشق چای خوری پودر زردچوبه و 1/2قاشق چای خوری پودر زنجبیل به آن اضافه کنید.(همچنین میتوانید از زنجبیل تازه نیز استفاده کنید)

اجازه دهید که شیر با دمای اتاق سرد شود,سپس میتوانید بدون سوختن دهانتان آن را بنوشید. سعی کنید 2 بار در روز مخصوصا قبلا از خواب آن را بنوشید.

23. مبارزه با سرماخوردگی با دارچین:

دارچین میتواند با سرما خوردگی مبارزه کند و میتواند به گلوی خشک و دردناک کمک کند ، سینامالدئید جزء اصلی پوست دارچین است.1 قاشق غذاخوری پودر دارچین و 2عدد میخک را با یک لیوان آب جوش مخلوط کنید و بگذارید 15 دقیقه بماند.

درحالی که هنوز گرم است آن را بنوشید.برای نتیجه بهتر,میتوانید کمی عسل به آن اضافه کنید.این چای را 1 تا 3 بار در روز بنوشید.اگر بخواهید,میتوانید چند تکه از پوست دارچین را با عسل مصرف کنید.

دارچین

24. پریمولا وریس کمکی برای بهبود سرما خوردگی :

ریشه این گیاه خواص خلط اوری قدرتمندی دارد و برای درمان خلط و احتقان سینه استفاده می شود. ریشه آن را در آب بریزید(یک پیمانه آب برای هر اونس ریشه این گیاه) و سپس به مدت 20 دقیقه آهسته بجوشانید. سپس آن را ابکشی کنید و بنوشید.

25. نعناع گربه ای درمان مفید برای سرما خوردگی :

این گیاه تعریق را تحریک می کند، در درمان تب نیز مفید خواهد بود. آن را در سالاد خود بریزید یا از این گیاه برای تهیه چای استفاده کنید.

26. ریحان گیاهی مفید برای فصل سرد :

ریحان به کاهش تب کمک می کند و نشانه های سرماخوردگی، سرفه و آنفلونزا را کاهش می دهد. برای درمان سرماخوردگی برگ های ریحان را به صورت ریز خرد کنید و در ظرف مخصوص یخ قرار دهید. سپس این ظرف را با آب پر کنید و در فریزر بگذارید.

ریحان

27.ویتامین C برای سرماخوردگی:

ویتامین C باعث افزایش متابولیسم گلوکز بدن میشود همچنین به بدن کمک میکند تا یک ماده شیمیایی درست کند که برای سیگنالهای سیستم عصبی بسیار مهم است.ویتامین Cنقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن نیز دارد.

میوه های سرشار از ویتامین C:

ویتامین c میوه

این کارها نیز برای درمان سرماخوردگی موثر است:

  • غذاهای گرم مانند سوپ گرم، دمنوش ها و غذاهای رقیق گرم که به افزایش مخاط و بهبود احتقان و بهبود سرماخوردگی کمک می کنند را مصرف کنید.
  • با استفاده از یک دستگاه رطوبت ساز یا بخار آب جوش رطوبت خانه را تنظیم کنید.
  • از کمپرس گرم یا سرد در اطراف سینوسهای دارای احتقان استفاده کنید.
  • برای بهبودی احتقان مجاری بینی با یک بالش اضافه در زیر سرتان بخوابید.
  • کشیدن سیگار موجب تحریک بیشتر گلو و مانع از عملکرد صحیح مژک ها می شود، اگر نمی توانید زمان سرماخوردگی سیگار را به طور کامل ترک کنید، حداقل از کشیدن آن در دوره بیماری بپرهیزید.

چند نسخه عجیب ولی رایج در کشورهای خارجی برای درمان سرماخوردگی 

نسخه مردم روسیه و اوکراین برای درمان سرماخوردگی :

برای تکسن علائم سرماخوردگی و درمان هر چه سریعتر آن ، یک لیوان را تا نیمه از شیر گرم پر کنید و بعد یک زرده تخم مرغ و یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید. این معجون فوق العاده توانایی این را دارد که علائمی مثل احتقان، بدن درد، تب و گلودرد را کاهش داده یا برطرف کند.

معجون روسی

نسخه مردم ژاپن برای درمان سرماخوردگی:

ژاپنی ها عاشق ترشی هستند، گفتنی است که برخلاف ایرانی ها عقیده دارند برای بهبود و درمان سریع سرماخوردگی، ترشی به خصوص ترشی آلو و گوجه وحشی خوب است ؛ چشم بادامی های باهوش عاشق ترشی ای دارند که خودشان آن را «اوموبوشی» می نامند و ترکیبی از ترشی آلو، گوجه وحشی، زالزالک و سبزیجات محلی است و باور دارند این ترشی می تواند حال فرد سرماخورده را بسیار بهبود بخشد.

نسخه کثیف و بد بوی اسکاتلندی ها برای درمان سرماخوردگی:

مرد قدیم اسکاتلند برای درمان سرماخوردگی و سینه پهلو روش عجیبی دارند به این ترتیب که جوراب استفاده شده و پوشیده شده خود را به چربی گوشت یا چربی پوست مرغ آغشته می کردند و روی سینه فردی که مبتلا به سرماخوردگی شدید شده بود می گذاشتند ، اما حقیقت این است که به نظر نمی رسد چنین روش درمانی ای بتواند باعث بهبود حال بیمار شود و حتی یک جوراب کثیف با بوی میتواند حال فرد بیمار را بدتر کند.

چینی ها با دود سرماخوردگی را درمان می کنند:

مردم چین که به استفاده از روش های گیاهی و طبیعی شهرت دارند برای این مشکل در خانه فردی که دچار سرماخوردگی و آنفلوآنزا شده است، بوته های خشک شده گیاهان اکلیل کوهی و نوعی از اسطوخودوس وحشی را آتش می زنند تا دود حاصله بیماری او را تسکین بخشد.

بهترین درمان های گیاهی سرماخوردگی در طب بوعلی

2.92001
این مطلب مفید بود ؟1171830
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/س
برچسب : سرماخوردگی
2 نظر به ثبت رسیده است
نیما1396-09-07
با سلام مرسي از مطالب سايتتون خيلي مفيد بود من از قرض اکتوکلد براي درمان سرما خوردگی استفاده ميکنم ضد درد وضد تب است
4717
محمودنظری1400-11-20
اطلاعات سنتی درمان ، بسیارعالی بیان شده ممنونم ازشما.....
10
وبگردی